Co Z 3 Maja 2008 ? Co Z 3 Maja 2008 ?

łukasz 1982

Nowy użytkownik
Dołączył
6 Marzec 2008
Posty
95
Punkty reakcji
0
JAKA BĘDZIE NORMA W MAJU ?
W TYM ROKU TO SOBOTA CZY GODZINY BĘDĄ ZMNIEJSZONE np: w systemach zmianowych??????????????
WIELKA PROŚBA O INFORMACJĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
 
Ostatnia edycja:
Kodeks Pracy
art.130


§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.


KP dotyczy cywili, a my - mundurowi, jako karykatura (wg SSC) mamy sznur :)

PS Zmieniłem post, bo podałem cytat z niezaktualizowanego KP​
 
Ostatnia edycja:
Ten przepis nas obowiązuje. Pisałem na ten temat na forum dosyć sporo. W tym roku złożę pismo u mojego dyrektora o obniżenie wymiaru czasu służby, jeżeli tego nie zrobi bez żadnych emocji i animozji złożę krótki pozew. Po wyroku wyślemy pismo do MF, wcześniej może też, choć to raczej daremna robota.
 
Jak ten przepis obowiązuje to dlaczego na maj nie została zmniejszona ilość godzin do wypracowania? A może gdzieś zmniejszyli?
 
Ten przepis nas obowiązuje. Pisałem na ten temat na forum dosyć sporo. W tym roku złożę pismo u mojego dyrektora o obniżenie wymiaru czasu służby, jeżeli tego nie zrobi bez żadnych emocji i animozji złożę krótki pozew. Po wyroku wyślemy pismo do MF, wcześniej może też, choć to raczej daremna robota.
Jeżeli obowiązuje to będą musieli nam wypłacić zaległe pieniądze za zbyt dużą ilość przepracowanych godzin w latach poprzednich.
 
Święto w wolną sobotę to kłopot

Rzepa 17-04-2008, ostatnia aktualizacja 17-04-2008 17:19
PIP zwraca uwagę firmom, by planując czas pracy, pamiętały, że 3 maja przypada w sobotę
akt, że jedno z majowych świąt przypada w tym roku w sobotę, ma znaczenie tylko dla tych firm, które ustaliły, że sobota będzie dniem wolnym od pracy w myśl zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracownicy nie mogą więc mieć jednocześnie dnia wolnego z tytułu święta narodowego i tzw. wolnej soboty. Przypominamy, że w naszym ustawodawstwie nie funkcjonuje pojęcie wolnej soboty. Z przyczyn historycznych i praktycznych jednak w większości polskich firm wolny dzień z racji pięciodniowego tygodnia pracy to właśnie sobota. Nie ma jednak przeszkód, by pracodawca ze względu na charakter prowadzonej przez siebie działalności ustanowił inny wolny dzień zamiast soboty, np. poniedziałek. Ważne, by zachowana została zasada pięciodniowego tygodnia pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w maju wymiar czasu pracy po uwzględnieniu świąt, w tym 3 maja przypadającego w sobotę, wynosi 152 godziny, co może dać przykładowo 19 dniówek po osiem godzin pracy lub 12 dniówek po 12 godzin + osiem godzin w jednym dniu.
– Pracownicy wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy, powinni otrzymać taki dzień w innym terminie, jeśli w wolną dla nich sobotę przypada święto. Nie ma mowy o oddawaniu 3 maja w ratach, np. zmniejszając w kolejnych dniach wymiar czasu o godzinę lub dwie. Pracownik musi dostać cały wolny dzień – wyjaśnia Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.
W firmach, w których obowiązuje miesięczne rozliczenie czasu pracy, wolne za święto musi przypaść jeszcze w maju, natomiast tam gdzie jest dłuższy okres rozliczeniowy – w czasie jego trwania.
Pracodawca może skorzystać z okazji i oddać pracownikom wolną sobotę np. w piątek 2 maja lub piątek 23 maja, dzięki czemu załoga będzie miała długi weekend. Nie musi oddawać dnia wolnego jednocześnie całej załodze, lecz w zależności od potrzeb firmy określić kilka dat, w których poszczególni pracownicy odbiorą wolne.
- Jeżeli pracodawca nie wyznaczy innego dnia wolnego za święto przypadające w wolną sobotę, popełni wykroczenie, za które może otrzymać mandat. Dodatkowo będzie musiał wypłacić pracownikom wynagrodzenie za nadgodziny ze 100-proc. dodatkiem - wyjaśnia Piotr Wojciechowski.
 
