Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy przed Komisją ds. VAT
Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy jest przesłuchiwany w środę przez sejmową komisję śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT. Posiedzenie z jego udziałem rozpoczęło się w południe, wcześniej członkowie komisji za zamkniętymi drzwiami zapoznali się z ekspertyzą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015.
Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie, mogła wynieść ponad 250 mld złotych.
Świadek w swobodnej wypowiedzi W 2008 r. podczas prac legisl. nad proj. ust. o służb. celnej pan Minister Kapica przekonywał, że rynek gier na automaty jest pod kontrolą choć wiedział, że były one wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy.
Świadek o procedurach kontroli na granicy Procedury wręcz ograniczały możliwość podjęcia kontroli na granicy jeżeli system analizy ryzyka nie wytypował transportu do kontroli. System opierał się na danych historycznych i był czytelny dla przemytników.
Tax Free wykorzystywano także w karuzelach vatowskich. Sprzedaż Tax Free - czyli sprzedaż podróżnym, których nie było - ani przy zakupie, ani u podatnika, ani towaru nie było na granicy. Było to konsekwencją błędnych procedur - powiedział Świadek #KomisjaVAT
Sejm RP@KancelariaSejmu
Komisja ds. VAT przesłuchuje przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL Posiedzenie rozpoczęło się w południe, wcześniej członkowie komisji za zamkniętymi drzwiami zapoznali się z ekspertyzą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
www.tvpparlament.pl
"Tak wyhodowano mafie vatowskie".
Sławomir Siwy przed komisją śledczą ds. VAT
- Za czasów rządów PO-PSL resort finansów miał świadomość luk prawnych, ale ich nie likwidował - mówił przed sejmową komisją śledczą ds. VAT Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.
Sławomir Siwy zeznał przed sejmową komisją śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT, że w okresie, który badają posłowie, automaty do gier z wysokimi wygranymi były dopuszczane do gry jako automaty do niskich wygranych. W związku z tym - jak podkreślił - nie powinny być objęte podatkiem ryczałtowym, ale Ministerstwo Finansów nie widziało tego problemu.
Świadek dodał, że przełożeni celników blokowali działania funkcjonariuszy dotyczące niewłaściwie zarejestrowanych automatów. Wytłumaczeniem miały być certyfikaty MF, które posiadały takie maszyny.
"Tak wyhodowano mafie vatowskie i paliwowe"
Siwy: od 2009 roku ZZ Celnicy PL informował o nieprawidłowościach
Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL mówił w marcu 2018 r., że czasów urzędowania Jacka Kapicy (b. szef Służby Celnej i b. wiceminister finansów w rządzie PO-PSL) "wszystkie siły i środki Służby Celnej kierowano na walkę z hazardem, w realiach wspomnianej walki z wiatrakami, a tymczasem inna przestępczość miała eldorado i rozwijała się. Tak wyhodowano mafie vatowskie i paliwowe".
- Związek o tym wszystkim informował - podkreślił Sławomir Siwy.
Sławomir Siwy powiedział komisji ds. VAT, że o nieprawidłowościach związanych z wyłudzeniami VAT i tzw. szarą strefą, Związek Zawodowy Celnicy PL alarmował jako pierwszy.
Przewodniczący Celnicy PL zacytował pismo z 2009 r. do ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego. "Urzędnicy, szczególnie umocowani na wysokich stanowiskach, odpowiedzialni za tak poważne straty budżetu państwa, co najmniej w zakresie niedopełnienia obowiązków, muszą odejść z tej służby, gdyż są odpowiedzialni za nadużycia oraz stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania służby. Nie reagują na alarmujące sygnały Izb Celnych, oraz innych służb, względnie reagują z olbrzymim opóźnieniem, tworząc równolegle inne przepisy, które po czasie okazują się kolejną luką prawną" - cytował pismo Siwy.
"Absolutnie nie musimy godzić się na rozwój szarej strefy"
Przewodniczący ZZ Celnicy PL powiedział, że organizacja, której przewodzi przesyłała jeszcze inne pisma informujące o o nieprawidłowościach i wyłudzeniach. Wymienił m.in. pismo do Rostowskiego z maja 2011 r.
"Służba celna może skuteczniej chronić budżet (...) absolutnie nie musimy godzić się na rozwój szarej strefy. W sytuacji, kiedy nie są podejmowane działania celem ograniczenia szarej strefy, konieczne jest podjęcie publicznej debaty nad zmianą stosowania systemu zwolnień od podatku akcyzowego i uszczelnienie systemu. Wprowadzenie odpowiednich zmian w tym zakresie zgodnie z prawem wspólnotowym (...) zapewni Polsce wielomiliardowe wpływy budżetowe" - cytował.
Pisma do premier i ministra
Siwy zaznaczył, że Związek wysyłał także pisma do premier Ewy Kopacz i następcy Rostowskiego na stanowisku szefa resortu finansów, Mateusza Szczurka.
Świadek ujawnił, że za informowanie o nieprawidłowościach "stawiano mu różne zarzuty" a także zwolniono z pracy w służbie celnej.
- Za informowanie o nieprawidłowościach np. za podpisanie stanowiska Związku Zawodowego, gdzie pisaliśmy o przeróżnych możliwościach wyłudzeń i tym, że działa szara strefa - temu się przeciwstawialiśmy - dodał.
Przedostatnie przesłuchanie
Przesłuchanie Sławomira Siwego jest przedostatnim, jakie zaplanowała komisja. Na czwartek posłowie wezwali na posiedzenie byłego sekretarza stanu w KPRM i byłego szefa gabinetu politycznego premiera Sławomira Nowaka. Po zakończeniu wszystkich przesłuchań komisja przystąpi do sporządzenia raportu końcowego.
Dotąd komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, ostatnim świadkiem był Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz m.in. generalny inspektor kontroli skarbowej oraz pełnomocnik rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.
Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.
Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".
Najnowsze informacje z kraju i światu, publicystyka polityczna i społeczna, tworzona przez anteny Polskiego Radia.
www.polskieradio24.pl