• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy SC/SCS w świetle przepisów

Czy to znaczy, że za 2 lata skończę 60-tkę i odchodząc na emkę będę mogła pobierać i zusowską i mundurową ?(zaznaczę, że za te dwa lata wezmę, a raczej liczę na 40-stolecie). Będę bogata, aaaa i jeszcze OFE :ROFLMAO:
Tylko pamiętaj - najpierw wniosek i decyzja zer, a potem myśl o zus
 
Nie ma ponieważ wyraźnie zastrzegłem, że problematykę zasad naliczania emerytur sobie odpuściłem. Napisanie już tego materiału zajęło mi trochę czasu, a gdybym miał to rozwinąć to musiałbym napisać kompletny poradnik a nie to było moim celem. Poza tym pierwotnie to miała być tylko odpowiedź na pytanie postawione w ramach innego tematu, a przerodziła się w elaborat. Samo pytanie było bardziej w kierunku uzyskania emerytury z systemu zaopatrzeniowego. Od siebie dorzuciłem problematykę związaną z ZUS-em, bo w ogóle by jej tu nie było. W zasadzie to była odpowiedź na pw, ale pomyślałem, że skoro już tyle nad tym przesiedziałem to wrzucę na forum, bo może się komuś przyda. Tobie się nie przydało. Szkoda. Poszukaj informacji gdzie indziej. A może skoro się tym interesujesz uzupełniająco napiszesz nam coś na ten temat?

To co napisałem to ma być pewien kierunkowskaz, a nie gotowe rozwiązanie dla każdego, bo przecież każdy przypadek jest inny. Jednemu w ZUS uznają pracę/służbę w warunkach szczególnych, a drugiemu nie. A kiedy to ma miejsce wystarczy zajrzeć do przepisów. Może najważniejsze z tego jest to aby mieć świadomość, że taka możliwość w ogóle istnieje.
pozdrawiam
 
W ramach ciekawostki ornitologicznej należy ponadto wspomnieć, że w 2015 roku w ramach działań mających na celu zrównanie praw emerytalnych wszystkich funkcjonariuszy, niezależnie od daty ich przyjęcia do służby - Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, w brzmieniu nadanym przez ustawę z 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europejską Kartą Społeczną z Turynu z 18 października 1961 roku. TK postanowieniem z 11 marca 2015 roku odmówił (n)nadania dalszego biegu temu wnioskowi wobec bezzasadności postawionych w nim zarzutów dotyczących naruszenia konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego oraz konstytucyjnej zasady równości. ZG NSZZP wniósł na to postanowienie zażalenie do TK, który postanowieniem z 27 maja 2015 roku o sygn. akt Tw 36/14 odmówił (n) jego uwzględnienia.
Kto w maju 2015r. był premierem i kto w maju był Przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego ?
Czas tak szybko ucieka !!
 
Czy to znaczy, że za 2 lata skończę 60-tkę i odchodząc na emkę będę mogła pobierać i zusowską i mundurową ?(zaznaczę, że za te dwa lata wezmę, a raczej liczę na 40-stolecie). Będę bogata, aaaa i jeszcze OFE :ROFLMAO:

Nie musisz mieć ściśle określonego stażu pracy, aby nabyć prawo do emerytury z ZUS. Emeryturę otrzymasz, jeśli osiągniesz wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna), złożysz wniosek i udowodnisz jakikolwiek okres ubezpieczenia.
Od stażu pracy zależy jednak czy Twoja emerytura nie będzie niższa od określonej w przepisach kwoty emerytury minimalnej wynoszącej aktualnie (luty 2021r.) 1200 zł brutto. Od 1 marca 2021r. po waloryzacji kwota ta wyniesie 1250,88 zł . Emeryturę minimalną otrzyma kobieta, która udowodni, co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, i mężczyzna, który udowodni, co najmniej 25 lat takich okresów. Okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych. Jeśli nie udowodni się 20 lat ww. okresów, emerytura będzie dużo niższa.
Jeśli założysz konto na PUE ZUS, możesz skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który wyliczy prognozowaną kwotę przyszłej emerytury na podstawie danych zapisanych na Twoim koncie w ZUS.
W związku z przejściem na emeryturę policyjną z konta w ZUS zostaną zabrane składki do ZER (powinny być zabrane za okresy od 15.09.1999r. do dnia zwolnienia ze Służby).
 
