• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

PROTEST w SC

Dzisiaj w początkowej fazie referendum w IC Opole około na razie 100 celników(bo tylko tyle starczyło czasu) zadeklarowało się, że weźmie czynny udział nawet w bardzo radykalnych formach protestu. Podkreślałem, że to jest warunek sine qua non wypełnienia ankiety. Naprawdę tylko kilka osób nie wypełnia ankiety, której wypełnienie zdeterminowane jest czynnym uczetniczeniem w proteście co jest przeze mnie mocno podkreślane.
Determinacja jest tak duża, że celnicy wymieniają jako formę protestu nawet protest głodowy na korytarzach w MF.
Liczę na to i mocno w to wierzę, że jak nie uda się ruszyć Federacji i Zrzeszenia to powstanie na początek sam Śląsk i z czasem do tej akcji zaczną się przyłączać inne organizacje związkowe włącznie z tymi działającymi na zewnętrznych granicach UE.
Oczywiście, że ideałem byłoby przystąpienie i ogłoszenie prawdziwej AKCJI PROTESTACYJNEJ przez Federację i Zrzeszenie ZZSC RP.
Koledzy i koleżanki związkowcy zrzeszeni w tych organizacjach muszą jednak dotrzeć z taką ankietą i odpowiednim nastawieniem do wszystkich funkcjonariuszy. Później dopiero dopuszczalne jest stawianie tezy przez tychże kol. związkowców, że celnicy nie chcą wziąć czynnego udziału w proteście - bo to jest bzdura. A jeśli tylko nieliczni celnicy są anty, to wiadomo też kogo za to należy winić.
 
Brawo za to co robisz Sławomirze i mam nadzieję że przyniesie to efekt w postaci zdecydowanego protestu w SC! Chociaż tyle to już byłby sukces. A Federacja I zrzeszenie to chyba nie wiedzą kto tu jest dla kogo! Federacja czy Zrzeszenie to nie jest cała SC! OLAĆ ICH JAK PODWIJAJĄ OGONY LESZCZYKI'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 
akcja protestacyjna

Wszystko teraz w rękach lokalnych organizacji związkowych. Zaapelowałem dzisiaj do wszystkich, aby składali wnioski o zwołanie w trybie pilnym Zjazdu Rady Federacji celem podjęcia stosownych uchwał o przystąpieniu do prawdziwej Akcji Protestacyjnej. Bo Przewodnicząca nawet by i chciała, ale nie pozwala jej Statut i musi mieć wspomniane wnioski lokalnych organizacji.
A te wnioski to jest chyba formalność.

Czekamy wciąż na reakcję Zrzeszenia, może się przyłączy.
 
Poul napisał:
Taaa a SG już się cieszy że przybędzie im roboty w związku wejściem Polski do Shengen. To oni zacznął ścigać przemytników a nie nasze GM, które przy okazji likwidacji kilku izb również zostaną ograniczone-szczególnie jeżeli chodzi o kompetencje, ich zadania poprostu przejmie SG.

wybacz Poul, ale nie rozumiem, dlaczego sie tak przyczepiłeś SG i przejmowania naszych kompetencji? Unia nigdy by sie nie zgodziła na to, by na terenie jednego kraju działały dwie instytucje mające w zakresie obowiązków zajmowanie sie sprawami celnymi. bałagan kompetencyjny byłby wtedy zbyt duży, a to groziłoby rozszczelnieniem granic i totalnym paraliżem cła. Bruksela by jaja pourywała kaczorom.
kolejną sprawą jest to, że żeby dać SG kompetencje w zakresie cła (jakiekolwiek), trzeba by zmienić ustawę o SG i zlikwidować Służbę Celną w całości. natomiast europejskie tendencje są takie, by formacje typu wojskowego, jaką w praktyce jest SG, przesuwać bardziej w kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, zaś od granic odsuwać. oczywiście Unia nie wtrąca się w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich, ale tak długo, jak długo cło jest jednym z elementów wspólnej polityki gospodarczej, tak długo Bruksela na pewne rzeczy pozwalać nie będzie.
ale starczy juz tego, bo się rozgadałem i od głónego tematu odszedłem, za co przepraszam...
 
slawomir.siwy napisał:
...mocno w to wierzę, że jak nie uda się ruszyć Federacji i Zrzeszenia to powstanie na początek sam Śląsk i z czasem do tej akcji zaczną się przyłączać inne organizacje związkowe włącznie z tymi działającymi na zewnętrznych granicach UE.

