W dniu 22.12.2015r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie Szefa Służby Celnej Pana Mariana Banasia, Zastępcy Szefa Służby Celnej Jerzego Chrobaka, Dyrektora Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej Dariusza Staniów, Dyrektora Departamentu S.C. Wojciecha Baranowskiego, ks. Marcina Iżyckiego z działającymi w Służbie Celnej związkami zawodowymi miedzy innymi Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej.
W pierwszej kolejności Szef Służby Celnej poinformował stronę związkową, że funkcjonariusze będą traktowani podmiotowo a nie przedmiotowo. Służba Celna będzie istnieć w strukturze Krajowej Administracji Skarbowej - jako oddzielna formacja. Strona rządowa aktualnie szacuje, że Służba Celna będzie liczyła około 7-8 tysięcy funkcjonariuszy. Ma być przygotowana w sposób profesjonalny do poboru należnych danin, ścigania przestępców a także zostanie wyposażona w odpowiednie instrumenty prawne. Nie przewiduje się zwolnień funkcjonariuszy.
Pan Minister poinformował także, iż rozpoczęły się także prace nad wprowadzeniem emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy celnych (na bazie projektu obywatelskiego ustawy).
Wyraził przy tym nadzieję na wzajemny szacunek oraz wskazał, że istnieje granica zgłaszanych żądań. Kierownictwo Służby Celnej jest w pełni otwarte na współprace we wszystkich możliwych płaszczyznach.
Wszelkie problemy, z którymi dzisiaj się zderzamy - jak choćby wartościowanie mają zostać rozwiązane w projektowanej ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Należy także uporządkować i uregulować kwestie nagród. Wszelkie zasady w tym zakresie mają zostać wypracowane wspólnie, podczas prac nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, przy czym kwestie związane z emeryturami mają być uregulowane przed rozpoczęciem funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.
Zastępca Służby Celnej, Pan podinspektor Jerzy Chrobak poinformował, że obecnie p.o. Dyrektora Departamentu Służby Celnej Pan Wojciech Baranowski powołał zespół legislacyjny, który zajął się przeglądem obowiązujących aktów prawnych.
Z kolei Pan młodszy inspektor Dariusz Staniów, kierujący Departamentem Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier poinformował, że trwają prace nad pozyskaniem nowych zadań dla Służby Celnej, lub ich rozszerzenia - przyjęto też propozycję Federacji ZZSC odnośnie pozyskania dodatkowych środków do budżetu Państwa. Obecnie w Izbie Celnej w Olsztynie jest opracowywana koncepcja działania grup rewizyjnych i mają zostać reaktywowane grupy powtórnych kontroli. Jedna ze znaczących grup gospodarczych zawnioskowała również, aby Służba Celna uzyskała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.
Ma również nastąpić modyfikacja polityki kryminalnej oraz reorganizacja krajowych grup zadaniowych. W sprawie podwyżek stronę związkową poinformowano, że Szef Służby Celnej nie podjął jeszcze tego zagadnienia, jednakże kwota w budżecie została utrzymana i o sposobie podziału będziemy informowani.
Powyższe informacje opierają się wyłącznie na złożonych podczas spotkania oświadczeniach
Kierownictwa Służby Celnej. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie przekazać bardziej szczegółowych danych w tym także zakresie najbardziej interesujących nas zagadnień dotyczących naszej przyszłości.
Na najczęściej stawiane pytanie - czy powstanie Krajowej Administracji Skarbowej zostało przesądzone należy jednak udzielić odpowiedzi twierdzącej. Nie ulega wątpliwości, iż nastąpiło to zgodnie z publikowanymi materiałami z dnia 30 listopada 2015r. - o których wcześniej informowaliśmy a zostały one uzgodnione na poziomie nie tylko ministerialnym, lecz również rządowym.
Brak jest dookreślenia dotyczącego Służby Celnej, jako „nowej struktury”, czyli wskazania, jakie konkretnie komórki z obecnego układu zasilą „nową” Służbę Celną w strukturze KAS. Nie wiemy też, czy pozostaną wszystkie oddziały oraz czy formacja Służby Celnej ograniczy się do Urzędów i Oddziałów granicznych (szeroko rozumianych), grup mobilnych, referatów dochodzeniowo-śledczych oraz pozostałych elementów pionu kontroli - na poziomie Urzędów i Izb Celnych. Wskazówką może tu być docelowa liczba funkcjonariuszy celnych to jest 7-8 tysięcy. Kto jednak znajdzie się w tej strukturze? Czy wyłącznie dotychczasowi funkcjonariusze celni, czy też może także pewna grupa „skarbowców”, którym zostaną zaproponowane stanowiska w Służbie Celnej? Przesądzone jest to, iż w nowych strukturach Służby Celnej znajdzie się wywiad skarbowy.
