• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

GP nienasza przewodnicząca znów mija się z prawdą

GOŚCIu - nie bądź tego taki pewny, bo i pewnośc niepewna :) Jesli nie wiesz co znaczy duma...z munduru ... to nie dziw że byles i jestes w SNP :) WESOLYCH świat .. ikończmy tę wojnę...KOCHANI- komuś na tym zależy by podburzac....jedną(a jakby oddzielną) grupę zawodową .
 
Obrońca munduru napisał:
Od wielu pokoleń polski mundur wiązał się z honorem i patriotyzmem. Za dążenia do polskości, za mundur setki tysięcy Polaków płaciło ogromną cenę w postaci cierpień, więzienia, zesłań, a często cenę najwyższą - cenę swojego życia. Mundur to godność, mundur to honor, mundur do oznaka słuzby. Stojąc w obliczu zmian strukturalnych, dostrzegając widmo likwidacji Służby Celnej stajemy przed faktem odrzucenia munduru funkcjonariusza celnego. Pamiętajcie o tym Wszyscy, którzy macie władzę. Brak umundurowanego funkcjonariusza Słuzby Celnej na przejściu granicznym lądowym, morskim, lotniczym to oznaka słabego państwa. Nakaz zdjęcia mundurów celnikom to bezpośednie narażenie się na pośmiewisko służb granicznych państw, z którymi RP graniczy. Obyśmy nie stali się podmiotem kpin dla Rosjan, Białorusinów, Ukraińców. Nie likwidujcie polskiego munduru. Pamietajcie, iz jednymi z pierwszych ofiar agresjii niemieckiej w 1939 roku byli celnicy pełniący słuzbę na granicy w mundurach, a nie po cywilnemu !!!!
 
Godność munduru, a u mnie w urzędzie kolejka po potwierdzenie wpłaty akcyzy za samochód jak za dawnych dobrych czasów. 30 -40 osób w poniedziałek i wtorek. To poniżanie tych z kolejki, ale oni są bez mundurów i jednak nas utrzymują.. Natomiast naczelnik w pełnej gali komisarz nie wytyka nosa z nory , żeby nie widzieć tej kolejki. I kto tu mówi o honorze. Może róbmy jak mawia Małysz. Dwa dobre skoki a nie ubrać się w liberię oraz czekać na powrót dawnych dobrych czasów. Ocknijcie się i popytajcie znajomych jak postrzegane jest obecnie cło. Korupcja , niekompetencja i mnóstwo bezmyślnych rozwiązań prawnych pełnych utrudnień dla biznesu.
 
Zgadzam się. Szacunku i godności nie zdobywa się poprzez samo nałożenie uniformu. To trzeba wypracować godną postawą, kompetencjami, stosunkiem do petenta itd. Przykro to pisać, ale ten mundur mocno poplamiliśmy. Odwoływanie się faktów historycznych jest odrobinę nie na miejscu. Nie próbujmy własnych brudów ukryć pod płaszczykiem tragicznych wydarzeń.
Tak na marginesie, to biję zakład, że fc na granicy, mobilni i fc w oddziałach wewn (przy odprawach) będą pełnili służbę w umundurowaniu, więc ta panika jest odrobine przesadzona.
Pozdrawiam
 
Anonymous napisał:
Ocknijcie się i popytajcie znajomych jak postrzegane jest obecnie cło. Korupcja , niekompetencja i mnóstwo bezmyślnych rozwiązań prawnych pełnych utrudnień dla biznesu.
Za dużo gazet się naczytałeś. :wink:
 
Anonymous napisał:
Celnicy obawiają się o przyszłe płace.
.

