• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Co z akcyzą?

Obyś Sławku miał rację w tym co piszesz odnośnie akcyzy. Akcja z parlamentarzystami w obronie akcyzy i odbieranych uprawnień w CBA była dobra bo przynajmniej niektórzy z nich dowiedzieli sie czym zajmuje się Służba Celna.
 
Drogi Tax.uniforme. Ja Cię bardzo prosze abys nie narzekał i wyśmiewał Andrzej Leppera i jego kolegów bo to własnie m.in poseł Filipek angazował sie w obronę interesów Służby Celnej czego niestety nie można powiedziec o naszym Szefie, który bardziej dba o UKSy.
 
Jak to dlaczego? Bo SSC informuje nadal, że trwają prace zamiast powiedzieć. Zespół Ekspertów ds. skarbowości i kilku działaczy niektórych Związków zawodowych próbowało wprowadzić mnie w błąd, dlatego informuję, że podatek akcyzowy zostaje tam gdzie jego miejsce. Zasadą jest, że opodatkowaniu akcyzą podlega produkcja i import. Importem zajmują się w każdym państwie służby celne i odebranie tych zadań służbie celnej utrudni tylko życie podatnikowi/importerowi wyrobów akcyzowych. Produkcję od kilku lat skutecznie nadzorują już także służby celne. Dlatego należy tylko poprawić nieco(odbiurokratyzować, usprawnić) procedury kontroli, poboru tego podatku oraz funkcjonowanie SNP w ramach Służby Celnej. Dziękuję i przepraszam za opracowanie w tej sprawie sporządzone przez Zespół ds. skarbowości, który niestety tylko poprzez nieopatrzną pomyłkę nazwano Zespołem ekspertów.
 
walcz ze złem napisał:
Drogi Tax.uniforme. Ja Cię bardzo prosze abys nie narzekał i wyśmiewał Andrzej Leppera i jego kolegów bo to własnie m.in poseł Filipek angazował sie w obronę interesów Służby Celnej czego niestety nie można powiedziec o naszym Szefie, który bardziej dba o UKSy.

Przepraszam Cię Walczący. Nie wysmiewam zaangazowania posłów tego ugrupowania. W ogóle nie jest mi do śmiechu. Dostrzegam jednak pewien paradoks. Bedąc celnikiem nie możesz być skazany, nie możesz byc nawet oskarzony, bo tracisz pracę. Natomiast możesz mieć takie grzeszki na koncie i mozesz być posłem, miec immunitet, i współtworzyć prawo tego kraju. Nie sadzisz, że coś tutaj jest nie w porzadku?
 
Zgadzam się z tym co mowisz siwy. Nie rozumiem dlaczego nie mowi wprost, że koniec jak na razie prac nad spawą (a moze to nie koniec). Nie rozumiem dlaczego jeżeli nawet ma być ta reorganizacja i uszczuplenie służb celnych, nie mowi sie tego wprost. Lepsze byłoby powiedzenie ludziom ze zabieramy akcyze niz trzymanie w takim zawieszeniu. Na litość boską, przecież odkąd mam świadomość celniczą (wczesniej bylem nieswiadomym zółtodziobem :D ) słysze o tej akcyzie. CZyli juz dobre 5 miesiecy, od grudnia bodajże.
Podsumowując, sluchając rad innych, dyskusji m.in na forum, podjąłem decyzję co do przenosin do podatku akcyzowego. :wink:
Oby była trafną decyzją.
Dodam jeszcze, ze jeden z dyrektorów pewnej izby juz powiedział, ze akcyza JUZ jest w US, nie ma o czym dyskutowac, to pewne. Kwestia czasu, decyzja została podjęta. Siwy, mowisz natomiast, ze pewne jest ze zostaje.
A moze mi ktos powiedziec o co chodziło z tą alokacją? Co to łapanki były czy jak?? :lol:
 
Brooklyn napisał:
A moze mi ktos powiedziec o co chodziło z tą alokacją? Co to łapanki były czy jak?? :lol:
Ty Broklin masz duży problem. Oj duży. Wygląda na to, że twój odbiór rzeczywistości jest mooocno zaburzony. :roll:
 
Dzięki j_a_nek :lol: ,a tak poważnie to o co Ci chodzi? O to ze nie wiem co to jest alokacja??
Wracając do tematu tego postu, to chętnie poznałbym opinie na temat, przenosin do referatu o niezbyt pewnej przeszłości. Przenieślibyście się, czy pozostali w niby pewnym ale "niefajnym" referacie?
Ja juz decyzje podjąłem, ale chętnie posłucham mądrzejszych i starszych celników :)
 
