• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

W artykule Gazety Prawnej pt. "Mniej biurokracji więcej e-państwa" poinformowano, że w kolejce czeka przegląd systemu emerytalnego. Zostanie przeprowadzona analiza przywilejów takich grup jak nauczyciele, rolnicy, górnicy, służby mundurowe, sędziowie i prokuratorzy.
A to misie;-)
 
Nauczyciele to chyba już nie mają żadnych "przywilejów". No ale, jak kompetentne są gazety, to już wszyscy wiemy.
Jakie przywileje mają nauczyciele:

-Po siedmiu latach pracy, jeśli nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, przysługuje mu roczny urlop dla poratowania zdrowia. W czasie urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i świadczeń pracowniczych. O kolejny taki urlop może wystąpić co najmniej rok od zakończenia urlopu zdrowotnego. Łącznie może wykorzystać 3 lata urlopu dla poratowania zdrowia.

-Bardzo długie urlopy wypoczynkowe. Według przepisów przysługują one "w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania". W 2014 roku - jak wyliczyło nam Ministerstwo Edukacji Narodowej - mieli 54 dni wolnego (tylko dni roboczych, z czego 10 przypadło na ferie, a 44 na wakacje). Dyrekcja może im skrócić urlop o 7 dni, polecając np. przeprowadzenie egzaminów.

- Ustawowo określony system awansu, od którego zależy wysokość wynagrodzenia.

- Czas pracy (w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze) nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, przy czym tygodniowa liczba godzin obowiązkowych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wynosi 18 (ale już np. nauczyciel w świetlicy ma 26 godzin, a bibliotekarz - 30).

-Dodatek za wysługę lat (maksymalnie 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego) i dodatek za pracę w trudnych lub uciążliwych warunkach.

-Nauczyciele pracujący na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców otrzymują dodatek wiejski w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Przysługuje im też dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego i miejscowości, w której pracują. Mają również prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła (zachowują go po przejściu na emeryturę lub rentę) oraz działki - ogródka o powierzchni do 0,25 ha.

-Otrzymują trzynaste pensje.
- Jeżeli spełniają warunki, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, otrzymując tzw. świadczenie kompensacyjne.

Jakie przywileje mają górnicy:

-średnia emerytura górnicza to prawie 3900 zł brutto (a średnia emerytura ZUS to 2040 zł). Górnikowi rok pracy jest liczony tak, jakby pracował 1,5-1,8 roku, a na emeryturę musi pracować 25 lat.

- nagrody z okazji Dnia Górnika, obliczane na podstawie wynagrodzenia, niezależnie od wyników kopalni,

- ekwiwalent barbórkowy, czyli 5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw,

- czternasta pensja, której podstawą jest indywidualne miesięczne wynagrodzenie (pracownikom administracji Kompanii Węglowej została zawieszona na 3 lata),

- specjalne wynagrodzenie z Karty górnika - dodatek stażowy (od 20 proc. po miesiącu do 60 proc. po 15 latach pracy dla zatrudnionych pod ziemią),

- deputat węglowy dla pracowników - ekwiwalent pieniężny do 8 ton w roku (jedna tona to niespełna 600 zł),

- deputat węglowy dla emerytów - ekwiwalent pieniężny do 3 ton w roku (w Kompanii Węglowej nie będzie realizowany od początku tego roku),

- odprawy emerytalno-rentowe i nagrody jubileuszowe,

- dopłaty na wyprawki szkolne (tzw. kredkowe lub piórnikowe),

- dodatki za pracę w nocy, w godzinach nadliczbowych, w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych,

- dodatki funkcyjne dla przodowych i strzałowych,

- dopłata do biletów na dowóz do pracy,

- bilety z Karty górnika, czyli zwrot kosztów przejazdu urlopowego dla pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz członków ich rodzin w wysokości ceny biletu kolejowego II klasy na trasie do 1200 km,

- dodatkowy urlop wypoczynkowy (5 dni kalendarzowych po 5 latach i 8 dni po 10 latach pracy pod ziemią),

- posiłek regeneracyjny.

O reszcie nie chce mi się pisać.
 