Nasza rozmówczyni dodała także, że w momencie powołania KAS i zmiany statusu prawnego – mundurowego na cywilny – pracownicy KAS utracą wszystkie dotychczas nabyte prawa, w tym uprawnienia przynależne wyłącznie funkcjonariuszom służby mundurowej: 100 proc. uposażenia za czas choroby, dodatek za stopień służbowy, dodatek za wieloletnią służbę, dodatki służbowe, ekwiwalent pieniężny za umundurowanie, świadczenia socjalne (dopłata do wypoczynku dla siebie i rodziny, raz w roku bilet dla siebie i rodziny), dodatkowy urlop wypoczynkowy, świadczenia z tytułu służbowego przeniesienia do innej miejscowości, płatny urlop zdrowotny z zachowaniem prawa do uposażenia.

PRZYKŁAD: ZMIANY W WYNAGRODZENIU
Od 2008 roku
• Pensja brutto pracownika KAS – 2808* zł
Dzisiejsze zarobki
• Funkcjonariusz celny (służba mundurowa) – 1943,79 zł netto
• Pracownik cywilny – 1889,18 zł netto
• Różnica – 54,61 zł netto
Od kwoty brutto odliczono zarówno dla funkcjonariusza celnego, jak i pracownika cywilnego stałe składki: emerytalno-rentowe, zdrowotne, koszty dojazdu (108,50 zł – otrzymują to wszyscy), wypadkowe oraz podatek dochodowy według stawki 19 proc. (uwzględniając kwotę zwolnienia, tj. 47,71 zł.).
Dodatkowo pracownikom cywilnym odliczana jest składka chorobowa w wysokości 2,45 proc., tj. 68,60 zł. Wynagrodzenie za czas choroby wynosi 80 proc.
Funkcjonariusze celni nie płacą tej składki, gdyż za funkcjonariuszy służb mundurowych płaci Skarb Państwa. Uposażenie za czas choroby wynosi 100 proc.

* kwota ta może być wyższa, jeśli wzrośnie minimalne wynagrodzenie

Opracowanie za pomocą danych służby celnej

Gazeta Prawna_Ewa Matyszewska
To wszystko prawda co powiedziała pani Fołta, zgadzam się z tym i podisuję dwoma rękami. Najwyższy czas żeby w końcu ktoś to powiedział.
 
To bzdura co pisze Iwonka. Ona nie chce zmian bo jest pokłócona z Banasiem i prowadzi prywatną wojenkę. I to jest powód dlaczego nie chce zmian. Z tym 3 x minimalne wynagrodzenie to świetny mechanizm: podnoszą minimalna to muszą podniesc pensje. Proste i bez łaski.
 
Nie byłbyś taki mądry Gościu gdybyś był alokantem i straciłbyś to o czym mówiła właśnie pani Fołta. Ta kwota o której mówi Banaś to jest kwota brutto, jak zabiorą Ci z niej podatek i składkę na ZUS to nie zostanie Ci żadna rewelacja. Popieram panią Fołtę i chyba pierwszy raz jestem po jej stronie. Mam nadziej, że pani Fołta będzie konsekwentna w tym co robi.
 
wreszcie widać, że co poniektórzy zauważyli, że warto tworzyć własny PR. Pewnie stąd to wirtualne poparcie. Tylko czemu to głos pojedynczy?? Czyżby Pani się obawiała, że więcej byłoby łatwiej rozpoznawalne??
 
Nie byłbyś taki mądry Gościu gdybyś był alokantem i straciłbyś to o czym mówiła właśnie pani Fołta. Ta kwota o której mówi Banaś to jest kwota brutto, jak zabiorą Ci z niej podatek i składkę na ZUS to nie zostanie Ci żadna rewelacja.

Jak mam teraz 1700 netto a dostane 2100 netto to dla mnie jest rewelacja.
 
Anonymous napisał:
Nie byłbyś taki mądry Gościu gdybyś był alokantem i straciłbyś to o czym mówiła właśnie pani Fołta. Ta kwota o której mówi Banaś to jest kwota brutto, jak zabiorą Ci z niej podatek i składkę na ZUS to nie zostanie Ci żadna rewelacja.

