• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

uprawnienia do wcześniejszej emerytury

Nickpick

Nowy użytkownik
Dołączył
4 Maj 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Mam pytanie dot.moich uprawnień emerytalnych.
Moja historia zatrudnienia wygląda tak:

1. 1993 - Rozpoczęcie pracy w UKS jako referendarz – umowa o pracę

2. 1999 - Reorganizacja województw – zmiana miejscowości UKS

3. 2003 – świadectwo pracy z UKS --- przeniesienie służbowe na podst.art.53 pkt 1 ustawy o służbie cywilnej 18.12.1998 z UKS do Izby Celnej – starszy specjalista (zaliczany do grupy stanowisk specjalistycznych w służbie cywilnej)

4. 2010 – mianowanie do służby stałej w Służbie Celnej (w ramach Izby Celnej) na podstawie art.82 ust.3 ustawy z 27.08.2009 o Służbie Celnej – funkcjonariusz mundurowy

Czy mogę już skorzystać z wcześniejszej emerytury (15 lat służby)?
W mundurze jestem 10 lat, ale faktycznie wykonywałem tę samą pracę również przed 2010 rokiem.
Czy trzeba iść z tym do sądu, czy są inne możliwości?

Będę wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam!
 
Musisz poczekać jeszcze 5 lat. W służbie jesteś dopiero 10 lat. (stan prawny na dzisiaj) Wiem, że pojawiały się obietnice zaliczenia stażu z UKS, ale na razie są to tylko obietnice.
Jeśli nic się nie zmieni w przepisach za 5 lat nabędziesz prawo do emerytury w wysokości 40% uposażenia liczonego z wybranych 10 kolejnych lat.
Nie jest ważne co robiłeś, ale jaki był stosunek zatrudnienia. Przed 2010 pracowałeś (nie byłeś w słuzbie)
 
Nie jesteś w złej sytuacji. Gorzej maja osoby, które przywdziały mundur w 2017 r. po stworzeniu KAS, w wieku np. 45 lat. Emerytura mundurowa bedzie im przysługiwała jak skończa 70 lat (chyba, że wcześniej mieli jakiś epizod w jakiejś słuzbie)
 
Mam pytanie dot.moich uprawnień emerytalnych.
Moja historia zatrudnienia wygląda tak:

1. 1993 - Rozpoczęcie pracy w UKS jako referendarz – umowa o pracę

2. 1999 - Reorganizacja województw – zmiana miejscowości UKS

3. 2003 – świadectwo pracy z UKS --- przeniesienie służbowe na podst.art.53 pkt 1 ustawy o służbie cywilnej 18.12.1998 z UKS do Izby Celnej – starszy specjalista (zaliczany do grupy stanowisk specjalistycznych w służbie cywilnej)

4. 2010 – mianowanie do służby stałej w Służbie Celnej (w ramach Izby Celnej) na podstawie art.82 ust.3 ustawy z 27.08.2009 o Służbie Celnej – funkcjonariusz mundurowy

Czy mogę już skorzystać z wcześniejszej emerytury (15 lat służby)?
W mundurze jestem 10 lat, ale faktycznie wykonywałem tę samą pracę również przed 2010 rokiem.
Czy trzeba iść z tym do sądu, czy są inne możliwości?

Będę wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam!
Kolego staż liczy się tylko służby więc masz przed sobą jeszcze 5 lat żeby w ogóle, a do pełnej 18 lat i 6 miesięcy.
Zatem jeżeli masz teraz jakie 51 lat to będziesz musiał przeciągnąć parę lat za 65 by wypracować pełną.
 
jeszcze 5 lat przepracuj, myślę że w twoim przypadku warto, możne zniosą art. 15 a wtedy do tych 40 procent będziesz mógł doliczyć lata z cywila. :unsure:a to już by dało dosyć fajny wynik, w moim przypadku to miałbym już 75%. :unsure:
 
W nieoficjalnym projekcie MSWiA zmiana 15a ma dotuczyć funkcjonariuszy przyjętych do służby od 01.01.1999 do chyba 10.2004 , nie pamiętam dokładnie i warunkiem zaliczenia lat pracy przed służbą ma być posiadanie 25 letniego okresu służby.
 
W nieoficjalnym projekcie MSWiA zmiana 15a ma dotuczyć funkcjonariuszy przyjętych do służby od 01.01.1999 do chyba 10.2004 , nie pamiętam dokładnie i warunkiem zaliczenia lat pracy przed służbą ma być posiadanie 25 letniego okresu służby.
Taka zmiana nie ma najmniejszego sensu chodzi mi o te 25 lat służby :(
 
Czy ktoś go widział, został gdzieś opublikowany?
Na IFP ta dyskusja trwa już kilka lat i dotąd nic z tego nie wynika. Sens ma tylko pierwotny projekt zmiany z 2016 r. tj. 20 lat służby lub 55 lat życia. Inne koncepcje to pic na wodę, skoro w policji np. wejdzie dodatek po 25 latach służby (1500 brutto) jako zachęta do dalszego w niej pozostawania. A dezyderat sobie leży i czeka na lepsze czasy...
 
jeszcze 5 lat przepracuj, myślę że w twoim przypadku warto, możne zniosą art. 15 a wtedy do tych 40 procent będziesz mógł doliczyć lata z cywila. :unsure:a to już by dało dosyć fajny wynik, w moim przypadku to miałbym już 75%. :unsure:
a za 8 pełne 75% a jeżeli nie zniosą 15a to łącznie z emką cywilną wynik jeszcze fajniejszy :)
 
a za 8 pełne 75% a jeżeli nie zniosą 15a to łącznie z emką cywilną wynik jeszcze fajniejszy :)
ok może masz rację ale ja mam do emki zusowskiej jeszcze 10 lat pracy więc lepiej doliczyć by było lata z cywila do emki mundurowej i brać pełne 75% przez 10 lat:):) niż czekać na emkę zusowską.
 
ok może masz rację ale ja mam do emki zusowskiej jeszcze 10 lat pracy więc lepiej doliczyć by było lata z cywila do emki mundurowej i brać pełne 75% przez 10 lat:):) niż czekać na emkę zusowską.
wiesz zależy jak leży. Jak nie dożyjesz to oczywiście się opłacało gorzej jak dociągniesz do 90ki lub nawet 100ki :)
ja oceniam że dla większości z długim stażem i krótkim do pełnej wysługi (tak do tych 8 lat) to wersja z 2 emkami jest ciekawsza. No chyba że masz lepszą alternatywę dla tej pracy wtedy perspektywy sie zmieniają .Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :):):)
 
wiesz zależy jak leży. Jak nie dożyjesz to oczywiście się opłacało gorzej jak dociągniesz do 90ki lub nawet 100ki :)
ja oceniam że dla większości z długim stażem i krótkim do pełnej wysługi (tak do tych 8 lat) to wersja z 2 emkami jest ciekawsza. No chyba że masz lepszą alternatywę dla tej pracy wtedy perspektywy sie zmieniają .Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :):):)
Zgadza się każdy przypadek jest indywidualny :)
 
No tak. Dziękuję za Wasze wypowiedzi.
Jest jeszcze art.99 ust.8 ustawy o służbie celnej: "Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych wlicza się do okresu służby w Służbie Celnej". Niestety w swoim czasie trzeba było zdać egzamin do korpusu służby cywilnej....
 
No tak. Dziękuję za Wasze wypowiedzi.
Jest jeszcze art.99 ust.8 ustawy o służbie celnej: "Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych wlicza się do okresu służby w Służbie Celnej". Niestety w swoim czasie trzeba było zdać egzamin do korpusu służby cywilnej....
My też mamy art. w ustawie o służbie celnej który zalicza nam pracę w administracji celnej jako służbę, ale obecnie żądzący mają to w głębokim poważaniu i czekam na orzecznictwo w tym zakresie .
 
No tak. Dziękuję za Wasze wypowiedzi.
Jest jeszcze art.99 ust.8 ustawy o służbie celnej: "Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych wlicza się do okresu służby w Służbie Celnej". Niestety w swoim czasie trzeba było zdać egzamin do korpusu służby cywilnej....
Podobny zapis jest w ustawie o Służbie Celnej dotyczący pracowników administracji celnej, ale nikt na do emki tych lat nie zalicza
 
To właśnie przepis z ustawy o służbie celnej, chyba, że inny masz na myśli. Jaki???
 
W nieoficjalnym projekcie MSWiA zmiana 15a ma dotuczyć funkcjonariuszy przyjętych do służby od 01.01.1999 do chyba 10.2004 , nie pamiętam dokładnie i warunkiem zaliczenia lat pracy przed służbą ma być posiadanie 25 letniego okresu służby.
Taka zmiana nie ma najmniejszego sensu chodzi mi o te 25 lat służby :(
Dwie sprawy.
Po pierwsze data 1 stycznia 1999 wymieniona jest dlatego, że jeśli ktoś pełnił służbę przed tą datą to 15a go nie obowiązuje.
Po drugie staż 25 lat pojawił sie po to, żeby zachęcić do pozostania w służbie min 25 lat. W tej wersji jeśli ktoś odszedłby po 20 latach to ma zaliczone tylko lata służby (40% + 5x2,6%=53%) bez doliczania lat z cywila (lata z cywila zaliczane są wtedy do ZUSowskiej cześci w wieku emerytalnym). Jeśli ktoś odsłużyłby 25 lat, to lata z cywila byłyby zaliczone jak w art.15. Nie jest niczym wyjatkowym preferowanie dłużej służących. Przecież jesli ktoś nie ma pełnej emerytury może mieć obciete świadczenie jeśli przekroczy pewien próg dochodu, a jeśli ktoś odsłuży tyle, że ma pełną emkę to może dorabiać bez ograniczeń
 
Ostatnia edycja:
Projekt taki widziałem kilka lat temu, zawiesili prace po włączeniu nas do systemu zaopatrzeniowego, podając pretekst, że muszą przeliczyć skutki społeczne. Wydaje mi się, że na dzisiaj nie ma oficjalnego projektu, na komisjach odnosili się do tego projektu sprzed 4 (chyba) lat

znalazłem prasową wzmiankę:

Z treści wynika, że w starym projekcie wymieniony był 20letni okres służby lub ukończone 55 lat
 
Ostatnia edycja:
obliczali skutki finansowe i koniec. Sprawiedliwość umarła.

dla przypomnienia:
USTAWA z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej
Art. 94.
ust.2. Dotychczasowe okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są, jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy.
 
Czekajcie , czekajcie no właśnie Panie w Kadrach Izbowych i ZER mówi , że art. 94 sam się wyklucza i nie
można powiązać zatrudnienia w administracji jako ciągłość pełnienia służby.
Mam pytanie : czy zapadł już wyrok w odwołaniu jakiegoś emeryta ?
 
Back
Do góry