• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Mnie pomimo zwolnienia ze służby z dniem 27 lutego ZER dopiero teraz oblicza należną emeryturę. Przed kilku dniami osobiście dostarczałem świadectwo służby, którego Dział Kadr IAS nie dołączył do wniosku i informację o naliczeniu świadczenia według ostatniej kwoty bazowej na rok 2020 otrzymałem właśnie od pracownicy ZER MSWiA.
17 luty to jest data zwolnienia ze służby czy złożenia wniosku? Wyczerpujące informacje na temat emerytur można uzyskać po zapytaniu wysłanym na adres poczty elektronicznej ZER MSWiA. Sam wysłałem jeszcze przed zwolnieniem zapytanie dotyczące art. 15d i otrzymałem wyczerpujący elaborat z wyjaśnieniem nurtującej mnie kwestii.
Możesz ten elaborat wstawić 🌼😊
 
Czy jesteście pewni, że zasadnicza służba wojskowa jest doliczona do lat w służbie celnej (2 lata to 5,2%). Dzwoniłem do ZER i pani mi powiedziała, że tylko służba wojskowa stała. Proszę, niech się odniosą do tych kwestii tylko osoby które, z tym problemem się spotkały i są już na emeryturze. Mam w tej sprawie bardzo rozbieżne informacje.
 
Czy jesteście pewni, że zasadnicza służba wojskowa jest doliczona do lat w służbie celnej (2 lata to 5,2%). Dzwoniłem do ZER i pani mi powiedziała, że tylko służba wojskowa stała. Proszę, niech się odniosą do tych kwestii tylko osoby które, z tym problemem się spotkały i są już na emeryturze. Mam w tej sprawie bardzo rozbieżne informacje.
Ja dołączyłem zaświadczanie z WKU i mi zaliczyli zasadniczą służbę wojskową do emki
 
Czy jesteście pewni, że zasadnicza służba wojskowa jest doliczona do lat w służbie celnej (2 lata to 5,2%). Dzwoniłem do ZER i pani mi powiedziała, że tylko służba wojskowa stała. Proszę, niech się odniosą do tych kwestii tylko osoby które, z tym problemem się spotkały i są już na emeryturze. Mam w tej sprawie bardzo rozbieżne informacje.
TAK! jestem pewny.
 
Czy jesteście pewni, że zasadnicza służba wojskowa jest doliczona do lat w służbie celnej (2 lata to 5,2%). Dzwoniłem do ZER i pani mi powiedziała, że tylko służba wojskowa stała. Proszę, niech się odniosą do tych kwestii tylko osoby które, z tym problemem się spotkały i są już na emeryturze. Mam w tej sprawie bardzo rozbieżne informacje.
chyba tego szukasz kolego
 
Ta odpowiedź na interpelację dotyczy kwestii zastosowania art 15 czy 15a z uwagi na datę rozpoczęcia służby m.in. w formacjach wymienionych w tytule ustawy o zaopatrzeniu.
ale też Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że także w przypadku funkcjonariusza, który wstąpił do służby w formacji wymienionej w tytule ustawy po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. spełniającego warunki określone w art. 12 ustawy, który przed wstąpieniem do tej służby, tj. przed dniem 1 stycznia 1999 r., pełnił zasadniczą służbę wojskową, emerytura policyjna będzie obliczona na podstawie art. 15a ustawy. Okres zasadniczej służby wojskowej jako okres równorzędny ze służbą zostanie bowiem, zgodnie z ww. przepisem prawa, zaliczony do wysługi emerytalnej.
 
Być może odpowiedź na moje pytanie jest w wątku. Z góry przepraszam ale nie znalazłam Odejście na emeryturę i kolejność składania dokumentów. I tak np. 30 kwietnia składam pismo o zwolnienie ze służby z dniem 14 maja. I 30 kwietnia składam równocześnie wniosek emerytalny. DIAS się na to nie godzi i wyznacza mi termin wypowiedzenia 3 m-ce czyli 30 lipca. Emka przysługuje zaraz następnego dnia. W trakcie tych 3 m-cy następują niekorzystne zmiany prawa... Według którego stanu prawnego będzie naliczana: na dzień 30 kwietnia (dzien złożenia wniosku) czy lipca (moment odejścia ze służby po narzuconym okresie wypowiedzenia)? DIAS może a nie musi zgadzać się na krótszy okres wypowiedzenia....