Jak mam teraz 1700 netto a dostane 2100 netto to dla mnie jest rewelacja.[/quote Kolego chyba masz problemy z matematyką, skąd wziąlęś kwotę 2100. Chyba z księżyca. Jeśli w kasach brutto ma wynosić 2808 zł. To należy pamiętać o tym że od tej kwoty należy odjąć składki na ZUS to około 18.5 % tzn że 2808x 0,185 = 519,48 zł. idąc dalej 2808 - 519,48 = 2288,52 zł . Od tej kwoty płacimy 19% podatku dochodowego 2288,52 x 0,19 = 434,82 zł z tego wynika że 2288,52 - 434,82 = 1853,70. Wynagrodzenie w KAS netto będzie wynosiło 1853,7 + kwota wolniona od podatku wynosząca 44,17 zł = 1897,87 zł. Możesz powiedzić że to i tak więcej niż 1700 zł, ale należy pamiętać że jako funkcjonariuszow dostajesz mundurówkę ok. 950 zł, 13 pensję 1700 zł wczasy pod gruszą ok. 200 zł. To daje sumę 2850 zł podzielić przez 12 miesięcy = 237,50 zł. 1700 + 237,50 = 1937.50 zł. To jest kwota którą faktycznie zarabiasz, więc nie pisz głupot że zyskasz coś po wprowadzeniu KAS>
 
Anonymous napisał:
Anonymous napisał:
W końcu związki zawodowe zaczynają coś robić, dobrze że pani Fołta o tym wspomniała. Nie można doprowadzić do tego żeby weszły w życie kasy bo dużo na tym stracimy. Jesteśmy funkcjonariuszami a nie jakimiś urzędasami, po wprowadzeniu kas będziemy tylko urzędasami.

Piątkowe popołudnie, zaglądam na forum i czytam wypociny gościa , który zdejmie mundur i będzie urzędasem. Co tu dyskutować. Akcyzę włączono do SC bez naszej zgody. Nie zrezygnowałem z pracy bo chcę robić to co robię, ale swoje zdanie na temat obecnych struktur mogę mieć. Odwrotnie jak jaśnie funkcjonariusz "gość" wstydziłbym się założyć mundur zwłaszcza celnika i pracować w takim jak on towarzystwie. Jest nadzieja, że niedługo mundurki zostaną sKASowane.
Kto dał Ci prawo w ten sposób osądzać uczciwych funkcjonariuszy. Siedzisz sobie w ciepłym pomieszczeniu i popijasz kawkę. Czy Ty wogóle wiesz co to jest alokacja, czy potrafisz to zrozumieć? Dostajesz propozyzję pracy na przeciwległym krańcu Polski, daleko od domu, daleko od rodziny alernatywą jest zwolnienie ze służby. Przy pierwszej alokacji ludzie dostawali 10 dni czasu na podjęcie decyzji i nic nie mieli przygotowanego. Czy byłeś kiedyś na pasie przy 30 stopniowym mrozie? Służba trwa 12 godz a samochody jadą cały czas? Pracowałeś kiedyś jak mechanik samochodowy w kanale rozkręcając stare zdezelowane, zardzewiałe graty i cały czas w stresie? Wchodziłeś pod plandekę naczepy w upalny dzień? A do tego musisz znać się prawie na wszystkim. Gościu nie obrażaj nas bo Twoja praca i nasza praca to dwie różne bajki.
 
