Odpowiedź na interpelację ponowną nr 4344
w sprawie licznych przypadków nieuzasadnionych zwolnień w Służbie Celnej oraz prześladowań celników
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak
Warszawa, 15-09-2016
Szanowny Panie Marszałku,
w odpowiedzi na pytania zawarte w uzupełnieniu interpelacji nr 4344 Pani Poseł Barbary Chrobak oraz Panów Posłów Jarosława Sachajko i Tomasza Rzymkowskiego w sprawie licznych przypadków nieuzasadnionych zwolnień w Służbie Celnej oraz prześladowań celników, przekazanym do Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 25 sierpnia 2016 r., uprzejmie przedstawiam, co następuje.
W pierwszej kolejności sygnalizuję, że z przyczyn wskazanych w odpowiedzi udzielonej w związku z przedmiotową interpelacją w dniu 25 lipca 2016 r., nr DSO-II-071-51/16, podstawę do udzielenia odpowiedzi na aktualnie postawione przez jej autorów pytania stanowią dane pozyskane w wyniku kwerendy przeprowadzonej w sądach powszechnych, które nie mają charakteru danych statystycznych.
Z informacji nadesłanych przez Prezesów Sądów Apelacyjnych wynika, że łącznie zidentyfikowano 22 sprawy, w których aktualnie w sądach powszechnych toczą się postępowania karne przeciwko 139 celnikom, z czego w wydziałach karnych sądów działających w obszarze apelacji lubelskiej toczy się 11 postępowań przeciwko 121 funkcjonariuszom Służby Celnej. Czas trwania postępowań sądowych w zidentyfikowanych sprawach karnych, które nie zostały dotychczas prawomocnie zakończone wynosi od 1 miesiąca do ponad 9 lat.
Ponadto z nadesłanych informacji wynika również, że w wydziałach cywilnych oraz w wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach z obszaru apelacji lubelskiej i wrocławskiej zostało zarejestrowanych 20 spraw, w których powodami byli funkcjonariusze Służby Celnej, przy czym większość z nich dotyczyła wynagrodzenia lub innych świadczeń związanych z uposażeniem. Wszystkie sprawy tej kategorii zarejestrowane w sądach z obszaru apelacji lubelskiej zostały prawomocnie zakończone. Średni czas trwania tych postępowań wyniósł od 10 - 11 miesięcy. Z kolei wykazane sprawy w/w kategorii zarejestrowane w sądach z obszaru apelacji wrocławskiej nie zostały dotychczas prawomocnie zakończone, a średni czas trwania tych postępowań wynosi 6 - 12 miesięcy.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że w wyniku przeprowadzonej kwerendy nie uzyskano danych pozwalających na udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące liczby celników zwolnionych z pracy w związku z prowadzonym postępowaniem.
Dodatkowo wyjaśniam, że przyjęta w sądach powszechnych symbolizacja w sprawach cywilnych, wynikająca z Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.Urz.MS.2003.5.22 ze zm.), nie odnosi się w żaden sposób do wykonywanego przez stronę postępowania cywilnego zawodu, czy też pełnionej funkcji. Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponuje zatem danymi pozwalającymi ustalić w oparciu o urządzenia ewidencyjne liczbę celników w stosunku, do których prowadzone jest postępowanie cywilne.
Nie jest także możliwe określenie przeciętnego czasu trwania postępowań pozostających w zainteresowaniu autorów interpelacji, wobec braku pewnych danych dających podstawę do ustalenia ogólnej liczby postępowań sądowych w sprawach karnych i cywilnych toczących się z udziałem celników.
Z poważaniem
Łukasz Piebiak
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7A7A6B07&view=6