Za 3 maja pracownikom będzie przysługiwać dzień wolny.

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w sobotę. Pracodawcy muszą więc udzielić innego dnia wolnego tym pracownikom, którzy w sobotę mają wolne.

Każde święto występujące w tzw. okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. W praktyce oznacza to, że jeśli święto przypada w dzień pracy firmy, wówczas załoga ma wolne. Inaczej jest w sytuacji, gdy święto wypada w dzień wolny.
Jeżeli w danej firmie sobota jest dniem wolnym od pracy, a z kalendarza wynika, że w tym dniu jest święto, pracodawca musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy - tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Michałowskiego.

Obowiązkiem pracodawcy jest realizacja zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Nie wynika z niej co prawda, że w każdym zakładzie pracy oprócz niedzieli wolna od pracy powinna być jeszcze sobota (może być to każdy inny dzień tygodnia), ale w praktyce większość pracodawców ustala, że właśnie ten dzień jest wolny od pracy. Ułatwia to realizację prawa pracowników do nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. W tym roku zdecydowanej większości pracowników będzie więc przysługiwał inny dzień wolny za Święto Konstytucji 3 Maja.

Z uprawnienia tego mogą skorzystać jednak wyłącznie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Dzień wolny należy się tylko pracownikom, a nie na przykład osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej (chyba że obie strony ustaliły takie rozwiązanie w umowie).

W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, innego dnia wolnego trzeba udzielić do końca maja.
Natomiast pracownikom, których obowiązują dłuższe, na przykład trzymiesięczne okresy rozliczeniowe, dzień wolny należy się do końca tego okresu - tłumaczy Katarzyna Dworzecka-Grzybowska.

W obu przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby dnia wolnego za 3 maja udzielić 23 maja, czyli dzień po Święcie Bożego Ciała. W ten sposób pracownicy bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego uzyskają cztery dni wolne z rzędu.

Termin wykorzystania wolnego nie musi być taki sam dla wszystkich pracowników. Pracodawca może zdecydować, że poszczególne działy ze względu np. na specyfikę działalności będą wykorzystywać przysługujący im dzień wolny w różnych terminach.

Jeśli dzień wyznaczony przez pracodawcę do wykorzystania wolnego za 3 maja przypadnie w dniu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, wówczas nie ma on prawa żądać od szefa, aby udzielił mu wolnego w innym terminie lub wypłacił mu odpowiednie wynagrodzenie. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy, gdy dzień wolny za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z racji pięciodniowego tygodnia pracy przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności w firmie, wówczas pracownik nie musi się stawiać do pracy, więc i tak ma w tym dniu wolne (bez względu na podstawę tego uprawnienia).

24 godziny mniej przepracujemy w maju z powodu świąt

Podstawa prawna

Art. 130 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).



Łukasz Guza
Gazeta Prawna
 
Tak czy inaczej wydaje mi sie to trochę idiotyczne...
Skoro sobota jest wolnym dniem od pracy i kazdy może sobie "poświetować" to swięto, to dlaczego jeszcze jeden dzień wolny. Jeśliby traktowac dzien wolny jako nagroda za świeto to może i jeszcze miałoby sens, ale jeśli dzień wolny ma służyć do pełnego celebrowania danego dnia to nie rozumiem po co wolne w inny dzień.
 
Czytam, czytam i jestem coraz bardziej głupi :confused:

Jedyne co do mnie przemawia to część wypowiedzi aduanero
'Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w maju wymiar czasu pracy po uwzględnieniu świąt, w tym 3 maja przypadającego w sobotę, wynosi 152 godziny, co może dać przykładowo 19 dniówek po osiem godzin pracy lub 12 dniówek po 12 godzin + osiem godzin w jednym dniu.'
 
