• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

wartościowanie stanowisk

Nie chce byc zlym prorokiem, ale wyglada ze budzet Sluzby Celnej nie przetrzyma reform naszego SSC.... Horrendalne kwoty musza zostac wydane na niesprawiedliwe wartosciowanie, a tu jeszcze powrot do mianowania na stopnie.... Samo mianowanie na stopnie w istocie niesprawiedliwe i nie tylko dlatego ze stopnie oficerskie otrzymali tylko ci, ktorzy pelnili funkcje kierownicze na dzien wejscia w zycie ustawy oraz "wybrancy losu" (a nie powino to byc glownym wyznacznikiem), a tu sie okazuje ze w ustawie bylo napisane "przed dniem wejscia w zycie ustawy"... Chochlik zamienil slowa czy ktos nie umie zinterpretowac slow? A moze znowu legislacja zamienila slowko tak jak przy aferze medialnej i zamiast "w" wyszlo "przed"? Dla wyjasnienia sprawy nalezaloby obowiazkowo powolac kolejna sejmowa komisje sledcza :cool: Wiadomo, ze nasza sluzba miala w przeszlosci wielu kierownikow, ilu to chyba nawet najstarsi gorale nie zdolaja policzyc.... Wielu z nich bylo bardzo krotko albo jeszcze krocej kierownikami....Czesc z nich zupelnie sie nie sprawdzila pod wzgledem merytorycznym czy osobowosciowym, a czesc sie sprawdzila aczkolwiek nie odpowiadala kadrze zwierzchniej.... Nie mowie o takich, ktorzy byli i juz nie pracuja, czy takich ktorzy pracuja z dala od petenta ;) Ale jezeli bedzie zachowana dotychczasowa konwencja, to należy też brać pod uwage takich, ktorzy sa teraz i potem juz nie beda ;) Konczac ten wywod bez sensu wysnuwam teorie, ze po wartościowaniu bedziemy oczekiwac kolejnego wartosciowania, prawa nabyte zostana nabyte, a nasza sluzba stanie sie bankrutem... Aha i co do slow SSC „To w części budzi sprzeciw, zwłaszcza tych, którzy chcieli wysokich stanowisk i wyższego wynagrodzenia bez podejmowania trudniejszych zadań" to oczekuje, ze zgodnie z ustawa zostanie ogloszona rekrutacja wewnetrzna na te trudniejsze stanowiska ;)
 
Ostatnia edycja:
PO CO TAK NISZCZYĆ LUDZI
Chciałbym aby ktoś z „zespołu pracodawcy” po przeczytaniu tego zastanowił się nad sensem niszczenia potencjału ludzkiego do którego przy udziale nieprzemyślanego procesu wartościowania zmierzamy.

Przez długi okres, chyba do połowy 2009 r. do naszej służby na wszelakie stanowiska zatrudniano osoby z wyższym wykształceniem. Działo się tak, gdyż lepiej było zatrudnić osobę która pragnie swojego rozwoju, jest zmotywowana i dąży do samorealizacji zawodowej tym samym wpływając na wewnętrzny rozwój organizacji i zadowolenie kierownictwa. Ci ludzie najczęściej zatrudniani byli bezpośrednio do oddziałów celnych, a dopiero następnie tych najbardziej zauważalnych (nie mówię, że najlepszych) wyciągano do wewnętrznych komórek urzędu i do izby celnej. Zatrudnianym przydzielano określony zakres obowiązków, który był im narzucany z góry, a nikt tego nie kwestionował bo nie mógł i pewnie nie chciał w związku z odgórną polityką zamordyzmu. Dzisiaj wprowadzając wartościowanie w szczególności na granicznych oddziałach celnych (biuro i odprawy), jak również w referatach ogólnych wprowadza się upodlanie ludzi, traktując ich pracę jako nie wymagającą żadnych umiejętności. Uznaje się, że osoby zatrudnione w oddziałowych biurach, w szczególności osoby z kancelarii, czy osoby odprawiające samochody osobowe, czy wszystkie osoby z urzędowego referatu ogólnego są na tyle mało warte, że nigdy nie podniesie się im wynagrodzenia, bo już na dzień dzisiejszy ich wynagrodzenie jest wyższe niż najwyższa kategoria zaszeregowania w specjalistach młodszych i „zwykłych”.