Brooklyn napisał:
O to ze nie wiem co to jest alokacja??
Tak to odebrałem. Trudno. :?
Jak referat "niefajny" to będziesz się i innych męczył. Warto więc skorzystać z okazji. Zwłaszcza, że dzisiaj nic nie jest pewne, a jutro ... Więc praktycznie niewiele ryzykujesz. Ja osobiście lubię zmiany. Oczywiście gdy sam o nich decyduję. :wink:
 
Dyrektorzy Izb Celnych dostali do wiadomości pismo z dniem 14.04.2006r. z Ministerstwa Finansów Departament Organizacji służby Celnej - informujące:...

iż w związku z przedłużającym się procesem legislacyjnym dotyczącym rozporządzeń regulujących problematykę struktury organizacyjnej Służby Celnej Podsekretarz Stanu Szef Służby Celnej podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie planowanych zmian w zakresie zewnętrznej struktury organizacyjnej Służby Celnej na dzień 1 czerwca 2006 r.
 
.

moim zdaniem "Ci" w MF nic nie zrobią. nie ma tam osoby z jajami, która podjęłaby taka ważną decyzję(fatalną zresztą w skutkach do skarbówka sobie nie poradzi).
poza tym słyszałem, że jedyną przyczyną dla, której MF chce przenieś akcyzę do US jest fakt, iż Skarbówka otwarcie, mówi, że jest w stanie wykonywać te same czynności co celnicy za połowę wynagrodzeń dla swoich ludzi.(powiedzieli, że znajdą sobie ludzi, którzy będą siedzieli "na gazie"[jak nasz szczególny nadzór] za 600 zł. miesięcznie a nie jak początkowi celnicy za 1200 zł.) :x ale nie pomyśleli chyba o skutkach takiej reorganizacji tzn., że będą o wiele mniejsze wpływy do budżetu :!: :!:
pozdrawiam
 
Nie byłbym taki pewny, że nic nie zrobią. Obawiam się że czekają tylko na koalicje (zaplecze). Poza tym co to może oznaczać te zewnętrzne zmiany organizacyjne?? Wewnetrzne to urzędy, a zewnetrzne???? czyżby izby? :roll:
 
.

może i rzeczywiście tak być jak piszesz, że po wyborach (albo po utworzeniu koalicji) mogą zostać podjęte jakieś drastyczne sytuacje :( ja jednak oceniam teraźniejszą sytuację, a co będzie za parę tygodni, po zmianach na naszej scenie politycznej, tego niestety nie jestem w stanie przewidzieć.
pozdrawiam
 
akcyza nadal w cle(?)

Po ostatniej naradzie Dyr.w W-wie doszły do nas wieści ze akcyza zostaje w cle przynajmniej do końca roku. Wiecie coś wiecej?
 
Dariusz w.13 no to mnie teraz zasmuciłeś tym pismem. Mam nadzieję, że się mylisz. W czwartek podjąłem decyzję o przeniesieniu sie do akcyzy :( i podjąłem odpowiednie kroki już.
 
W piśmie przywołanym przez Dariusza.w13 jest mowa o rozporządzeniach.
Umiejscowienia podatku akcyzowego nie można zmienić rozporządzeniami.
Podejrzewam, że te rozporządzenia mogą dotykać struktury, a więc ilości jednostek organizacyjnych Służby Celnej w tym również ilości izb celnych(tak też wynika wprost z cytatu dariusza.w13, pisma nie znam). Ale ja tylko podejrzewam, że w okresie wakacyjnym możemy mieć konsultacje społeczne dotyczące struktury.
W czerwcu ogłoszenie konsultacji a w lipcu/sierpniu podpisanie rozporządzenia. Czy ktoś widzi jakiś problem lub niezgodność z prawem?
Moim zdaniem może być tak, że po wakacjach wrócimy do innych izb celnych. Ja np. do IC Wrocław. Ale zastrzegam, że to tylko poświąteczne dywagacje i to jeszcze pod lekkim wpływem świątecznych trunków, a jutro do pracy---straszne.
P.S. Mimo wszystko sądzę jednak, że struktura nie zostanie zmieniona przed wyborami samorządowymi.
Ale to już jest wątek na inny nowy temat.
 
