• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wstąpienie do służby po 40-stce.

Dlatego w Niemczech celnicy, mianowani urzędnicy państwowi pracują do 63-65 (nie ma tam emek mundurowych ). Ale są Super opłacani. I są osobami zaufania publicznego! Podobnie jak straż graniczna i policja kolejowa (te trzy służby są służbami federalnymi w odróżnieniu od policji landowej). Wszystkie oczywiście uzbrojone.
 
Ostatnia edycja:
Stary jakie prawo nabyte. Nie zmienili tym co mają lub mogli mieć po 15 latach bo popiersze bali się masowych odejść tych pierwszych po drugie mogli brać pod uwagę sprawy z tyt równego traktowania i po trzecie zakładali być może że istotne zmiany wymagają dyskusji , vacatio Legia oto co z kolei podwyższało ryzyko tych masowych odejść i po ostatnie i najważniejsze że mając w d.. pkt 3 można się nie przejmować punktami poprzednimi a towazychonani zionie choć być może pojeczy posteka i nawet czasem coś z siebie wyciśnie.

Choć moim zdaniem najprzystojniejszy moment będzie w okolicach roku 36 lub 37
A dlaczego?
Poszukaj zlotenko w moich poprzednich tekstach lub poprostu pomysł. Choć fakt zakładają one pewna przyzwoitość władzy lub może raczej wykorzystanie momentu największego braku alternatywy co z kolei nie jest konieczne przy opisanych technikach że wstępu co jak życie pokazało spokojnie można brać pod uwagę
Ale wtedy jaka kolwiek kalkulacja lub planowanie to psu na bude.
Ty w ogolę czytasz ze zrozumieniem co napisałem? Nie zabrali praw nabytych do przejścia na emeryturę po 15 latach służby, a nowoprzyjęci mieli nowe zasady (emerytura po 15 latach) i jest to zgodne z zasadami prawa. Ty napisałeś to samo, więc po co ten post i przytyk do mnie?
I tak apropo praw nabytych przestudiuj sobie zlotenko początkowe artbz ustaw o służbie celnej z roku 1999 oraz 2009 i ustawę emerytalna mundurowa w zakresie służby celnej
To może coś Ciebie nauczy w zakresie swobody traktowania praw nabytych


Z wyrazami szacunku
😃
Mało mnie interesuje ustawa o Służbie Celnej (i wasze batalie o pauzowanie, ucywilnianie i wieczne narzekanie jak tu źle, ale nie zwolnie się, tylko na siłę będę trwał w tym syfie), bo nigdy nie byłem celnikiem (wiec nie podlegałem pod tę ustawę), tylko "celniko-coś tam".
 
Prawa nabyte mają ci co je nabyli (emeryci). Jak wymyślą coś nowego, to na pewno "nie będą brali jeńców"
Prawa nabyte mają ci, co je nabyli. Czyli obowiązuje ich ustawa emerytalna w chwili podjęcia pracy. Jak wymyślą coś nowego, to zmiany będą dotyczyły nowo przyjętych.
 
Prawa nabyte mają ci, co je nabyli. Czyli obowiązuje ich ustawa emerytalna w chwili podjęcia pracy. Jak wymyślą coś nowego, to zmiany będą dotyczyły nowo przyjętych.
I tutaj się mylisz. Prawa nabyte dotyczące wysługi emerytalnej i ewentualnie sposobu liczenia emki mają emeryci. Czyli ci, którzy z tej emki już korzystają. Oznacza to, że teoretycznie nie można im tych warunków zmieniać. Jest nawet na to stosowny wyrok TK.
Napisałam "teoretycznie", bo nasi aktualni rządzący co rusz udowadniają, że wszystko jest możliwe...
A moment podjęcia pracy i stan prawny w tym momencie obowiązujący na nic nie wpływa. Jak przyjmowałam się do cła to dla kobiet wiek emerytalny wynosił 55 lat i 60 dla mężczyzn i reformą emerytalną nam to zabrano.
U policjantów było inaczej. Kiedy im chciano wydłużyć lata służby, to była duża szansa, że 90 procent stanu osobowego walnie papierami. Dlatego w 2013 roku zrobili zmianę tylko dla nowo przyjętych. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że każda władza potrzebuje zbrojnego ramienia i zmiany ich dotyczące, są raczej kosmetyczne


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Jak przyjmowałam się do cła to dla kobiet wiek emerytalny wynosił 55 lat i 60 dla mężczyzn i reformą emerytalną nam to zabrano.
Dokładnie tak było. I czy to były prawa nabyte? Mnie ten system także dotyczyłby, gdyby w 1998r. nie wprowadzono reformy FUS.
 
Dokładnie tak było. I czy to były prawa nabyte? Mnie ten system także dotyczyłby, gdyby w 1998r. nie wprowadzono reformy FUS.
Dlatego to napisałam. Nie chce mi się szukać tego wyroku TK, ale jego sens był taki, że prawa nabyte mają chronić osoby KORZYSTAJĄCE z określonego porządku prawnego.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Jeszcze napiszę odnośnie "praw nabytych". W 2016r. Szydło nie pozwoliła na publikację wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Pomimo takiego obowiązku. Nie i chooj...

