• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wstąpienie do służby po 40-stce.

jorge5

Nowy użytkownik
Dołączył
6 Wrzesień 2023
Posty
4
Punkty reakcji
5
Witam
Mam możliwość wstąpienia do sc-s, mam 43 lata, pracuję ucs czs, mam mianowanie na urzędnika. I tu moje pytanie o ewentualną emeryturę - czy będę mógł przejść na emeryturę w wieku 65 lat i zostanie ona przeliczona przez ZUS, czy będę musiał odsłużyć 25 lat i wziąć emeryturę mundurową. Z informacji, które zobyłem z ZER wie,.że po 25 latach służby będę miał emeryturę mundurową, ale będę musiał pracować do 68 lat. Czy ktoś wie jak to będzie wyglądało jakbym chciał przejść na emeryturę w wieku 65 lat, czyli powszechnym, co wtedy z emeryturą?
 
Witam
Mam możliwość wstąpienia do sc-s, mam 43 lata, pracuję ucs czs, mam mianowanie na urzędnika. I tu moje pytanie o ewentualną emeryturę - czy będę mógł przejść na emeryturę w wieku 65 lat i zostanie ona przeliczona przez ZUS, czy będę musiał odsłużyć 25 lat i wziąć emeryturę mundurową. Z informacji, które zobyłem z ZER wie,.że po 25 latach służby będę miał emeryturę mundurową, ale będę musiał pracować do 68 lat. Czy ktoś wie jak to będzie wyglądało jakbym chciał przejść na emeryturę w wieku 65 lat, czyli powszechnym, co wtedy z emeryturą?
Wtedy Dias odprowadzi do ZUS zaległe składki. Wielce szczęśliwy. Jeżeli wybierzesz ZUS ale może się opłacać potyrac 3 lata dluzej
 
Jak dyrektor będzie musiał wpłacić do ZUS kilkaset tysięcy zaległych składek z własnego budżetu to mu szczęka opadnie. Nie wiem dlaczego nikogo to nie interesuje że za parę lat budżety izbowe zrujnują zaległe składki osób które nie wyrobiły lat do emerytury mundurowej. I tu nie chodzi o dyskryminację kogokolwiek tylko o logikę i patrzenie w przyszłość.
 
To taki lepszy się czujesz
Witam. Do mnie na OC trafiło kilka osób na art. 150. Faktem jest ( moim zdaniem ) iż ten artykuł to furtka ale... WSZYSTKIE osoby które skorzystały z tej możliwości spisują się u nas w moim odczuciu jako funkcjonariusze wręcz doskonale. Wszystko zależy od ich motywacji. Co do tych którzy są u nas SZACUNEK. Z dumą noszą i szanują mundur poddali się rygorom itd. Na moim OC strzał w dziesiątkę. Zdają testy chodzą na TITI uzyskują broń. Rozumiem kwestię ZKZ nabór itd. Piszę tylko o przeniesionych na Art. 150 którzy trafili na OC w którym pełnię służbę. Nie odnoszę się do sprawiedliwości takiego przeniesienia. Z tego co słyszałem nie wszyscy chętni na przeniesienie do Służby na podstawie tego artykułu dostali na to zgodę gdyż po po prostu nie nadawali się do pełnienia tejże służby. Nie przeszli przez sito. Ale Ci którzy przeszli wstydu nie przynoszą a wręcz przeciwnie. Wręcz utożsamili się ze Słùżbą. Nie wiem jak to funkcjonuje gdzie indziej ale w moim UCS typowanie osób i przenoszenie ich na podstawie art. 150 w moim odczuciu funkcjonuje bardzo dobrze. Bo kadra UCS która decyduje o przeniesieniu na podstawie art. 150 jest u mnie ( moim zdaniem ) kumata. Co nie musi przekładać się na inne UCS. Tak więc Kolego jorge5 rozważ sprawę i działaj w tę czy drugą stronę :) Koleżanki i Kolegów którzy czują mundur zawsze mile widzimy w szeregach Służby :) zastrzegam iż to co powyżej napisałem jest tylko i wyłącznie moim zdaniem i tylko i wyłącznie moją opinią.
 
