• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowa władza a nagrody kwartalne.

abarks

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
12 Sierpień 2015
Posty
423
Punkty reakcji
347
Zaczął się kwiecień a w temacie nagród kwartalnych cisza jak makiem zasiał.
 
Niektóre izby już mają informację
Może odpowiedzi należy szukać w tym co piszą ekonomiści (https://biznes.interia.pl/gospodark...-bruksela-kaze-rzadowi-zacisnac-p,nId,7430891 a
co było do przewidzenia bo cytując fragment artykułu z portalu Do Rzeczy "Problem jest fundamentalny". Ekonomista ostrzega: Politycy zabrnęli w ślepą uliczkę
"Większa część klasy politycznej weszła w tę retorykę, że na wszystko nas stać i możemy się zadłużać bez końca, niejako przyzwyczajając nas do takiego przekazu – a jest dokładnie odwrotnie; pora uświadomić sobie, że nie możemy się zadłużać kosztem przyszłych pokoleń. To, co teraz się dzieje, to dzwonek na pobudkę i przedyskutowanie na poważnie naszych wydatków – dodał ekspert."


Czytajta i myślta, że dłużej na kredyt już nie można.bo jak to w piosence M.Rodowicz"
Ale to już było i nie wróci więcej
I choć tyle się zdarzyło
To do przodu wciąż wyrywa głupie serce
Ale to już było, znikło gdzieś za nami
Choć w papierach lat przybyło
To naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,maryla_rodowicz,ale_to_juz_bylo.html
Innymi słowy, aby realizować rozdawnictwo trzeba mieć co dawać.
Sute nagrody, premie jak za B. Zbaraszczuka i M.Rzeczkowskiej to już było i trzeba sobie zdać sprawę ,że nie trzeba się obrażać na rzeczywistość .
 
Może odpowiedzi należy szukać w tym co piszą ekonomiści (https://biznes.interia.pl/gospodark...-bruksela-kaze-rzadowi-zacisnac-p,nId,7430891 a
co było do przewidzenia bo cytując fragment artykułu z portalu Do Rzeczy "Problem jest fundamentalny". Ekonomista ostrzega: Politycy zabrnęli w ślepą uliczkę
"Większa część klasy politycznej weszła w tę retorykę, że na wszystko nas stać i możemy się zadłużać bez końca, niejako przyzwyczajając nas do takiego przekazu – a jest dokładnie odwrotnie; pora uświadomić sobie, że nie możemy się zadłużać kosztem przyszłych pokoleń. To, co teraz się dzieje, to dzwonek na pobudkę i przedyskutowanie na poważnie naszych wydatków – dodał ekspert."


Czytajta i myślta, że dłużej na kredyt już nie można.bo jak to w piosence M.Rodowicz"
Ale to już było i nie wróci więcej
I choć tyle się zdarzyło
To do przodu wciąż wyrywa głupie serce
Ale to już było, znikło gdzieś za nami
Choć w papierach lat przybyło
To naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,maryla_rodowicz,ale_to_juz_bylo.html
Innymi słowy, aby realizować rozdawnictwo trzeba mieć co dawać.
Sute nagrody, premie jak za B. Zbaraszczuka i M.Rzeczkowskiej to już było i trzeba sobie zdać sprawę ,że nie trzeba się obrażać na rzeczywis 🥃 tość .
Sute nagrody o_O? A faktycznie były i awanse, dla w/w i klakierów. Zatrudnienie w budżetówce to pensyjka i oczekiwania na polepszenie.
 
