• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma KAS

Dzisiaj dowiedziałem się na temat wyższości ustawy KAS nad Konstytucją !
Ponadto "ustawa KAS jest ustawą techniczną" umożliwiającą wprowadzenie dalekoidących zmian !
Tak pomyślałem , co będzie jeżeli ktoś inny kiedyś wygra wybory i wprowadzi "ustawę techniczną " unieważniającą wszystkie ustawy ? :)
Już niedługo. Za 2 miesiące.

Grzegorz z Chetyna mówi że ma pełne szuflady ustaw.
Jeszcze z 2007 roku :p
 
Kasowski ty lepiej za robota się bierz, bo trzeba robić na moją i na moich kumpli celników emkę, zamiast polityką się zajmować. Politykę zostaw sobie jak pójdziesz na emkę.
 
Pisałem o tym już parę razy Pan Przewodniczący odniósł się , że prawnicy uznali tą drogę za niesłuszną , dlatego publikuję kolejny przykład:

Powtarzam. Chętnie złożę wniosek do TSUE. Proszę o kontakt z prawnikiem, który widzi taką możliwość w naszym przypadku. Prosiłem już o to. Dlaczego Ty nie pomożesz Burack? Nasze chęci i rozumienie tych zagadnień to za mało, by skutecznie cokolwiek podziałać. Musi to być prawnik, który znajdzie podstawy prawne. Prosiłem także o wskazanie takich podstaw wszystkich za pośrednictwem forum już dawno, bo nasi prawnicy nie znajdują. Do dzisiaj nikt nie pomógł. Ponawiam apel.
 
Powtarzam. Chętnie złożę wniosek do TSUE. Proszę o kontakt z prawnikiem, który widzi taką możliwość w naszym przypadku. Prosiłem już o to. Dlaczego Ty nie pomożesz Burack? Nasze chęci i rozumienie tych zagadnień to za mało, by skutecznie cokolwiek podziałać. Musi to być prawnik, który znajdzie podstawy prawne. Prosiłem także o wskazanie takich podstaw wszystkich za pośrednictwem forum już dawno, bo nasi prawnicy nie znajdują. Do dzisiaj nikt nie pomógł. Ponawiam apel.

A podstawą prawną nie może być opinia RPO o niekonstytucyjności ustawy KAS bodajże w kwestii braku możliwości odwołania się od decyzji ucywilnienia lub braku propozycji pracy ?
W tym orzeczeniu , które powinno być dostępne na tym forum jest podstawa prawna których to artykułów konstytucji dotyczy ?

Oczywiście wiedzieć a rozumieć to są różne kwestie :) Dlatego ten temat zgłębię dla ogółu i zachęcam innych :cool:
 
Burack. Zgłębiaj proszę, ale nie pod kątem Konstytucji a Traktatów. Tam szukać należy.
Ps. Gdyby była podstawa, to RPO by Nam jako środowisku pomógł i wskazał drogę przed TSUE. Rozmawiałem o tym. Niemniej należy dalej szukać, bo nawet RPO i nasi prawnicy, mogą się przecież mylić.
 
Czy ktoś może słyszał o nowych regulaminach organizacyjnych? Ponoć akcyza od października przechodzi do urzędów skarbowych?
W IASACH już są podpisane, teraz na podpis czekają regulaminy ucsowe, podobno wszędzie mają być jakieś zmiany, ale co i jak to nikt nic nie wie. Niby miały być już podpisane wiosną, a zaraz będzie jesień.
 
słuszna uwaga a"akcyza od dwóch lat" ... Czyżby to temat zastępczy ? aby nie kontynuować ważnego wątku TSUE ?
 
https://serwisy.gazetaprawna.pl/pra...opozycji-pracy-w-cywilu-powrot-do-sluzby.html

NSA podkreślił, że pisemna propozycja określająca nowe warunki zatrudnienia nie stanowi więc ani decyzji administracyjnej, ani innej czynności z zakresu administracji publicznej. W takim więc przypadku zainteresowana nie może skarżyć się na bezczynność dyrektora. A to dlatego, że kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawach z zakresu administracji publicznej. Tym samym wszelkie żądania byłego funkcjonariusza, którego stosunek służbowy został przekształcony w stosunek pracy, nie są załatwiane w postępowaniu, do którego stosuje się przepisy k.p.a.

Wyrok NSA z 25 lipca 2019 r. (sygn. akt I OSK 191/18)
 
Budżet na 2020: to zasługa reform celno-skarbowych.

- Zrównoważony budżet oznacza w praktyce, że mamy tyle samo dochodów, co wydatków. Dziś na radzie ministrów przyjęliśmy, że dochody wyniosą 429,5 mld i tyle samo będzie zaplanowanych wydatków - mówił minister finansów Marian Banaś.

Budżet, w którym nie ma deficytu, to zdaniem ministra finansów Mariana Banasia efekt zmniejszenia luki VAT.
- Przystąpiliśmy do reformy służb celno-skarbowych. Na początku 2009 luka podatkowa wyniosła 9 proc. i w kolejnych latach wzrosła do 26 proc. Obniżyliśmy tę lukę do 11,5 proc., czyli poniżej średniej europejskie, która wynosi 15 proc. - wyjaśnia szef resortu finansów na antenie TVP Info.

