• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury - zaostrzenie zasad

Pafnucy życzę wszystkiego najlepszego na emce wypoczywaj, pracuj jak chcesz, bądź po prostu szczęśliwym emerytem. Tak jak ja😁🤠
 
Do Sławka mam prośbę, odnośnie informacj o orzecznictwie w sprawie zaliczenia pracy w administracji celnej do służby art. 94 uosc

Policzyłem swoje lata z cywila po 1,3 na wypadek zniesienia art. 15 a i choć mam już 35 lat pracy to i tak nie załapię się na pełną emkę.
Gdyby lata przed 1999 r. były zaliczone jako sużba to byłoby ok, a tak to kicha.
 
@Basic, jeśli zlikwidują 15a, i obejmie to również emerytów którzy odeszli przed zmianą na dotychczasowych warunkach, a zasady będą zblizone do obecnie obowiązujacych w art 15, to jest szansa, że będziesz miał pełna emkę, bo 3 lata przed służba 1996-1999 liczy się po 2,6% i dopiero pozostałe po 1,3.
 
Jak już co to 3 lata po 2,6, natomiast pozostałe po 1,3.

Art. 15. 1. Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt 2;

4) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.
 

Po jeszcze głębszym zastanowieniu może się okazać wręcz przeciwnie.

MF, postawione pod ścianą (płaczu), może gorączkowo zacząć szukać ratunku ...
Wtedy przygotowywaliby i procedowali pozytywne zmiany oficjalnie a nie po katach MF/MSWiA. Jawne pozytywne zmiany zatrzymałyby funkcjonariuszy. Nie wygląda to dobrze.
 
Wczoraj odbyło się spotkanie w MF, ale w zasadzie nic poza ustnymi zapewnieniami kierownictwa KAS, że nie są prowadzone żadne prace pogarszające sytuację funkcjonariuszy SCS, nie padło. Poprzednie obietnice szefa KAS też były, ale odszedł na emkę, a wczoraj usłyszałem, że te sprawy, których wdrożenie obiecywał, są odłożone na jesień. Mam tutaj na myśli zniesienie 5 lat i dodatki stażowe jak w MSWiA. Tradycyjnie z tego spotkania zostanie sporządzona notatka, którą po uzgodnieniu treści notatki z MF opublikujemy, ale teraz podejmujemy niezwłocznie dalsze działania w tej sprawie, o których będziemy informować środowisko. Na głównej publikujemy też pismo do poprzedniego Szefa KAS wskazujące na odejścia doświadczonej kadry, na które nie było dotąd odpowiedzi.
 
@Basic, jeśli zlikwidują 15a, i obejmie to również emerytów którzy odeszli przed zmianą na dotychczasowych warunkach, a zasady będą zblizone do obecnie obowiązujacych w art 15, to jest szansa, że będziesz miał pełna emkę, bo 3 lata przed służba 1996-1999 liczy się po 2,6% i dopiero pozostałe po 1,3.
Dzięki kolego, chyba mi coś uciekło, faktycznie masz rację muszę przeliczyć to jeszcze raz.
 
Wczoraj odbyło się spotkanie w MF, ale w zasadzie nic poza ustnymi zapewnieniami kierownictwa KAS, że nie są prowadzone żadne prace pogarszające sytuację funkcjonariuszy SCS, nie padło. Poprzednie obietnice szefa KAS też były, ale odszedł na emkę, a wczoraj usłyszałem, że te sprawy, których wdrożenie obiecywał, są odłożone na jesień. Mam tutaj na myśli zniesienie 5 lat i dodatki stażowe jak w MSWiA. Tradycyjnie z tego spotkania zostanie sporządzona notatka, którą po uzgodnieniu treści notatki z MF opublikujemy, ale teraz podejmujemy niezwłocznie dalsze działania w tej sprawie, o których będziemy informować środowisko. Na głównej publikujemy też pismo do poprzedniego Szefa KAS wskazujące na odejścia doświadczonej kadry, na które nie było dotąd odpowiedzi.
W zaistniałej sytuacji konieczne wydaje się pilne zapytanie nowej Szefowej o szybkie oficjalne stanowisko w sprawie. Chyba że dla mf ta sytuacja jest na rękę i chodzi o zaoranie tej służby. Może jest więcej kretów niż ujwnieni ostatnio i zatrzymani z wierchuszki mf albo jest to dla nich obojetne i Ci co zostaną niech robią całą robote i jakoś to będzie.
 
jest już oficjalne pismo z datą 5 marca - nie są prowadzone żadne działania w tej kwestii a obecne rozwiązania wg Szefowej są optymalne i docelowe (podkreślenie w oryginalnym piśmie).
 
Myślę, że to pismo poprawi nastroje. Było bardzo potrzebne. Mamy przynajmniej deklaracje. Wierzmy, ale patrzmy na ręce.
 
