Nie ma, nie było i nie będzie.
Gramy tematem.
25.06.2009 r JACEK KAPICA
http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/331644,celnicy_musza_jeszcze_poczekac_na_emerytury.html,2
"● Ma pan na myśli emerytury mundurowe?
– Też. Ale ta kwestia teraz nie mogła zostać rozwiązana, bo potrzebne są w tym zakresie jeszcze analizy ekspertów. Tworzenie zabezpieczeń emerytalnych nie odbywa się podczas posiedzeń komisji sejmowych, bo wymaga wielu uzgodnień. Planuję podjąć współpracę z ekspertami od zabezpieczenia społecznego w tym temacie, aby ministrowi finansów przedstawić poważne rozwiązanie.
● Kiedy te prace się zakończą?
– Mam nadzieję, że do końca roku wypracujemy już konkretne rozwiązania, aby móc je przedstawić ministrowi finansów i środowisku. Oczekiwania celników co do emerytur mundurowych mają swoje uzasadnienie i trzeba tę sprawę w końcu załatwić. Ale musimy ją rozwiązać odpowiedzialnie."
02.06.2009
http://www.rp.pl/artykul/314045_Celnicy_walcza_o_przywileje_emerytalne.html
07-01-2009 r. 11 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Służbie Celnej (druk nr 1492). Jacek Kapica
http://orka2.sejm.gov.pl/Debata6.nsf/main/19827E85
,,Trzeba szczerze przyznać, że projekt ustawy o Służbie Celnej nie realizuje jednego z podstawowych postulatów środowiska funkcjonariuszy celnych - włączenia do systemu zaopatrzenia emerytalnego dotyczącego służb mundurowych, co zostało zaakceptowane przez stronę rządową w porozumieniu w 1998 r. Do 31 grudnia 2008 r. funkcjonariusze celni mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury pomostowe, co pozwalało złagodzić ciężar służby. Od 1 stycznia br. funkcjonariusze celni nie korzystają z żadnych przywilejów emerytalnych. Nie zaliczono tej grupy zawodowej do nowego systemu emerytur pomostowych, jak np. w przypadku Straży Ochrony Kolei, ze względu na fakt, co podkreślało ministerstwo pracy, że Służba Celna jest służbą mundurową i powinna korzystać z innego niż emerytury pomostowe emerytalnego systemu zaopatrzeniowego. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie ma obecnie otwarcia systemu emerytalnego dotyczącego służb mundurowych na kolejne służby. Tak jak system emerytur powszechnych, będzie on musiał podlegać zmianom, jak publicznie podkreślił wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy też będzie czas na włączenie Służby Celnej do systemu emerytalnego dotyczącego służb mundurowych, przy uwzględnieniu ciężarów tej służby na różnych stanowiskach i wypracowaniu mechanizmów zarządzania wiekiem funkcjonariuszy celnych. Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przyjęcie rozwiązań zaproponowanych w tym projekcie ustawy warunkuje efektywne wydatkowanie środków finansowych przeznaczonych dla Służby Celnej w ramach programu modernizacji w tym roku i w kolejnych latach. Po wejściu tego aktu w życie Służba Celna będzie mogła działać skuteczniej i efektywniej, a funkcjonariusze będą bardziej motywowani i bezpieczni."
Puenta
25.06.2009 r JACEK KAPICA
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/4F25FAA3
Jak zauważył
Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 19 października 2004 r. (sygn. akt K 1/04): ˝Wieloaspektowy, publiczny wymiar Służby Celnej powoduje, że w istotnym stopniu jej działania, a nawet wyobrażenia o nich, kształtują autorytet organów państwa i zaufanie do ich funkcjonariuszy. Stąd też wymagania w stosunku do funkcjonariuszy publicznych Służby Celnej muszą być tak wysokie, aby podstawy ich autorytetu umacniały˝
Funkcjonariusze celni są zaliczani do tzw. służb mundurowych . Problem uczciwości i wiarygodności osób pełniących służbę publiczną jest w Polsce wyjątkowo istotny. Stąd osoby pełniące taką służbę poddane są specyficznym rygorom.
Status prawny celników wyróżnia się na tle innych służb mundurowych, a specyfika ich pracy uzasadnia dopuszczalność wprowadzenia bardziej rygorystycznych wymogów zatrudniania. Działania służby celnej kształtują autorytet państwa, stąd wyjątkowo wysokie wymogi wobec etyki postępowania jej funkcjonariuszy. Kwestionowane zmiany są zatem usprawiedliwione i nie naruszają konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa (art. 32 Konstytucji)