Sute nagrody o_O? A faktycznie były i awanse, dla w/w i klakierów. Zatrudnienie w budżetówce to pensyjka i oczekiwania na polepszenie.
Od kilku ładnych lat obserwuję "kariery" zawodowe zarówno starych wilków( ,a raczej cwanych wyg jak i ich potomków-nowoprzyjętych ,w większości nepotów.. Obserwuje nie tylko ja ( na pewno nie klakier ,ale raczej sceptyk i krytyk) lecz zapewne i byli jak i nowi władcy .Tylko owi władcy obserwują bacznie owe persona, aby nic im złego się nie przydarzyło tz..aby nic im nie zlecono odpowiedzialnego do zadań/ pracy i aby systematycznie otrzymywali awanse i podwyżki. Jeśli jest tak z zarobkami źle w tej sferze budżetowej (KAS) to można spróbować rozwinąć swoje umiejętności na komercyjnym rynku pracy , w którym nie jeden wcześniej próbował swoich sił.
Obserwuję, niemal codziennie jak przez owe 8 godzin wygląda "służba/praca" i jak świetnie sobie radzą obserwując portale społecznościowe , nie wyłączając notorycznych ,przesiadywań przy kawie, czerpiąc zapewne jakieś pigułki wiedzy i niestety pewne wzorce od owych przedstawicieli "elyty" zawodowej , w stopniach oficerskich i na stanowiskach eksperckich .
Proponuję im podobną karierę w policji lub SG a nawet w WP i jestem ciekawy ( nie tylko ja ) ilu przetrwa tam chociaż parę lat.

Kiedyś przy wartościowaniu jeden z owych nepotów ,bodajże 4-latek , głośno wyrażał się ,że niżej niż na młodszego eksperta nie wyobraża sobie "zawartościowania" bo on wziął kredyt na zakup większego mieszkania, a ponadto zamierza powiększyć rodzinę. Wyobraźcie sobie ,że tak się stało, i to nie ewenement w danej jednostce UC/UCS a wręcz reguła.
Ostatnio dostrzegłem przerażenie w oczach kierownictwa pewnej jednostki gdy zaproponowałem zlecenie nepotom jakiś sensownych zadań, w tym służbę nocną,
W owej jednostce ,"starzy" w tym kierownictwo zaczynają służbę już o 7 rano przy swoich stanowiskach co nie dotyczy to niestety większości nepotów, którzy potrafią przez 1,5 h przesiadywać w pokoju socjalnym racząc się śniadaniem., plotkami, narzekaniem na ciężką służbę i niegodziwymi zarobkami.
 
Ostatnia edycja:
w jaki sposób nasz ZZ monitoruje przyznawanie nagród kwartalnych?
ps wiem, że są uznaniowe ale jesli ktos nie dostanie lub dostanie mniej to jest dyskryminacja na co sa wyroki więc jest możliwość monitorowania, dlatego pytam.
 
Od kilku ładnych lat obserwuję "kariery" zawodowe zarówno starych wilków( ,a raczej cwanych wyg jak i ich potomków-nowoprzyjętych ,w większości nepotów.. Obserwuje nie tylko ja ( na pewno nie klakier ,ale raczej sceptyk i krytyk) lecz zapewne i byli jak i nowi władcy .Tylko owi władcy obserwują bacznie owe persona, aby nic im złego się nie przydarzyło tz..aby nic im nie zlecono odpowiedzialnego do zadań/ pracy i aby systematycznie otrzymywali awanse i podwyżki. Jeśli jest tak z zarobkami źle w tej sferze budżetowej (KAS) to można spróbować rozwinąć swoje umiejętności na komercyjnym rynku pracy , w którym nie jeden wcześniej próbował swoich sił.
Obserwuję, niemal codziennie jak przez owe 8 godzin wygląda "służba/praca" i jak świetnie sobie radzą obserwując portale społecznościowe , nie wyłączając notorycznych ,przesiadywań przy kawie, czerpiąc zapewne jakieś pigułki wiedzy i niestety pewne wzorce od owych przedstawicieli "elyty" zawodowej , w stopniach oficerskich i na stanowiskach eksperckich .
Proponuję im podobną karierę w policji lub SG a nawet w WP i jestem ciekawy ( nie tylko ja ) ilu przetrwa tam chociaż parę lat.