Tak czy inaczej wydaje mi sie to trochę idiotyczne...
Skoro sobota jest wolnym dniem od pracy i kazdy może sobie "poświetować" to swięto, to dlaczego jeszcze jeden dzień wolny. Jeśliby traktowac dzien wolny jako nagroda za świeto to może i jeszcze miałoby sens, ale jeśli dzień wolny ma służyć do pełnego celebrowania danego dnia to nie rozumiem po co wolne w inny dzień.
SZANOWNY SĘDZIO !!!
NIE WSZYSCY PRACUJĄ PIĘĆ DNI W TYGODNIU, ALE TEZ W NIEDZIELE I ŚWIĘTA .
ROZLICZANI JESTEŚMY Z NORMY GODZINOWEJ W DANYM MIESIĄCY . ZAPEWNIAM , ŻE ŚWIĘTUJEMY KIEDY MAMY NA TO CHĘCI , ALE JAK MAMY WOLNE NAWET W TYGONIU I WIESZ JAK TO FAJNIE !!!!! DLATEGO NORMA JEST WAŻNA , BO JEST TAKA SAMA DLA WSZYSTKICH
 
Wiem że dużo osób pracuje 7 dni w tygodniu...tak sie tylko głosno zastanawiałem....przepraszam :-)
 
DO SĘCZIEGO!!!
NIE MA ZA CO PRZEPRASZAĆ WSZYSTKO JEST OK PO TO JEST FORUM ,ŻEBYŚMY USTALALI WSPÓLNE KRYTERIA DZIAŁANIA ! PRZY OKAZJI WSZYSTKIM MIŁEGO MAJOWEGO DŁUGIEGO WYPOCZYNKU POZDRAWIAM !!!

Wyślij "CZERWONĄ TABLETKĘ" do SSC, może pozwoli Szefowi wrócić z Matrixa. http://www.celnicy.pl/showthread.php?t=3048
 
Ostatnia edycja:
Pamiętać należy, że zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym jednego lub większej ilości świąt, występujących w innym dniu niż niedziela, dochodzi do obniżenia wymiaru czasu pracy o osiem godzin z tytułu każdego z tych świąt.
Wymiar czasu pracy w maju 2008 r. wynosi więc:
(3 x 40) + (8 x 7) – (3 x 8) = 152 godziny pracy, co może dać przykładowo 19 dniówek po 8 godzin pracy lub 12 dniówek po 12 godzin + 8 godzin w jednym dniu.
Tak ustalona pula 152 godzin do przepracowania w maju powinna zostać prawidłowo rozłożona w sposób nie naruszający zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
 
Nr: ZZ Celnicy PL – 55/08/MM

Minister Finansów Rzeczypospolitej Polskiej



Szanowny Panie Ministrze

Związek Zawodowy Celnicy PL zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie do dyrektorów Izb Celnych wyjaśnienia stosowania §3a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 29/2000, poz.363 ze zm.).
Rozbieżności interpretacyjne powodują problemy w ustalaniu normy czasu służby w miesiącach, w których święto przypada na dzień wolny od pracy inny niż niedziela. Zgodnie z §3a w/w rozporządzenia dodatkowymi dniami wolnymi od służby dla funkcjonariuszy są dni wolne od pracy ustalone dla pracowników urzędów administracji rządowej. Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Tak więc w maju wymiar czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej po uwzględnieniu świąt, w tym 3 maja przypadającego w sobotę, wynosi 152 godziny, co może dać przykładowo 19 dniówek po osiem godzin pracy lub 12 dniówek po 12 godzin + osiem godzin w jednym dniu. Pracownicy wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy, powinni otrzymać taki dzień w innym terminie, jeśli w wolną dla nich sobotę przypada święto. Stosowanie więc innego wymiaru czasu pracy do pracowników Izb Celnych i innego do funkcjonariuszy jest bezprawne. Niestety dyrektorzy obniżają z tego tytułu wymiar czasu pracy jedynie dla pracowników, co jest naszym zdaniem bezprawne i destabilizujące dla funkcjonowania komórek organizacyjnych, w których pracują pracownicy i służą funkcjonariusze. Znane są sytuacje, gdy do pracy w pustym urzędzie przyszło kilka osób, ponieważ dla pozostałych był to dzień wolny.
W niniejszej sprawie kluczowy jest także zapis paragrafu 7 rozporządzenia. Nadmieniamy, że także inne służby mundurowe w zamian za świąteczne dni przypadające w sobotę otrzymują dni wolne od służby. Istotne także jest, że inne służby mundurowe, które korzystają z praw wynikających z art.130 Kodeksu pracy także nie mają precyzyjnych uregulowań tej kwestii w swoich rozporządzeniach (z wyjątkiem §3 pkt.2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.01.2004r. - w sprawie dodatkowych dni wolnych od służby oraz rozkładu czasu służby żołnierzy zawodowych), mimo tego udziela się takiego wolnego po prostu na podstawie ogólnych zasad prawa pracy.
Jeżeli jakiś przepis szczegółowy miałby derogować przepis ogólny to musi odnosić się doń expressis verbis, co nie ma miejsca i nie występuje w przypadku ww. rozporządzenia. Wręcz przeciwnie, rzeczone rozporządzenie nakazuje odpowiednio stosować przepisy prawa pracy.

