Co z naszymi emeryturami??

1)emerytura dla granicznych, mobilnych (operacyjnych), wdc (przyszłych również) oraz pracujących w systemie ciągłym(zmianowym) po przepracowaniu 25 lat w tych warunkach w wysokości 80% średniej pensji z ostatnich 36 miesięcy (wraz z 13 i dodatkami:D)

2)za każdy rok powyżej 25 lat na tych stanowiskach dodatkowy 1%o ile zdrowie pozwoli na pracowanie dłużej na tych stanowiskach, co nie jest łatwe.

3) Dla pozostałych emerytura w wieku 65 lat w wysokości 80% + 1% za każdy rok przepracowany w ekstremach pkt.1 lub za każdy rok (1) emka wcześniej o 6 miesięcy

czekam na gromy:D

PS Oczywiście trzeba stworzyć przepisy przejściowe dla obecnej, skomplikowanej sytuacji.
 
Ostatnia edycja:
emka

"CELNICY CHCĄ PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH
Podobnych praw emerytalnych jak policjanci i wojskowi chcą też celnicy. Dziś ich nie mają i przechodzą na emeryturę zgodnie z przepisami dla cywilów - w wieku 60/65lat (kobiety/mężczyźni). - To niesprawiedliwe. Przecież celnicy wykonują równie niebezpieczną służbę jak policja czy straż graniczna - mówi Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl.
Celnicy wysłali już w tym roku list do premiera, w którym proszą o rozpoczęcie prac nad emeryturami mundurowymi w Służbie Celnej.
Jakie mają oczekiwania? - Jeżeli policjanci i wojskowi będą po reformie musieli pracować do emerytury 20 lat, to chcemy podobnych praw - mówi Siwy. Domaga się też zaliczenia do emerytury obecnego stażu. Jeżeli więc Kowalski jako celnik przepracował 10 lat, to po kolejnych 10 miałby prawo do emerytury (zakładając oczywiście, że w służbach mundurowych nastąpi wydłużenie pracy do 20 lat).
WPolsce pracuje 16 tys. celników, w tym 2 tys. pracowników cywilnych. Emerytury mundurowe dotyczyłyby więc 14 tys. osób. *"

autor: LESZEK KOSTRZEWSKI
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1215
 