Kiedyś przy wartościowaniu jeden z owych nepotów ,bodajże 4-latek , głośno wyrażał się ,że niżej niż na młodszego eksperta nie wyobraża sobie "zawartościowania" bo on wziął kredyt na zakup większego mieszkania, a ponadto zamierza powiększyć rodzinę. Wyobraźcie sobie ,że tak się stało, i to nie ewenement w danej jednostce UC/UCS a wręcz reguła.
Ostatnio dostrzegłem przerażenie w oczach kierownictwa pewnej jednostki gdy zaproponowałem zlecenie nepotom jakiś sensownych zadań, w tym służbę nocną,
W owej jednostce ,"starzy" w tym kierownictwo zaczynają służbę już o 7 rano przy swoich stanowiskach co nie dotyczy to niestety większości nepotów, którzy potrafią przez 1,5 h przesiadywać w pokoju socjalnym racząc się śniadaniem., plotkami, narzekaniem na ciężką służbę i niegodziwymi zarobkami.
Niestety kolego masz całkowita rację, ale wartościowanie to nie był jedyny wypadek który prowadził do degrengolady. Kolejnym była reforma KAS, kiedy nagle okazywało się że naczelnicy Logistyki okazywali się nagle tak wybitnymi jednostkami że awansowali na naczelników pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej ( dosłowny przypadek z mojej IAS-sic!!!). Oczywiście nie musze dodawać że działo się to w momencie gdy było wiadomo które komórki zostaną mundurowe. Albo inny niesławny przypadek komórki nadzoru nad SENTEM jedyna o której od początku było wiadomo że będzie w całości mundurowa- napchała się tam cała hurma ekspertów, tuzów i pasibrzuchów licząc na 8-godzinną fuchę przy biureczku w mundurze. A tu bęc 12-h zmiany, nocki, świątki, piątki - i po 3 miesiącach komórkę trzeba było rozformować bo nie miał tam kto robić!
 
w jaki sposób nasz ZZ monitoruje przyznawanie nagród kwartalnych?
ps wiem, że są uznaniowe ale jesli ktos nie dostanie lub dostanie mniej to jest dyskryminacja na co sa wyroki więc jest możliwość monitorowania, dlatego pytam.
Tak jak napisałeś, nagroda jest uznaniowa. Jeśli dostajesz mniej to wygląda na to, że na tyle zasłużyłeś.
 


Nagroda ma charakter świadczenia uznaniowego. Nie jest to jednak świadczenie przyznawane na zasadzie zupełnie swobodnego uznania pracodawcy.

W dalszym ciągu przedstawionej argumentacji SN stwierdził, iż: „Uznanie co do przyznania nagrody jest ograniczone przez spoczywający na pracodawcy obowiązek stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy (art. 94 pkt 9 kp) oraz przestrzegania podstawowych zasad prawa pracy: równego traktowania pracowników z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków (art. 11(2) kp) oraz zakazu dyskryminacji (art. 11(3) kp i art. 18(3a)–18(3e) kp)”. Przytoczone fragmenty wyjaśnień SN mogły prowadzić jedynie do poniższej konkluzji.

Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-dyskryminacja-w-przyznawaniu-premii-uznaniowej


stąd wniosek, że ZZ może monitorować przyznawanie premii, czy to robi?
 


Nagroda ma charakter świadczenia uznaniowego. Nie jest to jednak świadczenie przyznawane na zasadzie zupełnie swobodnego uznania pracodawcy.

W dalszym ciągu przedstawionej argumentacji SN stwierdził, iż: „Uznanie co do przyznania nagrody jest ograniczone przez spoczywający na pracodawcy obowiązek stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy (art. 94 pkt 9 kp) oraz przestrzegania podstawowych zasad prawa pracy: równego traktowania pracowników z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków (art. 11(2) kp) oraz zakazu dyskryminacji (art. 11(3) kp i art. 18(3a)–18(3e) kp)”. Przytoczone fragmenty wyjaśnień SN mogły prowadzić jedynie do poniższej konkluzji.

Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-dyskryminacja-w-przyznawaniu-premii-uznaniowej


stąd wniosek, że ZZ może monitorować przyznawanie premii, czy to robi?
"Nagroda ma charakter świadczenia uznaniowego. Nie jest to jednak świadczenie przyznawane na zasadzie zupełnie swobodnego uznania pracodawcy."

A czy ZZ mogą monitorować przyznawanie premii, nagród? Szczerze , nie wiem czy mogąc to czynią ale swego czasu tak było bo przedstawiciele związków mieli przynajmniej wgląd ww treść wniosków, a uzasadnienia były niekiedy dość oryginalne co wprawiało w zakłopotanie nawet Dyrektora IC.
Raz nawet przytoczywszy fragment takowego uzasadnienia, cyt." Nadmieniam, że przeciwko funkcjonariuszowi nie toczy się aktualnie żadne postępowanie karne lub dyscyplinarne " wprawiłem dyrektora w lekką konsternację aż chwilę zaniemówił po czym ⁰używając niecenzuralnego słowa k...wa dodał, no sami widzicie jakich mam kierowników albo inne dość kuriozalne " chce podkreślić , że funkcjonariusz podjął studia wyższe" . I chwala mu bo jak mawiają na naukę nigdy nie jest za późno , ale jedno szczególnie zapamiętalem cyt." Funkcjonariusz zdał egzamin dojrzałości, maturę".
 
Ostatnia edycja:
"Nagroda ma charakter świadczenia uznaniowego. Nie jest to jednak świadczenie przyznawane na zasadzie zupełnie swobodnego uznania pracodawcy."

A czy ZZ mogą monitorować przyznawanie premii, nagród? Szczerze , nie wiem czy mogąc to czynią ale swego czasu tak było bo przedstawiciele związków mieli przynajmniej wgląd ww treść wniosków, a uzasadnienia były niekiedy dość oryginalne co wprawiało w zakłopotanie nawet Dyrektora IC.
Raz nawet przytoczywszy fragment takowego uzasadnienia, cyt." Nadmieniam, że przeciwko funkcjonariuszowi nie toczy się aktualnie żadne postępowanie karne lub dyscyplinarne " wprawiłem dyrektora w lekką konsternację aż chwilę zaniemówił po czym ⁰używając niecenzuralnego słowa k...wa dodał, no sami widzicie jakich mam kierowników albo inne dość kuriozalne " chce podkreślić , że funkcjonariusz podjął studia wyższe" . I chwala mu bo jak mawiają na naukę nigdy nie jest za późno , ale jedno szczególnie zapamiętalem cyt." Funkcjonariusz zdał egzamin dojrzałości, maturę"
 
Wydaje mi się że w tej kwestii kierownicy uzasadnienia powinni pisać tylko wobec osób którym nie przyznali premii wtedy dla świętego spokoju każdy coś dostanie
 
ja myślę, że po każdej premii kwartalnej powinien iść z klucza wniosek o informację publiczną nt premii dla kierownictwa. Taka nowa świecka tradycja.
U nas we Wrocławiu po każdej premii kwartalnej sa informacje w rozliczeniu ile poszło na premie dla kadry i na ile etatów podzielono
 
Nie wiem jak w innych Izbach, ale w lubelskiej jest tak, że podają tabelkę, z której można wyczytać średnią kwotę na szeregowego funka, szeregowego skarbowca oraz osoby nieobjęte mnożnikami oraz średnią kwotę na kierownictwo (zawsze wyższe kwoty) z podziałem na funków/skarbowców. Mnie zawsze rozbraja, że podają procent jaki stanowi kasta znaczy eee sorry kadra kierownicza - w UCS ok. 10% a u skarbowców - ok. 20%
Muszę przyznać, że mają fajną strukturę - 1/5 kadry to jakiś kierownik.
 
Back
Do góry