brooklyn, bądź spokojny! z reguły, jak chcesz sie przenieść do jakiejs komórki, to masz 100% gwarancji, że Cię przerzucą dokładnie w przeciwnym kierunku. zatem śpij spokojnie :)
a co sie tyczy przenosin akcyzy, to zgodzę się z tym, co powiedział lukas 00715 na temat jaj (a raczej ich braku) i ministerstwa. według mnie całe nieszczęście polega na tym, że wielu spośród polityków nie widzi żadnej różnicy pomiędzy nami a strażą graniczną. a po tym, jak się dowiadują, że jesteśmy w MF, a nie w MSW, robią dużego "karpia". po prostu jesteśmy kulą u nogi. i nikt pośród nich tak na prawdę nie ma pojęcia, co z nami zrobić.
za dużo w MF jest polityków, a za mało fachowców. chociaż może to i lepiej...
idę o zakład, że skarbowcy z US też tak to widzą. maja dość własnych kłopotów. z tego co jest mi wiadomym, za szczególnym nadzorem to nie przepadali i oddali nam ich z niekłamaną przyjemnością. nie wiem też, czy skarbówka tak bardzo pragnie akcyzy, bo ze względu na kolejne przepisy dotyczące podatków pośrednich już teraz brakuje im ludzi. rozliczanie podatków od dochodu to też nie bajka. a przy tym układzie politycznym jeszcze długo system poboru podatku dochodowego nie będzie zmieniony. choćby Zyta leżała krzyżem, to pewnych układów nie przeskoczy...
reasumując: w najbliższym czasie raczej nic sie nie zmieni, bo nie ma komu tworzyc zmian. wprowadzą parę zmian kosmetycznych, i na tym się zakończy. rewolucji nie będzie ze strachu przed tym, że całkiem wszystko pier****... i kto to wtedy posprząta? :)
 
Skarbówka nie pragnie akcyzy lecz UKS. Dla nich jest to byc albo nie być. Po ostatniej publicznej kompromitacji przygotowanej mu przez 'ekspertów", juz taki szybki nie jest. Dalej trwają prace w MF nad przesunięciem akcyzy lecz po cichutku żeby celników załatwić. On nas celników nienawidzi. Dla publiczki wymijające odpowiedzi na interpelacje posłów, a swoje po cichutku robi. Teraz rozpowiadana jest wszędzie plotka ze akcyza zostaje w cle, bo się za głośno zrobiło i posłowie szumu trochę zrobili. NIE DAJMy SIĘ UŚPIĆ i wmówić sobie ze jest super BO DOSTANIEMY W ŁEB TYLKO RAZ.
 
Zgadza się, tylko że zaczną nas kroić po kawałku. Na stronie ministerialnej Służby Celnej ukazał się projekt ustawy o podatku ekologicznym i zgadnijcie kto zajmie się poborem. Nie będzie akcyzy od samochodów, więc strukturę rganizacyjną też będzie można trochę uprościć.
Tylko dlaczego projekt ustawy o podatku ekologicznym zamieszczono na strocie SC. :lol:
 
obecne działania władz MF mozna nazwać "wędkowaniem". to typowe działanie kogoś, kto chce pokazać, że cos robi, a nie chce się nikomu narazić. recepta jest prosta
1. przynęta. czyli tu jakis artykulik, tam jakiś "przeciek", albo jeszcze jakiś mały "projekcik" ustawy wypuszczony nie wiadomo skąd. :)
2. ryba, czyli uderz w stół, a nożyce sie odezwą. :)
3. jak sie rybka bedzie szarpać za mocno, to sie obetnie zyłkę i sie temat urwie. a jak będzie spokój, to za moment zarzucimy większego robaka. :)
proste i skuteczne.
ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. :) radykalne zmiany będą wymagały uchwalenia paru ustaw. każda ustawa z kolei wymaga wyliczenia szacunkowego kosztów wprowadzenia oraz żródła finansowania. do tego dochodzą jeszcze przepisy wykonawcze. nie ma bata: przy obecnym budżecie oraz niestabilnym układzie politycznym wszelkie "radykalne" reformy nie mają szans. nawet te najbardziej debilne. i w tym nasza nadzieja... :)
Agawa wspomniała, że mogą nas kroić po kawałeczku. słuszna uwaga. to jest ryzyko. ale monitorowanie głupich pomysłów władców MF to juz jest zadanie dla związków zawodowych. ale wszystkich razem, a nie pojedynczo. sądzę, że juz czas przemówić jednym głosem. mam bowiem takie wrażenie, że dotychczasowa działalność związków jest raczej... hmmm... mało efektywna... zgadnijcie, kto na tym traci, a kto zyskuje? :)
pozdrowionka!

PS:co sie tyczy skarbówek. z tego, co mi wiadomo, uks-y w dalszym ciągu są częścią aparatu skarbowego. tyle tylko, że pozbyły się szczególnego nadzoru. i prędzej juz uwierzę w pogłoski o powstaniu urzędów akcyzowych, niż w ponowny mariaż akcyzy i skarbówki.
 
Back
Do góry