Jest odpowiedź Pani M. Bardzo konkretna i jak się wydaje uspokajająca. Tak więc wątek stał się chyba już nieatrakcyjny
 
Pewnie tak jest że w MF takich prac nie ma. Ale ta ustawa jest przygotowywana przez MSWiA i zgodnie z komunikatem SKAS w sytuacji zmiany przygotowanej przez MSWiA dostosujemy ją do objęcia FCS.
 
Pismo Szefowej KAS dla mnie osobiście nie rozwiewa żadnej obawy.
Pani Minister wcale nie musi mijać się z prawdą. Kto inny na wyższym poziomie podejmie/podjął (?) decyzję. Na pamięć przychodzi mi inne pismo Szefa SC z grudnia 2015r, w którym było zapewnienie poparcia projektu obywatelskiego. Wkrótce to, co zostało tam zapisane przestało być aktualne. To pismo było publikowane na stronie celnicy.pl. O ile pamiętam, to Szef popierał projekt obywatelski, powołał w grudniu 2015r. Zespół, który miał dopracować projekt, aby jeszcze przed 500+ był procedowany. Chyba Minister Finansów miał wówczas inne zdanie i wszystko zatrzymał. Czy się mylę?

Przypominam list Szefa KAS z 23 stycznia 2016r. cyt. "Chciałbym zapewnić Państwa, że po spełnieniu określonych wymagań, otrzymacie Państwo satysfakcjonujące oferty pracy lub służby w nowych strukturach KAS. (...) Oferty te, również w przypadku ucywilnienia, utrzymają wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie finansowym, wliczając w to wszystkie dotychczasowe składniki płacowe, w tym dodatek za stopień. Należy jednocześnie podkreślić, że reforma służb podległych Ministrowi Rozwoju i Finansów będzie wdrażana sukcesywni, co wyeliminuje ryzyko ich dezorganizacji. Będzie również bezpośrednio nadzorowana na poziomie Ministerstwa Finansów w celu ograniczenia wszelkich nieprawidłowości." file:///C:/Users/Zwi%C4%85zek/Documents/Downloads/LIST%20SZEFA%20KAS%20do%20I%20Zjazdu%20Nadzwyczajnego%20(1).pdf


Inny cytat z pisma SKAS z dnia 24 marca 2017r. publikowanego na intranecie:
"Z całą odpowiedzialnością mogę zapewnić, że składanie propozycji pracy lub pełnienia służby będzie przeze mnie monitorowane. Co więcej każdy pracownik i funkcjonariusz będzie mógł zwrócić się o dodatkową weryfikację otrzymanej propozycji. Wszelkie nieprawidłowości w tym procesie będą stanowiły podstawę konsekwencji dyscyplinarnych wobec osób odpowiedzialnych i będą traktowane z całą surowością. (...) Biorąc pod uwagę Państwa obawy pragnę zapewnić, że zmiana statusu służbowego na pracowniczy nie będzie zamykała drogi do otrzymania tzw. emerytury mundurowej za lata ciężkiej służby dla Państwa Polskiego w Służbie Celnej."

A co było w rzeczywistości? Ucywilnieni stracili dodatek za stopień, były przypadki obniżenia pieniędzy funkcjonariuszom. Propozycji nie dostali pracownicy i funkcjonariusze bez żadnego sensownego powodu. Nikt z MF tego nie nadzorował, od nikogo nie wyciągnięto konsekwencji. O całej rzeszy celników, których pozbawiono prawa do emerytury nie wspominam. Brak potwierdzenia w aktach osobowy kilku dni "zwalczania" i nie ma emerytury.
Setki spraw w sądach administracyjnych i powszechnych o przywrócenie do służby, wydanie decyzji zwalniającej, świadectwa służby, wypłatę odprawy, zasiłku chorobowego, przedemerytalnego.....
Dwa lata trwało zanim sądy rozstrzygnęły czy ucywilnienie i zwolnienie jest decyzją i przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego, czy do powszechnego.

My o tym wiemy, ale piszę to aby przypomnieć ludziom w MF i tym, którzy czytają to forum, a nie są celnikami.
 
warto też aby wszyscy nie zapomnieli, że wyrugowano bez skrupułów ze służby przewodniczącego i osoby funkcyjne największego związku zawodowego w podległości MF-u.
związku Celnicy PL któremu środowisko w znacznej mierze zawdzięcza obecny poziom uposażeń i praw emerytalnych.
... i to jest "ok", a autorzy tego bezprawia zażywają nadal sutych premii, stanowisk i emerytur.
odsyłają nas wszystkich do sądów, tych samych sądów które uznają w części za patologiczne i zepsute.
wychodzi, że "główny płatnik" ma zawsze rację, bo kontroluje kto i kiedy będzie miał korzyść lub kłopoty.
trzymamy linię ?