Sławku!
jesli to cos znaczy, to masz moje poparcie. uważam, że masz dobry pomysł z ruszeniem Śląska na początek. może wtedy rzeczywiście reszta sie ruszy. uważam, że struktury krajowe są potrzebne chociażby po to, by koordynowac całą akcję, ale z dotychczasowych działań mozna wysnuć hipotezę, iż zapanowała jakaś taka "twórcza niemoc", tak jakby kierownictwa związków miały problemy z wydalaniem z siebie czegokolwiek... :) dlatego cos mi się wydaje, że jednak trzeba to będzie ruszyć oddolnie. moja propozycja jest taka: prześlij ankietę (wraz z adresem zwrotnym) wszystkim chętnym, którzy sie zgłoszą. będziemy je przesyłać dalej, do wszystkich znajomych w Izbach. i pieprzyć to, że się później centrale będą burzyć, że to nie było z nimi konsultowane ani ustalane i oni tego nie uznają. związki są dla nas, a nie my dla nich. chłopcy i dziewczęta na stołkach związkowych zdaje się zapomnieli, że czas trwania kadencji jest ograniczony. albo wręcz przeciwnie: wyłącznie o tym pamiętają.
pozdrowionka dla wszystkich zbuntowanych! :)

PS: przykro mi, że przyjmuję "typowo inteligencka postawę wyczekiwania" :) (czyli weźmy się i zrób), ale w mojej Izbie mam mały problem ze związkami. obowiązuje tu bowiem niepisana zasada wielkiej konspiracji. znam co poniektórych związkowców, ale co oni robią, to nie mam pojęcia. ja nawet nie wiem, jakie w IC Gdynia działają związki. przyznaje się do grzechu zaniechania, iż sie pogubiłem juz na samym początku i nie zgłebiałem zbytnio tematu. ale jeśli któryś z tutejszych związkowców to czyta, to może mnie uświadomi.
 
Hymm Desperado masz po części rację ale ja mówie głównie o kontroli celnej którą bardzo często wykonuje już SG i to mnie wkurza, bo czego szuka strażnik w bagażu w aucie? Czyżby napewno nielegalnych imigrantów???
 
Tak też zrobimy DESPERADO, ale dopiero po tym jak powiedzmy do 14.06. nie będzie odzewu organizacji lokalnych Federacji i tego Zrzeszenia. Na pewno organizacje związkowe ze Śląska złożą takie wnioski. Liczę na to, że inne związki też, bo to wydaje się tylko formalnością, gdyż dzisiaj mamy w centralach związkowych następującą sytuację:
- wygasło pogotowie strajkowe
- potrzeba przeprowadzić wszystko od początku zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych(to jest banalnie prosta i szybka procedura, jednak trzeba od niej zacząć, gdyż wygaszono pogotowie strajkowe)
Załóżmy, że MF (co jest niemal pewne) wyda Dyrektorom każdej z izb polecenie "pozyskania" czytaj zwolnienia na bruk w sumie paru tysięcy etatów oczywiście przy okazji likwidacji połowy izb i przejściu zadań akcyzowych do aparatu skarbowego.
Co wtedy są w stanie zrobić centrale związkowe jeżeli chodzi o szybkie wzniecenie akcji protestacyjnej.
Niestety odpowiedź brzmi nic, bo pogotowie strajkowe wygasło i wszystko trzeba zaczynać od początku.
Dlatego wnioski lokalnych organizacji związkowych o zwołanie w trybie pilnym Rady federacji wydają się oczywistą koniecznością i tylko formalnością.
Poczekajmy więc do 14.06., Choć zdaję sobie sprawę, że może być już późno ale wciąż nie za późno.
 
