• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Spotkanie całego środowiska KAS - 05.10.2017r. godz. 11:00

Jestem cywilnym członkiem Związku pochodzącym z administracji podatkowej, ale czytając tu co niektóre wpisy pewnych forumowiczów zastanawiam się, czy kontynuować członkostwo. Skąd u niektórych funkcjonariuszy tyle poczucia wyższości, a wręcz megalomanii, jakby była to jakaś wyższa arystokratyczna kasta? Cywile (oczywiście nie wszyscy, ale to zjawisko występuje u funkcjonariuszy) też się odznaczają kompetencjami zawodowymi, znają języki, ciągle podnoszą kwalifikacje. Mam mieszane uczucia, bo znam z autopsji kilka bardzo przyzwoitych i bardzo sympatycznych celników. Na cywilne związki zawodowe dawno machnąłem ręką, do tego związku przystąpiłem z sympatii. Może warto dać sobie spokój z jakimkolwiek związkiem i od tego się odciąć.

Mirek nikogo nie miałem zamiaru obrazić, tu nie chodzi o żadne poczucie wyższości tylko o zwykłą logikę. Mundurowi to mundurowi a cywile to cywile, nikt nie jest lepszy nikt nie jest gorszy, to po prostu inna forma zatrudnienia. Tak jest w każdej służbie mundurowej np. w policji funkcjonariusze mają swój związek a cywilni pracownicy policji swój, co w tym dziwnego? Tak też powinno być w naszej służbie. Czy ciebie Mirek będą interesować nasze emki z zaopatrzeniowego systemu emerytur, nasze L-4, nasze dojazdy do miejsca pełnienia służby, nasze alokacje i związane z tym zobowiązania firmy itd. Tak jak nas nie interesują wasze sprawy i to wszystko. Ja wcześniej napisałem, że zastanawiam się czy nie wypisać się z Celników w tym momencie jeśli są przyjmowani cywile bo traci dla mnie sens dalsze bycie w tym związku, a co jest dla mnie tym bardziej przykre, że jestem emocjonalnie związany z Celnikami pl. od samego początku.

Będę dążył do wydzielenia SCS ze struktur KAS jako odrębnej służby mundurowej i powrót wszystkich do munduru. Zapraszam wszystkich do grupy, jeśli podzielacie ww. kierunek. Służba mundurowa w KAS, to nie jest normalna sytuacja i musi zostać z czasem wyodrębniona.
Natomiast ja chcę skonsolidować środowisko w walce o podwyżki. To jest niewątpliwie wspólny cel wszystkich w KAS i dziwię się, ze niektórzy tego nie rozumieją. Proszę zatem zachowajcie swoje uwagi, które w tym przeszkadzają, bo chcę dobrze dla każdego pracownika i funkcjonariusza, także dla Ciebie mario97 i w tej sprawie droga jaką obrałem - konsolidacja wokół walki o podwyżki - wydaje się optymalną drogą, także aby chronić takie osoby jak bolo1999, których spotkało to nieszczęście, ze zostali pozbawieni munduru. Mam nadzieję, ze to jest już w tej chwili zrozumiałe dla Was.

Tutaj jest grupa na facebooku i zapraszam każdego, kto podziela cele grupy.
https://web.facebook.com/groups/859654510866914/?ref=bookmarks

Sławek sam napisałeś, że kas jest sytuacją nienormalną i wcześniej czy później ta służba mundurowa zostanie wyodrębniona. Tym bardziej powinniśmy konsolidować się jako funkcjonariusze i tak to widzę. Zresztą zainteresowanie cywili naszym związkiem i tak jest niewielkie widząc wzrost liczby członków od czasu stworzenia kasu. Więc po co na siłę brnąć w ten temat? Jeśli chodzi o podwyżki to w chwili obecnej gdy tylu naszych kolegów zostało wyrzuconych ze służby do urzędów skarbowych albo do pośredniaka są na drugim miejscu i to miałem na myśli. Sławek bardzo Ciebie szanuję i wiem ile dla naszej sprawy zrobiłeś ale otwieranie sie na cywili wg mnie nie jest dobrym rozwiązaniem bo tylko rozmyje nasze sprawy. Cywile mają swoje związki i niech tak zostanie.
 
Cieszę się mario97, że zmieniłeś zdanie. Sformułowania wobec pracowników cywilnych jakiego używałeś, a które np. w tym wątku musiałem kasować, świadczyły o tym, że czujesz się ważniejszy. Ponadto używałeś słów obraźliwych wobec pracowników cywilnych.
Obrażanie się nawzajem do niczego Nas nie zaprowadzi.
Cieszę się, że się zreflektowałeś.
Natomiast to, że status mundurowy jest inny niż status cywilnoprawny, to oczywiste i o tym już wyżej pisałem.