Trzeba było zostać nauczycielem (zatrudnionym na podstawie karty nauczyciela) lub górnikiem (zatrudnionym na podstawie karty górnika) to też mógłbyś korzystać z tych UPRAWNIEŃ, które wymieniłeś. Sam sobie odpowiedz dlaczego wybrałeś swoją drogę...
 
Ostatnia edycja:
Oj Gefreiter, Łodek odpowiedział tylko KASownikowi Wiadomo każdy orze jak może ale po co zaciemniać fakty ;)
 
Trzeba było zostać nauczycielem (zatrudnionym na podstawie karty nauczyciela) lub górnikiem (zatrudnionym na podstawie karty górnika) to też mógłbyś korzystać z tych UPRAWNIEŃ, które wymieniłeś. Sam sobie odpowiedz dlaczego wybrałeś swoją drogę...

Dokładnie jak powyżej. Chciał KASownik wiedzieć jakie przywileje ma nauczyciel to mu napisałem. Nie chce być złośliwy, bo szanuje Twoje wypowiedzi, ale jak ktoś chce korzystać z uprawnień np. policyjnych to powinien zostać policjantem. Ale jak napisałeś, każdy wybiera swoją drogę.....:cool:
 
Ostatnia edycja:
wychodzi na to, że jak ktoś chce ukraść należne od lat funkcjonariuszom celnym jak psu buda emerytury mundurowe, to tworzy kas. niejako w gratisie do wzięcia będą stopnie oficerskie i pewnikiem stanowiska eksperckie. ale przecież to tylko drobiażdżek.


Dokładnie jak powyżej. Chciał KASownik wiedzieć jakie przywileje ma nauczyciel to mu napisałem. Nie chce być złośliwy, bo szanuje Twoje wypowiedzi, ale jak ktoś chce korzystać z uprawnień np. policyjnych to powinien zostać policjantem. Ale jak napisałeś, każdy wybiera swoją drogę.....:cool:
 
jak można być przeciwko swoim ludziom /mowie o ssc/ Mając wyrok TK dot. naszych emerytur
nie jest za nami a przeciwko nam i to jest SSC ? Od nas wymaga się lojalności co do służby
a tutaj jest coś przeciwnego. Normalnie powinno się gościa ..... Brak słów. :mad:
 
Jak można?

Widać można!

Najpierw był ten z metra cięty od automatów, który za punkt honoru obrał sobie zgnojenie nas. Teraz SSC jest też typek z metra cięty który wiernie uskutecznia plan poprzednika.

Tak się zastanawiam - kapica był z pisu czy banaś jest z platformy...?

Wysłane z mojego LG-H500 przy użyciu Tapatalka
 
I co, dalej czekamy na kolejną podkomisję? czcze pieprzenie o niczym?że się nie zgadzamy? oni to maja w dupie co tam my,jest niebezpieczeństwo klinczu naszej ustawy emerytalnej,czas działa na naszą niekorzyść trzeba niezwłocznie przyjąć warunki rządu napisać ustawę i uchwalić w sejmie bo pieprzenie w komisjach nie da nam emerytur,potem uchwaloną ustawę od razu do trybunału,na co czekają związki przekonują lwa aby nie zjadł antylopy?uzasadniednie rzadu w temacie deficytu budżetowego w kontekście naszej ustawy jest niezwykle silne,WIELU CELNIKÓW CZEKA NA USTAWE JAKĄ SIĘ DA A NIE PIERDOL W KOMISJACH.NA CO CZEKACIE AŻ NAS UCYWILNIĄ?PISEMKA BAB DO MINISTER SOCJALNEJ LITOSCI ZA TAKIE POMYSŁY.
 
Smutne słowa cisną mi się na usta, zostaliśmy oszukani i sprzedani. Sami czekamy na gwiazdkę z nieba. Ale gwiazdki nie będzie, będzie za to wiele płaczu, przekleństw. Mnie najbardziej dziwi jednak postawa kadry kierowniczej: dyrektorów, naczelników i kierowników, to oni w pierwszej kolejności stracą swoje krzesełka i wysokie pobory. To chyba jeden z ostatnich wpisów z mojej strony, brak mi sił i albo ja jestem panikarzem, albo celnicy są głusi i ślepi. Ludzie opamiętajcie się.
 
w jednej z IC jutro ma byś spotkanie DYR.IC z plebsem o przyszłości SC/ coś takiego/
Propaganda czy coś się kroi ?
 