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Być może odpowiedź na moje pytanie jest w wątku. Z góry przepraszam ale nie znalazłam Odejście na emeryturę i kolejność składania dokumentów. I tak np. 30 kwietnia składam pismo o zwolnienie ze służby z dniem 14 maja. I 30 kwietnia składam równocześnie wniosek emerytalny. DIAS się na to nie godzi i wyznacza mi termin wypowiedzenia 3 m-ce czyli 30 lipca. Emka przysługuje zaraz następnego dnia. W trakcie tych 3 m-cy następują niekorzystne zmiany prawa... Według którego stanu prawnego będzie naliczana: na dzień 30 kwietnia (dzien złożenia wniosku) czy lipca (moment odejścia ze służby po narzuconym okresie wypowiedzenia)? DIAS może a nie musi zgadzać się na krótszy okres wypowiedzenia....

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Magdo, niestety 30 kwietnia nie złożysz wniosku emerytalnego, gdyż możesz to zrobić dopiero po zwolnieniu.
Ciekawsza jest druga część Twojego pytania. Rozumię, że chodzi Ci o to, czy emerytura obliczana jest na podstawie sytuacji pprawnej na dzień złożenia wniosku, czy na dzień wydania decyzji. Też jestem ciekawy, jeśli ktoś zna odpowiedź popartą jakimś orzecznictwem to chętnie poznam odpowiedź.

A jakie niekorzystne zmiany masz na mysli? Nie sądzę, żeby ktoś miał teraz czas na grzebanie w ustawie emerytalnej. Jedyna zapowiadana szykowana zmiana to likwidacja (lub zmiana) art. 15a, która dla zdecydowanej wiekszości byłaby zmiana pozytywną.
 
Magdo, niestety 30 kwietnia nie złożysz wniosku emerytalnego, gdyż możesz to zrobić dopiero po zwolnieniu.
Ciekawsza jest druga część Twojego pytania. Rozumię, że chodzi Ci o to, czy emerytura obliczana jest na podstawie sytuacji pprawnej na dzień złożenia wniosku, czy na dzień wydania decyzji. Też jestem ciekawy, jeśli ktoś zna odpowiedź popartą jakimś orzecznictwem to chętnie poznam odpowiedź.

A jakie niekorzystne zmiany masz na mysli? Nie sądzę, żeby ktoś miał teraz czas na grzebanie w ustawie emerytalnej. Jedyna zapowiadana szykowana zmiana to likwidacja (lub zmiana) art. 15a, która dla zdecydowanej większości byłaby zmiana pozytywną.
To zależy. Bo z jednej strony otwiera drogę do ewakuacji na znacznie lepszych doraźnych warunkach a z drugiej strony zlikwiduje możliwość skorzystania z emki z ZUS łącznie z mundurową dla tych którzy chcieli wypracować większą lub pełną mundurową mając chęć do pracy później i/lub wcześniejszy staż pracy. Z drugiej strony zaliczenie w ten czy w inny sposób okresów pracy do podstawy emki z ZER za 2.6 czy nawet 1.3spowodowała by że przy uzyskanym bliskim lub maksymalnym wskaźniku 75% motywacja do dalszej służby maleje o ile / tym bardziej jeżeli ma się inne kompetencje zawodowe co w obliczu braku możliwości łączenia z emką z ZUS prowadzi do decyzji o maksymalizacji korzyści z pracy poprzez pobieranie emerytury z ZER (przy wskaźniku 75% zdaje się że nie obowiązują limity ograniczające) poprzez uzyskiwanie dodatkowego dochodu z pracy w cywilu. I nie dotyczy to tylko nas ale wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych będących w służbie po 2.0199r'. (pamiętajmy że praca w cywilu, w takich okolicznościach, przy niepelnym procencie emki prowadzi do jej wzrostu za 1.3% rocznie do 75% max). Czyli długofalowy projekt oszczędności na rzecz doraźnego ryzyka ułatwienia odejścia ze służby. Czyli zwiększonej doraźnej erozji kadr. I jak już kiedyś pisałem, reforma która za czasów I.Buzka, która wprowadziła aktualny stan rzeczy w sposób wydaje się prosty wykazuje większe obciążenie budżetu niż stary system, to jednak podejrzewam że istniały racjonalne i to właśnie finansowe przesłanki za jej wprowadzeniem. Więc raczej odwrócenie jej będzie również ze szkodą dla finansów.
Ponadto rozwiązanie z przed 99' daje większą elastyczność reakcji na zmiany funkcjonariuszom, a to nie jest korzystne dla władzy, będąc korzystne dla ludzi.
Z uwagi na powyższe, oraz z uwagi z jakim zapałem władza zmienia zapis 15a co było obiecane na koniec 19r, wątpię by to była akurat ta zmiana.
 