Co do członkostwa w ZZ Celnicy PL pracowników cywilnych, to tak się składa, że pracownicy cywilni są w ZZ Celnicy PL od bardzo dawna. W SC była przecież niemała grupa pracowników cywilnych i Oni wstępowali do ZZ Celnicy PL i mimo, iż interesy były różne w poszczególnych sprawach nie było z tym problemów.

Zapewniam też, że nie ma mowy o zaniedbywaniu spraw funkcjonariuszy w związku z tym, że członkami ZZ Celnicy PL są także, zresztą od bardzo dawna, pracownicy cywilni. Powtarzam, nie ma takich obaw, o czym świadczy chyba nasza działalność od lat, a w Związku są pracownicy cywilni.
Powtarzam, że będę dążył do wyodrębnienia ze struktur KAS SCS jako odrębnej formacji mundurowej, bo to jest normalna sytuacja i to, że w ZZ Celnicy PL są pracownicy cywilni, nie przeszkadza w tym ani odrobinkę.

Ponadto nie rozumiem dlaczego mielibyśmy się ograniczać? Do Solidarności, OPZZ mogą zapisywać się zarówno funkcjonariusze i cywile, a my mielibyśmy się sami ograniczać?
Jak wyżej napisałem, fakt wieloletniego zrzeszania się w ZZ Celnicy PL pracowników cywilnych nie tylko, że nie przeszkadza reprezentować interesy funkcjonariuszy, ale wzbogaca Nasz Związek, a gdy trzeba to reprezentujemy tegoż pracownika cywilnego, czy nawet występowaliśmy przecież w historii Naszej działalności w sprawie interesów grupowych pracowników cywilnych. Są nawet u Nas osoby funkcyjne, czyli w Zarządach, które są w statusie pracowników cywilnych i to od lat. Dla mnie to jest normalna sytuacja, dlatego dziwię się wyolbrzymianiu wyimaginowanych problemów.
Cieszę się też, że pracownicy cywilni widzą skuteczność działania Naszego ZZ, doceniają i chwalą Nas za działania. Dziękuję bardzo. Uważam, że wspólnie, jeżelei inicjatywa 05.10. będzie silna oddolnie, wywalczymy należne Nam podwyżki
 
Ostatnia edycja:
Np. w Służbie Więziennej działa Związek Zawodowcy zrzeszający funkcjonariuszy i pracowników. Czyli obok wspomnianej Solidarności i OPZZ są inne ZZ zrzeszające funkcjonariuszy i pracowników. Jest to zatem typowa sytuacja drogi mario97.
 
Ostatnia edycja:
Mario97 - pokój z Tobą i wyrazy szacunku. Sławku - dziękuję za wyjaśnienia.
 
Ostatnia edycja:
Cieszę się mario97, że zmieniłeś zdanie. Sformułowania wobec pracowników cywilnych jakiego używałeś, a które np. w tym wątku musiałem kasować, świadczyły o tym, że czujesz się ważniejszy. Ponadto używałeś słów obraźliwych wobec pracowników cywilnych.
Obrażanie się nawzajem do niczego Nas nie zaprowadzi.
Cieszę się, że się zreflektowałeś.
Natomiast to, że status mundurowy jest inny niż status cywilnoprawny, to oczywiste i o tym już wyżej pisałem.

Co do członkostwa w ZZ Celnicy PL pracowników cywilnych, to tak się składa, że pracownicy cywilni są w ZZ Celnicy PL od bardzo dawna. W SC była przecież niemała grupa pracowników cywilnych i Oni wstępowali do ZZ Celnicy PL i mimo, iż interesy były różne w poszczególnych sprawach nie było z tym problemów.

Zapewniam też, że nie ma mowy o zaniedbywaniu spraw funkcjonariuszy w związku z tym, że członkami ZZ Celnicy PL są także, zresztą od bardzo dawna, pracownicy cywilni. Powtarzam, nie ma takich obaw, o czym świadczy chyba nasza działalność od lat, a w Związku są pracownicy cywilni.
Powtarzam, że będę dążył do wyodrębnienia ze struktur KAS SCS jako odrębnej formacji mundurowej, bo to jest normalna sytuacja i to, że w ZZ Celnicy PL są pracownicy cywilni, nie przeszkadza w tym ani odrobinkę.