Boją się kolejnej FALI STRAJKÓW !!!

Szef i Z-ca powiedzieli , że całkowicie panują nad umysłami "Miętusów" dlatego nie może się NIC wymknąć spod kontroli , bo ICH Prezes WYP-DOLI!!!

W końcu w rządzie ustalili , że PROBLEM już jest rozwiązany Celnicy zostali objęci programem Celnik+.... Nikt nie wie o co chodzi, ale Wszyscy już są zadowoleni :cool:

Powodzenia Bracia !!!!!!!!!!!!!

w jednej z IC jutro ma byś spotkanie DYR.IC z plebsem o przyszłości SC/ coś takiego/
Propaganda czy coś się kroi ?
 
smutek i zamartwica na forum...albo wszyscy na wakacjach. ja rozumiem, ze harmonogram ale gdyby jakies wiadomosci co sie akurat dzieje to by na duchu troche podnioslo.
 
Nie wiem, czy by na duchu podniosło. Mnie nie podnosi. Co my robimy, to wiadomo, realizujemy harmonogram. Skutecznie realizujemy. Co robią nasi zwierzchnicy? zgodnie z zaleceniami SSC, też realizują harmonogram, tylko on się nazywa inaczej PRK. Więcej wiadomości w każdym izbowym zespole RK.
 
Witam, przepraszam ja odnośnie harmonogramu. Wydaje mi się że brak na chwilę obecną analizy skutków czerwcowych protestów, co może mieć zasadnicze znaczenie nie tyle dla kształtu przedmiotowego harmonogramu jak treści poruszanych z posłami tematów. Proszę wziąć pod uwagę nadchodzący wrzesień, do czego zmierzam, czy SSC podjął wobec protestujących funkcjonariuszy działania odwetowe w celu zniechęcenia do dalszych działań, bo jeżeli tak, to wrzesień widzę kiepsko. Chodzenie do posłów jest OK ale jeżeli SSC będzie przekonany że jego działania odwetowe odniosły cichy sukces to będzie grał w ciemno.
Jeżeli uda mu się przeprowadzić KAS to ma gwarancję na dobrą gwarantowaną lokatę na liście startowej do Sejmu, a w mojej ocenie o to jest ta cała gra. Moje pytanie jest na tyle uzasadnione, że doszły mnie słuchy o dziwnym zbiegu okoliczności związanym z nagrodami których nie otrzymali, "może to zbieg okoliczności" osoby które poparły protest, tak bynajmniej one to czują, a to dla dalszych działań może być niebezpieczne. Pozdrawiam. MAX2016
 
Nie wiem, czy by na duchu podniosło. Mnie nie podnosi. Co my robimy, to wiadomo, realizujemy harmonogram. Skutecznie realizujemy. Co robią nasi zwierzchnicy? zgodnie z zaleceniami SSC, też realizują harmonogram, tylko on się nazywa inaczej PRK. Więcej wiadomości w każdym izbowym zespole RK.
Harmonogram jest, warto go przeczytać i zadać sobie jedno proste pytanie: czy zrealizowałem jakiś punkt tego harmonogramu, lub może pomogłem w jego realizacji?
Odbyło się dzisiaj spotkanie Sławka Siwego z funkcjonariuszami w Gdyni, jutro będzie spotkanie w Gdańsku ( po godzinie 15 na opłotkach ). Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych losem Służby Celnej.
I pamiętajmy to my musimy walczyć o nasza przyszłość, nikt tego nie zrobi za nas. A i jeszcze jedno na stronie głównej jest artykuł o zwiększonej skuteczności kontroli skarbowej. Wymienione sumy robią duże wrażenie - ale każdy kto umie liczyć ( o ile nie jest posłem ) zauważy, że ściągalność wyliczonych należności nie wzrosła i wciąż oscyluje wokół 6-7 %. I to akurat nie wzrosło, a tylko wzrost ściągnietych należności jest wzrostem skuteczności kontroli skarbowej
 
Back
Do góry