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Zasadniczo zgadzam się z moimi poprzednikami w kwestii rzekomego "uspokojenia" nastrojów, ale gdzieś z tyłu głowy obawiam się, że jeżeli w niektórych izbach ilość wniosków o przejście na emeryturę mundurową (bez względu na powód), albo "dobija", albo już przekroczyła liczbę 100, to nie jest to sytuacja "komfortowa" ani dla Dyrektorów IAS-ów, ani dla Naczelników UCS-ów, ani tym bardziej dla różnych decydentów z MF-u, gdyż tych ludzi z dnia na dzień nie będzie kim zastąpić. Czy tych wszystkich decydentów, to w jakikolwiek sposób "denerwuje" trudno jednoznacznie określić, gdyż ich reakcje są czasem biegunowo odległe. Jednak według mnie istnieje realna obawa, że jeśli MF w związku z tą sytuacją zostanie "przyparty do muru", to może się "bronić" wykonując zupełnie nieprzemyślane "ruchy", które mogą prowadzić (w porozumieniu np. z MSWiA) do "głębokich" ingerencji w treść ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym........., które co nietrudno przewidzieć, będą finalnie dla nas bardziej niekorzystne. Jeżeli nowy Szef KAS-u, a także jego przełożeni, "akcentują" brak jakichkolwiek działań w materii ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym......, to oczywiście dobrze, ale trzeba jeszcze poczekać na odpowiedź z MSWiA, gdzie jakieś prace mogą być przecież prowadzone. Jednym słowem: czujność, czujność i jeszcze raz czujność !!
 
A czy ktos bierze pod uwage mozliwosc, ze chca sie pozbyc wszystkich doswiadczonych funkow? Automatyzacja odpraw itp.
 
Bardzo słuszne spostrzeżenie !! Może być i tak, że po prostu i zwyczajnie wykorzystując rożne "metody nacisku", chcą "zredukować" liczbę funkcjonariuszy do określonego przez nich "poziomu", bo przecież według nich to lwią część roboty wykonują "systemy", które są nowoczesne, niezawodne i w ogóle zajebiste, to po co się patyczkować ze starymi zgredami, który tylko narzekają, a ponadto są tylko i wyłącznie roszczeniowi. Jeśli chodzi o moje stanowisko w tej kwestii, to jak mi dadzą 75% emerytury mundurowej, na którą w pełnie zasługuję z uwagi na staż służby, to ja następnego dnia powiem: Sayonara i znikam, bo choćby skały sr....., to i tak więcej nie będzie, no chyba, że ktoś uda się do orzecznika ZUS lub co gorsza do psychiatry, ale to oczywiście kwestia indywidualnego wyboru każdego zainteresowanego.
 
Zasadniczo zgadzam się z moimi poprzednikami w kwestii rzekomego "uspokojenia" nastrojów, ale gdzieś z tyłu głowy obawiam się, że jeżeli w niektórych izbach ilość wniosków o przejście na emeryturę mundurową (bez względu na powód), albo "dobija", albo już przekroczyła liczbę 100, to nie jest to sytuacja "komfortowa" ani dla Dyrektorów IAS-ów, ani dla Naczelników UCS-ów, ani tym bardziej dla różnych decydentów z MF-u, gdyż tych ludzi z dnia na dzień nie będzie kim zastąpić. Czy tych wszystkich decydentów, to w jakikolwiek sposób "denerwuje" trudno jednoznacznie określić, gdyż ich reakcje są czasem biegunowo odległe. Jednak według mnie istnieje realna obawa, że jeśli MF w związku z tą sytuacją zostanie "przyparty do muru", to może się "bronić" wykonując zupełnie nieprzemyślane "ruchy", które mogą prowadzić (w porozumieniu np. z MSWiA) do "głębokich" ingerencji w treść ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym........., które co nietrudno przewidzieć, będą finalnie dla nas bardziej niekorzystne. Jeżeli nowy Szef KAS-u, a także jego przełożeni, "akcentują" brak jakichkolwiek działań w materii ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym......, to oczywiście dobrze, ale trzeba jeszcze poczekać na odpowiedź z MSWiA, gdzie jakieś prace mogą być przecież prowadzone. Jednym słowem: czujność, czujność i jeszcze raz czujność !!
Chyba nie ma się o co bać. Jeżeli nastąpi zaostrzenie to odejdzie jeszcze więcej ludzi a reszta w proteście zacznie dbać o zdrowie. Będzie jeszcze gorzej. To nie ta droga.
Lepszym rozwiązaniem jest zachęta finansowa proponowana przez MSWiA oraz powrót do rozwiązań rekrutacyjnych ograniczonych do maksymalnie jednego miesiąca. Należy również popracować nad odzyskaniem zaufania do organizacji bo lawinowe odejścia dowodzą tylko tego że załoga nie ufa kierującym. Powrót do służby doświadczonych funkcjonariuszy bez propozycji i ponowne umundurowanie rozmundurowanych wraz z rekompensatą za czas banicji, może podnieść morale.
Moim zdaniem czasu jest coraz mniej.
 
Back
Do góry