ema

" DLA KOGO DŁUŻSZA SŁUŻBA
Jeszcze rok temu projekt zmian w zasadach przechodzenia na emeryturę przygotowany przez MSWiA zakładał, że policjanci będą mieli prawo do emerytury w wieku 55 lat (kobiety i mężczyźni), po przepracowaniu 25 lat (a nie 15 lat - jak jest teraz).
Po protestach związkowców MSWiA od radykalnej reformy odstąpiło. Najważniejsza propozycja jest więc łagodniejsza. Zakłada, że policjanci będą pracować pięć lat dłużej, a więc 20 lat.
Reforma ma zacząć obowiązywać od stycznia 2011 r. i będzie dotyczyć tych, którzy zgłoszą się do służby od 2011 r. Pozostali (zatrudnieni w policji wcześniej) będą musieli zdecydować, czy chcą skorzystać ze zmian, czy idą na emeryturę według dotychczasowych zasad.
Z decyzją nie trzeba będzie się spieszyć. Można ją podjąć nawet w dniu składania wniosku o emeryturę.
JAK BĘDZIE LICZONA EMERYTURA PO REFORMIE
Ile pieniędzy dostaną policjanci, którzy wybiorą nowy system? Po 20 latach pracy będzie to 45 proc. podstawy liczonej ze średniego uposażenia z ostatniego roku służby, z dodatkami i nagrodami rocznymi.
Będzie obowiązywała zasada, że im ktoś dłużej pracował, tym większe dostanie świadczenie. Za każdy dodatkowy rok pracy policjant może zyskać o 3 proc. większą podstawę, od której będzie liczona jego emerytura. Maksymalnie dostanie 85 proc. pensji - gdy przepracuje 34 lata.
Dodatkowe 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby otrzymają nurkowie i płetwonurkowie. Saperzy czy spadochroniarze będą mieli mniej - 0,5 proc. za każdy rok służby.
STRAŻACY
Państwowa Straż Pożarna ma identyczne przepisy jak policjanci. Nie może być zresztą inaczej - strażakom świadczenia wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
Strażakom - jest ich w kraju ok. 31 tys. - też przysługuje więc emerytura po 15 latach służby. Dostają wtedy 40 proc. ostatniej pensji, a za każdy dodatkowy rok służby - dodatkowo 2,6 proc. podstawy.
Planowana przez MSWiA reforma emerytur mundurowych ma objąć również strażaków. Przyjęci do służby od 2011 r. będą musieli pracować o pięć lat dłużej niż obecnie.
Dzisiaj jednak strażacy zgłaszają inny problem - dotyczy on godzin nadliczbowych. W lipcu 2005 r. wprowadzono ustawę o Państwowej Straży Pożarnej (PSP),która przewidywała 40-godzinny tydzień pracy. Strażacy wzywani są jednak do gaszenia pożarów w środku nocy, poza tym dbają o bezpieczeństwo imprez masowych. A więc mają mnóstwo nadgodzin.
Co więcej, nie ma chętnych do służby w straży, więc nadgodziny się mnożą. Według Wiesława Puchalskiego, przewodniczącego Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian“, strażacy mogą się pochwalić 8,5 mln godzin nadliczbowych. Według przewodniczącego obecne przepisy nie pozwalają na wypłatę strażakom dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Czego więc chcą związkowcy?
Zaliczenia nadgodzin jako dodatkowego stażu. Po co? Aby mieć wyższą emeryturę.
- Średnio strażak ma pół roku nadgodzin. To zaliczmy mu to do emerytury - postuluje Puchalski. I dodaje: -Skoro za każdy dodatkowy rok służby strażak ma podnoszoną emeryturę o 2,6 proc., to za te pół roku nadgodzin powinno mu się podnieść świadczenie o 1,3 proc.
Związkowcy zapewniają, że zależy im tylko na wyższej emeryturze, wliczanie nadgodzin nie wpływałoby natomiast na szybsze odchodzenie na emeryturę. Czyli nie można by przechodzić na nią po 14,5 roku służby.
- Na wliczanie nadgodzin do stażu mamy już zgodę komendanta głównego PSP - zapewnia Puchalski.
WOJSKO
Emerytury żołnierzom wypłaca z budżetu państwa Ministerstwo Obrony Narodowej.
W2008 r. na emeryturze było ponad 105 tys. byłych wojskowych.
Średnia wojskowa emerytura wynosi, podobnie jak w przypadku policjantów, ok. 3 tys. zł brutto (taką emeryturę dostają przede wszystkim wojskowi, którzy zdecydowali się odejść na emeryturę w ostatnich latach, ci wcześniejsi - jak dowiedzieliśmy się w MON - mają świadczenia niższe).
Wniosek o przyznanie emerytury żołnierze składają w biurze emerytalnym MON. Do wniosku muszą dołączyć: odpis przebiegu służby wojskowej, zaświadczenie o wysokości uposażenia i innych należności pieniężnych, wyciąg z rozkazu o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej,
wyciąg z decyzji o wyznaczeniu na ostatnio zajmowane stanowisko,
decyzję uzasadniającą przyznanie uposażenia zasadniczego i dodatków, a szczególnie: za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, o przysługującym dodatkowym uposażeniu rocznym.
Uwaga! Na pytania o wojskowe emerytury odpowiada departament spraw socjalnych MON, al. Niepodległości 218, 00-911Warszawa, tel. 22 621 96 34.
JAK WYLICZYĆ EMERYTURĘ WOJSKOWĄ
Wojskowi przechodzą na emeryturę po 15 latach służby. Wysokość emerytury bezpośrednio zależy od wysokości ostatniej pensji:
Po 15 latach służby emerytura wyniesie 40 proc. ostatniej pensji.
Za każdy dodatkowy rok służby dolicza się 2,6 proc. podstawy wymiaru (czyli ostatniej pensji).
Praca w cywilu przed służbą jest zaliczana do emerytury identycznie jak w przypadku policji:
Za każdy dodatkowy rok składkowy w cywilu świadczenie wzrośnie o 2,6 proc. ostatniej pensji (przez maksymalnie trzy lata).
Za każdy następny - o 1,3 proc.
Za każdy tzw. okres nieskładkowy emerytura wojskowego wzrośnie o 0,7 proc.
Emeryturę podwyższa się m.in. o: 2 proc. podstawy wymiaru (pensji) za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych, w składzie załóg okrętów podwodnych, w charakterze nurków i płetwonurków, w zwalczaniu fizycznym terroryzmu. Emeryt wojskowy ma prawo dorobić sobie do emerytury podobnie jak emeryt cywilny. Ile? Obowiązują limity analogiczne do policyjnych - piszemy o nich wyżej.
REFORMA EMERYTALNA TEŻ WWOJSKU
Rząd zapowiada, że zasady wojskowych emerytur się zmienią. Tu też w pierwszej wersji żołnierze mieli pracować przez 25 lat. Reforma miała objąć przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r., czyli po rozpoczęciu „cywilnej“ reformy emerytalnej.
Jednak MON po protestach szybko się z tej propozycji wycofał. Żołnierze zagrozili, że jeżeli będą musieli pracować w wojsku 25 lat, będą z armii odchodzić.
Najnowsza propozycja reformy zakłada, że wojskowi nabędą prawa emerytalne po 20 latach służby, czyli będą musieli służyć w armii o pięć lat dłużej niż dziś.
Reforma ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2011 r. i obejmie żołnierzy przyjętych do służby po tej dacie. Żołnierze przyjęci do służby przed 1 stycznia 2011 r. będą mogli przechodzić na emeryturę na starych zasadach.
Projekt reformy zakłada, że po 20 latach służby żołnierze dostaną 45 proc. średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Każdy dodatkowy rok służby to wzrost świadczenia.
CELNICY CHCĄ PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH
Podobnych praw emerytalnych jak policjanci i wojskowi chcą też celnicy. Dziś ich nie mają i przechodzą na emeryturę zgodnie z przepisami dla cywilów - w wieku 60/65lat (kobiety/mężczyźni). - To niesprawiedliwe. Przecież celnicy wykonują równie niebezpieczną służbę jak policja czy straż graniczna - mówi Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl.
Celnicy wysłali już w tym roku list do premiera, w którym proszą o rozpoczęcie prac nad emeryturami mundurowymi w Służbie Celnej.
Jakie mają oczekiwania? - Jeżeli policjanci i wojskowi będą po reformie musieli pracować do emerytury 20 lat, to chcemy podobnych praw - mówi Siwy. Domaga się też zaliczenia do emerytury obecnego stażu. Jeżeli więc Kowalski jako celnik przepracował 10 lat, to po kolejnych 10 miałby prawo do emerytury (zakładając oczywiście, że w służbach mundurowych nastąpi wydłużenie pracy do 20 lat).
WPolsce pracuje 16 tys. celników, w tym 2 tys. pracowników cywilnych. Emerytury mundurowe dotyczyłyby więc 14 tys. osób. *