Magdo, niestety 30 kwietnia nie złożysz wniosku emerytalnego, gdyż możesz to zrobić dopiero po zwolnieniu.
Ciekawsza jest druga część Twojego pytania. Rozumię, że chodzi Ci o to, czy emerytura obliczana jest na podstawie sytuacji pprawnej na dzień złożenia wniosku, czy na dzień wydania decyzji. Też jestem ciekawy, jeśli ktoś zna odpowiedź popartą jakimś orzecznictwem to chętnie poznam odpowiedź.

A jakie niekorzystne zmiany masz na mysli? Nie sądzę, żeby ktoś miał teraz czas na grzebanie w ustawie emerytalnej. Jedyna zapowiadana szykowana zmiana to likwidacja (lub zmiana) art. 15a, która dla zdecydowanej wiekszości byłaby zmiana pozytywną.
Zmiana ustawy budżetowej w zakresie kwot bazowych...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
@Magda66 , nie pamiętam, zeby kiedykolwiek coś takiego miało miejsce i wierzę, że teraz też tak nie będzie, chociaż gwarancji nie ma.
Byłoby to kuriozalne, gdyby funkcjonariusz za dłuższą o parę miesięcu służbe został ukarany niższym świadczeniem emerytalnym.
Zasiałaś jednak ziarenko niepewności.
Czy MF będzie chciał jeszcze głębiej włożyć kij w mrowisko?
Mogłoby to stać się sygnałem
ZOSTAŃCIE W DOMU - IDŹCIE NA EMERYTURĘ
;)
 
Zmiana ustawy budżetowej w zakresie kwot bazowych...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Dzisiaj jest taka
jutro inna
póki co obniżki nie dotoczą służb
a jeśli nawet to za rok czy dwa kwota zn ów wróci
W pewnym dystansie czasu nie ma to znaczenia
widzę pod tym względem inne zagrożenie
ale skoro nikt go nie artykułuje, w szczególności władza to lepiej im takiego pomysłu nie podsuwać,póki co tematu niema
 
Jeśli kogoś zainteresuje to załączam odpowiedź ZER MSWiA w kwestii mojej emerytury. W związku z faktem, że przed wstąpieniem do Służby Celnej w 1995 roku uprzednio służyłem 2 lata w policji i miałem rok przerwy pomiędzy tymi służbami chciałem się dowiedzieć czy mogę skorzystać z art. 15d
ust. 2 pkt 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy z zaliczeniem wszystkich okresów pracy i służby. Przy moim ogólnym stażu pracy i służby w wymiarze 43 lat w tym: 25 lat w naszej służbie, 2,5 roku zasadniczej służby wojskowej i 2 lata w policji daje mi to ogólną liczbę wymaganych 75%. Do wyliczenia emerytury wybrałem najkorzystniejsze dla mnie lata 2007-2016, gdyż po powstaniu KAS pomniejszono moje uposażenie inspektorskie o 400,- pln gdyż przy 23 letnim stażu w służby w terenie na stanowisku specjalisty nie mieściłem się w tzw. "widełkach". Czyli emerytura w tym wypadku wynosi praktycznie tyle ile wynosiło moje uposażenie. Zaznaczyć muszę, że nie będę już mógł skorzystać z emerytury z ZUS po osiągnięciu wieku 65 lat ale lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Nie mogę też odzyskać środków zgromadzonych w tzw. II filarze. Reasumując, wszelkie okresy służby w innych formacjach wymienionych w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym uprawniają do przejścia na emeryturę z zaliczeniem wszystkich okresów pracy i służby.

Warszawa dnia 15.01.2020 r.

ZER-SW1-602-1-20/2020/TŻ

W odpowiedzi na pismo w sprawie zasad obliczenia policyjnej wysługi emerytalnej, uprzejmie informuję, że przepisy ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 poz. 288, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, uzależniają sposób obliczania emerytury policyjnej od daty przyjęcia funkcjonariusza do służby.