slawomir.siwy napisał:
Poczekajmy więc do 14.06., Choć zdaję sobie sprawę, że może być już późno ale wciąż nie za późno.
Dlaczego chcesz czekać tak długo? Popatrz jak szybko reagują związki w skarbówce. Przecież mamy XXI wiek - Internet i pocztę elektroniczną. Lokalne organizacje mają wystarczające rozeznanie. Piszę oczywiście o tych, które są zaangażowane w sprawie, bo te które torpedują organizację protestu przez te kilka dni i tak nie zmienią nastawienia.

desperado napisał:
uważam, że masz dobry pomysł z ruszeniem Śląska na początek
Śląska nie trzeba ruszać. Śląsk jest poruszony! Na Śląsku nastroje protestu kotłują się już od dawna.
Tutaj właśnie zrodziła się spontaniczna akcja ankietowa i informacyjna

Zapraszam do lektury: http://sluzba.celna.w.interia.pl/kg.html
 
http://biznes.onet.pl/0,1337058,wiadomosci.html w tym linku jest info o proteście pracowników urzędów skarbowych. Polecam poczytanie komentarzy( w większości głupawych ale jednak ważnych bo obrazują jako taką opinię społeczeństwa). Sądze że w przypadku celników odbiór społeczny może być jeszcze gorszy. No ale musimy stanowczo zaznaczyć nasz sprzeciw
 
Poul napisał:
Sądze że w przypadku celników odbiór społeczny może być jeszcze gorszy
Masz zupełną rację. Z pewnością tak jest. Nasz SSC i MF od dawna razem z usilnie nad tym pracowali. Nie ma co na to patrzyć, bo za niedługo może się okazać, że nie ma juz żadnego odbioru społecznego celników poza czytaniem ewangelii.
 
Poul napisał:
...czego szuka strażnik w bagażu w aucie?

jak to czego? bata na własną dupę... :) bo kiedy facet, którego bagażnik jest przeszukiwany, na podstawie kpk zarząda protokołu przeszukania wraz z zatwierdzeniem prokuratorskim, to będą jaja :) i to niezłe... bo ciekawe jak strażnik uzasadni konieczność rewizji bagażu na drogowym przejściu granicznym? na lotniczym to co innego (bezpieczeństwo lotu). ale też nie do końca. wolno im tylko prześwietlić bagaż. ale na drogowym albo pieszym lub nawet morskim może być śmiesznie... :)

Poul napisał:
[...] Polecam poczytanie komentarzy( w większości głupawych ale jednak ważnych bo obrazują jako taką opinię społeczeństwa). Sądze że w przypadku celników odbiór społeczny może być jeszcze gorszy. No ale musimy stanowczo zaznaczyć nasz sprzeciw

masz rację: odbiór nie tylko może byc gorszy, ale na pewno będzie. jestesmy "zachłannymi kryminalistami" i z tym wizerunkiem przyjdzie nam się zmierzyć. dlatego tez uwarzam, że cały protest powinien byc przeprowadzony z głową:
1.akcje dokładnie zaplanowane,
2.żądania wyważone,
3. a kampania prasowa poprowadzona tak, by nasze kochane społeczeństwo zobaczyło w nas przede wszystkim ludzi, którzy są gnębieni i upokarzani przez przełozonych tak samo, jak i reszta pracujących. gdy będziemy mieli za sobą poparcie społeczne, to będziemy mieli klucz do sukcesu.
na przygotowanie akcji mamy ponad trzy miesiące. przed nami wakacje, wiele osób idzie na urlop, więc będzie ciężko coś sklecić. jesli sie mylę, to poprawcie. ale uważam, że te 3 miechy to nie może być czas stracony.
i jeszcze jedno. sądzę, że nie ma sensu czekać na decyzje gremiów związkowych. zachowajmy się jak frajerzy i "podrzućmy" związkom nasze gotowe rozwiązania spraw, o których pisałem powyżej. i miejmy nadzieję, że tego nie spieprzą. bo jesli nic nie zrobimy, to spieprzą to na pewno... :)
 
Jest na tym forum spora grupa idealistów, którzy widzą jeszcze szansę na zmianę sytuacji w Słuzbie Celnej, jak i jej postrzegania w społeczeństwie.
Zastanawia mnie jednak przedziwność tej sytuacji, gdyż grupa malutkich, zwykłych zolli próbuje opracować pomysły na przeprowadzenie akcji protestacyjnej, kolejny raz lokalny związek ( szacuneczek ) robi więcej niż etatowi związkowcy. Czy po słynnym Przemyślu nasi zasłużeni dla Słuzby Celnej juz tylko czyszczą medale? Wierzyć w poprawę sytuacji trzeba do końca, ale oprócz wiary trzeba DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ I JESZCZE RAZ DZIAŁAĆ.
 
