• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komsja ZER-u

poitr

Nowy użytkownik
Dołączył
22 Lipiec 2020
Posty
7
Punkty reakcji
0
Dzień dobry,

już jako emeryt (od 2019r.) - w związku z pogorszeniem stanu zdrowia - na moją prośbę, skierowano mnie na komisję lekarską. W związku z tym mam parę pytań:

- czy opis i charakterystyka przebiegu służby przesłana od byłego DIAS ma jakiekolwiek znaczenie?

- czy lekarzom specjalistom, wymienionym w karcie obiegowej dostarczać kserokopie badań, oryginały?

- jak "technicznie" przebiegają takie badania i sama komisja lekarska?
 
Stajesz na komisje w celu ustalenia inwalidztwa w związku ze służbą ? Tylko takie ustalenie spowoduje otrzymanie dodatku do emerytury. Skseruj sobie wszystkie dokumenty jakie wręczysz lekarzom /tam nikt nie skseruje/. Oryginałów raczej nie zabiorą . Historia że służby potrzebna jest w celu zanegowania w związku ze służbą . Wyciągnij sobie od lekarzy ile Zwolnień było , wypadki przy pracy, uszkodzenia, stluczenia, zlamania, bo DIAS ma zaświadczenia że zdolny do pracy. Najlepiej mieć dokumentację od swoich lekarzy , żeby wręczyć specjaliście .
ważne ! zabierz że sobą rozporządzenie min. fin o chorobach po Służbie Celnej i SCS . Mam wrazenie, że komisje nie wiedzą o istnieniu chorób w związku ze służbą w SC i SCS . Mi próbowano ustalić kategorie zdrowia do pełnienia służby .!! A my stajemy do komisji również w celu potwierdzenia chorób nabytych po długoletnich służbach . To tak naprędce .
 
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Stajesz na komisje w celu ustalenia inwalidztwa w związku ze służbą ?

Tak.

Historia że służby potrzebna jest w celu zanegowania w związku ze służbą .

Możesz szerzej to wyjaśnić ?

Wyciągnij sobie od lekarzy ile Zwolnień było , wypadki przy pracy, uszkodzenia, stluczenia, zlamania, bo DIAS ma zaświadczenia że zdolny do pracy. Najlepiej mieć dokumentację od swoich lekarzy , żeby wręczyć specjaliście .

To będzie trudne, zwłaszcza wypadku przy pracy, a był taki - skręciłem nogę na służbie.

ważne ! zabierz że sobą rozporządzenie min. fin o chorobach po Służbie Celnej i SCS . Mam wrazenie, że komisje nie wiedzą o istnieniu chorób w związku ze służbą w SC i SCS . Mi próbowano ustalić kategorie zdrowia do pełnienia służby .!! A my stajemy do komisji również w celu potwierdzenia chorób nabytych po długoletnich służbach . To tak naprędce .

Jak myślisz: pokazywać rozporządzenie wszystkim specjalistom, czy tylko komisji?
 
Dzień dobry,

już jako emeryt (od 2019r.) - w związku z pogorszeniem stanu zdrowia - na moją prośbę, skierowano mnie na komisję lekarską. W związku z tym mam parę pytań:

- czy opis i charakterystyka przebiegu służby przesłana od byłego DIAS ma jakiekolwiek znaczenie?

- czy lekarzom specjalistom, wymienionym w karcie obiegowej dostarczać kserokopie badań, oryginały?

- jak "technicznie" przebiegają takie badania i sama komisja lekarska?

Witam, dużym atutem będzie posiadanie rozp. o chorobach , nie musisz pokazywać ale jest to as w rękawie .
Bardzo duża ilość podpowiedzi jest w internecie , wystarczy w Google wpisać .... komisja lekarska MSWiA , są ciekawe informacje i wytyczne do komisji, żeby nie dawać orzeczeń związanych ze służbą .
Historia z przebiegu służby jest wysyłana w jednym celu , żeby udowodnić komisji że w Służbie byłeś zdrowy.
Zwracam też uwagę na śmieszne sytuację , gdzie widać , że nie ważny stan zdrowia tylko jakie masz papiery /słynna dokumentacja chorobowa/ . powodzenia .
 