Jak dodał, dawniej wyłudzanie pieniędzy było traktowanie nie ja przestępstwo, ale wykroczenie.
- Dziś wykroczenie powyżej 10 mln zł grozi karą więzienia do 25 lat, co działa prewencyjnie - zaznaczył Banaś.

Minister stwierdził, że jednym z sukcesów obecnego rządu jest zwiększenie wpływów z podatków, m.in. z VAT.
- W 2017 roku było to 123 mld zł, rok później wzrosło do 180 mld zł – zachwalał minister.

W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, natomiast limit wydatków budżetu państwa - także na poziomie 429,5 mld zł. To oznacza, że w 2020 r. nie będzie deficytu budżetu państwa. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma kształtować się na poziomie 0,3 proc. PKB.

Według standardów Eurostatu po raz ostatni budżet był na plusie w 1994 roku, a nadwyżka wyniosła wtedy 13,1 mld zł.
Natomiast zgodnie ze sprawozdawczością budżetową nadwyżki po upadku PRL nie było nigdy.

 
Ile kasy wpłynie z OFE a ile z uszczelniania to czas pokaże oraz jaki ma związek połączenia instytucji w tym przypadku na końcowy wynik itd może gdyby oddzielne jednostki były lepiej zarządzane to efekty byłyby większe ???
Ciekawy jestem również, jaki będzie w końcu plan na 2021 r. itd.
 
Budżet na 2020: to zasługa reform celno-skarbowych.

- Zrównoważony budżet oznacza w praktyce, że mamy tyle samo dochodów, co wydatków. Dziś na radzie ministrów przyjęliśmy, że dochody wyniosą 429,5 mld i tyle samo będzie zaplanowanych wydatków - mówił minister finansów Marian Banaś.

Budżet, w którym nie ma deficytu, to zdaniem ministra finansów Mariana Banasia efekt zmniejszenia luki VAT.
- Przystąpiliśmy do reformy służb celno-skarbowych. Na początku 2009 luka podatkowa wyniosła 9 proc. i w kolejnych latach wzrosła do 26 proc. Obniżyliśmy tę lukę do 11,5 proc., czyli poniżej średniej europejskie, która wynosi 15 proc. - wyjaśnia szef resortu finansów na antenie TVP Info.

Jak dodał, dawniej wyłudzanie pieniędzy było traktowanie nie ja przestępstwo, ale wykroczenie.
- Dziś wykroczenie powyżej 10 mln zł grozi karą więzienia do 25 lat, co działa prewencyjnie - zaznaczył Banaś.

Minister stwierdził, że jednym z sukcesów obecnego rządu jest zwiększenie wpływów z podatków, m.in. z VAT.
- W 2017 roku było to 123 mld zł, rok później wzrosło do 180 mld zł – zachwalał minister.

W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, natomiast limit wydatków budżetu państwa - także na poziomie 429,5 mld zł. To oznacza, że w 2020 r. nie będzie deficytu budżetu państwa. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma kształtować się na poziomie 0,3 proc. PKB.

Według standardów Eurostatu po raz ostatni budżet był na plusie w 1994 roku, a nadwyżka wyniosła wtedy 13,1 mld zł.
Natomiast zgodnie ze sprawozdawczością budżetową nadwyżki po upadku PRL nie było nigdy.

Jesteśmy już po drugiej stronie krzywej Laffera. I nie chodzi tu tylko o podatki, a o wszystkie obciążenia, w szczególności składki ZUS. Dzisiaj jak chcesz zapłacić 100 PLN pracownikowi do ręki to musisz dodatkowo wydać prawie 70 PLN ZUSu i PITu płatnika.
A u nas są przeważnie prace budowlane lub montażowe, za które płaci kapitał zagraniczny. A on jest skłonny zapłacić tylko 40 PLN/h. No to żeby sprostać takim warunkom robisz tak:
  • na umowę 10 PLN/h (1.600 k PLN netto/miesiąc = 2.250 k PLN brutto na liście płac)
  • ZUS + PIT = 7 PLN/h ~ ok. 10 PLN/h
  • 20 PLN/h płacisz "pod stołem" - czyli razem 40 PLN/h tak jak chce Hans.
I tu jest problem jak z tymi 20 PLN/h zrobić.
Możesz wytransferować ze spółki kapitałowej z aktywów kasę od Hansa jako pożyczkę dla prezesa, dać pracownikom pod stołem i liczyć na to, że jak przyjdzie skarbówka, to szybko znikniesz.
Możesz "nabyć" za 5% "puste" faktury i liczyć na to samo co wyżej.
Możesz wyrzucić płace do niby niezależnej spółki (outsourcing pracowniczy), która zachowa się jak powyżej, lub na "beszczela" zadeklaruje wszystko tylko niczego nie zapłaci.
Tak czy owak nie da się wydusić z tej gospodarki więcej podatków, a patologia się powiększa.
Musi zostać obniżone opodatkowanie (PIT, CIT, VAT), a przede wszystkim ZUS od płac, tak aby wrócić na krzywej Laffera na ten sam poziom poboru przy niższych obciążeniach.
Co do kar więzienia to kogo chcesz karać? Słupy, które są prezesami spółek tworzonych przez zakładaczy spółek. U nich spółka bez VATu to 2 k PLN, a z VATem tylko 3 k PLN i już od jutra mogą "drukować" puste faktury.
 
Back
Do góry