do test
Art. 5. 1. Środkami publicznymi są:
2)
(3) środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
4) przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące:
a) ze sprzedaży papierów wartościowych oraz z innych operacji finansowych,
Art. 96. Dochodami budżetu państwa są:
4) wpłaty z tytułu dywidendy;
Brzmi ładnie, tylko, że dochody budżetowe w tej sytuacji dotyczą Organu Administracji rządowej i tam powstałych dywidend. Natomiast umowę o odpisie od składek ubezpieczeniowych podpisał Dyrektor Izby, ale nie jako organ finansowy, ale jako pracodawca.
Całe nieporozumienie zaczęło się od tego, że skrótowo, odpis części ze składek, zwracany do płatników (czyli F-szy), wynikły z podpisanego Porozumienia między PZU i ZZ - gdzie jako beneficjenta wskazano Dyrektora Izby - został nazwany przez niektórych "dywidenda". Odpis ten został uzgodniony w zamian za podpisanie pracowniczego ubezpieczenia zbiorowego . Przecież idąc tym tropem odsetki uzyskace z lokowania pieniędzy Funduszu Socjalnego również musiałyby dochodem budżetowym.
"Dywidenda w/g Encyklopedii PWN- [łac.] dochód otrzymywany przez akcjonariuszy, będący wynikiem posiadania przez nich akcji, a stanowiący udział akcjonariuszy w zysku rocznym spółki akcyjnej, przeznaczonym przez walne zgromadzenie do podziału; d. jest rozdzielana w stosunku do nominalnej wartości akcji"
Zatem w art 96 ust 4 chodzi o te dochody, które uzyskuje budżet od spółek akcyjnych, w których ma swoje odziały (np KGHM itp)
Przepisy trzeba czytać łącznie, a nie wybiórczo. Nie wystarczy przeglądnąć ustawę i "dopasowywać" ją do sytuacji, czy obiegowych nazw.
Proponuję, żebyś poprosił swoje zz o udostępnienie tekstu tej umowy, albo jednak spytał koleżankę z księgowości. Jeśli pozostałe przepisy znasz tak samo dobrze, to gratuluję................................samopoczucia.