Ponadto nie rozumiem dlaczego mielibyśmy się ograniczać? Do Solidarności, OPZZ mogą zapisywać się zarówno funkcjonariusze i cywile, a my mielibyśmy się sami ograniczać?
Jak wyżej napisałem, fakt wieloletniego zrzeszania się w ZZ Celnicy PL pracowników cywilnych nie tylko, że nie przeszkadza reprezentować interesy funkcjonariuszy, ale wzbogaca Nasz Związek, a gdy trzeba to reprezentujemy tegoż pracownika cywilnego, czy nawet występowaliśmy przecież w historii Naszej działalności w sprawie interesów grupowych pracowników cywilnych. Są nawet u Nas osoby funkcyjne, czyli w Zarządach, które są w statusie pracowników cywilnych i to od lat. Dla mnie to jest normalna sytuacja, dlatego dziwię się wyolbrzymianiu wyimaginowanych problemów.
Cieszę się też, że pracownicy cywilni widzą skuteczność działania Naszego ZZ, doceniają i chwalą Nas za działania. Dziękuję bardzo. Uważam, że wspólnie, jeżelei inicjatywa 05.10. będzie silna oddolnie, wywalczymy należne Nam podwyżki

Pan Przew. nie odniósł się do faktu, który słusznie mario zauważył. Przyrost liczby członków naszego zz jest znikomy. W mojej ocenie to tylko potwierdza całkowitą bierność środowiska skarbowców. Uważam wręcz, że ta bierność będzie w przyszłości torpedowała nasze działania [pamięta Pan balerinki?]. I tu napiszę wprost, przykro mi, ale nie wierzę, że uda się Panu w jakikolwiek sposób zaktywizować środowisko skarbowe. Życzę powodzenia, jednak uważam, że powinniśmy się skupić na sprawach funkcjonariuszy [emerytury, podwyżki, modernizacja, ucywilnienie].
I takie pytanie do cywilnych członków naszego ZZ, czy skarbowcy kiedykolwiek, w jakiejkolwiek formie podjęli walkę o swoje, niewątpliwie słuszne prawa?
 
Cieszę się mario97, że zmieniłeś zdanie.

Ja Sławek swojego zdania nie zmieniłem. Podejrzewam, że moje zdanie o pracownikach skarbowych jest takie samo jak 95% polaków a składają się na to także moje doświadczenia życiowe i wszystko. Tak czy inaczej nie chcę mieć z nimi nic wspólnego. Także nie zmieniłem zdania na temat tego czy do celników powinni należeć pracownicy cywilni. Zapytam wprost w liczbie członków Celników pl. ilu jest mundurowych i ilu jest cywili? Ilu jest cywili którzy przystąpili do związku po 01.03.2017.A także czy nie warto było zapytać członków związku co myślą na temat przyjmowaniu pracowników cywilnych?
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Dzisiaj rozmawiałem na ten temat z kolegami i przeprowadziłem mini sondę na 8 członków zwiazku wszyscy byli zdania że Celnicy PL powinni skupić się na reprezentacji funkcjonariuszy może warto przeprowadzić ankietę jaki kierunek działalności wybrać?
 
Pozwolę sobie włączyć w tą dyskusję. Kolego mario97 - co to znaczy ..."czy nie warto było zapytać członków związku co myślą na temat przyjmowaniu pracowników cywilnych?"... Przypomnę Ci, że sporo naszych członków zostało ucywilnionych, czy mamy ich teraz wywalić bo Ty masz taką wolę? W 2015 roku w ówczesnym gdyńskim ZOI dokonano wyboru "cywila" na wiceprzewodniczącego. Teraz po tej destrukcji Służby Celnej doszły do tego dwie moje wice, które zostały ucywilnione, czy to znaczy, że mam je wywalić ze Związku? Poza tym pokaż mi jakikolwiek zapis z naszego statutu, który mówi, że związek jest tylko dla mundurowych.
 
Jacek nigdy nie powiedziałem, że do naszego związku nie powinni należeć nasi niesłusznie ucywilnieni lub wyrzuceni koledzy. A nawet ich sprawy postawiłbym na pierwszym miejscu przed podwyżkami. Napiszę jeszcze raz. Do naszego związku powinni należeć funkcjonariusze byli i obecni. Powinno tą sprawę rozstrzygnąć głosowanie ogółu członków Celnicy pl.
 