Uwazam ,że podstawą jest szybkie przeprowadzenie jawnej ankiety we wszystkich Izbach aby było wiadomo ilu jest funkcjonariuszy gotowych przyłączyć się do akcji.Dobrym pomysłem jest akcja informacyjna, poinformujmy media,posłów, senatorów, organizacje zwiazkowe służb celnych innych państw oraz Brukselę o sytuacji w SC i o planowanej akcji.
 
CIEKAWE CO NA TO NASZE CENTRALE ZWIĄZKOWE.
MF powie protestującym skarbowcom nie martwcie się, to nie was a celników będziemy zwalniać.

Rząd postrzega bowiem fiskusa jako 65 tys(15 tys. celnicy i 50tys. skarbowcy)

Cytat:
"W związku z brakiem reakcji Ministra Finansów na przedstawiane przez Związki Zawodowe problemy w funkcjonowaniu służb skarbowych oraz zapowiedziami redukcji zatrudnienia oraz funduszu płac w aparacie skarbowym Rada Sekcji Krajowej postanowiła zorganizować protest w postaci oflagowania budynków administracji skarbowej.
W przypadku braku podjęcia dialogu przez Ministra Finansów przed gmachem Ministerstwa Finansów przeprowadzona zostanie manifestacja pracowników skarbowych. Manifestacja zostanie zorganizowana w porozumieniu z drugą ogólnopolską centralą związkową funkcjonującą w resorcie finansów - Federacją Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych oraz - w razie potrzeby - przy wsparciu związkowców NSZZ „Solidarność” spoza resortu finansów.
Wstępnie ustalono termin przeprowadzenia pikiety na 30 czerwca 2006 roku (początek o godzinie 11.00). Manifestacja będzie miała charakter pokojowy i ograniczać się ma do prezentacji problemów występujących w służbach skarbowych a także przedstawienia zarzutów w stosunku do kierownictwa Ministerstwa Finansów w związku z brakiem widocznej reakcji na zgłaszane zastrzeżenia i postulaty. Organizatorzy pikiety są w trakcie uzyskiwania pozwolenia na demonstrację - wystąpiono do stosownych służb i instytucji zarówno o pozwolenie na przeprowadzenie manifestacji, jak i o przydzielenie ochrony ze strony sił porządkowo-policyjnych. Po manifestacji zorganizowana będzie konferencja prasowa dla mediów w celu prezentacji stanowisk uczestniczących w proteście pracowników.
Brak podjęcia dialogu przez Ministra Finansów skutkować będzie rozszerzeniem katalogu form protestu pracowników skarbowości.
Od wielu lat organizacje związkowe funkcjonujące w resorcie finansów przekazują do Ministerstwa Finansów sygnały świadczące o:
 potrzebie zwiększenia zatrudnienia w aparacie skarbowym z uwagi na corocznie rozszerzający się zakres obowiązków tej służby,
 konieczności dokonania etatyzacji oraz ustalenia wskaźników obciążenia pracą w jednostkach organizacyjnych resortu finansów a także urzędach funkcjonujących w innych resortach w celu zdiagnozowania sytuacji a także przedstawienia argumentów świadczących, że administracja skarbowa powinna otrzymać jak najszybsze wsparcie w postaci zwiększenia zatrudnienia,
 niedoinwestowaniu w środki pracy skutkujące nie tylko brakiem możliwości właściwej obsługi podatników ale także łamaniem przepisów BHP,
 konieczności zmiany przepisów proceduralnych i materialnych w celu wprowadzenia spójnego, logicznego, prostego i stabilnego prawa podatkowego,
 konieczności zwiększenia wynagrodzeń w aparacie skarbowym z uwagi nie tylko na niski ich poziom, ale także na brak możliwości wykonywania dodatkowej pracy w swoim zawodzie oraz odpływ najlepiej wykształconych kadr z resortu finansów ze względu na niekonkurencyjne wynagrodzenia,
 konieczności wyeliminowania przypadków łamania prawa pracy w zakresie zatrudniania pracowników egzekucji administracyjnej na cząstki etatów,
