„Konsultacje” rozpoczęte.
Dyrektorzy izb celnych i skarbowych otrzymali w dniu dzisiejszym projekty ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej.
Należy podkreślić, że resort finansów bardzo poważnie podszedł do sprawy tzw. konsultacji, ponieważ dyrektorzy izb celnych i skarbowych dostali aż 7 dni ! na zgłoszenie uwag do projektów ustaw rysujących kształt administracji skarbowej i decydujących o losach ponad 60 000 celników i skarbowców. <pismo>.
Materiały - projekty przesłane do konsultacji :
- USTAWA – przepisy wprowadzające ustawę o KAS ,
- uzasadnienie w/w ,
- USTAWA o Krajowej Administracji Skarbowej,
- uzasadnienie do w/w.
Myślę, że uzasadnienia możemy sobie darować – nie ma w nich nic odkrywczego. Można te kilkunastostronicowe opracowania streścić w kilku wybranych zdaniach :
- obecnie funkcjonujące obie administracje: celna oraz podatkowa nie odpowiadają wymaganiom stawianym tym służbom przez społeczeństwo obywatelskie w demokratycznym państwie prawa o gospodarce rynkowej oraz w warunkach zjednoczonej Europy.
- urzędnicy są mało wydajni, nieudolni , nieuczciwi, nieżyczliwi dla przedsiębiorców oraz słabo wykształceni i zmotywowani.
- zasadniczym celem konsolidacji służb podatkowych i celnych jest utworzenie nowej jakościowo skonsolidowanej jednolitej administracji celno-podatkowej spełniającej wymagania dobrej administracji skarbowej, a więc administracji nowoczesnej, efektywnej oraz przyjaznej spodziewać się należy globalnego zmniejszenia liczby nowych skonsolidowanych izb administracji skarbowej oraz urzędów administracji skarbowej …………….. by wszystkim żyło się lepiej i dostatniej .
Czytając uzasadnienia odniesiecie wrażenie, że to program wyborczy jakiejś partii.
Podsumowują ten wątek zauważam, że projektodawcy kształtują przyszłość w myśl zasady, „że po wprowadzeniu proponowanych rozwiązań będzie tak dobrze, że nie będzie nadziei na dalszą poprawę ”.
Tak jak to było wcześniej obiecane przewiduje się tzw „opcję zerową ” -likwiduje się:
1) izby skarbowe - urzędy obsługujące dyrektora izby skarbowej,
2) izby celne - urzędy obsługujące dyrektora izby celnej,
3) urzędy skarbowe – urzędy obsługujące naczelnika urzędu skarbowego,
4) urzędy celne – urzędy obsługujące naczelnika urzędu celnego,
Stosunki pracy i stosunki służbowe osób zatrudnionych w urzędach wygasają z mocy prawa w dniu wejścia w życie ustawy o KAS.
Projekty przewidują , że minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze zarządzenia, powoła bliżej nieokreśloną personę zwaną w ustawie "Pełnomocnikiem" do spraw KAS, określając zakres jego zadań i środki niezbędne do ich realizacji, w tym zatrudnianie urzędników skarbowych i pracowników.
Po pierwszym czytaniu nie dostrzegam w projektach zmian korzystnych dla funkcjonariuszy Służby Celnej z wyjątkiem art. 135 ustawy o KAS ( Mobilne Grupy Kontrolne – uprawnienia emerytalne po 15 latach służby ) – ale znając realia w tym zakresie wątpię, by Sejm to zaakceptował.
Związkowcom polecam lekturę art.129, z którego wynika, że w KAS może działać tylko jeden związek zawodowy.