• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytura...

J

Ja...

Gość
Właśnie się dowiedziałem, że od 1 stycznia 2006 na Litwie wchodzi przepis wedle którego celnicy pójdą na emeryturę po 20 latach pracy. Nieukrywany powód? - Odpływ kadr za granicę.
A my, dzięki "przywilejowi" naszej kochanej ustawy lat tylko 55/60 w zaszczytnej służbie mundurowej. Tylko ciekawe, kto niedługo wschodnie rubieże UE obsłuży przy takich wymaganiach, zarobkach, warunkach pracy, aresztowaniach, pomówieniach przemyciorów, braku wsparcia w innych służbach i ...w naszych przełożonych. Znam takich, którzy już się spakowali lub teraz rezerwują Irlandię.
 
Każde Państwo wstępujące do UE razem z Polską potrafiło elegancko przygotować swoją administrację celną do przystąpienia do UE.
U nas wymyślono alokację, która okazała się totalnym nieporozumieniem, gigantyczną pomyłką i wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
Myśleli naiwnie, że oferując tak kiepskie warunki alokowanym celnikom to się może udać. Myśleli naiwnie, że celnik będzie zadowolony i będzie rzetelnie wykonywał swoje obowiązki jeśli skoszarują go 50 km od przejścia granicznego i 500km z dala od rodziny.
Jak można było być tak naiwnym. Czym kierowali się ci ludzie, którzy wymyślili alokację? Czy oni naprawdę wierzyli w to, że tak potraktowani funkcjonariusze z ochotą przystąpią do pracy na granicy wschodniej.
Alokacja mogła mieć jakiś sens i jakieś szanse powodzenia, jednak tylko w przypadku jej przeprowadzenia na zupełnie innych bardziej ludzkich i prorodzinnych warunkach.
Oczywiście ogromna większość celników zacisnęła zęby i z pokorą przystąpiła do wykonywania obowiązków służbowych w nowym miejscu pełnienia służby. Ci jednak co tego nie zrobili są także w pełni usprawiedliwieni, gdyż winę za to ponosi faktycznie system(czytaj matrix), który przygotował tą alokację.
 
Przecież nikt nie oczekiwał, że ci ludzie tam pojadą. Taniej jest zatrudnić nowych za 1200 zł Jak krótkie to myślenie to wiedzą tylko ci, którym przyszło zawiadywać taką grupką "świeżaków"
 
emerytury

nie bardzo widze powód,aby panienka lub kolo z wyziału prawnego,ogólnego,logistyki,kancelarii,rzecznik prasowy, mogła lub mógł po 15 latach pójść na emeryture.Panie i Panowie,przedstawcie jakis sensowny projekt,kto i po ilu latach i dlaczego mógłby pójśc na taka emeryture i wtedy próbujcie.Pozdrawiam.
 
tylko, że jak wprowadzą róznicowanie stanowisk w słuzbie celnej to po 15 latach nikt by nie poszedł na emeryturę bo po 14 zabrali by Cię z granicy i po zawodach,czyż nie?
 
Nie widze takiej potrzeby.
Po 15 latach miałbys 45% ostatniej pensji (zaopatrzeniowy system emerytalny). Aby mieć godną emeryturę (przy naszych pensjach musiałbyś pracować 80 lat) czyli 80% musisz przepracować 25 lat (pi razy drzwi-po dzisiejszym meczu). W działach typowo merytorycznych- w typisz mundurówkach takich nie ma (każdy macza łapy w gównie) u nas już kiedyś-finanse, logistyka kadry, prawny, itp chciano zobić cywili. Ale wyszło wszystko na rzadko i od tamtej pory MY nie mamy papieru, a te działy mają, nawet odświerzacze powietrza (czyli m.in. awanse. podwyżki i plują na nas). :evil:
 
Re: emerytury

dave napisał:
nie bardzo widze powód,aby panienka lub kolo z wyziału prawnego,ogólnego,logistyki,kancelarii,rzecznik prasowy, mogła lub mógł po 15 latach pójść na emeryture.Panie i Panowie,przedstawcie jakis sensowny projekt,kto i po ilu latach i dlaczego mógłby pójśc na taka emeryture i wtedy próbujcie.Pozdrawiam.

A na Litwie, w Czechach czy na Słowacji go widzą!
 
Poul, ale to są kraje europejskie. Nie wiem czy to u nas przejdzie :lol:
A tak poważniej. Równiez w Policji są różnego rodzaju panie dyzurne, kierowniczki, czy magazynierzy/logistycy lub kadrowe, że o bhp-owcach nie wspomnę. I jakoś cała policyjna formacja ma ten sam przywilej emerytalny.
 
Projekt ustawy o Straży Kolejowej (obecny SOK)

15 latek i emeryturka. W szczególności polecam lekturę Art 59. Link do projektu http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/0/20AAC9A7090630CFC1257226004459C9/$file/1116.pdf
 
Jacy z celników mundurowi???

Celnicy mało maja wspólnego z typowym mundurem raczej z podatkami a chcą żeby ich jak mundurowców traktować. 50 % to kobiety którym jest dobrze i tak nie będą protestować. To tak samo jak by skarbówce mundury dali i ch mundurowymi nazwali :) Za daleko SC do prawdziwego munduru
 
denis ma rację. jesli juz należa się komus przywileje - to pracownikom granicznym, z uwagi na charakter wykonywanych obowiązków. ale nie pracownikom typowo biurowym z izb i urzędów celnych. czym się oni różnią od innych urzędników?
 
Od wprowadzenia ustawy o S.C miałem andzieje że w tym temacie coś się ruszy........ Czytam to forum dzisiaj na urlopie , który dostałem w Irlandii..... pracuje w Cork na lotnisku i robię to co u nas w Służbie , czyli obsługuję Haimanna- interpretuje obraz z przesyłek , nie jestem urzednikiem tylko pracownikiem ochrony lotniska... - i powiem wam jedno Koledzy i Koleżanki , uciekajcie stąd!!!! Tu byłem celnikiem- w kraju gdzie nie ma poszanowania dla naszej profesjii. Celnik u nas kojarzony jest jako coś złego( i zarabiałem 1600zł).

Tam jestem szanowanym fachowcem ( szef zapytał jak moje kierownictwo mnie puściło z pracy z takimi kwalifikacjami..???? - a ja mu na to że alokacja-- Nie potrafił tego zrozumieć.!!!!) , zarabiam bardzo dobre pieniążki , żyję spokojnie i bez nerwów , na wszystko mnie stać.


Pozdrawiam całą brać celniczą. Rafi
 
Sadzę, że w służbie celnej powinien być następujący podział:
- służba cywilna (całe postępowanie w Urzędach Celnych oraz 2 instancja)
- mundurowi (Oddziały Celne i komórki kontrolne pracujące w terenie i na granicach)


Wtedy było by to tańsze dla państwa oraz osoby narażające się na utratę zdrowia w terenie wiedziały by dlaczego wykonują swoją pracę
 
Emerytury

Czym rózni sie praca w wewnetrznym OC od np. pracy w Referacie Karnym czy Elementow Kalkulacyjnych czy Postepowania Celnego w UC chyba tym ze w Referatach trzeba mieć wiekszą wiedzę ????????????? :lol:
 
Back
Do góry