Ostatnia edycja:
Jak dyrektor będzie musiał wpłacić do ZUS kilkaset tysięcy zaległych składek z własnego budżetu to mu szczęka opadnie. Nie wiem dlaczego nikogo to nie interesuje że za parę lat budżety izbowe zrujnują zaległe składki osób które nie wyrobiły lat do emerytury mundurowej. I tu nie chodzi o dyskryminację kogokolwiek tylko o logikę i patrzenie w przyszłość.
Ale zaraz, czemu zaległe składki? Osoby, które sie np. zwalniają i reszta życia pracują w "cywilu" składają wniosek do kadr o przelanie składek z ZER do ZUS i te składki zostają przelane, zaliczaja sie do lat pracy. Wydaje mi się i przynajmniej powinno to funkcjonować na tej samej zasadzie. Iksiński chce emerture cywilna to zwalnia sie po prostu w wieku 65 lat z Izby i składa wniosek o przelanie składek do ZUS, a nastepnie przechodzi na emeryture. Wydaje mi się, że żaden budżet by nie pociągnał takiego wyciągania pieniedzy z kapelusza.
 
Ale zaraz, czemu zaległe składki? Osoby, które sie np. zwalniają i reszta życia pracują w "cywilu" składają wniosek do kadr o przelanie składek z ZER do ZUS i te składki zostają przelane, zaliczaja sie do lat pracy. Wydaje mi się i przynajmniej powinno to funkcjonować na tej samej zasadzie. Iksiński chce emerture cywilna to zwalnia sie po prostu w wieku 65 lat z Izby i składa wniosek o przelanie składek do ZUS, a nastepnie przechodzi na emeryture. Wydaje mi się, że żaden budżet by nie pociągnał takiego wyciągania pieniedzy z kapelusza.
Tu jest opisany przypadek przelania składek do ZUS za funkcjonariusza który nie ma wypracowanej emerytury mundurowej i odchodzi, czy jest zwalniany że służby. Analogicznie będzie u nas.
Dodatkowo ZER nie ma żadnych składek a emerytura jest wypłacana z budżetu państwa.
 
Witam
Mam możliwość wstąpienia do sc-s, mam 43 lata, pracuję ucs czs, mam mianowanie na urzędnika. I tu moje pytanie o ewentualną emeryturę - czy będę mógł przejść na emeryturę w wieku 65 lat i zostanie ona przeliczona przez ZUS, czy będę musiał odsłużyć 25 lat i wziąć emeryturę mundurową. Z informacji, które zobyłem z ZER wie,.że po 25 latach służby będę miał emeryturę mundurową, ale będę musiał pracować do 68 lat. Czy ktoś wie jak to będzie wyglądało jakbym chciał przejść na emeryturę w wieku 65 lat, czyli powszechnym, co wtedy z emeryturą?
Tak, DIAS przeleje środki do FUS i będziesz miał normalnie emeryturę, ALE:
1. Stracisz na PPK - bo jako funki nie odkładamy w ppk
2. Stracisz na awansach w stopniu urzędnika - to są naprawdę duze pieniądze. Awanse w stopniu funkcjonariusza to są grosze.
3. Po osiągnięciu 65 roku życia zostanie Ci wypłacona emerytura cywilna i będziesz mógł nadal służyć w Służbie i dostawać emeryturę cywilną za te składki które odprowadziłeś w cywilu do dnia przejścia do służby.
4. Jak dosłużysz 25 lat, to będziesz dostawał dwie emerytury. Całkiem nieźle chyba.
5. Całkiem możliwe, że powszechny wiek emerytalny do tego czasu i tak zostanie podniesiony, więc do 68 może każdy będzie musiał tyrać tak czy inaczej (ale nie funkcjonariusze).
 
Nabytych praw raczej nie cofną. Zresztą przy obecnych brakach kadrowych w każdej służbie muszą czymś zachęcić ludzi do wstąpienia.
Siła rażenia szybszej i wyższej emki została wygaszona w roku 2013. Kto bierze to za motyw główny musząc planować te prace na 25 lat do przodu. Nawet dodatki geriatryczne dla młodego człowieka są jakaś odległa abstrakcja. Liczy się tu i teraz. Liczy się możliwość sfinansowania godnego życia dla nich i ich rodzin. Zatem liczą się ich alternatywne mozliwosci. Geriatrię i emki docenia po 20 latach służby gdy możliwości rozpłynął się w utraconych szansach a ta już nie odległa i osiągalna przyszłość da realna perspektywę.
 
