hmm
Fragmenty do uzasadnienia apelacji:
Sąd, co było jedną z podstaw oddalenia powództwa, zarzucił powodowi, że powództwo nie było właściwie skierowane uzasadniając , że „pracodawcą powoda jest Izba celna w Opolu jako wyodrębniona jednostka organizacyjna a nie Dyrektor tejże Izby, dla którego skądinąd Izba Celna tak samo jest pracodawcą” – należy więc przyjąć, że niewłaściwie skierowane powództwo jest błędem formalnym pozwu uniemożliwiającym nadanie sprawie właściwego biegu.
Wobec powyższego niezrozumiałym jest dla powoda dlaczego Sąd nie zwrócił pozwu i nie wezwał w trybie art. 130 k.p.c. powoda do poprawienia lub uzupełnienia pisma. Nadto Sąd, jako że powód wnosił pozew w imieniu własnym i nie był reprezentowany przez adwokata ani radcę prawnego, winien w trybie art. 131 (indeks) 1 §3. k.p.c. powodowi wskazać braki jakimi pozew był dotknięty oraz pouczenie o skutkach jego zwrotu i ponownego wniesienia.
Nadto Sąd mylnie podnosi, że Izba Celna w Opolu jest pracodawcą Dyrektora Izby Celnej w Opolu.
Dyrektor Izby Celnej jest wyższym stanowiskiem kierowniczym w Służbie Celnej, a ponadto organem celnym i organem zarządzającym jednostką organizacyjną, jaką jest Izba Celna , (a nie jej pracownikiem - Izba Celna jest urzędem powołanym do obsługi i pomocy organowi, którym jest jej dyrektor)dla którego pracodawcą jest bezpośrednio Ministerstwo właściwe do spraw finansów publicznych.
Ponieważ Art. 3(indeks)1 Kodeksu pracy w § 1. wyraźnie stanowi, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką powód podtrzymuje przekonanie, że to właśnie Dyrektor Izby Celnej w Opolu posiada legitymację bierną do reprezentowania jej przed sądem.
W związku z powyższym przywołaniem artykułu z K.P. i dalszą częścią uzasadnienia Sądu o oddaleniu pozwu należy zwrócić uwagę, że powoływanie się na brak odesłania w ustawie o Służbie Celnej do przepisów Kodeksu Pracy nie znajduje uzasadnienia w związku z brzmieniem art. 5 tegoż Kodeksu Pracy : Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanymi tymi przepisami. Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że nie jest konieczne odesłanie do K.P. w ustawie o S.C. gdyż takie odesłanie ( niejako w drugą stronę) zawiera In extenso art.5 K.P. do wszystkich przepisów szczególnych w tym ustawy o Służbie Celnej.
Ponadto, w związku z powyżej przytoczonymi argumentami podkreślenia wymaga fakt, że w świetle przepisów Kodeksu pracy również funkcjonariusz celny jest pracownikiem (art.2. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.)
Może sobie z tego coś wyrzeźbisz – powodzenia