Mamy nadzieję, że Minister Finansów jako autor rozporządzenia nie będzie powielał niewłaściwych interpretacji ww. przepisów stosowanych dotychczas przez Departament Służby Celnej. Jeżeli Pan Minister stoi na stanowisku, że nie ma podstawy prawnej do ustalania dla funkcjonariuszy i pracowników wolnego w tych samych dniach, to zwracamy się z prośbą o zmianę przedmiotowego rozporządzenia.
Problem ten był wcześniej podnoszony. W konsekwencji, w 2005r. Minister Finansów zmienił przedmiotowe rozporządzenie właśnie przez dodanie §3a (Dz. U. z 2005r, nr 187, poz. 1570), niestety w niczym nie zmieniło ono praktyki stosowanej przez dyrektorów izb celnych.

Z wyrazami szacunku:

Przewodniczący
ZZ-Celnicy PL
/-/
Sławomir Siwy
 
czas pracy

Jest taki przypadek. Funkcjonariusz celny pracuje na zmiany 12-godzinne w skladzie podatkowym. Sklad Podatkowy pracuje przez cala dobe a wiec i nadzor podatkowy jest calodobowy( sluzba dzienna 7-19,nocna 19-7).S.P powiadomil RSNP, ze w dniu 01.05 nie prowadzi dzialalnosci jak rowniez od godziny 19.00 w dniu 02.05. do godziny 7.00 rano w dniu 05.05 takze nie pracuje. .Funkcjonariusza obowiazuje harmonogram 3-miesieczny- i tak w maju ma do przepracowania 160 h,co wynika z tego harmonogramu. W poprzednim roku w planie urlopow f.c zaplanowal na dzien 02.05 br urlop. Wg harmonogramu, ktory aktualnie posiada jego sluzby przypadaja w dniu 01.05(dzienna) i 02.05 od godziny 19.00( nocna), jednak zgodnie z powiadomieniem Sklad Podatkowy w tych dniach nie prowadzi dzialalnosci.Moje pytanie brzmi ,czy uzasadnionym jest polecenie kierownika RSNP(telefoniczne) aby funkcjonariusz celny wzial urlop w dniu 01.05( przeciez sklad nie pracuje), i jak powinien zareagowac tenze funkcjonariusz?
Pytanie drugie, czy w zamian za sluzbe nocna (19-7), ktora jest zaplanowana, a faktycznie sklad nie pracuje,mozna wyznaczyc funkcjonariuszowi inna sluzbe w dowolnym terminie.
Wiem,ze moje watpliwosci wywoluja pewne skojarzenia, lecz takie absurdy jakie opisalem tutaj sa na codzien.
 
na przymusowy urlop to nie mogą wysłać albo zmieniają grafik miesięczny, przestrzegając norm przerwy między zmianami albo przychodzisz zgodnie z grafikiem pomimo, iż SP w tym dniu nie prowadzi działalności. To nie twoje zmartwienie, że skład robi sobie wolne. A co będzie jeżeli zrobi w każdym miesiącu tygodniowa przerwę czymś tam spowodowaną?
 
Back
Do góry