autor: LESZEK KOSTRZEWSKI "
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1215
 
Ostatnia edycja:
Czasami wypisuję to co myślę, czasami to, co ludzie chcą przeczytać, a teraz napisałem to, co czuję.
Oczywiście fajnie by było, gdybyśmy mieli emerytury na zasadach MSWiA, ale nie stać nas na to gdyż nie ma wśród nas jedności i desperacji w dążeniu do celu.

Niedługo może zlikwidowane zostaną 4 izby celne (może to temat zastępczy, może wywieranie presji na zz, aby zaklepały wartościowanie).

To jest ostatni dzwonek, aby włączono Służbę Celną do systemu emerytalnego MSWiA, nigdy więcej MF nie będzie tak pomocne w tej kwestii.

pozdrówka
 
Jabol - nie dziel Nas na granicę, mobilnych i innych. Dziś jesteś tu jutro tam. Przywilej emerytury mundurowej w SC powinien dotyczyć WSZYSTKICH funkcjonariuszy. Czy funkcjonariusze Straży Granicznej z granicy są inaczej traktowani o tych z wewnątrz kraju ?
Bądź obiektywny i sprawiedliwy ...
 
Jabol to może już nie pisz to co czujesz - wszystkim to wyjdzie na zdrowie......

Zdaniem Jabola emerytury mundurowe powinny być przyznawane tylko i wyłącznie funkcjonariuszom, którzy pełnią służbą w tej samej co on komórce...... Właśnie m.in dzięki takim pomysłodawcom jesteśmy w myśl nowej ustawy jedyną służbą, która uznaje stopnie jedynie Policji i Straży Granicznej (w przeciwieństwie do wszystkich innych służb).
Ale jest to woda na młyn dla tych, którzy na takich zmianach korzystają i którzy chcieliby z mobilnych stworzyć komando foki - chociaż to tylko zwykła prewencja........
P.S. Jabol jeżeli do SC miałyby powrócić WDC w takim kształcie w jakim wszyscy je pamiętamy, to tylko szkoda papieru i czasu na takie zmiany legislacyjne......
 