Na pozostałe pytania w chwili obecnej nie znamy jeszcze odpowiedzi.
Natomiast w odniesieniu do emerytur stanowisko Ministerstwa Finansów nie jest całkowicie jasne- w sumie mają być. Nie wiemy czy datą graniczną ma być rok 1999 – taki jest wyrażany pogląd na korytarzach MF, czy też jeszcze późniejszy termin - jak sugerowali wcześniej przedstawiciele ministerstwa. Kto ma zostać objęty tymi emeryturami, czy wszyscy funkcjonariusze celni czy też nie?
Nasze stanowisko w tym zakresie jest jasne i niezmienne. Zostało ono oparte na opinii prawnej sporządzonej przez konstytucjonalistę dr Tomasza Zalasińskiego z Kancelarii Prawnej Domański Zakrzewski Palinka Sp.K w Warszawie, w sprawie konsekwencji prawnych wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 marca 2015 r. (sygn. akt K 39/13) oraz sposobu jego wykonania przez ustawodawcę jedyna opinia, którą dysponują związki).
Zgodnie z opinią:
- do systemu emerytalnego służb mundurowych winni zostać włączeni wszyscy (bez wyjątku) funkcjonariusze Służby Celnej, którzy pełnili służbę w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 marca 2015 r. sygn. akt K 39/13);
- do okresu służby uprawniającego do objęcia zaopatrzeniowym systemem emerytalnym służb mundurowych należy zaliczyć zarówno okres służby w Służbie Celnej, jak i zatrudnienia w administracji Celnej, zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (tekst jednolity: Dz.U. z 2013r. poz. 1404 - ze zm.) na mocy, którego okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są, jako pełnienie służby;
- przyjęci przed dniem 31 grudnia 2012r. - 15 lat służby;
- przyjęci po 1 stycznia 2013r. - 25 lat służby (zgodnie z ustawą policyjną).
Zmiany do ustawy o systemie zaopatrzeniowym, które wprowadzą nas do „mundurówek”, mają być uchwalone w 2016 r., jednakże nie została określona data wejścia jej w życie. Czy będzie ona funkcjonowała już w III lub IV kwartale, czy też wejdzie równolegle z KAS.
Jaki zatem kształt ostatecznie przybierze Krajowa Administracja Skarbowa, ilu z Nas zostanie celnikami, a ilu będzie musiało odejść „pod kapelusz”? W chwili obecnej nie możemy tego wiarygodnie stwierdzić. Czy wprowadzenie KAS-u zostanie poprzedzone opcją zerową? Wiele na to wskazuje, jednakże nie możemy tego potwierdzić z całą pewnością. Nie ulega wątpliwości, że I kwartał 2016 roku przyniesie rozstrzygnięcie tej kwestii.
Reasumując w istocie nasz komunikat nie zawiera wielu konkretów, co jest przykre, lecz nie
mamy zamiaru ani „słodzić” ani „ściemniać”, że nie będzie tak źle, mówić półprawdy, czy też snuć wizje w rodzaju „powinno być lub wydaje mi się” .
Wszystkim funkcjonariuszom należy się rzetelna informacja, bez gloryfikowania własnych działań.
Rok 2016 będzie dla Nas wszystkich rokiem przełomowym. Źle się dzieje wewnątrz naszego środowiska, gdyż jeszcze nic nie mamy a już jesteśmy skłóceni. Na dzień dzisiejszy nikt nie może być pewny, że jest już „nowym funkcjonariuszem”. Kto tak twierdzi „wciska ciemnotę”. Nieznany jest bowiem klucz i warunki doboru do „nowej służby”, np. mobilni - badania, granica „wariograf” itp. Nasze stanowisko zawsze przedstawialiśmy jasno i bez ogródek. Nie jesteśmy też zwolennikami KAS-u, który Służbę Celna zlikwiduje.
Nasze działania są ukierunkowane na usamodzielnienie Służby Celnej w systemie KAS. Rozmowy prowadzone z przedstawicielami Ministerstwa Finansów i Rządu R.P. zmierzają w tym właśnie kierunku. Mamy przygotowany plan B i C, jeżeli ma nastąpić to, co wydaje się nieuchronne - czyli wdrożenie Krajowej Administracji Skarbowej. Dążymy do tego, aby wszyscy funkcjonariusze mogli pozostać w Służbie Celnej, a posiadający określony staż mogli odejść na emeryturę. Jest to w pełni realne.
Kończąc pragniemy zapewnić, iż jesteśmy dobrze przygotowani na dalsze działania w tej rzeczywistości, jaka nas otacza, której niestety wielu nie zauważa lub nie chce zauważyć.
|
|
|