ema
" DLA KOGO DŁUŻSZA SŁUŻBA
Jeszcze rok temu projekt zmian w zasadach przechodzenia na emeryturę przygotowany przez MSWiA zakładał, że policjanci będą mieli prawo do emerytury w wieku 55 lat (kobiety i mężczyźni), po przepracowaniu 25 lat (a nie 15 lat - jak jest teraz).
Po protestach związkowców MSWiA od radykalnej reformy odstąpiło. Najważniejsza propozycja jest więc łagodniejsza. Zakłada, że policjanci będą pracować pięć lat dłużej, a więc 20 lat.
Reforma ma zacząć obowiązywać od stycznia 2011 r. i będzie dotyczyć tych, którzy zgłoszą się do służby od 2011 r. Pozostali (zatrudnieni w policji wcześniej) będą musieli zdecydować, czy chcą skorzystać ze zmian, czy idą na emeryturę według dotychczasowych zasad.
Z decyzją nie trzeba będzie się spieszyć. Można ją podjąć nawet w dniu składania wniosku o emeryturę.
JAK BĘDZIE LICZONA EMERYTURA PO REFORMIE
Ile pieniędzy dostaną policjanci, którzy wybiorą nowy system? Po 20 latach pracy będzie to 45 proc. podstawy liczonej ze średniego uposażenia z ostatniego roku służby, z dodatkami i nagrodami rocznymi.
Będzie obowiązywała zasada, że im ktoś dłużej pracował, tym większe dostanie świadczenie. Za każdy dodatkowy rok pracy policjant może zyskać o 3 proc. większą podstawę, od której będzie liczona jego emerytura. Maksymalnie dostanie 85 proc. pensji - gdy przepracuje 34 lata.
Dodatkowe 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby otrzymają nurkowie i płetwonurkowie. Saperzy czy spadochroniarze będą mieli mniej - 0,5 proc. za każdy rok służby.
STRAŻACY
Państwowa Straż Pożarna ma identyczne przepisy jak policjanci. Nie może być zresztą inaczej - strażakom świadczenia wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
Strażakom - jest ich w kraju ok. 31 tys. - też przysługuje więc emerytura po 15 latach służby. Dostają wtedy 40 proc. ostatniej pensji, a za każdy dodatkowy rok służby - dodatkowo 2,6 proc. podstawy.
Planowana przez MSWiA reforma emerytur mundurowych ma objąć również strażaków. Przyjęci do służby od 2011 r. będą musieli pracować o pięć lat dłużej niż obecnie.
Dzisiaj jednak strażacy zgłaszają inny problem - dotyczy on godzin nadliczbowych. W lipcu 2005 r. wprowadzono ustawę o Państwowej Straży Pożarnej (PSP),która przewidywała 40-godzinny tydzień pracy. Strażacy wzywani są jednak do gaszenia pożarów w środku nocy, poza tym dbają o bezpieczeństwo imprez masowych. A więc mają mnóstwo nadgodzin.
Co więcej, nie ma chętnych do służby w straży, więc nadgodziny się mnożą. Według Wiesława Puchalskiego, przewodniczącego Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian“, strażacy mogą się pochwalić 8,5 mln godzin nadliczbowych. Według przewodniczącego obecne przepisy nie pozwalają na wypłatę strażakom dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Czego więc chcą związkowcy?
Zaliczenia nadgodzin jako dodatkowego stażu. Po co? Aby mieć wyższą emeryturę.
- Średnio strażak ma pół roku nadgodzin. To zaliczmy mu to do emerytury - postuluje Puchalski. I dodaje: -Skoro za każdy dodatkowy rok służby strażak ma podnoszoną emeryturę o 2,6 proc., to za te pół roku nadgodzin powinno mu się podnieść świadczenie o 1,3 proc.
Związkowcy zapewniają, że zależy im tylko na wyższej emeryturze, wliczanie nadgodzin nie wpływałoby natomiast na szybsze odchodzenie na emeryturę. Czyli nie można by przechodzić na nią po 14,5 roku służby.
- Na wliczanie nadgodzin do stażu mamy już zgodę komendanta głównego PSP - zapewnia Puchalski.
WOJSKO
Emerytury żołnierzom wypłaca z budżetu państwa Ministerstwo Obrony Narodowej.
W2008 r. na emeryturze było ponad 105 tys. byłych wojskowych.
Średnia wojskowa emerytura wynosi, podobnie jak w przypadku policjantów, ok. 3 tys. zł brutto (taką emeryturę dostają przede wszystkim wojskowi, którzy zdecydowali się odejść na emeryturę w ostatnich latach, ci wcześniejsi - jak dowiedzieliśmy się w MON - mają świadczenia niższe).