Chciałbym, żeby teraz się ktoś zastanowił nad niszczeniem potencjału ludzkiego, jakie Oni właśnie tworzą. Skoro zamierzeniem wartościowania jest zapłata za określony zakres zadań to należy się zastanowić, po co trzymać osoby z takim potencjałem i wykształceniem i kazać im wykonywać zadania poniżej ich intelektualnych możliwości. Lepiej jest zatrudnić osobę z wykształceniem średnim, przed zatrudnieniem opisać jej czego może się spodziewać w pracy poprzez określenie 3 grup zaszeregowania wraz z możliwością awansowania w stopniu, otrzymywania trzynastki i nagród. Skoro większość zadań osób z w/w komórek organizacyjnych nie wymaga dużego nakładu pracy i jest zwartościowane na 1 to nie ma potrzeby trzymania większości osób w tychże komórkach. Moi drodzy, trzeba myśleć używając głowy, a nie czekać i patrzeć na to co czas pokaże. Może mnie ktoś zapyta co Ci ludzie o których piszę potrafią? Odpowiem pytaniem. Czy ktoś dał im szanse na wykazanie się? Czy ktoś zapytał kogokolwiek czy chciałby się rozwijać w innych komórkach, że tak powiem merytorycznych? Nie, nikt tego nie zrobił, bo nie chciał rozbijać tego co działało dobrze albo nawet bardzo dobrze. Każda osoba i każde stanowisko jest bardzo ważne dla całej służby czy komórki. Przed wartościowaniem było wszystko ok., osoby z przedmiotowych komórek awansowały w stanowiskach i każdy czuły, że wszystko jest w miarę ok, że ich praca jest doceniana i niezbędna, nikt nie był poniżany i upodlany. A dzisiaj zaczyna się proces, zasługujący na poważną refleksję dla pracodawcy i osób zarządzających.

Apeluje do osób mających wpływ na politykę izby – zatrudnijcie osoby z odpowiednim wykształceniem na najniżej zwartościowane stanowiska i nie upodlajcie ludzi mających potencjał, aspiracje i chęć rozwoju. Dla nich zblokowanie możliwości awansu działa demotywująco i skończy się zniszczeniem kapitału ludzkiego. Ostatecznie wpływa to na zaniżanie wizerunku służby celnej, bo wcześniej czy później wyjdzie to na zewnątrz i będzie wstyd.

I ostatnie, błagam niech nikt nie uzasadnia swojej bierności tym, że może być awans w stanowisku, bo powiem Wam, że zwalniać się będą stanowiska zwartościowane od 1 do 1,49, a nikt spoza układu nie otrzyma stanowiska wyższego niż ma!

Na koniec chciałbym pozdrowić Was wszystkich, o których piszę i zganić za to, że nie potraficie walczyć o swoje. Jeśli ktoś coś zrobił w tym kierunku to przepraszam, nikogo nie chciałem urazić.

"dyro" trafil w sedno calego tego procesu wartosciowania....
 
To jest tekst dla osób z MF odpowiedzialnych za proces wartościowania stanowisk, dla których osoby (z wyższym wykształceniem) pragnące się rozwijać mają zbyt wygórowane ambicje. Taką dostałem odpowiedź w MF.
A kapitał ludzki organizacji?
Hm, to pojęcie w tej formacji chyba jeszcze nie jest znane.
 
To jest tekst dla osób z MF odpowiedzialnych za proces wartościowania stanowisk, dla których osoby (z wyższym wykształceniem) pragnące się rozwijać mają zbyt wygórowane ambicje. Taką dostałem odpowiedź w MF.
A kapitał ludzki organizacji?
Hm, to pojęcie w tej formacji chyba jeszcze nie jest znane.

Do Motyw-Acja
Wiekszosc zatrudnionych osob ma wyższe wykształcenie Motyw-Acja.... Nie jestes wyjatkiem w tej formacji :) Ale nawet te osoby, które nie mają tego "papierka" są pracowite, merytoryczne i sumienne i nie oznacza to, ze sie nie rozwijaja.... Za starych czasow wyksztalcenie czy to srednie, czy wyzsze mialo swoja wartosc - teraz nie przedstawia ono zadnej wartosci i na pewno nie jest wyznacznikiem intelektu danej osoby :) Moze rzeczywiscie Motyw-Acja powinienes zmienic zawod i zrobic aplikacje, u nas na pewno sie nie bedziesz kreatywnie rozwijac.... Jezeli chodzi o ambicje to kazdy ma subiektywne odczucia o swoich ponadprzecietnych cechach, czy to na gorze czy na dole.... Gorzej jezeli takie subiektywne odczucia doprowadzaja osobe do stanowisk kierowniczych.... Wartosciowanie jest NIESPRAWIEDLIWE i NIERACJONALNE z tego sie nie wycofuje....
 
