• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

art. 73a kodeksu karnego skarbowego

praktyka jest taka, że jak sobie kto u siebie wprowadzi taką ma....
Oczywistym jest, że jeżeli na miejscu nie możesz zatwierdzić przeszukania (z różnych przyczyn: daleko, nie ma czasu, itd) to manatu nie dajesz. Jeżeli uda ci się to zrobić to taki mandat mógłbyś teoretycznie dać.
Karnista jednak ma tu rację, że w przypadku zażalenia na postanowienie o zatwierdzeniu przeszukania czy odebrania rzeczy albo wydanych dobrowolnie (jeżeli osoba żądała zatwierdzenia), postanowienie prokuratora nadrzędnego powinno być wydane w postępowaniu przygotowawczym.
W takim przypadku należy wydać postanowienie o wszczęciu dochodzenia, które można następnie zakończyć mandatem karnym (gdy postanowienie o zatwierdzeniu przeszukania jest prawomocne).
 
karnista napisał:
: Chyba zgodzicie się ze mną, że jeśli w opisanej wyżej sytuacji, X nabył 15 marca 2007 r. 13 l alkoholu bez polskich znaków akcyzy, 16 marca 2007 r. przyjął 5000 tys. szt. papierosów z ukraińskimi znakami akcyzy i bez polskich banderol podatkowych, a 5 kwietnia 2007 r. przechowywał 20 l alkoholu bez jakichkolwiek banderol, to mamy do czynienia z trzema wykroczeniami skarbowymi określonymi w art. 65 kks (odłóżmy na bok sprawę dowodów ich nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Współnot). Jeśli natomiast opisywany sprawca nabył ww. wyroby akcyzowe, np. w różnych datach i miejscach, to oczywiście mamy do czynienia z jednym wykroczeniem skarbowym lub przestępstwem skarbowym określonym w art. 65 kks w związku z art. 6 § 2 kks, pod warunkiem udowodnienia, że X działał w wykonaniu tego samego zamiaru. Jak znam życie, X wolałby przyjąć jeden mandat, wskazując na istnienie owego zamiaru.

a 15 marca 2007r ; 16 marca 2007r i 5 kwietnia 2007r. to nie są różne daty ????
Coś Ci się zamieszało.
Zgadzam się z Tobą
 
GOŚCIU czepiasz się szczegółów. Daty podałem dla zilustrowania przykładu. Dla pierwszego z nich nie mają znaczenia, z uwagi na różne czynności sprawcze. Dla drugiego - już tak. :wink:
 
Temat umarł
W tym samym miejscu i czasie gość przewozi w tej samej torbie fajki z ukraińską akcyzą i spirytus rektyfukowany.
Fajki pochodzą z krajów trzecich, to oprócz kwoty należnej akcyzy trzeba podać w opisie kwotę niezapłaconego cła, spirytus - brak dowodów że pochodzi z krajów trzecich to trzeba podać tylko kwotę należnej akcyzy. Tu 65 i 91 w zw. z 7 kks, a tu tylko 65 (zaznaczam, że mówię o paserstwie bo na tym forum czepiacie się przecinków)

To ile w końcu trzeba wystawić tych mandatów ????

Może poda ktoś przykładowy opis tego czynu lub czynów.
 
Praktyka: Pokażcie mi klienta, który jednocześnie żąda zatwierdzenia przeszukania i zatrzymania rzeczy i chce sprawnie zakończyć sprawę mandatem godząc się z ich przepadkiem aby mieć to za sobą.
Teoria: W/g miejscowej prokuratury przyjęcie mandatu = prawomocne rozstrzygnięcie ze zgoda na przepadek, a zatem zatwierdzanie zbędne.
 
Anonymous napisał:
Praktyka: Pokażcie mi klienta, który jednocześnie żąda zatwierdzenia przeszukania i zatrzymania rzeczy i chce sprawnie zakończyć sprawę mandatem godząc się z ich przepadkiem aby mieć to za sobą.
Teoria: W/g miejscowej prokuratury przyjęcie mandatu = prawomocne rozstrzygnięcie ze zgoda na przepadek, a zatem zatwierdzanie zbędne.
Umiłowany KOLEGO, a co w sytuacji, gdy jednak Twój sprawca zażąda doręczenia odpisu postanowienia o zatwierdzeniu zatrzymania? Czy w takim przypadku uważasz, że nie musiimy respektować art. 217 KPK i n.? A co z KONSTYTUCJĄ RP? :wink:
 
Cóż w tym dziwnego i co to zmienia, iż ktoś korzysta z prawa do złożenia środków zaskarżenia na daną czynność? Oczywiście że zostanie nadany stosowny bieg na Ko kks. Brak takiej opcji, aby po stwierdzeniu wykroczenia, ba odnalezieniu przedmiotów czynu zabronionego i przyjęciu przez sprawcę mandatu (prawomocnym rozstrzygnięciu), ktoś zanegował zasadność przeprowadzonego przeszukania i zatrzymania rzeczy.
 
Back
Do góry