 przypadkach niepotrzebnego obciążania służb skarbowych niższego szczebla poprzez konieczność sporządzanie różnego rodzaju statystyk mimo, że funkcjonują odpowiednie systemy informatyczne w resorcie finansów a brak możliwości generowania danych wynika jedynie z błędów w organizacji służb i systemów informatycznych,
 nieprawidłowym wydatkowaniu środków publicznych (zakup środków trwałych, oprogramowania, literatury fachowej, inwestycje, itp.),
 nieprawidłowości w systemie ocen, awansowania i przemieszczanie kadr w jednostkach podległych Ministrowi Finansów.
Jednocześnie wskazywane są poważne błędy w postępowaniu służb Ministerstwa Finansów odpowiedzialnych za budowanie wizerunku aparatu skarbowego z uwagi na brak jakiejkolwiek reakcji lub reakcje nieadekwatne do okoliczności we wszystkich tych przypadkach, gdy media oraz podatnicy szkalują pracowników służb skarbowych i przedstawiają ich w sposób nieuzasadniony jako osoby szkodzące państwu.
Pracownicy służb skarbowych coraz częściej spotykają się zarówno z agresją podatników jak i nierzetelnością mediów przedstawiających służby skarbowe w sposób nieprawdziwy. Nie zauważa się rzeczywistych osiągnięć naszych służb – wyolbrzymia natomiast wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, których - z uwagi zarówno na stopień skomplikowania prawa podatkowego jak i zakres działania służb skarbowych wykraczających znacznie poza sprawy fiskalne – nie można niestety uniknąć. Nie jest jednak tak, że służby skarbowe to administracja niesprawna, niepotrzebna i nieudolna – stąd oczekujemy wsparcia ze strony Rządu, w imieniu którego przecież działamy, stosując obowiązujące przepisy i procedury.
Nie jest prawdą, że zależy nam na skomplikowanym i często zmieniającym się prawie podatkowym oraz na wysokich podatkach. Przeciwnie, żądamy stabilnych przepisów, prostych i jasnych procedur oraz niskich podatków. Tylko bowiem taka sytuacja może sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz, co dla nas szczególnie istotne, zmianie wizerunku fiskusa wśród obywateli.
Nie jest jednak możliwe właściwe wykonywanie obowiązków w takich warunkach, jakie występują aktualnie i zapowiadane są jako przyszłe.
Permanentne przeciążenie pracą, niedoinwestowanie w sprzęt biurowy, częste zmiany ustaw, niskie płace, łamanie praw pracowniczych, brak obrony przed nierzetelnymi mediami – tak dalej nie da się funkcjonować. A przypomnieć należy, że nasze służby generują ponad 95% dochodów budżetu państwa z którego opłacani są przecież lekarze, pielęgniarki, policjanci, nauczyciele... Obniżanie podatków musi być zatem związane z usprawnieniem pracy aparatu skarbowego, ale nie można tego robić tak jak do tej pory, kosztem ciężko pracujących urzędników i przy ciągłym obniżaniu środków na funkcjonowanie urzędów skarbowych. Takie metody służą bowiem przede wszystkim rozwojowi szarej strefy i nadużyciom finansowym – a chyba nie o to chodzi dyżurnym krytykom służb skarbowych?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecny stan aparatu skarbowego to skutek nieprawidłowych działań występujących na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces naprawy służb skarbowych i systemu podatkowego będzie trudny i długotrwały. Tym bardziej zatem istnieje potrzeba dialogu ze związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników skarbowych, gdyż bez ich wsparcia i akceptacji reform będzie to trudne, a niewykluczone nawet, że niemożliwe.
Stąd nasz protest."