Ostatnia edycja:
Mo-tywacja nie zrobi żadnej aplikacji , gdyby tylko mógł dawno by go tu nie było...., ale niestety ,życie jest życie . On pisze weszłem zamiast wszedłem ale ma papiery na "podyplomówki" i mu się należy według jego percepcji bardzo wysokie stanowisko w SC, najlepiej od razu departament w MF.
 
A ja proponuje sprawdzić, co to jest dysleksja, bo na pewno nie jest to pisanie z błędami.
Dyskusja natomiast sięga dna, skoro już wypominamy sobie błędy ortograficzne.....
 
do stefaan
"Mo-tywacja nie zrobi żadnej aplikacji , gdyby tylko mógł dawno by go tu nie było...., ale niestety ,życie jest życie . On pisze weszłem zamiast wszedłem ale ma papiery na "podyplomówki" i mu się należy według jego percepcji bardzo wysokie stanowisko w SC, najlepiej od razu departament w MF."
Kolego,
1. nie jestem po prawie, stąd aplkacjia nie wchodzi w grę.
2. nic nie pisałem, że należy mi się wysokie stanowisko w SC, nie kręci mnie to. Jak każdy chcę godnie zarabiać za wykonywaną pracę, zgodnie z kwalifikacjami i wiedzą wykorzystywaną na danym stanowisku.
3. "weszłem" - już przeprosiłem za ten błąd. Nie jestem nieomylny.
Poza tym stefaan,
odpowiedź masz na prywatnej skrzynce.
Pozdrawiam:)
 
Ostatnia edycja:
Przez to co się u nas odbywa rykoszetem dostajemy wszyscy, odbija się to na stosunkach międzyludzkich, cierpi jakość pracy.... Dążenie do sprawiedliwości obiektywnej winno być nadrzędne jeżeli chodzi o pracodawcę...... Zostały zburzone może i nie idealne fundamenty w naszej pracy, ale teraz za wszelką cenę chce się budować coś na ruchomych piaskach.... Jezeli DIC uwaza, ze mozna wszystkich zrownac do okreslonego pulapu to dlaczego nie zrowna siebie? Niech czlowiek od razu po studiach przychodzi i obejmuje stanowiska naczelnikowskie i dyrektorskie... Madre przyslowie mowi ze dobry szef ma tylu niewolnikow co przyjaciol, zly szef ma tylu niewolnikow co wrogow..... Merytoryczne stanowiska w Izbie - wielu zielonego pojecia nie ma co to jest zgloszenie celne i nie odroznia wywozu od przywozu, a beda ekspertami celnymi.... Kon by sie usmial.... Przepraszam ludzi noszacych to przezwisko :)
 
Ostatnia edycja:
No i jak "brać" została zwartościowana? Propozycje na ręku i uśmiech na twarzy? Kabaret mający na celu pokazanie kto tu rządzi oraz ja wam pokaże - trwa w najlepsze... Tylko raczej nikomu z niego nie do smiechu..... Najpierw awansowali i doceniali ludzi, a teraz "cofka" do tylu - jakos to ani madre, ani honorowe posuniecie.... Cieszcie sie, ze Wam na razie poborow nie zabrali, ale mysle ze to tylko kwestia czasu.... Szkoda slow...
 
Ostatnia edycja:
Czy wszyscy w propozycjach dostali najnizsze kategorie zaszeregowania i najnizszy mnoznik kwoty bazowej w proponowanych stanowiskach? O co tu chodzi, bo za bardzo zrozumiec nie moge.... Wietrze kolejny podstep, ale moze mi ktos to logicznie wytlumaczy? I te koncowe zdanie jak gwozdz do trumny "w zwiazku z tym iz obecne uposazenie jest wyzsze anizeli proponowane........" Nic tylko po butach calowac i podstawic sie jako stoleczek wzorem biednege Toldiego....
 
NOBODY, większość dostała propozycję najniższej kategorii zaszeregowania. Jednak, jak mi wiadomo, w mojej Izbie niektórym (wybranym) przydzielono wyższe kategorie. Mam zamiar zwrócić się do DIC, czy w danej grupie uwzględniono doświadczenie, kwalifikacje i wykształcenie. O ocenach okresowych z kilku lat też wspomnę, skoro przełożeni od 2004 r. wnioskowali o przeszeregowanie.
 
Dodatkowe koszty wartościowania ludzi ( bo nie stanowisk) to...
15000 pieczątek imiennych do wymiany. Jaki to koszt?
 
o czym myślał SSC jak ustalał TABELKI ??