Zgodnie z art. 12 ustawy zaopatrzeniowej, emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi
po zwolnieniu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w formacjach mundurowych wymienionych w tytule ustawy zaopatrzeniowej i nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.

W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest posiadanie w 15 letnim stażu służby, co najmniej 5 lat:

1) - przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca
1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub

2) - służby w Służbie Celno-Skarbowej (art. 12 ust. 2 ustawy zaopatrzeniowej).

Ponieważ w emailu nie podano daty wstąpienia do służby w Policji i daty wstąpienia do Służby Celnej
a następnie Służby Celno-Skarbowej nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy emerytura będzie obliczona na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej.

Przerwa pomiędzy zakończeniem służby stałej w Policji a wstąpieniem do służby w Służbie Celnej,
a następnie Służbie Celno-Skarbowej nie wpływa na staż służby.

Stosownie do § 25 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2018 r. Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji w sprawie trybu postępowania i właściwości organu emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2018 poz. 2373), przy obliczaniu wysługi emerytalnej dodaje się poszczególne okresy o jednakowym wskaźniku procentowym, określonym w ustawie, obejmujące lata, miesiące i dni.

Dodatkowo pragnę poinformować, że ogólne wyjaśnienia w kwestii obowiązujących przepisów z zakresu zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy służb mundurowych dostępne są na stronie internetowej Zakładu pod adresem www.zer.mswia.gov.pl w zakładce Informacje.
zagadnienie Informacja w sprawie zasad ustalania prawa i wysokości emerytury policyjnej funkcjonariuszom służb mundurowych oraz Informacja w sprawie obliczania emerytury policyjnej.

Z wyrazami szacunku,

Zakład Emerytalno-Rentowy
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Pawińskiego 17/21
02-106 Warszawa
 
Mnie pomimo zwolnienia ze służby z dniem 27 lutego ZER dopiero teraz oblicza należną emeryturę. Przed kilku dniami osobiście dostarczałem świadectwo służby, którego Dział Kadr IAS nie dołączył do wniosku i informację o naliczeniu świadczenia według ostatniej kwoty bazowej na rok 2020 otrzymałem właśnie od pracownicy ZER MSWiA.
17 luty to jest data zwolnienia ze służby czy złożenia wniosku? Wyczerpujące informacje na temat emerytur można uzyskać po zapytaniu wysłanym na adres poczty elektronicznej ZER MSWiA. Sam wysłałem jeszcze przed zwolnieniem zapytanie dotyczące art. 15d i otrzymałem wyczerpujący elaborat z wyjaśnieniem nurtującej mnie kwestii.

:)
Możesz wstawić ten elaborat ,bardzo proszę dużo osób jest zainteresowanych
 
Dzisiaj po 31 latach i 5 miesiącach pożegnałem służbę-od jutra jestem emerytem.Pozostaje tylko czekać na decyzję emerytalną z ZER i przelew pierwszej emerytury.Nie żałuję odejścia , czuję się całkowicie wypalony.Po służbie na wszystkich możliwych granicach / za wyjątkiem morskiej / i zaliczeniu dwóch alokacji / czasowej i na stałe / mam wszystkiego dosyć.Tak naprawdę fajnie się służyło do 2002 roku / gdy był GUC i rządzili nami ludzie mający jakiekolwiek pojęcie o cle /. Później było coraz gorzej / gdy zaczęliśmy podlegać pod MF / , a całkowity syf zrobił się gdy powstał KAS i połączyli nas ze skarbowcami / oni zapewne to pochwalają , bo dzięki temu w końcu zaczęli dostawać przyzwoite podwyżki /.
Gdy już jestem poza służbą uważam że powinniście walczyć żeby SCS została wyłączona z KAS-u i była służbą podległą pod MSWiA / ale na chwilę obecną to niestety nierealne /.
Nasi obecni szefowie niestety nie uważają nas za żadną służbę mundurową i nie robią praktycznie nic żebyśmy mieli takie same przywileje i uprawnienia jak służby podległe pod MSWiA / chociażby sprawa ostatnich podwyżek /.
Na sam koniec ukłon i wielki szacunek dla Sławka , bo głównie dzięki jego determinacji mamy emerytury mundurowe.
 
Back
Do góry