• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Egzamin z języka obcego !!

Kryterium powinno być jasne, albo egzamin językowy na początku naboru, albo szkolenie językowe w służbie przygotowawczej, takie które jest dedykowane do działań celnych. A panów starych przedemerytalnych informuje, że wy nawet ruskiego się nie nauczyliście, o angielskim czy niemieckim nie wspomnę, bo dzisiejsi młodzi celnicy lepiej znają języki obce od Was, a że mają odwagę wspomnieć beznadziejnym trybie zdawania tych egzaminów to już są niedobrzy. Ja mam naprawdę wielką nadzieję, że ta służba się rozpadnie w tej konfiguracji, bo z ludźmi którzy myślą tylko jednokierunkowo przy 24/7 włączonym kalkulatorze emerytalnym nie warto w cokolwiek się angażować.
dlaczego zarzucasz starym zollom, że nie znają języka rosyjskiego? Otóż chcę cię poinformować, że posługuję się językiem rosyjskim biegle a to młode funki mają z tym problem. !!! Operuję też językiem angielskim ( w stopniu wystarczającym ) oraz niemieckim w stopniu kumunikatywnym! Wystarczy mądralo z południa ?
 
Kryterium powinno być jasne, albo egzamin językowy na początku naboru, albo szkolenie językowe w służbie przygotowawczej, takie które jest dedykowane do działań celnych. A panów starych ...
,
Zmuszony jestem przyznać, że to jedyne - właściwe rozwiązanie!
Część dalszą pominę - jako absolutnie niewłaściwą ...
 
Ogólnie prawda jest taka że z tych 11 na 18 oraz 11 na 20 powinno zda ze 4-5 osób... Wszyscy wiedzą że na testach z języka jak i zkz wykładowcy zbytnio się nie interesują tym czy ktoś się z innym kontaktuje lub podobno sami nieraz są w stanie pomóc... Więc naprawdę, gdyby to było przeprowadzane rzetelnie (a tak być powinno) to nie zdawałoby te 60% tylko 30%, ale skoro nawet z pomocą tyle osób nie zdaje to zbyt dobrze o nich nie świadczy
 
dlaczego zarzucasz starym zollom, że nie znają języka rosyjskiego? Otóż chcę cię poinformować, że posługuję się językiem rosyjskim biegle a to młode funki mają z tym problem. !!! Operuję też językiem angielskim ( w stopniu wystarczającym ) oraz niemieckim w stopniu kumunikatywnym! Wystarczy mądralo z południa ?
A kolego z południa - to Ci powiem, że to właśnie młode funki szczególnie mają problem z językiem rosyjskim ! Jak usłyszą jakieś zdanie "rozbudowane, złożone", to z rozpaczą patrzą na starych zolli z zapytaniem w oczach : "co ten człowiek powiedział"? Trochę szacunku dla tych, którzy zaczynali pracę w cle, kiedy Ty jeszcze byłeś w przedszkolu lub w żłobku !!!
 
A kolego z południa - to Ci powiem, że to właśnie młode funki szczególnie mają problem z językiem rosyjskim ! Jak usłyszą jakieś zdanie "rozbudowane, złożone", to z rozpaczą patrzą na starych zolli z zapytaniem w oczach : "co ten człowiek powiedział"? Trochę szacunku dla tych, którzy zaczynali pracę w cle, kiedy Ty jeszcze byłeś w przedszkolu lub w żłobku !!!
A tak poza tym, to praca w "cle" nie polega tylko na umiejętności posługiwania się którymkolwiek z języków obcych, a na wiedzy dotyczącej "cła szeroko pojętego".
 
Zdawalność języka obcego jest pokłosiem tego jak łatwo dostać się teraz do tej służby. Nie tak dawno żeby przejść do etapu sprawnosciowki można było na teście wiedzy zrobić 2-3 błędy...z którego to testu obecnie część bodajże była zwolniona. Zatrudniani są ludzie, którzy w normalnym postępowaniu rekrutacyjnym nie mieliby szans się dostać. Oczywiście nie wszyscy bo jednak spora część zdaje ten egzamin.
 
Back
Do góry