Jeśli myślał o wykształceniu i promowaniu ludzi wykształconych (dość często "wykształconych") to mu gratuluję. Bo zrobił zupełnie coś odwrotnego.
przykład: co ma wiedza magistra melioracji, wychowania technicznego, historii czy wychowania fizycznego z kilkuletnim stażem do wiedzy zoll-a z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, przeszkolonym (czytaj wykształconym w cle)na wszystkie sposoby, z osiągnięciami wynikającymi z zaangażowania ? Bez obrazy, ale historia cła zna wiele takich przykładów, że dokładnie nic. Marnowane jest właśnie wykształcenie tego "starego" zoll-a w imię tytułu przed nazwiskiem. Bez obrazy wszystkich "po studiach", ale Wasz czas też by nastał z czasem, bo CZAS weryfikuje wszystko... Nie neguję, że są jednostki, którym (po zaliczeniu okresu próbnego,zdaje się 3-letniego ;) ) należą się wartościowe stanowiska. Lecz nie w ten sposób.
przykład kolejny:
liceum = średnie; liceum+matura = średnie; technikum = średnie; technikum+matura = średnie; liceum ? = ? technikum
żeby po liceum mieć dyplom technika TRZEBA się uczyć dwa lata..wobec tego technik bez matury ma wyższe wykształcenie niż licealista z maturą ? czy matura jest wyznacznikiem wykształcenia ?
dylematy na wieczorne dyskusje? nie. nieprzemyślane decyzje i tyle w temacie.
 
Art. 145 ust 5. Ustawy o służbie celnej:
Przez przeciętne uposażenie, o którym mowa w ust. 3, rozumie się uposażenie wraz z 1/12 równowartości nagrody rocznej.
Jasno z tego wynika, że jest to podstawowe wynagrodzenie, wysługa, dodatek za stopień oraz trzynastka, bez nagród. Jeżeli mylę się to proszę o sprostowanie.
Na stronie MF-u opublikowano projekt, mam wrażenie, że wynagrodzenie niektórych poszybowało bardzo wysoko. Kto z funkcjonariuszy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 5096,84 brutto? Po odjęciu trzynastki około 4672 brutto. Przeczytajmy w paskach.

uwaga nowy mnożnik to 2.72
 
Jeśli myślał o wykształceniu i promowaniu ludzi wykształconych (dość często "wykształconych") to mu gratuluję. Bo zrobił zupełnie coś odwrotnego.
przykład: co ma wiedza magistra melioracji, wychowania technicznego, historii czy wychowania fizycznego z kilkuletnim stażem do wiedzy zoll-a z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, przeszkolonym (czytaj wykształconym w cle)na wszystkie sposoby, z osiągnięciami wynikającymi z zaangażowania ? Bez obrazy, ale historia cła zna wiele takich przykładów, że dokładnie nic. Marnowane jest właśnie wykształcenie tego "starego" zoll-a w imię tytułu przed nazwiskiem. Bez obrazy wszystkich "po studiach", ale Wasz czas też by nastał z czasem, bo CZAS weryfikuje wszystko... Nie neguję, że są jednostki, którym (po zaliczeniu okresu próbnego,zdaje się 3-letniego ;) ) należą się wartościowe stanowiska. Lecz nie w ten sposób.
przykład kolejny:
liceum = średnie; liceum+matura = średnie; technikum = średnie; technikum+matura = średnie; liceum ? = ? technikum
żeby po liceum mieć dyplom technika TRZEBA się uczyć dwa lata..wobec tego technik bez matury ma wyższe wykształcenie niż licealista z maturą ? czy matura jest wyznacznikiem wykształcenia ?
dylematy na wieczorne dyskusje? nie. nieprzemyślane decyzje i tyle w temacie.

Myślę, że nie myślał :)
 
Art. 145 ust 5. Ustawy o służbie celnej:
Przez przeciętne uposażenie, o którym mowa w ust. 3, rozumie się uposażenie wraz z 1/12 równowartości nagrody rocznej.
Jasno z tego wynika, że jest to podstawowe wynagrodzenie, wysługa, dodatek za stopień oraz trzynastka, bez nagród. Jeżeli mylę się to proszę o sprostowanie.
Na stronie MF-u opublikowano projekt, mam wrażenie, że wynagrodzenie niektórych poszybowało bardzo wysoko. Kto z funkcjonariuszy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 5096,84 brutto? Po odjęciu trzynastki około 4672 brutto. Przeczytajmy w paskach.

uwaga nowy mnożnik to 2.72

Przecież bez gratyfikacji by coś takiego nie przeszło :) Spojrz po cichu na pasek przełożonego :)
 
Back
Do góry