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, że pomimo zawartego porozumienia z Szefem KAS nie zostałoby zredagowane rozporządzenie dotyczące WBK. Na które bardzo czekali tegoroczni emeryci. Co byśmy zrobili? Zapewne Związek próbowałby jakoś sprawę załatwić, ale w tej hipotetycznej sytuacji nawet trudno konfabulować z jakim skutkiem.

Pora, żeby młodzież przyswoiła jedyną objawioną prawdę. Z naszą formacją politycy mogą zrobić wszystko. I robią i robili. A zniszczone życie i psycha niektórych nie robi na nich żadnego wrażenia

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
A moment podjęcia pracy i stan prawny w tym momencie obowiązujący na nic nie wpływa. Jak przyjmowałam się do cła to dla kobiet wiek emerytalny wynosił 55 lat i 60 dla mężczyzn i reformą emerytalną nam to zabrano.
U policjantów było inaczej. Kiedy im chciano wydłużyć lata służby, to była duża szansa, że 90 procent stanu osobowego walnie papierami. Dlatego w 2013 roku zrobili zmianę tylko dla nowo przyjętych. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że każda władza potrzebuje zbrojnego ramienia i zmiany ich dotyczące, są raczej kosmetyczne


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
To teraz pochwal się w którym roku i ile miałaś lat jak przyjmowałaś się do cła. Bo może zaraz wyjdzie, ze możesz przejść na emeryturę po 15 latach służby, czyli w wieku np. lat 40.
 
Rocznik masz w moim nicku. Przyjęłam się w 89 roku w wieku 23 lat. W tym roku miałam 35 lat jubileuszówki, bo pracowałam już na studiach. Na emeryturze jestem od lutego.

Zapewniam Cię, że przez ten czas sporo się działo w sprawach praw nabytych, miejsca pełnienia służby itd.

A jakby Ci się chciało sprawdzać, czy moje dane pasują do wyliczeń, to informuję dodatkowo że liceum skończyłam w wieku 17 lat, a studia w wieku 23.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Rocznik masz w moim nicku. Przyjęłam się w 89 roku w wieku 23 lat. W tym roku miałam 35 lat jubileuszówki, bo pracowałam już na studiach. Na emeryturze jestem od lutego.

Zapewniam Cię, że przez ten czas sporo się działo w sprawach praw nabytych, miejsca pełnienia służby itd.

A jakby Ci się chciało sprawdzać, czy moje dane pasują do wyliczeń, to informuję dodatkowo że liceum skończyłam w wieku 17 lat, a studia w wieku 23.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Wierzę na słowo. Niemniej w Twoim przypadku niczego nie straciłaś, skoro przeszłaś na emeryturę w wieku 57 lat. I mamy jasny ogląd sytuacji, ze ludzie z twoich lat mieli prawo do przejścia na emeryturę po 15 latach służby. Ja tego prawa nie mam (a chciałbym), więc uważam, że gadanie, że zabrano wam 5 lat do emerytury jest nie na miejscu, jeśli nadal mieliście nadal prawo do wcześniejszej emerytury.
 
Na drugim końcu skali pozostają ci
Wierzę na słowo. Niemniej w Twoim przypadku niczego nie straciłaś, skoro przeszłaś na emeryturę w wieku 57 lat. I mamy jasny ogląd sytuacji, ze ludzie z twoich lat mieli prawo do przejścia na emeryturę po 15 latach służby. Ja tego prawa nie mam (a chciałbym), więc uważam, że gadanie, że zabrano wam 5 lat do emerytury jest nie na miejscu, jeśli nadal mieliście nadal prawo do wcześniejszej emerytury.
Skarbeńku masz prawo do wcześniejsze. Już po 25 latach. Coś czuję zasadniczo wyższej niż Twoi nie korporacyjni rówieśnicy z cywila. A ustawy o których wspomniałem uznawały lata pracy w administracji celnej jako lata służby zatem brak ich uznania w ust emeryt. Jak by stanowił właśnie naruszenie nabytego prawa. Z drugiej strony z pewnej perspektywy czasu źle to nie wyszło. Co a tobie życzę owocnej służby. I pamiętaj ci co pomijają historię powtarzają jej błędy.
 
Koleżance zabrali nie 5 a 10lat a ponadto do niedawna obowiązywał limit 55 lat przy przejściu na emeryturę.
 