A te 95% to razem z akcyzą[/url][/list]
 
Co myślicie aby przystąpić do protestu razem wspólnie ze skarbowcami. Może warto aby centrale związkowe dogadały sie w tej sprawie z Ludwińskim i wspólnie zaprotestowalibyśmy 30.06.2006r??????
 
Dżizus Qurw.. ja Pierd... niech te centrale się z kimkolwiek dogadają ... najlepiej same ze sobą i zacznął coś robić.Generalnie to uważam że musi byc protest samych celników a nie łączony z kimkolwiek. Tyle że przeprowadzenie protestu samych celników graniczy chyba z cudem.....

Najlepiej poczekajmy jeszcze troche bezczynnie, napewno wszystko się wyjaśni.
 
Poul napisał:
Dżizus Qurw.. ja Pierd... niech te centrale się z kimkolwiek dogadają ... najlepiej same ze sobą i zacznął coś robić.Generalnie to uważam że musi byc protest samych celników a nie łączony z kimkolwiek. Tyle że przeprowadzenie protestu samych celników graniczy chyba z cudem.....

Najlepiej poczekajmy jeszcze troche bezczynnie, napewno wszystko się wyjaśni.

Tutaj piszej, że powinien być protest tylko celników, w poscie http://www.celnicy.pl/viewtopic.php?p=3251#3251
piszesz, że podepnijmy się pod skarbowców, ty się chłopie najpierw dobrze zastanów a potem coś pisz.
A jeżeli chodzi o związki to z tego i tak nic nie wyjdzie, więc po co to lanie wody.
 
Ten niżej zamieszczony cytat, wysłałem w piątek do wszystkich związków zawodowych zrzeszonych w Federacji.
Do końca przyszłego tygodnia może uda się zorganizować spotkanie liderów związkowych z całego Śląska(Wrocław, Cieszyn, Katowice, Bielsko-Biała i Opole).
Naciskajcie w swoich izbach na związkowców aby pisali do Federacji na adres Iwona.Folta@kra.mofnet.gov.pl, co by Pani Przewodnicząca zwołała Radę Federacji w trybie pilnym, celem przystąpienia do akcji protestacyjnej.
slawomir.siwy napisał:
Witam.

Jako organizacja, która złożyła wniosek o przystąpienie do Federacji,
zwracamy się do Komitetu Wykonawczego Federacji z prośbą o to aby wystąpił
do wszystkich organizacji członkowskich Federacji z pismem, iż zasadne jest
pilne zwołanie RF i że KW zwraca się do lokalnych Zarządów związkowych o
występowanie z wnioskami w tej spawie.

Uzasadnienie

Niezdolność do przeprowadzenia przez RF, w razie nagłej konieczności,
natychmiastowej zaostrzonej akcji porotestacyjnej co może oznaczać aprobatę
KW na planowane zwolnienia w SC i aprobatę demontażu SC i odbierania jej
zadań(taki wniosek wynika z korespondencji Przewodniczącej).

Oczywiście, że prowadzicie bardzo dobrą akcję informacyjną(o Zrzeszeniu
dosłownie nic nie słychać) jednak wiemy wszyscy, że to niestety nie
wystarczy. Z wielu pism KW wynika, iż funkcjonariusze są bardzo
zdeterminowani i oburzeni "planowaną reformą" SC. Spotkajmy się na RF i
pokażmy tą determinację. Organizacje lokalne na pewno czekają na sygnał w
tej sprawie z centrali.


Z poważaniem:

Przewodniczący
ZZFiPSC
Województwa Opolskiego
Sławomir Siwy
 
jajacek1970 napisał:
Tutaj piszej, że powinien być protest tylko celników, w poscie http://www.celnicy.pl/viewtopic.php?p=3251#3251
piszesz, że podepnijmy się pod skarbowców, ty się chłopie najpierw dobrze zastanów a potem coś pisz.
A jeżeli chodzi o związki to z tego i tak nic nie wyjdzie, więc po co to lanie wody.
Propouje kolego żebyś jeszcze raz przeczytał co tam napisalem tylko tym razem uważnie
 
Back
Do góry