W Polsce, odmiennie niż w UE, alkohol skażony został zaliczony przez ustawodawcę do NAPOI ALKOHOLOWYCH.
Z interpretacji DIC:
„Zgodnie z dyspozycją art. 67 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się, między innymi, alkohol etylowy. Z kolei stosownie do treści art. 72 ust. 1 ustawy, alkoholem etylowym są wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2 % objętości oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.91.10, 15.92.11 i 15.92.12, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego grupowania PKWiU. Tym samym, płyn do spryskiwaczy zawierający alkohol etylowy powyżej 1,2 % klasyfikowany do symbolu PKWiU 24.51.32-50.00 jest w rozumieniu ustawy alkoholem etylowym zaliczonym do napojów alkoholowych. Dla tego rodzaju wyrobu akcyzowego Minister Finansów określił stawkę akcyzy w pozycji 19 załącznika numer 1 do rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825 ze zmianą). Zgodnie z treścią wyżej cytowanej pozycji, dla pozostałych napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % objętości bez względu na symbol PKWiU, stawka ta wynosi 4.400 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100 % vol.”
http://interpretacja-podatkowa.pl/i...odatkowe-zwolnienie-z-podatku-akcyzowego.html
W przepisach została wprowadzona podstawa zwolnienia alkoholu w imporcie i nie ma mowy o stawce ZERO:
§ 20. 1. Zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy i pozostały alkohol skażony u nabywcy, pod warunkiem że środek skażający został dodany do alkoholu nabytego po cenach zawierających akcyzę lub od którego akcyza została zapłacona właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, przyjmującemu zgłoszenie celne w procedurze dopuszczenia do obrotu.
2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, jest realizowane przez zwrot kwoty akcyzy.
3. Zwrot akcyzy, o którym mowa w ust. 2, następuje na pisemny wniosek podatnika, złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 30 dni od dnia dokonania skażenia alkoholu etylowego lub pozostałych alkoholi.
http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2004/97/poz.966.htm
Zwolnienia wynikające z Dyrektywy obowiązują na zasadzie wzajemności w UE. Ukraina nie należy do UE, ale też nie zwalnia na zasadzie wzajemności naszego alkoholu.
Podstawowy warunek zwolnień wskazany w dyrektywie, to zapewnienie uczciwego stosowania ulg i zwolnień...
Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że w Polsce warunki stosowania stawki zero na alkohol importowany w cysternach kolejowych i zwalniany bezwarunkowo do wolnego obrotu zapewniały minimalny poziom uczciwości.
Import alkoholu rolniczego jest objęty ograniczeniami UE jak inne towary rolne i jest możliwy na podstawie pozwolenie. Pilnujemy cukru w każdej landrynce, pszenicy w makaronach, a co z alkoholem 96%?
A co do taryfikacji:
Rozporządzenie Komisji WE 334/2008
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:102:0020:0021:PL:PDF
Wyrok NSA
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4A0EEFA721
Czy próby towaru do badań były pobierane zgodnie ze sztuką, Polską Normą i przez osoby uprawnione?
A oto przykład cudu nad cysterną: Różny skład towaru rozlanego z jednej cysterny do kilku samochodów. Albo próbki były źle pobierane, albo ...
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D28C962C12