Ostatnia edycja:
Jabol musi pamiętać o jednym, że w momencie objęcia np: tylko WZP systemem wcześniejszych emerytur on i inni jego koledzy jeszcze szybciej zostaną przeniesieni .... gdziekolwiek coby innym "zaufanym" miejsce zrobić. No chyba, że wcześniej broń dostaną i sami się pozabijają ;)
 
"TWARZOWY" nie mów nikomu, że kogoś przeniosą, bo jak przeniosą to Ciebie na dziki wschód. Nie porównuj pracy biurowej z granicą. Wiec emerytura też powinna być inna niestety. W SG ci co pracują na granicy 1 rok maja liczone za 1,5 roku, w przeciwieństwie do tych co pracują w biurze.:p JESTEŚ Z TYCH GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ SPRAWIA CI DUŻĄ GORYCZ. NAJLEPIEJ MIEĆ LŻEJSZĄ PRACĘ OD INNYCH I DOMAGAĆ SIĘ TEGO NA CO INNI ZAPIE.......DAJĄ:D
 
To co zaczyna dziać się w tym wątku jest niestety typowe. Błagam Was dajcie spokój tym bezsensownym dywagacjom.

Umówmy się. Jeżeli złożymy na forum tylko tysiąc potwierdzeń(poprzez wpis tutaj http://celnicy.pl/showthread.php?t=5923 WYSŁAŁEM), będzie to oznaczać, że jest wola środowiska do ostrzejszych działań. Rozpoczniemy wtedy natychmiast przygotowania do protestu i go przeprowadzimy.
Zróbmy coś, aby skonsolidować środowisko.
 
"TWARZOWY" nie mów nikomu, że kogoś przeniosą, bo jak przeniosą to Ciebie na dziki wschód. Nie porównuj pracy biurowej z granicą. Wiec emerytura też powinna być inna niestety. W SG ci co pracują na granicy 1 rok maja liczone za 1,5 roku, w przeciwieństwie do tych co pracują w biurze.:p JESTEŚ Z TYCH GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ SPRAWIA CI DUŻĄ GORYCZ. NAJLEPIEJ MIEĆ LŻEJSZĄ PRACĘ OD INNYCH I DOMAGAĆ SIĘ TEGO NA CO INNI ZAPIE.......DAJĄ:D

.... tak bo prawdziwi celnicy są tylko na granicy .... hahaha
Człowieku ogarnij się, ja też pracuję na noce w systemie zmianowym 12 godz. światek , piątek tylko w Dozorze i co .... jestem lepszy od tych co w biurze robią albo gorszy od prawdziwych celników ze wschodu ? Też zapieprzam na mrozie w śniegu a przez podmiot traktowany jestem jak intruz i zło konieczne.
W głowach wam się tam na wschodzie poprzewracało, urodziłeś się na wschodzie to tam pracujesz, masz dom, rodzinę, znajomych. Nie pasi przenieś się do Warszawy, Łodzi lub Poznania.
Nie dzielcie ludzi na lepszych i gorszych.
Jabol z całym szacunkiem to twoja propozycja jest bez komentarza.
 
To co zaczyna dziać się w tym wątku jest niestety typowe. Błagam Was dajcie spokój tym bezsensownym dywagacjom.

Umówmy się. Jeżeli złożymy na forum tylko tysiąc potwierdzeń(poprzez wpis tutaj http://celnicy.pl/showthread.php?t=5923 WYSŁAŁEM), będzie to oznaczać, że jest wola środowiska do ostrzejszych działań. Rozpoczniemy wtedy natychmiast przygotowania do protestu i go przeprowadzimy.
Zróbmy coś, aby skonsolidować środowisko.