Wniosek o przyznanie emerytury żołnierze składają w biurze emerytalnym MON. Do wniosku muszą dołączyć: odpis przebiegu służby wojskowej, zaświadczenie o wysokości uposażenia i innych należności pieniężnych, wyciąg z rozkazu o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej,
wyciąg z decyzji o wyznaczeniu na ostatnio zajmowane stanowisko,
decyzję uzasadniającą przyznanie uposażenia zasadniczego i dodatków, a szczególnie: za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, o przysługującym dodatkowym uposażeniu rocznym.
Uwaga! Na pytania o wojskowe emerytury odpowiada departament spraw socjalnych MON, al. Niepodległości 218, 00-911Warszawa, tel. 22 621 96 34.
JAK WYLICZYĆ EMERYTURĘ WOJSKOWĄ
Wojskowi przechodzą na emeryturę po 15 latach służby. Wysokość emerytury bezpośrednio zależy od wysokości ostatniej pensji:
Po 15 latach służby emerytura wyniesie 40 proc. ostatniej pensji.
Za każdy dodatkowy rok służby dolicza się 2,6 proc. podstawy wymiaru (czyli ostatniej pensji).
Praca w cywilu przed służbą jest zaliczana do emerytury identycznie jak w przypadku policji:
Za każdy dodatkowy rok składkowy w cywilu świadczenie wzrośnie o 2,6 proc. ostatniej pensji (przez maksymalnie trzy lata).
Za każdy następny - o 1,3 proc.
Za każdy tzw. okres nieskładkowy emerytura wojskowego wzrośnie o 0,7 proc.
Emeryturę podwyższa się m.in. o: 2 proc. podstawy wymiaru (pensji) za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych, w składzie załóg okrętów podwodnych, w charakterze nurków i płetwonurków, w zwalczaniu fizycznym terroryzmu. Emeryt wojskowy ma prawo dorobić sobie do emerytury podobnie jak emeryt cywilny. Ile? Obowiązują limity analogiczne do policyjnych - piszemy o nich wyżej.
REFORMA EMERYTALNA TEŻ WWOJSKU
Rząd zapowiada, że zasady wojskowych emerytur się zmienią. Tu też w pierwszej wersji żołnierze mieli pracować przez 25 lat. Reforma miała objąć przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r., czyli po rozpoczęciu „cywilnej“ reformy emerytalnej.
Jednak MON po protestach szybko się z tej propozycji wycofał. Żołnierze zagrozili, że jeżeli będą musieli pracować w wojsku 25 lat, będą z armii odchodzić.
Najnowsza propozycja reformy zakłada, że wojskowi nabędą prawa emerytalne po 20 latach służby, czyli będą musieli służyć w armii o pięć lat dłużej niż dziś.
Reforma ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2011 r. i obejmie żołnierzy przyjętych do służby po tej dacie. Żołnierze przyjęci do służby przed 1 stycznia 2011 r. będą mogli przechodzić na emeryturę na starych zasadach.
Projekt reformy zakłada, że po 20 latach służby żołnierze dostaną 45 proc. średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Każdy dodatkowy rok służby to wzrost świadczenia.
CELNICY CHCĄ PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH
Podobnych praw emerytalnych jak policjanci i wojskowi chcą też celnicy. Dziś ich nie mają i przechodzą na emeryturę zgodnie z przepisami dla cywilów - w wieku 60/65lat (kobiety/mężczyźni). - To niesprawiedliwe. Przecież celnicy wykonują równie niebezpieczną służbę jak policja czy straż graniczna - mówi Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl.
Celnicy wysłali już w tym roku list do premiera, w którym proszą o rozpoczęcie prac nad emeryturami mundurowymi w Służbie Celnej.
Jakie mają oczekiwania? - Jeżeli policjanci i wojskowi będą po reformie musieli pracować do emerytury 20 lat, to chcemy podobnych praw - mówi Siwy. Domaga się też zaliczenia do emerytury obecnego stażu. Jeżeli więc Kowalski jako celnik przepracował 10 lat, to po kolejnych 10 miałby prawo do emerytury (zakładając oczywiście, że w służbach mundurowych nastąpi wydłużenie pracy do 20 lat).
WPolsce pracuje 16 tys. celników, w tym 2 tys. pracowników cywilnych. Emerytury mundurowe dotyczyłyby więc 14 tys. osób. *
autor: LESZEK KOSTRZEWSKI "
http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1215