• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

uprawnienia do wcześniejszej emerytury

A jak odnieść się do art. 171 ustawy wprowadzającej KAS? :unsure: :unsure: :unsure:
Art. 171. wprow. ustawę o KAS
Przepisy przejściowe i dostosowujące
1. W przypadku przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby, z dniem określonym w propozycji, dotychczasowy:

1) stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony albo określony,

2) stosunek służby w służbie przygotowawczej albo stałej
– przekształca się odpowiednio w stosunek pracy albo służby w Służbie Celno-Skarbowej, odpowiednio na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony albo określony, mianowania do służby przygotowawczej albo służby stałej.

2. Do okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz pracy w jednostkach KAS, od którego zależą uprawnienia i świadczenia należne funkcjonariuszowi oraz pracownikowi, wlicza się okres:
1) służby w Służbie Celnej;
Wydaje mi się że Tu w tym miejscu jednak czegoś brakuje :unsure: :unsure:


2)pracy w:
a) jednostkach organizacyjnych Służby Celnej,
b) izbach skarbowych i urzędach skarbowych,
c) urzędach kontroli skarbowej,
d) Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów,
e) w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw budżetu i ministra właściwego do spraw instytucji finansowych,
f) administracji celnej.

Pewnie chodzi Ci o to że do o okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej , od którego zależą uprawnienia i świadczenia należne funkcjonariuszowi , wlicza się okres:
1) służby w Służbie Celnej;
i to wszystko w połączeniu z :
Art.231. ustawy o służbie celnej tj.

1. W sprawach ze stosunku służbowego, zaistniałych przed dniem wejścia wżycie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. W przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość służby. Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów ustawy.

Też mnie ciekawi takie połączenie, ale nie znalazłem orzecznictwa w tym zakresie i tak samo jak Ty chciałbym coś więcej wiedzieć.

Dla mnie zaliczenie lat pracy z administracji celnej, było by uczciwe i logicznie z uwagi na to że wykonywaliśmy te same zadania w administracji celnej, potem w służbie celnej, i po mianowaniu dalej wykonywaliśmy te same zadania.

Może Sławek ma jakąś wiedzę odnośnie orzecznictwa ??? :unsure::unsure:
 
Ostatnia edycja:
Moim zdaniem na podstawie art. 171 ustawy wprowadzającej jak najbardziej mamy prawo do zaliczenia nam okresów poprzedniej pracy/służby w wymienionych w tym art. instytucjach. Jeśli kadry IAS nie uznają tego i nie policzą nam, to pozostaje sąd. Słyszałem, że ktoś w Mazowieckim UCS się już sądzi na podstawie tego art, ale szczegółów nie znam.
 
W momencie kiedy zapadł wyrok TK dotyczący emerytur, ustawa o sluzbie celnej zaliczała pracownikom cywilnym którzy zostali funkcjonariuszami wszystkie uprawnienia i moim zdaniem także staż pracy jako cywil powinien być traktowany do emerytury jak mundurowy w przypadku osób które w tym okresie zostały funkcjonariuszami.
 
W momencie kiedy zapadł wyrok TK dotyczący emerytur, ustawa o sluzbie celnej zaliczała pracownikom cywilnym którzy zostali funkcjonariuszami wszystkie uprawnienia i moim zdaniem także staż pracy jako cywil powinien być traktowany do emerytury jak mundurowy w przypadku osób które w tym okresie zostały funkcjonariuszami.
„Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”…mówił szatniarz w „Misiu” do zdezorientowanego Tyma.

Pozostaje nam jak zwykle droga sądowa.
 
Moim zdaniem na podstawie art. 171 ustawy wprowadzającej jak najbardziej mamy prawo do zaliczenia nam okresów poprzedniej pracy/służby w wymienionych w tym art. instytucjach. Jeśli kadry IAS nie uznają tego i nie policzą nam, to pozostaje sąd. Słyszałem, że ktoś w Mazowieckim UCS się już sądzi na podstawie tego art, ale szczegółów nie znam.

Potrzebuje również wzoru do odwołania niezaliczenia UC do wysługi . Proceder nieprawidłowych
zaświadczeń rozpoczyna się w IAS , które następnie trafiają do ZER.
Sprawa dość pilna. Pomożecie ?
 
Przepraszam Zuziu pogubiłem się chyba a chciałem napisać do Ciebie. Wydaje mi sie, że Pan Roland Szymczykiewicz może by coś podpowiedział. Jest dobrze zorientowany w naszych sprawach a przy tym bardzo normalny.
 
Back
Do góry