Nie musisz mieć ściśle określonego stażu pracy, aby nabyć prawo do emerytury z ZUS. Emeryturę otrzymasz, jeśli osiągniesz wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna), złożysz wniosek i udowodnisz jakikolwiek okres ubezpieczenia.
Od stażu pracy zależy jednak czy Twoja emerytura nie będzie niższa od określonej w przepisach kwoty emerytury minimalnej wynoszącej aktualnie (luty 2021r.) 1200 zł brutto. Od 1 marca 2021r. po waloryzacji kwota ta wyniesie 1250,88 zł . Emeryturę minimalną otrzyma kobieta, która udowodni, co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, i mężczyzna, który udowodni, co najmniej 25 lat takich okresów. Okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych. Jeśli nie udowodni się 20 lat ww. okresów, emerytura będzie dużo niższa.
Jeśli założysz konto na PUE ZUS, możesz skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który wyliczy prognozowaną kwotę przyszłej emerytury na podstawie danych zapisanych na Twoim koncie w ZUS.
W związku z przejściem na emeryturę policyjną z konta w ZUS zostaną zabrane składki do ZER (powinny być zabrane za okresy od 15.09.1999r. do dnia zwolnienia ze Służby).
Chciałam jeszcze dodać, że do ustalenia stażu pracy do emerytury z ZUS (okresów składkowych i nieskładkowych) nie wlicza się okresu od 15.09.1999r. do dnia zwolnienia ze Służby dla funkcjonariusza, który będzie pobierał emeryturę policyjną i po osiągnięciu ustawowego wieku wystąpi o emeryturę z ZUS.
 
Chciałam jeszcze dodać, że do ustalenia stażu pracy do emerytury z ZUS (okresów składkowych i nieskładkowych) nie wlicza się okresu od 15.09.1999r. do dnia zwolnienia ze Służby dla funkcjonariusza, który będzie pobierał emeryturę policyjną i po osiągnięciu ustawowego wieku wystąpi o emeryturę z ZUS.
do 15.09.1999 mam 16 lat pracy, to znaczy, że z ZUS-u nie dostanę nawet najniższej krajowej bo nie mam 20 lat poza służbą
???
 
@awos jeżeli masz 16 lat pracy do 1999 roku to musisz mieć niezły zwaloryzowany kapitał początkowy a to oznacza, że twoje świadczenie emerytalne z ZUS nie powinno być niskie. Sprawdź na swoim koncie indywidualnym wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego podziel przez 217 i wyjdzie Ci hipotetyczna emka z ZUSu.
 
Mam kapitał początkowy:469221,04pln podzielony przez 217 daje mi kwotę 2162,3087pln + 870pln za szczególny charakter, a wszystko oczywiście brutto. Mam do 15 września 1999 -19 lat pracy
 
Nie wiem, tylko skąd te ,,217"? Wolny, możesz wyjaśnić.
GUS szacuje, że po osiągnięciu 60 roku życia dalsza przeciętna długość życia to około 261,5 miesiąca (21 lat i 9 miesięcy), a po 65 urodzinach 217,6 miesięcy (18 lat i 1 miesiąc).

Art. 26. [Obliczenie emerytury. Tablice trwania życia]
1. Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust. 5 i art. 183.
2. Wiek ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach.
3. Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet oraz wyraża się w miesiącach.
4. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" corocznie w terminie do dnia 31 marca tablice trwania życia, z uwzględnieniem ust. 3, dla wieku ubezpieczonych określonego w myśl ust. 2.
5. Tablice, o których mowa w ust. 4 są podstawą przyznawania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, z uwzględnieniem ust. 6.
6. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
 
Mam kapitał początkowy:469221,04pln podzielony przez 217 daje mi kwotę 2162,3087pln + 870pln za szczególny charakter, a wszystko oczywiście brutto. Mam do 15 września 1999 -19 lat pracy
Dostaniesz emeryturę z kapitału, który ci zostanie na koncie w ZUS.

 
Jest duże prawdopodobieństwo, że w nowej tabeli którą ogłosi GUS zmieni się średnia długość życia kobiet o 8 miesięcy a mężczyzn o 15 miesięcy. Powodem jest oczywiście wzrost umieralności związanej z COVIDem. To spowoduje wzrost świadczeń o około 5 %. Przez jaki czas ta sytuacja sie utrzyma tego nie wie nikt.
 
Co do awansów to się nie wypowiadam, ale co do wyliczania podstawy wymiaru emerytury z ostatnio zajmowanego stanowiska to SC/SCS jest czysta jak łza (y), bo została powołana w 1999 r., a więc po wprowadzeniu 10 letniego okresu wyliczania podstawy wymiaru emerytury.
Mogły/mogą być pojedyncze przypadki kiedy były funkcjonariusz innej służby przechodząc do SC/SCS "przyniósł" ze sobą staż i został zwolniony/będzie zwolniony z art. 15 ustawy zaopatrzeniowej. Wówczas mógłby zyskać na takim niezwyczajowym w SC/SCS podniesieniu parametrów ostatniego zasilenia. Bądźmy jednak szczerzy nie dość, że to praktycznie umarło, to SC/SCS jako służba nie "wypracowała" takich zwyczajów. Niemniej jak wiadomo są równi i równiejsi :(
Awans (podwyżka) na koniec kariery nie ma u nas praktycznie wpływu na wysokość emerytury, ale ma wpływ na wysokość odprawy i ewentualbych ekwiwalentów urlopowych czy jubileuszówek.
Podany przez ciebie przykład f-sza innej służby, przeniesionego do SCS, to wg mnie sytuacja nie jest klarowna i wg nnie nie zyskałby na podwyżce miesiąc czy dwa przed emeryturą. Odchodząc na emeryturę ze SC-S, dotyczyłyby go nasze warunki, czyli wyliczenia z 10 lat. Jak je wyliczyć? Jest to dla mnie ciekawa zagadka.
Weźmy dla przykładu strażaka (pożarnego), który rozpoczął służbę w PSP np w 1998 r, np w 2018 r przeniósł sie do SCS, więc ma w SCS tylko 2 lata służby. jak wyliczyć mu średnią z 10 lat? Czy porównywać jego uposażenie w PSP do średniej w danym roku z PSP? A co z 5 latami tzw. policyjnymi?
Uważam, że ustawę dla nas tak spieprzono, że odpowiedzi na te pytania nie są proste.
Najsensowniej byłoby przyznanie mu emerytury z ostatniej pensji w PSP + waloryzacja z 2 lat z jednoczesnym powiekszeniem stażu emerytalnego o służbę w SCS, ale czy tak można bo przecież odchodziłby na emeryturę jako funkcjonariusz SCS dla których stworzono dodatkowy system emerytur mundurowych z dziwacznymi dodatkowymi warunkami.
 