Pan Przew. nie odniósł się do faktu, który słusznie mario zauważył. Przyrost liczby członków naszego zz jest znikomy. W mojej ocenie to tylko potwierdza całkowitą bierność środowiska skarbowców. Uważam wręcz, że ta bierność będzie w przyszłości torpedowała nasze działania [pamięta Pan balerinki?]. I tu napiszę wprost, przykro mi, ale nie wierzę, że uda się Panu w jakikolwiek sposób zaktywizować środowisko skarbowe. Życzę powodzenia, jednak uważam, że powinniśmy się skupić na sprawach funkcjonariuszy [emerytury, podwyżki, modernizacja, ucywilnienie].
I takie pytanie do cywilnych członków naszego ZZ, czy skarbowcy kiedykolwiek, w jakiejkolwiek formie podjęli walkę o swoje, niewątpliwie słuszne prawa?

Moja odpowiedź - wysyłam CV, szkolę się i czekam na konkurencyjną ofertę na prywatnym rynku. To moja forma kontestacji status quo. Po prostu odejście z tego socjalistycznego manka. Najbardzej skuteczną metodą byłoby masowe odejścia. Może wtedy ktoś u góry dostrzegłby problem nieatrakcyjności pracy i niekonkurencyjności płac i innych bonusów pozapłacowych w KAS. Większość skarbowców to pracujące gospodyni domowe odarowane przez "dobrą zmianę" socjalnym profitem w postaci "pińcet plus". Natura bojaźliwa z mentalnością pariasa.
 
Ostatnia edycja:
Mario, znam kilku urzędników z US - równe chłopaki, porządne. Zatyrane po uszy. Ani lepsi, ani gorsi od nas.
Znam też paru funkcjonariuszy, i tych przyjętych od razu do UC, i tych którzy zostali umundurowani jak przechodzili z uks-ów.
Piszę paru, bo są to pojedyncze przypadki (no może ze cztery osoby bym z nazwiska wymienił), które o mundurze nie mówiły inaczej jak szmata. Którzy nabijali się że nawet do koszenia działki wstyd założyć ... Jak siedzieli na posadkach (biurka, dozory), tak siedzą.
W mundurach.
Dlatego, gdybyś mnie zapytał jak stawiać granicę, było by mi bardzo trudno odpowiedzieć. Ale na pewno nie stawiał bym kryterium munduru.
Kryterium powinno być jedno. Nasza Sprawa (oby historia koła nie zatoczyła).
 
Mario, o ile pamiętam było pytanie ze strony zarządu. Czy chcemy otworzyć się na środowisko skarbowe? Wtedy ja i inni forumowicze wyrazili negatywne stanowisko. Zarząd zignorował te głosy...
 
Powiem Wam tak, Koledzy - pracuję w skarbówce niemal 25 lat (dawny UKS) i się zastanawiam kiedy do Was dotrze, że od 1 marca reforma KAS w sposób nieodwracalny stała się faktem?! BYłym pracownikom UKS tez się ona nie podoba, ale teraz jestesmy wszyscy w jednej organizacji. Część celników wyskoczyła w cywilki, część ludzi z UKS dostała mundury. Ani jedni ani drudzy tego nie chcieli. Niamal nikt nie jest z tego faktu zadowolony. MF rozegrało nas wszystkich koncertowo (a przynajmniej im się tak wydaje, bo rynek pracy powoli wysysa doświadczoną kadrę), a Wy się kłócicie i spieracie czy się otworzyć na dawną brać skarbową czy nie. Brawo! Jedyna sensowna dyskusja w tym przedmiocie to czy powinniści zmienić nazwę związku, bo celników już nie ma. Od 7 miesięcy - jeśli nie spostrzegliście.
Mimo wszystko życzę szczęścia.
 
Jacek nigdy nie powiedziałem, że do naszego związku nie powinni należeć nasi niesłusznie ucywilnieni lub wyrzuceni koledzy. A nawet ich sprawy postawiłbym na pierwszym miejscu przed podwyżkami. Napiszę jeszcze raz. Do naszego związku powinni należeć funkcjonariusze byli i obecni. Powinno tą sprawę rozstrzygnąć głosowanie ogółu członków Celnicy pl.


Szanowny Kolego @mario97!

Zauważ, że w ten sposób proponujesz REGUŁĘ - i od razu wkładasz w nią WYJĄTKI.
W ten sposób reguła, regułą być przestaje !! Odpowiesz: to jednorazowo. Tylko co dalej ??

Póki co, "ucywilnienie" czy "wywalenie" są aktualne, lecz za parę lat z takimi pomysłami,
zdewaluujesz ten argument, a nikt nie wie jak potoczą się nasze losy. Może i kulawo,
ale "karawana" pójdzie dalej - bo musi !! Zapewne pojawią się nowi "młodzi-gniewni",
którzy mogą - podobnie jak Ty - zacząć poddawać w wątpliwość takie zasady (reguły),
jakich rozumieć, po prostu nie będą w stanie.

Proponujesz "głosowanie ogółu członków Celnicy pl." Spytam się więc (retorycznie),
czy aby nie chodzi Ci po głowie pomysł kolejnego łamania zasad i wykluczenia z niego
samych zainteresowanych ?! To wszak ludzkie, iż jeżeli nawet nie Tobie, to innemu;
jeśli nie teraz, to później !! Dlaczego ?! Ano dlatego, że są ku temu mocne argumenty,
których podpowiadać nie mam zamiaru.

Wiesz, że istnieją różne rodzaje reguł: jedne są ustalane przez człowieka, zaś pozostałe
inne - naturalne - rządzą światem bez jego woli.
Jak świat - światem, te drugie ("cierpliwsze"), prędzej czy później dochodziły "swego".
Taką naturalną - wobec ludzkich - jest historyczna prawda: ilekroć ludzie wprowadzają
wyłomy (wyjątki) w stworzonych przez samych siebie "prawach", tylekroć oznacza to
początek końca owych "praw".

Zapewniam; gdyby doszło do podobnego głosowania - nawet po odzyskaniu munduru -
stanowczo deklaruję rezygnację z członkostwa w takiej "instytucji" !!!
 
Powiem Wam tak, Koledzy - pracuję w skarbówce niemal 25 lat (dawny UKS) i się zastanawiam kiedy do Was dotrze, że od 1 marca reforma KAS w sposób nieodwracalny stała się faktem?! BYłym pracownikom UKS tez się ona nie podoba, ale teraz jestesmy wszyscy w jednej organizacji. Część celników wyskoczyła w cywilki, część ludzi z UKS dostała mundury. Ani jedni ani drudzy tego nie chcieli. Niamal nikt nie jest z tego faktu zadowolony. MF rozegrało nas wszystkich koncertowo (a przynajmniej im się tak wydaje, bo rynek pracy powoli wysysa doświadczoną kadrę), a Wy się kłócicie i spieracie czy się otworzyć na dawną brać skarbową czy nie. Brawo! Jedyna sensowna dyskusja w tym przedmiocie to czy powinniści zmienić nazwę związku, bo celników już nie ma. Od 7 miesięcy - jeśli nie spostrzegliście.
Mimo wszystko życzę szczęścia.

kiedy do ciebie dotrze, że nie jesteś mesjaszem, a my nie jesteśmy stadem niedorozwiniętych?

WIEMY że jest kas, ale większość z nas tego nie akceptuje

większość z nas uważa, że sc-s jako służba winna być wyodrębniona z kas i podległa min fin, a jeszcze lepiej min swia

tylko że środowisko celników, wraz z celnicy.pl i Sławkiem, oprócz dyskusji na forum również działa, i to skutecznie co potwierdza szereg sukcesów

oczywiście, nie wszystko JESZCZE się udało, ale przynajmniej obca nam jest spolegliwość i bierność środowiska skarbowego, upolitycznienie skarbowców.pl czy zacięcie artystyczne w popieraniu kas - vide balerinki, pszczółki itp.

ty poprzestajesz tylko na życzeniach

ale i za to dziękujemy
 
każdy ma swój punkt widzenia i to powinno również w świecie ludzi dorosłych .... niepokoić.
celnikom sporo lat trzeba było i doświadczeń aby się skonsolidować w reprezentatywne środowisko zawodowe.
pukamy w interesie służby publicznej do każdych drzwi.
możecie być pewni, że nie zajmie nam dużo czasu aby was również .... zmobilizować :)
nie przeciwko x lub y - w interesie osobistym i publicznym !
teraz trwa próba dla nowej zmiany o to czy wzrost poboru danin nie zasługuje na urealnienie materialnego poziomu "poborców".
trzeba głośno i otwarcie o to pytać i nie godzić się na pominięcie w procesie regulacji płac.
zdaje się, że mamy tego samego pracodawcę :)

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Dzisiaj rozmawiałem na ten temat z kolegami i przeprowadziłem mini sondę na 8 członków zwiazku wszyscy byli zdania że Celnicy PL powinni skupić się na reprezentacji funkcjonariuszy może warto przeprowadzić ankietę jaki kierunek działalności wybrać?

Głowa boli jak się takie bzdury czyta.
Mini sonda wśród "ucywilnionych": myślenie nie kosztuje. Moja odpowiedź na ankietę. Pozdrawiam
 
Back
Do góry