Najważniejsza zawsze jest dokumentacja choroby. Komisja praktycznie w każdym przypadku wysyła do specjalisty do właściwej miejscowo kliniki MSWiA. I tak jak chorujesz na choroby układu krążenia to do kardiologa. Komisja zleca zakres badań, ale to specjalista ma do powiedzenia ostatnie słowo. W trakcie tych konsultacji porównuje wyniki swoich badań np. z informacjami zawartymi na drukach OL9 wystawionych przez Twojego lekarza. Na tej podstawie wydaje pisemną opinię którą przedstawiasz na komisji. Na tej podstawie komisja wydaje orzeczenie korzystne dla Ciebie bądź nie. Niestety o komisji trzeba pomyśleć wiele wiele lat wcześniej. Rozpoczynając właśiwe leczenie w celu moderacji legendy chorobowej. Istotne znaczenie ma także ilość dni przebywania na L4 podczas służby. To może obrazować istnienie zgłaszanego przed komisją schorzenia. Jak również w pewnym stopniu może informować o chwili zaistnienia choroby. No bo przecież jak ktoś pilnie bez chorobowego służył to był zdrowy, a przypomniał sobie o swych chorobach dopiero jak przechodzi na świadczenie emerytalne lub rentowe. Niestety jak to w życiu do wszystkiego trzeba się dobrze i wcześniej przygotować. Życzę wszystkim powodzenia przed komisją.
 
Czy mam się zgłaszać do kadr o jakiś specjalny dokument o przebiegu służby, czy wystarczy świadectwo,?
 
Odgrzewam. :)

Dostałem orzeczenie komisji ZER. "Schorzenie (kat.B) nie powoduje niezdolności do służby, pozostaje w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, gdyż spełnia wymóg zał RMRiF z dnia 22.12.2017r. w sprawie ... (DzU 2017r. poz. 2473). Zdolny do służby C-S z ograniczeniami.

Z tego co przeczytałem, to wzięto po uwagę : RMRiF z 13.04.2017r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (DzU 2017r. poz. 831).

Moim zdaniem w porównaniu z systemem ubezpieczenia społecznego w systemie zaopatrzenia emerytalno-rentowego służb mundurowych zachodzą dość istotne różnice w kwestii pojmowania inwalidztwa (niezdolności do służby). Przede wszystkim inwalidztwo „do służby” może być tylko całkowite. Nie występuje tu zatem pojęcie częściowej niezdolności do służby. Wiąże się to z wymaganiami służby w zakresie sprawności psychofizycznej. Żołnierz zawodowy lub funkcjonariusz albo jest całkowicie zdolny do służby, albo jest całkowicie do niej niezdolny.

Druga nieprawidłowość - wg mnie - w orzeczeniu Komisja m.in. napisała: z powołaniem się na odpowiednie paragrafy i punkty z wykazów, o których mowa w art.33 ust.3 ustawy z dnia 28.11.2014r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (dzu 2020r. poz.398 ze zm.).

Przeczytałem w tym rozporządzeniu, nigdzie nie ma tam mowy o służbie C-S. Więc dlaczego Komisja ZER powołuje się w moim przypadku o to rozporządzenie? Chyba, że się mylę - proszę o ewentualnie wskazanie mojego błędu.
 
Dzień dobry,

już jako emeryt (od 2019r.) - w związku z pogorszeniem stanu zdrowia - na moją prośbę, skierowano mnie na komisję lekarską. W związku z tym mam parę pytań:

- czy opis i charakterystyka przebiegu służby przesłana od byłego DIAS ma jakiekolwiek znaczenie?

- czy lekarzom specjalistom, wymienionym w karcie obiegowej dostarczać kserokopie badań, oryginały?

- jak "technicznie" przebiegają takie badania i sama komisja lekarska?
Dzień dobry, czy jestes ucywilniony,czy juz czynny emeryt:).Pytam bo jestem już po komisji mam orzeczenie o trwałej niezdolnosci do słuzby, na podstawie którego mam wyższą emeryturę,jednak wyszedł następny problem.Mianowicie jako ucywilniona nie dostałam jeszcze świadectwa służby a art 250 KAS mówi o wydaniu takiego plus odprawę w zwiazku ze zwolnieniem ze słuzby w zwiazku z emeryturą, rentą lub orzeczeniem. W związku z ucywilnieniem nie dostałam swiadectwa bo mnie "przekształcili "a nie zwolnili, w zwiazku z emeryturą nie dostałam "bo nie",teraz mam trzecią opcje w zwiazku z orzeczeniem. Jak myslicie powinnam dostac to świadectwo?Przecież do służby już nie wrócę?
 
Jeżeli chodzi o świadectwo, to skontaktuj się z przewodniczącą celników.pl z Wrocławia. Tam bardzo prężnie działają. Wygrali już sprawy sądowe o sprostowanie świadectwa - zwolnienie ze służby, nie przekształcenie.

