Kto nie ma studiów, ten straci pracę
ZMIANA PRAWA Urzędnicy sądów i prokuratur ze średnim wykształceniem – bez względu na wiek – będą musieli je uzupełnić. W przeciwnym razie stracą pracę.
Wczoraj w Sejmie odbyła się debata nad projektem zmian w ustawie o pracownikach sądów i prokuratur. Projekt stawia nowe wymogi kadrze urzędniczej wymiaru sprawiedliwości oraz zamienia zasady rekrutacji na te stanowiska.
Staż przed zatrudnieniem
Urzędnikiem będzie mogła zostać osoba o nieposzlakowanej opinii, przeciwko której nie jest prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Jeszcze przed zatrudnieniem odbędzie staż, którego wyniki zadecydują o przydatności takiej osoby. Urzędnicy będą musieli ukończyć co najmniej studia pierwszego stopnia i uzyskać tytuł zawodowy. To właśnie ta zmiana najbardziej niepokoi obecnych urzędników sądów i prokuratur.
17 tys. urzędników w sądach i prokuraturach nie ma wyższego wykształcenia
Związki krytykują
Zdaniem Renaty Pszczółkowskiej-Kozub, przewodniczącej Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, dążenie do podnoszenia kwalifikacji pracowników sądów i prokuratur jest słuszne jednak w stosunku do osób nowo przyjmowanych do sądów i prokuratur, a nie obecnych urzędników.
– Z danych statystycznych wynika, że około 60 proc. pracowników nie posiada wyższego wykształcenia. Wymóg podjęcia i ukończenia studiów pierwszego stopnia dla wielu osób stanie się obowiązkiem zbyt trudnym do realizacji – wyjaśnia Pszczółkowska.
Obecni urzędnicy będą musieli uzupełnić wykształcenie w ciągu ośmiu lat od wejścia ustawy w życie, w przeciwnym razie będą musieli pożegnać się z zajmowanym stanowiskiem.
– Ukończenie studiów wiąże się z dużymi wydatkami finansowymi. Poniesienie przez osobę mającą na utrzymaniu często wieloosobową rodzinę i zarabiającą od 1,2 tys. do 1,4 tys. zł miesięcznie, będzie często wydatkiem nie do udźwignięcia. Skutkiem tego będzie rozwiązywanie umów z doświadczonymi pracownikami, wykonującymi swoją pracę bardzo rzetelnie – podsumowuje Pszczółkowska.
Przepisy wykonawcze do projektu ustawy przewidują również powstanie nowego stanowiska urzędniczego – zawodowego protokolanta.
Jutro głosowanie
Podczas wczorajszej debaty posłowie wnieśli jedną poprawkę, zgodnie z którą obecni pracownicy będą mogli uzupełnić wykształcenie w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. O losach poprawki na dzisiejszym posiedzeniu zadecydują członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Jutro w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ostatecznym kształtem ustawy.