Na drugim końcu skali pozostają ci

Skarbeńku masz prawo do wcześniejsze. Już po 25 latach. Coś czuję zasadniczo wyższej niż Twoi nie korporacyjni rówieśnicy z cywila. A ustawy o których wspomniałem uznawały lata pracy w administracji celnej jako lata służby zatem brak ich uznania w ust emeryt. Jak by stanowił właśnie naruszenie nabytego prawa. Z drugiej strony z pewnej perspektywy czasu źle to nie wyszło. Co a tobie życzę owocnej służby. I pamiętaj ci co pomijają historię powtarzają jej błędy.
Ale ja nigdzie nie napisałem, że nie mam prawa do emerytury po 25 latach, tylko nie mam prawa do emerytury po 15 latach. Tylko przyjmując się do służby wiedziałem jakie są zasady i nie ma do nikogo o to pretensji. Gdyby nagle ta liczba lat służby zostałaby podwyższona (czyli w momencie mojego zatrudnienia) to miałbym z tym problem. Ale wydaje mi się, że jest to mało realne, bo żadna opcja polityczna nie opowiada się za podwyższeniem wieku emerytalnego, a poza tym wydaje mi się to niezasadne z punktu widzenia prawnego (choć nie znam wyroków sądów, w których to sąd opowiedziałby za prawami osób które już są na emeryturze (co przecież oczywiste, bo nikt ich z tej emerytury nie wyśle z powrotem do pracy) a nie tych co na emeryturę chcą przejść), ale nawet gdyby to wydaje mi się, ze skala protestów wszystkich mundurówek szybko ostudziłaby zapędy rządzonych. No chyba, że reforma dotyczyłaby tylko nas, bo u nas większość podkuli ogon i będzie dalej będzie marudzić w internecie, ale nic z tym nie zrobi.
 
Koleżance zabrali nie 5 a 10lat a ponadto do niedawna obowiązywał limit 55 lat przy przejściu na emeryturę.
Jak zabrali 10 lat, skoro minimalny wiek przejścia an emeryturę dla kobiety to było 55 lat i sama o tym napisała? Pomijam fakt, że przeszłą w wieku 57 lat.
 
Jak zabrali 10 lat, skoro minimalny wiek przejścia an emeryturę dla kobiety to było 55 lat i sama o tym napisała? Pomijam fakt, że przeszłą w wieku 57 lat.
Dlatego, że w skrócie 1999-1989 równa się 10. Tych 10 lat nie objęła emerytura mundurowa. Wielu z nas to dotknęło. Co prawda zrekompensuje nam to druga emerytura w wieku powszechnym z ZUS.
Wspomniane 55 i 60 wynikało z pewnego rozporządzenia zaliczającego pracę w administracji celnej do pracy o szczególnym charakterze i dodatkowe bonusy emerytalne. Niestety albo stety już ono nie działa. Magda nie mogła odejść na emkę w wieku 55, bo do 1999r. nie miała 15 lat w szczególnym charakterze.
 
Dlatego, że w skrócie 1999-1989 równa się 10. Tych 10 lat nie objęła emerytura mundurowa. Wielu z nas to dotknęło. Co prawda zrekompensuje nam to druga emerytura w wieku powszechnym z ZUS.
Wspomniane 55 i 60 wynikało z pewnego rozporządzenia zaliczającego pracę w administracji celnej do pracy o szczególnym charakterze i dodatkowe bonusy emerytalne. Niestety albo stety już ono nie działa. Magda nie mogła odejść na emkę w wieku 55, bo do 1999r. nie miała 15 lat w szczególnym charakterze.
Magda Magdzie nie równa 😃jedna nie morze bo przepisy niekorzystne inna może bo się właśnie cudownie. I zmienily istny vod
 
Dlatego w Niemczech celnicy, mianowani urzędnicy państwowi pracują do 63-65 (nie ma tam emek mundurowych ). Ale są Super opłacani. I są osobami zaufania publicznego! Podobnie jak straż graniczna i policja kolejowa (te trzy służby są służbami federalnymi w odróżnieniu od policji landowej). Wszystkie oczywiście uzbrojone.
W ITD również pracuje się do 65r życia, tylko że tam jak już zdrowie Ci nie pozwala pracować na drodze to wykonujesz inne czynności jak np kontrolę przedsiębiorców w siedzibie firmy.
Mam nadzieję że niedługo nastąpi jakaś reforma wieku emerytalnego służb mundurowych bo w ostatnich latach dużo było przyjęć do służby ludzi w okolicach 40, czyli takie osoby będą musiałby służyć do 65r życia. Nie myślę tylko o SCS ale i o innych służbach i naprawdę będzie słabo wyglądała armia 60 letnich policjantach na ulicach.
 
Ja bym problem ludzi w służbach rozwiązał szybko. Wprowadziłbym dla nowoprzyjetych nowy system wynagrodzeń, minimalna pensja jakieś 10000 albo i nawet 13000, wysokie wymagania sprawnościowe i intelektualne i sluzba do 60 roku życia. Starzy zostają na starych zasadach chyba ze zrezygnują ze starego systemu to wtedy maga mieć warunki jak nowi ale musza być sprawni adekwatnie do swojego wieku (testy są rozluźnianie wraz z wzrostem wieku fc). Szczegóły do dopracowania. Jak nie można zachęcić wcześniejsza emka to trzeba sypać kasę.
10 koła na start to możę przesada, ale większe miasta Wrocław, Warszawa, Kraków, mogłyby się zakrecić koło 6-7tys. na rekę. Wtedy do służby przychodzili by ludzie naprawdę wysportowani i nie byłoby wstydu i problemu z przebiegnięciem kilometra na TITI. I nie trzeba by było obnizać progów, żeby "ktokolwiek" przyszedł i zapchał dziurę etatową.
 
Back
Do góry