Zaintrygowała mnie informacje, że funkcjonariusze przyjęci przed 1 stycznia 1999r., maja prawo do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury z uposażenia należnego funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku?
To nie jest tak. Emeryturę dla funkcjonariusza SC lub SCS, który przed dniem 2 stycznia 1999 r. pełnił służbę w Policji, UOP, SG, BOR, PSP, SW lub zawodową służbę wojskową, oblicza się na podstawie art. 15, o czym stanowi art. 15e ustawy zaopatrzeniowej. Art. 5 ust. 1 jest zasadą, że podstawę wymiaru emerytury/renty stanowi uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku. Natomiast art. 5 ust. 1a jest wyjątkiem (dla f. SC i SCS), zgodnie z którym podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie wybrane z kolejnych 10 lat kalendarzowych. W sumie nie mam o to żalu do ustawodawcy, zer-u, etc. Wyszło mi po prostu korzystniej, niż gdyby liczono z ostatnio zajmowanego stanowiska.
A swoją drogą dobre, kompletne i na pewno przydatne dla wielu opracowanie zagadnień emerytalnych KancelariaŁabuz
 
W tym przypadku podstawa obliczenia emerytury z FUS z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego to suma:
  • składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zapisanych na koncie ubezpieczonego na koniec ostatniego miesiąca przed tym, od którego przysługuje wypłata emerytury, z wyłączeniem składek za okresy służby,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego, obliczonego z uwzględnieniem okresów pracy w administracji celnej oraz innych okresów ubezpieczenia (składkowych i nieskładkowych) sprzed 1 stycznia 1999 roku.
Przy obliczeniu emerytury z FUS uwzględniane są również okresy ubezpieczenia po zwolnieniu ze służby.

Wysokość emerytury z FUS ustalana jest w ten sam sposób, jak we wcześniej opisanych przypadkach.

Składki na ubezpieczenie emerytalne będą usuwane z ewidencji dopiero wtedy, gdy FUS otrzyma zawiadomienie o ustaleniu prawa do emerytury policyjnej, które prześle mu właściwy organ emerytalny. Do czasu otrzymania tego zawiadomienia emerytura z FUS, którą zostanie przyznana na wniosek byłego funkcjonariusza SCS pobierającego świadczenie pieniężne na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z 11 maja 2017 roku, będzie ustalona w kwocie zaliczkowej.



Ufffffff o_O - i to by było ludziska w duuuuużym skróóóóócie tyle o ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy SC/SCS. Teraz przydałoby się coś na wzmocnienie... :coffee:



Ps.
Z góry uprzedzam, że sytuacja funkcjonariuszy, którzy wcześniej odeszli ze służby może być nieco inna, niż to co powyżej napisałem, ponieważ zmiany przepisów emerytalnych są permanentne i sytuacja formalna tych funkcjonariuszy może wyglądać inaczej w zależności od obowiązujących w momencie ich odejścia przepisów, a ja starałem skupić się na aktualnym stanie prawnym.

Opracowując ten materiał korzystałem z materiałów znalezionych w Internecie oraz posiłkowałem się informacjami ze stron ZER MSWiA oraz ZUS, które starałem się przetworzyć na użytek tego postu/-ów.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że zamieszczone wyżej informacje pozwolą wam wyjaśnić swoje wątpliwości w tym temacie.

Na koniec jeszcze powiem, że jestem kompletnym laikiem w obszarze zasad naliczania emerytur, a powyższe wypociny 😓 to wyłącznie efekt (nie)logicznej analizy obowiązujących w tym obszarze przepisów z (nie)udolną próbą ich jednoczesnego „usystematyzowania” dla łatwiejszego odbioru.

Krótko mówiąc trochę boję się waszych bardziej szczegółowych pytań ;)

Przepraszam też za te kilka postów z rzędu, ale materiał był tak obszerny, że system nie chciał go normalnie przyjąć, bo w jednym mieści się maksymalnie 10000 znaków, a tu było sporo więcej.

A teraz przerwa 🙃
BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY :giggle::giggle:
 
Back
Do góry