Co do orzeczenia ZER-u przegryzłem temat - tak mi się zdaje ;). Wpisali złe podstawy prawne. Piszę odwołanie. Dam znać co z tego wyszło, jak CKL odezwie się do mnie.
 
Ostatnia edycja:
Odgrzewam temat. Jak już wcześniej wspomniałem jestem emerytem.

Dostałem nowe orzeczenie z RKL. "zdolny do służby w SCS z ograniczeniem. Schorzenia nie powodują niezdolności do służby, nie pozostają w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, gdyż nie spełniają wymogów zał. 1 RMRiF z dnia 22.12.2017r. w sprawie ... (DzU 2017r. poz. 2473) i protokół warunków służby.

W uzasadnieniu: " W oparciu o wywiad, charakterystykę służby i opis stanowiska służby (...) oraz uwzględniając zalecenia CKL w Łodzi uznaje się, że (...) znacząco upośledzają sprawność organizmu, mieszczą się w kategorii zdrowia B wg par. (...) zawartego w RMRiF z 13.04.2017r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (DzU 2017r. poz. 831) - ograniczają zdolność do służby w SCS.

Z tego co przeczytałem, to wzięto po uwagę : RMRiF z 13.04.2017r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (DzU 2017r. poz. 831). Ponieważ w tym wykazie moje schorzenie "zalicza" mnie do kat. zdolności do służby "B".

Podstawą jest również ustawa o komisjach lekarskich (DzU 2020 poz. 398 ze zm.)

Jeszcze dodam, że moje schorzenia są w RMRiF z 22.12.2017r. w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS. ( RMRiF z 22.12.2017r. wydano na podstawie art.20 ust.4 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym ...). W pierwszym orzeczeniu RKL stwierdziła, iż "pozostaje w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, gdyż spełnia wymóg zał RMRiF z dnia 22.12.2017r. w sprawie ... (DzU 2017r. poz. 2473). Zdolny do służby C-S z ograniczeniami."

Szanowni koledzy. Czegoś nie rozumiem. Proszę o wyjaśnienie. Czy prawidłowo wzięto pod uwagę ww. rozporządzenie? RKL badała zdolność do pełnienia służby przez funkcjonariusza, a ja przecież jestem emerytem :) .

Z tego co wiem, komisje lekarskie orzekają: zdolny do służby - stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń lub niezdolny - choroby i ułomności uniemożliwiają mu pełnienie służby. Chyba, że się mylę.
 
Komisja RKL orzeka w sprawie zdolności to służby. Nie ma znaczenia czy jesteś emerytem.
 
Ostatnia edycja:
Jednym słowem, postąpiła prawidłowo? Jesteś pewien?

Moim zdaniem:
  • orzeczenia komisji lekarskiej ustalające zdolność do służby, stanowią podstawę do wydania przez właściwe organy decyzji administracyjnej na mocy której osoba jest przyjmowana do służby lub z niej zwalniana.
  • orzeczenia komisji lekarskich stanowią również orzeczenia o ustaleniu schorzenia funkcjonariusza oraz ich związek ze służbą do celów odszkodowawczych lub rentowych, czy emerytalnych. To orzeczenie, decyzja dotyczy świadczenia m.in. rentowego (grupa inwalidzka). Czyli uznanie funkcjonariusza zwolnionego ze służby za inwalidę, jak również ustalenia związku albo braku związku inwalidztwa ze służbą.
Dlatego proszę o wyjaśnienie, czy mam rację.
 
Ostatnia edycja:
Czytajmy zapisy ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...,tam znajdują się prawie wszystkie odpowiedzi na nasze pytania. Zwiększenie naszej emerytury, renty wymaga stwierdzenia inwalidztwa (całkowitej niezdolności do służby i co za tym idzie, zakwalifikowania do odpowiedniej grupy inwalidzkiej-pisałem o tym we wcześniejszy poście #15 813 EMERYTURY) i co najistotniejsze jego związku przyczynowo skutkowego ze służbą lub/i szczególnymi właściwości i warunkami służby (tutaj jest pies pogrzebany i możemy wymieniać się doświadczeniami). Nie każdy mając np. nerwice (nawiązanie do mojego postu #69) ze względu na różny stopień zaawansowania tego schorzenia i przebiegu jego leczenia (rokowań), zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do służby.

Ostatnia edycja: 31 Marzec 2021
 
A mnie się wydaje,że dostali wytyczne z CKL w-wa aby z uwagi na ilość wniosków z wszystkich służb mundurowych uwalić jak najwięcej.
 
Back
Do góry