Związkom zawodowym udostępniono raport końcowy z dnia 12 sierpnia 2015 r. z przeprowadzonego audytu zewnętrznego w zakresie zarządzania przez cele w Służbie Celnej. Audyt był przeprowadzony w Izbach Celnych w: Białej Podlaskiej, Gdyni, Warszawie i Wrocławiu
Audyt przeprowadziła firma AuditSolutions Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie zgodnie z umową nr R/9/15/B/411 z 27.05.2015 roku.
Audytorzy wskazali, między innymi, że cyt. „wprowadzanie ZPC w SC jest procesem długotrwałym oraz istotną zmianą w SC. Nie jest możliwe jednorazowe wprowadzanie poprawnie działającego systemu. Organizacja doskonali ZPC w kolejnych okresach, ucząc się poprawnie określać cele, poprawnie je mierzyć i poprawnie nagradzać za ich realizację. ZPC wprowadzane jest w SC ewolucyjnie od początku 2013 roku. W sierpniu 2013 opublikowany został dokument „Zarządzanie przez cele w Służbie Celnej”, który został zmodyfikowany w listopadzie tegoż roku. W okresie realizacji celów 2014/2015 wprowadzono zmiany wobec rozwiązań stosowanych w okresie 2013/2014 (np. zrezygnowano z wyznaczania indywidualnych celów dla funkcjonariuszy celnych/pracowników). Niniejsze opracowanie również jest elementem procesu wdrażania ZPC. Nie oznacza to jednak, że proces wprowadzania ZPC nie jest możliwy do zaplanowania. Zapewne trudno przewidzieć, w jakim tempie SC będzie uczyć się ZPC, ale można określić pożądane etapy i wyznaczyć harmonogram ich realizacji.”
Dziwi fakt, że audytorzy nie spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych wskazując w raporcie, cyt : „Wpływ związków zawodowych. Konieczność uzgodnienia systemów motywacyjnych ze związkami zawodowymi powoduje zwiększenie czasochłonności tego procesu. Związki zawodowe są zazwyczaj niechętne istotnemu różnicowaniu dochodów funkcjonariuszy celnych/pracowników.” – na podstawie czego audytorzy wyciągają takie wnioski? Wiemy, że związki zawodowe negatywnie oceniają wprowadzenie ZPC. Przypomnę, że NSZZ „Solidarność” przedłożyła dwie opinie w sprawie zarządzania przez cele w Służbie Celnej, sporządzone przez osoby, które naukowo zajmują się tym zagadnieniem – czy audytorzy mieli możliwość zapoznania się z tymi dokumentami?
Dalej audytorzy piszą, cyt: „ W wielu instytucjach publicznych koncepcja ZPC jest z powodzeniem stosowana (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, liczne urzędy w Wielkiej Brytanii, USA i państwach skandynawskich).” – to, w mojej ocenie, wyjątkowo chybione porównania. Porównanie ZUS ze Służbą Celną to jakby porównanie komendy policji z jakimś nadleśnictwem. Gdzie tu można znaleźć analogie?
Dodatkowo, z przesłanej mi opinii jednego z członków naszego związku wynika, że ZPC w Wielkiej Brytanii, USA i Skandynawii polega na określaniu celów jako proces zmian jakościowych a nie ilościowych…to jest całkowicie odmienne i prowadzi się tam proces zmian, proces jakości i funkcjonalności organizacji, poza tym, tam jest „swoboda” w prowadzeniu zmian w organizacji, jej struktury, jej podziałów, itd. To jest proces jakościowy zmian. A to nie to samo co u nas „narzucanie” celów jako ilości i wartości kwot oraz kaskadowanie na zasadach hierarchii i podległości służbowej- to rozkazy i polecenia jak w wojsku, a czy w wojsku jest ZPC?
Warto przeczytać .:RAPORT KOŃCOWY z 12 sierpnia 2015 roku:. i porównać stawiane tam tezy i propozycje z własną wiedzą i doświadczeniem w służbie.
Zawsze byłem zwolennikiem reform i zmian w Służbie Celnej, pod pewnymi jednak warunkami – zmiany muszą być racjonalne i logiczne, a reformy muszą prowadzić do większej sprawności służby, poprawiać warunki służby i pracy, zwiększać wykrywalność przestępstw, poprawiać i ułatwiać kontakty z podatnikami itd. Wprowadzany system zarządzania przez cele uważam za wyjątkowo szkodliwy dla Służby Celnej i dla jej skuteczności działania.
Wiemy, że firma AuditSolutions na początku lipca br. przedłożyła pierwszy raport w zakresie zarządzania przez cele w Służbie Celnej. Wystąpiliśmy do SSC, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, o przesłanie tego raportu.
I na koniec – audyt zewnętrzny kosztował polskiego podatnika ponad 135 tys. zł. Tyle kosztują wątpliwe pomysły i wizje Jacka Kapicy – jak długo jeszcze?
CzG
całość na :
http://solid.org.pl/audyt-zewnetrzny-w-sluzbie-celnej/
Czesław Górski
KOMISJA ZAKŁADOWA
NSZZ "Solidarność"
przy Izbie Celnej we Wrocławiu
ul. Ogrodowa 15
58-306 Wałbrzych
tel: 880 74 36 74