Siła rażenia szybszej i wyższej emki została wygaszona w roku 2013. Kto bierze to za motyw główny musząc planować te prace na 25 lat do przodu. Nawet dodatki geriatryczne dla młodego człowieka są jakaś odległa abstrakcja. Liczy się tu i teraz. Liczy się możliwość sfinansowania godnego życia dla nich i ich rodzin. Zatem liczą się ich alternatywne mozliwosci. Geriatrię i emki docenia po 20 latach służby gdy możliwości rozpłynął się w utraconych szansach a ta już nie odległa i osiągalna przyszłość da realna perspektywę.
Nie zmienia to faktu, ze praw nabytych nie cofną, tak jak nie zabrali emerytury po 15 latach tym, którzy zaczęli służbę przed 2013 r. Co najwyżej mogą go zrównań z cywilnym dla nowoprzychodzących, ale wtedy praca w mundurówce straci ważny atut (nawet jeśli odległy).
 
Nie zmienia to faktu, ze praw nabytych nie cofną, tak jak nie zabrali emerytury po 15 latach tym, którzy zaczęli służbę przed 2013 r. Co najwyżej mogą go zrównań z cywilnym dla nowoprzychodzących, ale wtedy praca w mundurówce straci ważny atut (nawet jeśli odległy).
Stary jakie prawo nabyte. Nie zmienili tym co mają lub mogli mieć po 15 latach bo popiersze bali się masowych odejść tych pierwszych po drugie mogli brać pod uwagę sprawy z tyt równego traktowania i po trzecie zakładali być może że istotne zmiany wymagają dyskusji , vacatio Legia oto co z kolei podwyższało ryzyko tych masowych odejść i po ostatnie i najważniejsze że mając w d.. pkt 3 można się nie przejmować punktami poprzednimi a towazychonani zionie choć być może pojeczy posteka i nawet czasem coś z siebie wyciśnie.

Choć moim zdaniem najprzystojniejszy moment będzie w okolicach roku 36 lub 37
A dlaczego?
Poszukaj zlotenko w moich poprzednich tekstach lub poprostu pomysł. Choć fakt zakładają one pewna przyzwoitość władzy lub może raczej wykorzystanie momentu największego braku alternatywy co z kolei nie jest konieczne przy opisanych technikach że wstępu co jak życie pokazało spokojnie można brać pod uwagę
Ale wtedy jaka kolwiek kalkulacja lub planowanie to psu na bude.
 
Nie zmienia to faktu, ze praw nabytych nie cofną, tak jak nie zabrali emerytury po 15 latach tym, którzy zaczęli służbę przed 2013 r. Co najwyżej mogą go zrównań z cywilnym dla nowoprzychodzących, ale wtedy praca w mundurówce straci ważny atut (nawet jeśli odległy).
I tak apropo praw nabytych przestudiuj sobie zlotenko początkowe artbz ustaw o służbie celnej z roku 1999 oraz 2009 i ustawę emerytalna mundurowa w zakresie służby celnej
To może coś Ciebie nauczy w zakresie swobody traktowania praw nabytych


Z wyrazami szacunku
😃
 
Ja bym problem ludzi w służbach rozwiązał szybko. Wprowadziłbym dla nowoprzyjetych nowy system wynagrodzeń, minimalna pensja jakieś 10000 albo i nawet 13000, wysokie wymagania sprawnościowe i intelektualne i sluzba do 60 roku życia. Starzy zostają na starych zasadach chyba ze zrezygnują ze starego systemu to wtedy maga mieć warunki jak nowi ale musza być sprawni adekwatnie do swojego wieku (testy są rozluźnianie wraz z wzrostem wieku fc). Szczegóły do dopracowania. Jak nie można zachęcić wcześniejsza emka to trzeba sypać kasę.
 
Back
Do góry