Do wyliczeń powyżej należy jeszcze wkalkulować 140 zł. brutto obniżonej składki rentowej ( suma lipiec 2006 i styczeń 2008). Ta kwota jest już wliczona w tę trzykrotność przeciętnej. Pamiętajmy też, iż dostajemy premie 3% z odpisu z funduszu płac, to jest około 1000-1200 brutto. Niepłacimy też ubezpieczenia chorobowego. Co do trzynastki to nic się nie zmienia. Jak była nagroda roczna tak i będzie, więc nie ma co jej brać pod uwagę przy wiliczeniach. Podsumowując. Zarabiam w tej chwili około 2800 brutto, netto 1900. Po moich obliczeniach biorąc pod uwagę co tracę tj. mundurówkę, 3%, do zapłacenia składka chorobowa oraz wkalkulowana już obnizka składki rentowej do trzykrotności przecietnej, w nowym KAS-ie aby nie stracić powinieniem zarabiać około 3400 brutto. I własnie to będzie najważniejsze. Zeby pilnować aby nas na tym nie przekręcili.
 
W kasach stracimy też na L-4. W tej chwili mamy płacone za L-4 100%. Po wejściu kas będzie tylko 80% . Po tym co zostało tu napisane trudno nie zgodzić się z tym co powiedziała Fołta.
 
Wynagrodzenie w KAS netto będzie wynosiło 1853,7 + kwota wolniona od podatku wynosząca 44,17 zł = 1897,87 zł. Możesz powiedzić że to i tak więcej niż 1700 zł, ale należy pamiętać że jako funkcjonariuszow dostajesz mundurówkę ok. 950 zł, 13 pensję 1700 zł wczasy pod gruszą ok. 200 zł. To daje sumę 2850 zł podzielić przez 12 miesięcy = 237,50 zł. 1700 + 237,50 = 1937.50 zł.

Głupoty to ty piszesz i robisz ludziom "wode z mózgu" 1700 za 11 lat pracy to ja mam ale z dodatkiem za stanowisko i stopień. W kAS będe miec podstawę czyli zasadniczą (pensje netto) około ale nie mniej niż 1950,00 netto + 250,00zł za stopień i stanowisko, dodatkowo kilka procent za staż (wysługę) trzynastą pensje, wczasy pod gruszą. I w końcu 950 mundurówki wliczą do zasadniczej i odprowadzą ZUS od tej kwoty bo teraz tak nie jest. A bilet raz w roku to MF podaruje bo i tak wyjdzie mi netto około 2200-2300. I dlatego chcę do KAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
U nas w izbie 60% ludzi zyska a nie straci a reszta dostanie to samo. Więc jest o co walczyć!!!!!!!!!!!!!Czekam z utesknieniem na KAS!!!!!!!!!!!!!!!
 
Spokojnie. Stary jak jest dobry, nie jest czerwony i się nie obija to go do KASy przyjmą i nigdzie nie wywalą. Dobry pracownik może być stary taki sam się obroni tym co umie. Gorzej jak ma trójke na pasku i miga się od pracy jak zawsze albo jak za komuny.
 
Anonymous napisał:
Wynagrodzenie w KAS netto będzie wynosiło 1853,7 + kwota wolniona od podatku wynosząca 44,17 zł = 1897,87 zł. Możesz powiedzić że to i tak więcej niż 1700 zł, ale należy pamiętać że jako funkcjonariuszow dostajesz mundurówkę ok. 950 zł, 13 pensję 1700 zł wczasy pod gruszą ok. 200 zł. To daje sumę 2850 zł podzielić przez 12 miesięcy = 237,50 zł. 1700 + 237,50 = 1937.50 zł.

Głupoty to ty piszesz i robisz ludziom "wode z mózgu" 1700 za 11 lat pracy to ja mam ale z dodatkiem za stanowisko i stopień. W kAS będe miec podstawę czyli zasadniczą (pensje netto) około ale nie mniej niż 1950,00 netto + 250,00zł za stopień i stanowisko, dodatkowo kilka procent za staż (wysługę) trzynastą pensje, wczasy pod gruszą. I w końcu 950 mundurówki wliczą do zasadniczej i odprowadzą ZUS od tej kwoty bo teraz tak nie jest. A bilet raz w roku to MF podaruje bo i tak wyjdzie mi netto około 2200-2300. I dlatego chcę do KAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ale jesteś naiwny przyjacielu.
 
Back
Do góry