nie ,nie damy spokoju, niech się nakręca temat w tępie jakim chce
 
Ostatnia edycja:
c.d.o emeryturach

Piszę, już chyba 20-sty post w sprawie Naszych emerytur, bo uważam za najważniejszy temat na dzień dzisiejszy do załatwienia.
- megaman ... dyskusje,pisanie i takie tam....masz rację nikt nie chce jałmużny z ZUSu.
-Sara 1900 też masz rację że jałowe dialogi i monologi nigdzie Nas nie zaprowadzą, ale od Czegoś trzeba zacząć.Pewnie każdy chce wiedzieć do kiedy ma pracować.
- Adka dobrze podsumowałaś obietnic już było dosyć, czas na realizację.
-jabol w pop. poście prosiłem abyś dodał coś od Siebie, a nie tylko suche wiadomości przekazywał , tak dodałeś że gromy poleciały na Ciebie za zbyt skomplikowane warunki jakie wymyśliłeś.
-Twarzowy słusznie zwracasz uwagę nie dzielmy się na lepszych i gorszych, tylko wszystkim przyznać warunki emerytur mundurowych takie same jak innym służbą po reformie.I chyba o to chodzi Nam wszystkim.Pozdrawiam.
 
real politik

poki nie uznamy że nie ma żadnych podstaw do emerytur mundurowych w ic wewnętrznych (sam jestem z IC wewnętrznej) i w biurach w IC granicznych to nie ma szans na jakąkolwiek reformę. Nie zapominajcie że przez 16 godzin na dobe jesteśmy PODATNIKAMI i przynajmniej ja nie mam zamiaru zrzucać sie na kolejną grupę uprzywilejowanych emerytów. Gdyby związkom przeszło przez gardło że emerytury są zasadne w WZP i na pasie przejść granicznych temat byłby dawno załatwiony. Prosta zasada, każdy dzień na pasie czy w terenie grupy mobilnej liczy się x 1,5, 1,8, 2, 2,5 - do uzgodnienia.
PS. nie jestem tez z mobilnych. Innym ( wtym równiez mnie) absolutnie emerytura mundurowa sie nie należy). Pozostaje oczywiście wpływać na rządzących (a co 4 lata jest taka szansa) by biurowym strażakom, biurowym policjantom, biurkowym wojskowym i pogranicznikom te emerytury tez ograniczać.
 
... Nie zapominajcie że przez 16 godzin na dobe jesteśmy PODATNIKAMI i przynajmniej ja nie mam zamiaru zrzucać sie na kolejną grupę uprzywilejowanych emerytów...
... Pozostaje oczywiście wpływać na rządzących (a co 4 lata jest taka szansa) by biurowym strażakom, biurowym policjantom, biurkowym wojskowym i pogranicznikom te emerytury tez ograniczać.

Głos rozsądku. Tym bardziej wart poparcie, że rzadki w całej masie podniesionych uwag.

Zwrócę jeszcze uwagę, że w osobnym wątku wyśmiewana jest musztra. Pełnoprawna służba mundurowa bez musztry? Dziwne.
Może się mylę, ale czy czasem w Policji, WP, SG, SW musztra nie jest czymś naturalnym? ABW, AW, SKW, SWW wyłączam z przykładów, bo to jest już zupełnie inna liga.
 
Tak kastoms_oficer w dużym stopniu ma rację, ale póki przywileje emerytalne dotyczą bez wyjątku wszystkich funkcjonariuszy innych służb, tak długo my też nie powinniśmy między sobą szukać tych, którym taki przywilej z różnych powodów nie powinien się należeć.:D
 
Głos rozsądku. Tym bardziej wart poparcie, że rzadki w całej masie podniesionych uwag.

Zwrócę jeszcze uwagę, że w osobnym wątku wyśmiewana jest musztra. Pełnoprawna służba mundurowa bez musztry? Dziwne.
Może się mylę, ale czy czasem w Policji, WP, SG, SW musztra nie jest czymś naturalnym? ABW, AW, SKW, SWW wyłączam z przykładów, bo to jest już zupełnie inna liga.

celniki-czki- w kazdej służbie mundurowej -emerytalnej w Polsce trzeba mieć najwyższą kategorie wojskową-zdrowotną,w celnictwie jest wielu ludzi
którzy mają niższą,kobietom trzeba nadać kategorie zdrowotne mundurowe ,przeprowadzić badania lekarskie,psychofizyczne, wiele się może zdziwić,ciekawe ilu jest w SC oficerów ,aspirantów itp.którzy mają niezdolny do słuzby wojskowej albo zdolny pod warunkiem,piszę bo przy tym umundurowieniu SC gdy wejdziemy w szczeguły to się okaże że ktoś z nas baranów robi,jakieś plakietki śmieszne przykleja do mundurów,a tak naprawdę nie jesteśmy jeszcze służbą mundurową siłą rzeczy,np oficer SC a w książeczce wojskowej ma niezdolny do służby wojskowej,cienko to wszystko widze,pożyjemy zobaczymy,
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry