Wzory odwołań od decyzji mianowania na stopień służbowy na podst. art.223 ustawy o SC

Resortowe dzieci

Książka, żeby było całkowicie jasne, oderwana od mianowań na stopnie służbowe pod rygor obecnej ustawy. Ale mimo wszystko pewna myśl, której z oczywistych względów jasno nie mogę wyłożyć, nie daje mi spokoju ...

Gdyby choć kwestia ustawowej dyrektywy "przed dniem wejścia w życie", raptem odczytanej jako "w dniu wejścia w życie", nie budziła wątpliwości ...

Po co ustawodawca zafundował taki rebus? Nie prościej było zapisać w ustawie "w dniu wejścia w życie"? Że co proszę, nie wszyscy pretendenci by się zmieścili?

Też nie pasuje?
 
Ostatnia edycja:
Ptaki, które wyłącznie mogły odlecieć?

Podobno Trybunał Konstytucyjny zaakceptował uwłaszczenie. Ponieważ pod rządami tej samej, uchylanej, ustawy jedni dostali kopa w górę. Natomiast inni, którzy z różnych przyczyn, często przez lat wiele skutecznie sprawowali stanowiska kierownicze, zostali przez państwo polskie potraktowani per noga.

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. A Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

[video=youtube;eaXAIRMVpAs]http://www.youtube.com/watch?v=eaXAIRMVpAs&feature=player_detailpage[/video]
 
Trybunał Konstytucyjny łamie Konstytucję?

po wielu wysiłkach dotarłem do uzasadnienia TK. przecież to jawne kpiny. kto powiedział i gdzie jest napisane, że przepis przejściowy związany z wejściem w życie nowej ustawy ma służyć awansowaniu lub żeby nie dać pożywki purystom prawniczym mianowaniu do korpusu oficerskiego wyłącznie wąskiej grupki, która akurat oczywiście całkowicie przypadkowo w chwili zmiany pragmatyki służbowej sprawowała funkcje kierownicze?

przecież to chyba oczywiste, że 223 ust. 3 z 2) jest adresowany do wszystkich funkcjonariuszy, którzy pod rządami uchylanej ustawy zajmowali stanowiska związane z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy czy pracowników. bez zbędnego fantazjowania o wykładniach?

w jakiej ziemiance zostało ukryte całe dotychczasowe orzecznictwo TK w sprawie konstytucyjnej zasady równości, uwzględniającej wymóg traktowania wg jednakowej miary wszystkich podmiotów prawa? bez zróznicowań zarówno faworyzujących, jak i dyskryminujących? niezależnie od tego, w jakich przepisach wstępnych, zasadniczych :), przejściowych czy końcowych, zostały one umiejscowione?

chyba wszystkiemu winne są mohery wraz z pisem i i całą familią kaczyńskich :eek: ...
 
Ostatnia edycja:
To, że jest to w dziale Przepisy przejściowe oznacza wg TK, że nie może służyć awansowaniu a jedynie ma się odnosić do sytuacji zastanych w dniu wejścia w życie ustawy, czyli tylko do tych funkcjonariuszy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy zajmują stanowisko związane z podporządkowaniem służbowym.
Oczywiście nie sposób się z tym zgodzić, jak również z licznymi innymi tezami dlatego będziemy to Postanowienie TK zażalać.
 
może taka propozycja przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy przez TK. na wzór http://www.sprawdzampolityka.pl/index.php/sejm/poslowie/itemlist/tag/eurowybory stworzenie publicznej bazy funkcjonariuszy powołanych do korpusu oficerskiego w zw. z wejściem w życie obecnej uosc. każdy krótkim opisem kwalifikacji ze szczególnym wyróżnieniem dwóch parametrów: stażu w formacji i stażu na stanowisku kierowniczym.

co wy na to, panie i panowie? uchronimy TK przed złamaniem konstytucji?
 
Ostatnia edycja:
można szerzej

może taka propozycja przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy przez TK. na wzór http://www.sprawdzampolityka.pl/index.php/sejm/poslowie/itemlist/tag/eurowybory stworzenie publicznej bazy funkcjonariuszy powołanych do korpusu oficerskiego w zw. z wejściem w życie obecnej uosc. każdy krótkim opisem kwalifikacji ze szczególnym wyróżnieniem dwóch parametrów: stażu w formacji i stażu na stanowisku kierowniczym.

co wy na to, panie i panowie? uchronimy TK przed złamaniem konstytucji?

Można szerzej bo jest wiele przypadków kiedy np. inspektor celny, starszy kontroler celny z wyższym wykształceniem i dużym stażem jest w korpusie podoficerów i aspirantów.
To, że nie sprawował funkcji nie daje podstaw do takiej degradacji bo w słynnej łodzi oficerem jest funkcjonariusz, który przed określeniem stopnia był kierownikiem zaledwie kilka dni a ten którego zastąpił pracując jako kierowni przez kilka lat został aspirantem.
 
przeciąć ten wrzód jak najszybciej

oczywiście, moja propozycja jest zaledwie przyczynkiem do ustalenia kilku reprezentatywnych kryteriów. trzeba tylko mieć na uwadze, aby nie było tego za dużo. powiedzmy maksimum pięć parametrów?

przede wszystkim na pierwszym miejscu trzeba opisać przebieg kariery zawodowej Pana Jacka. Z podaniem daty ukończenia zasadniczego kursu celnego?

mam nadzieję, że zz funkcjonujące w formacji zechcą się w tej kwestii wypowiedzieć. jeśli chodzi o procedurę, to przecież można wykorzystać ustawę o dostępie do informacji publicznej. no bo jak inaczej, skoro TK nie raczy ruszyć czterech liter?
 
Stanisław Rymar

Przedstawmy sylwetkę Pana Sędziego, który wydał rzeczone postanowienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Rymar_(prawnik) http://trybunal.gov.pl/o-trybunale/sedziowie-trybunalu-konstytucyjnego/art/2439-stanislaw-rymar/ http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,8723346,Sejm_wybral_trzech_sedziow_TK.html.

Rymar_88dcaa9da3.jpg


Oczywiście z faktu zgłoszenia przez Platformę Obywatelską na wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu, podobnie jak na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, nie wyciągamy żadnych wniosków. Wątpliwości za to miała Gazeta Wyborcza: "(...) W przypadku mec. Rymara wyraziłam odwrotną wątpliwość - ponieważ za chwilę kończy 70 lat. Kadencja sędziego TK jest dziewięcioletnia - wyraziłam więc wątpliwości, czy wiek nie wpłynie na jego zdolność orzekania. Wiadomo, że z wiekiem człowiek traci zdrowie - mówiła dziennikarka w Radiu TOK FM. Siedlecka wytknęła też mec. Rymarowi brak publikacji naukowych. (...)." http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,8723346,Sejm_wybral_trzech_sedziow_TK.html http://wyborcza.pl/1,76842,8709134,Kandydat_do_TK_chce_wytoczyc_proces__Gazecie_.html

Tu z kolei znikający :eek: przecinek: http://www.rp.pl/artykul/271362.html?print=tak&p=0
 
Ostatnia edycja:
– Dobre wiadomości – wizytacja wypadła pomyślnie, areszt, obiekt zabytkowy, a także jego załoga w większości świetnie nadają się na przyjęcie tych sędziów i prokuratorów, którzy mnie tutaj zesłali – ironizował reżyser. – Jestem pewny, że spełnią swoją rolę, kiedy ta chwila nadejdzie, tzn. kiedy Rzeczpospolita będzie karać łajdactwo. Sędziowie postpeerelowscy to najgroźniejsza zorganizowana grupa przestępcza, jaka działa na tym terenie – stwierdził dokumentalista. http://niezalezna.pl/58029-tylko-u-...i-sedziowie-postpeerelowscy-grupa-przestepcza

Ciekaw jestem tylko, czy ta wypowiedź to tak ogólnie rzecz ujmuje także w niniejszym wątku?
 
Trzeba głosować. Na Korwina. Skończy z tą poprawnością bardzo szybko. W stosunku do różu z pewnością nie użyje określenia "tęczowy" :) .

Najbardziej mnie rozbawiły w uzasadnieniu "incydentalne judykaty sądowe". Przecież nie mogli napisać: przepraszamy, ale wszystkich za mordy nie dało się wziąć?
 
Ostatnia edycja:
Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

Tak reguluje art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Mamy teraz "polskiego" Przewodniczącego Rady Europejskiej. Więc konkluzja nasuwa się sama. Do unijnych instytucji w sprawie radosnej "tfórczością" mianowań na stopnie służbowe!
 
Formuła Radbrucha - lex iniusta non est lex

To formuła filozoficznoprawna autorstwa niemieckiego prawnika i filozofa Gustawa Radbrucha. Głosi ona, że jeśli norma prawna w drastyczny sposób łamie podstawowe normy moralne, to nie obowiązuje (łac. lex iniusta non est lex). Taka norma nie dostępuje godności bycia prawem, może być odrzucona i tym samym obywatele nie mają obowiązku jej przestrzegania, a administracja państwowa i sądownictwo jej stosowania. Jest ona jedną z czołowych współczesnych koncepcji zbliżających do siebie pozytywizm prawniczy i prawnonaturalizm

Formuła została zaprezentowana po raz pierwszy w 1945 r. w audycji "Pięć minut filozofii prawa", a rozwinięta w klasycznej formie w artykule z 1946 r. Ustawowe bezprawie i ponadustawowe prawo[1], który był reakcją na degenerację systemu prawnego w czasach Trzeciej Rzeszy. Według Radbrucha prawnicy niemieccy przez silne przywiązanie do pozytywizmu prawnego, nie byli w stanie przeciwstawić się instrumentalizacji prawa przez nazistów..

Do formuły Radbrucha wielokrotnie odwoływały się niemieckie sądy, szczególnie Federalny Trybunał Konstytucyjny. (...).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Formuła_Radbrucha
 
To po jajach teraz ten cały TK

http://celnicy.pl/content.php/2040-...w-sprawie-stopnia-przed-dniem-wejścia-w-życie

Niestety, TK uznał, że "przed dniem wejścia w życie" oznacza "w dniu wejścia w życie".

Sejm zaczął w środę I czytanie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat i utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. (...)

https://wpolityce.pl/polityka/36830...dykalizm-reformy-nie-jest-celem-samym-w-sobie
 
Profesorek od stopni służbowych przed dniem wejścia w życie?

Na stronie odfoundation.eu w zakładce dotyczącej zarządu widnieje następujące powiadomienie: „część informacji o członkach zespołu czasowo ukryta ze względów bezpieczeństwa”. Czy to efekt upublicznienia przez Witolda Gadowskiego informacji na temat Marka Chmaja? (...)

http://telewizjarepublika.pl/fundac...nformacji-ktora-ujawnil-w-gadowski,69263.html
 
minęło kilka lat, blisko 10

wcielono w życie określone zasady

i tyle

nie stosuje się ich jako proces ciągły

poprzestano na ich jednorazowym zastosowaniu

no i po 10 latach niektórzy zyskali po 5 stopni, a niektórzy tylko 1

stosowanie tych zasad powinno być procesem stałym, bo tworzą się nowe, krzywdzące dysproporcje




Wstępne zasady mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe zgodnie
z art. 223 ustawy z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej ( Dz.U. Nr 168, poz. 1323).Zgodnie z art. 2231.W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe. [/SIZE]2. Funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu przed dniem wejścia w życie ustawy służbę w stopniu komisarza celnego, nadkomisarza celnego, generalnego komisarza celnego albo krajowego komisarza celnego określa się stopień w korpusie oficerów starszych Służby Celnej.[/SIZE]3. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy:[/SIZE]1) pełnił służbę w stopniu aspiranta celnego, starszego aspiranta celnego albo podkomisarza celnego lub[/SIZE]2) zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku oraz pełnił służbę w służbie stałej w stopniu innym niż wymieniony w pkt 1 i w ust. 2 [/SIZE]– określa się stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.[/SIZE]4. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego aspiranta celnego, starszego dyspozytora celnego albo dyspozytora celnego określa się stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej.[/SIZE]5. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora, starszego rewidenta celnego, rewidenta celnego albo młodszego rewidenta celnego określa się stopień w korpusie podoficerów Służby Celnej.6. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu aplikanta celnego określa się stopień w korpusie szeregowych Służby Celnej.[/SIZE]7. Określenie stopni służbowych, o których mowa w ust. 2 - 6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.8. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 2, jest zwolniony z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 8.[/SIZE]9. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 3, wchodzi w skład korpusu oficerów młodszych Służby Celnej i pozostaje w nim, jeżeli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończy szkolenie specjalistyczne i potwierdzi egzaminem ukończenie tego szkolenia. W przypadku nieukończenia szkolenia specjalistycznego i niepotwierdzenia egzaminem ukończenia tego szkolenia, funkcjonariusza celnego mianuje się na stopień w korpusie aspirantów.[/SIZE]10. Funkcjonariusz celny, któremu określono stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej, zwolniony jest z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 7.[/SIZE]

Kryteria punkowe mają na celu ustalenie jednolitych zasad mianowania na stopnie funkcjonariusz celnych i stawią doprecyzowanie zawartych w ww. art. 223 ust. 7 ustawy o Służbie Celnej zasad określania stopni służbowych, zgodnie z którymi określenie stopni służbowych, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.

Kryteria dotyczyć będą wszystkich funkcjonariuszy we wszystkich korpusach, a ich wprowadzenie będzie stanowiło realizację uprawnienia Szefa Służby Celnej do sprawowania nadzoru nad działalnością dyrektorów izb celnych oraz kształtowania polityki kadrowej w Służbie Celnej zawartego w art. 10 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o Służbie Celnej.[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]
 
Ostatnia edycja:
Kryteria dotyczyć będą wszystkich funkcjonariuszy we wszystkich korpusach, a ich wprowadzenie będzie stanowiło realizację uprawnienia Szefa Służby Celnej do sprawowania nadzoru nad działalnością dyrektorów izb celnych oraz kształtowania polityki kadrowej w Służbie Celnej zawartego w art. 10 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o Służbie Celnej.[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Zasady zostały w celu konsultacji przekazane związkom zawodowym działającym w Służbie Celnej [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]

Kryteria punktowe mianowania funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy w poszczególnych korpusach:[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]1. okres służby powyżej 2 do 5 lat – 1pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]powyżej 5 do 10 lat – 2 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]powyżej 10 do 15 lat – 3 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]powyżej 15 lat do 20 lat – 4 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]powyżej 20 lat do 25 – 5 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]powyżej 25 lat – 6 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]2. uprawnienia do prowadzenia szkoleń – 1 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]3. wykształcenie ( bez sumowania )[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]– wyższe – 1 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]- wyższe z zakresu celnego lub skarbowego – 2 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]- wyższe magisterskie administracyjne, prawnicze, ekonomiczne lub inne specjalistyczne związane z realizacją zadań na stanowisku – 4 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]- wyższe magisterskie inne; lub inżynierskie związane z realizacją zadań na stanowisku – 3 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]4. ukończone studia podyplomowe związane z zakresem działania SC – 1 pkt za każde studia, [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]5. uczestnictwo w misjach zagranicznych lub zespołach organizowanych przez MF w okresie ostatnich 10 lat – 2 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]6. zajmowane stanowisko- [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy kontroler celny, podreferendarz – 1 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]kontroler celny, referendarz – 2 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy kontroler celny, specjalista - 3 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]inspektor celny, starszy specjalista – 4 pkt, [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]ekspert celny, rzecznik prasowy, audytor wew., pełnomocnik ds. ochrony inf. niejawnych, radca prawny, główny specjalista – 5 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]stanowisko kierownicze zajmowane przez co najmniej 1 rok w ciągłym okresie – 6 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]stanowisko kierownicze zajmowane przez mniej niż 1 rok w ciągłym okresie – 5 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]wyższe stanowisko kierownicze zajmowane przez mniej niż 2 lata w ciągłym okresie – 6 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]wyższe stanowisko kierownicze zajmowane przez co najmniej 2 lata w ciągłym okresie – 7 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]7. posiadany stopień [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Korpus szeregowych :[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Posiadany dotychczasowy stopień (dodatkowe kryterium w korpusie):[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]aplikant – 1pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Nowe stopnie:[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]aplikant celny – pon. 6 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy aplikant celny – 6 pkt i pow. [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Korpus podoficerów :[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Posiadany dotychczasowy stopień (dodatkowe kryterium w korpusie)[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy rewident celny 1 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]rewident celny 2 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy rewident celny 3 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy dyspozytor celny 4 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Nowe stopnie [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy rewident celny pon.6 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]rewident celny 6-8 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy rewident celny 9-10 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy rachmistrz celny 11-12 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]rachmistrz celny 13- 15 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy rachmistrz celny pow. 15 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Korpus aspirantów:[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]dyspozytor celny 1 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy dyspozytor celny 2 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy aspirant celny 3 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Nowe stopnie [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy aspirant celny pon. 13 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]aspirant celny 13-16 pkt [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy aspirant celny pow. 16[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Korpus oficerów młodszych [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]aspirant celny 1 pkt[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]starszy aspirant celny 2 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]podkomisarz 3 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]posiadany inny stopień w wypadku osób zajmujących stanowiska związane z podporządkowaniem służbowym funkcjonariusz – 0 pkt. [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Nowe stopnie [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]podkomisarz celny pon. 18 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]komisarz celny 18-20 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]nadkomisarz celny pow. 20 pkt.[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Korpus oficerów starszych[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]komisarz celny 1 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]nadkomisarz celny 2 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]generalny komisarz celny 3 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]krajowy komisarz ceny 4 pkt. [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]Nowe stopnie [FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]podinspektor celny pon. 18 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]młodszy inspektor celny 18-20 pkt,[FONT=Verdana, sans-serif][/FONT]inspektor celny pow. 20 pkt.
 
Back
Do góry