• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Hipotetyczna konsolidacja AP i SC

Nie ma ustawy o Służbie Celnej, to niem a i stopni w Służbie Celnej.Nikt nikomu nic nie zabiera tych stopni po prostu nie będzie. Dlatego zmienia się ustawę i nazwę z SC na SSC.

W projekcie wszystko było. Jak zechcą to faktycznie nie będzie. Ale tak samo mówili że 500 na dziecko nie będzie. Jacyś pieniaczu tutaj się wypowiadają. To w takim razie wszystko można zanegować... Że w ogóle będą funkcjonariusze... :)
 
A tu się zgadzam. Sądy pracy mogą mieć od 2017 r. sporo roboty.
W UKSach proponują zamianę umów na czas nieokreślony na półroczny okres próbny, zaraz po obniżeniu IKSom pensji o połowę (wynik likwidacji ustawy o ks). Okres próbny, po nieraz 20 latach pracy. Jakiś komiczny pomysł upokorzenia pracowników fiskusa. Szkoda gadać.
 
Rzeczywiście, ale skąd wiesz, że nie będzie po mojemu. Nie ma znaczenia zmiana nazwy i ustawy i wszystko ulega zmianie.
 
To nie pieniactwo tylko znajomość prawa, tzw. derogacja. Jedyna szansa to właściwe zapisy w przepisach przejściowych.
 
W projekcie wszystko było. Jak zechcą to faktycznie nie będzie. Ale tak samo mówili że 500 na dziecko nie będzie. Jacyś pieniaczu tutaj się wypowiadają. To w takim razie wszystko można zanegować... Że w ogóle będą funkcjonariusze... :)
Służba w tym zakresie nie podlega pod prawo pracy.
 
A tu się zgadzam. Sądy pracy mogą mieć od 2017 r. sporo roboty.
W UKSach proponują zamianę umów na czas nieokreślony na półroczny okres próbny, zaraz po obniżeniu IKSom pensji o połowę (wynik likwidacji ustawy o ks). Okres próbny, po nieraz 20 latach pracy. Jakiś komiczny pomysł upokorzenia pracowników fiskusa. Szkoda gadać.
Służba w tym zakresie nie podlega sądom pracy
 
"A tu się zgadzam. Sądy pracy mogą mieć od 2017 r. sporo roboty.
W UKSach proponują zamianę umów na czas nieokreślony na półroczny okres próbny, zaraz po obniżeniu IKSom pensji o połowę (wynik likwidacji ustawy o ks). Okres próbny, po nieraz 20 latach pracy. Jakiś komiczny pomysł upokorzenia pracowników fiskusa. Szkoda gadać. "

O OPCJI OKRESU PRÓBNEGO MÓWI SIĘ TEŻ W ODNIESIENIU DO FC :mad:
 
Służba w tym zakresie nie podlega sądom pracy

Sądy właściwe w sprawach z zakresu prawa pracy, nie rozpatrują sporów o roszczenia ze stosunku służbowego wg art. 188 ust.1. Ustawy o SC
Pozostałe - jak najbardziej.
 
Ostatnia edycja:
W jakim zakresie Szanowny Eddy6305, służba nie podlega prawu pracy ???


W żadnym. Przerabiałem to osobiście. Sąd Pracy w odniesieniu do funkcjonariuszy jest właściwy do rozpatrywania spraw, nie może jednak stosować przepisów prawa pracy a jedynie przepisy Ustawy o SC bądź przepisy prawa cywilnego.
 
W jakim zakresie Szanowny Eddy6305, służba nie podlega prawu pracy ???


W żadnym. Przerabiałem to osobiście. Sąd Pracy w odniesieniu do funkcjonariuszy jest właściwy do rozpatrywania spraw, nie może jednak stosować przepisów prawa pracy a jedynie przepisy Ustawy o SC bądź przepisy prawa cywilnego.

Być może źle pojmuję niektóre prawne zapisy, lecz Twoje "osobiste przerabianie", mogło oprzeć się na błędnej ich interpretacji. Także po tej "drugiej stronie". Słyszałem o "wykpieniu się" pracodawcy przez ominięcie zastosowania Kodeksu pracy. Czy w Twoim przypadku masz pewność, że tak się nie stało?

Podstawowym błędem, bywa utożsamianie pojęć: prawa pracy i Kodeksu pracy.
Sąd Pracy zawsze rozpatruje sprawy w oparciu o prawo pracy, a faktycznie nie zawsze w oparciu o Kodeks pracy.
Przepisy Ustawy o SC (w zakresie stosunku służbowego - tu są prawem pracy) , są stosowane dla funkcjonariuszy nadrzędnie, o ile w pełni regulują sprawę (a tak często nie jest). W przypadku braku regulacji w jakimś zakresie, stosuje się Kodeks pracy (Art. 5. Kp.)
Przepisy prawa cywilnego stosuje się dopiero w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy (czyli UoSC i Kp.)
 
"...Podstawowym błędem, bywa utożsamianie pojęć: prawa pracy i Kodeksu pracy..."
- mój błąd, zamiast "prawa pracy" miało być "Kodeksu pracy" z tym, że w niczym to nie zmienia naszej sytuacji.

"...W przypadku braku regulacji w jakimś zakresie, stosuje się Kodeks pracy..."
- o ile w Ustawie jest wyraźne odesłanie do Kodeksu pracy, w naszym przypadku zarówno w Ustawie o SC jak i w Ustawie o KAS takiego odesłania nie ma, jest jedynie wskazanie Sądu Pracy jako organu rozstrzygającego.
 
Ostatnia edycja:
"Sądy pracy mogą mieć od 2017 r. sporo roboty..."

Przy przejściu do KAS będziemy musieli podpisać przyjęcie nowych warunków zatrudnienia, co w praktyce zamyka nam drogę sądową.
 
Ostatnia edycja:
"Być może źle pojmuję niektóre prawne zapisy, lecz Twoje "osobiste przerabianie", mogło oprzeć się na błędnej ich interpretacji..."

Jest to interpretacja Sądu Okręgowego w Lublinie (w rejonie wygrałem, okręgowy mnie zamiótł bez wnikania w szczegóły - wcale mi się to nie spodobało).
 
Wcale nie, nic nie będziemy musieli podpisywać. Banaś nie ma prawa pozbawić nas stopni, nasza sytuacja jest o niebo lepsza niż w 2007 roku. W nowej służbie wszystkich funkcjonariuszy będzie musiał przyjąć jako funkcjonariuszy bez łaski a jak nie to mamy podstawę żeby iść do sądu. Prawo nie działa wstecz i nie można nikomu odbierać praw nabytych. Czy słyszał ktoś z was, żeby jakiemuś mundurowemu odebrano bezpodstawnie stopień. Zmiana nazwy niczego tu nie zmienia. LWP też zmieniono nazwę na WP, ale stopnia nikomu nie odebrano. Przykład gen. Jaruzelski, gen. Kiszczak.
 
Wcale nie, nic nie będziemy musieli podpisywać. Banaś nie ma prawa pozbawić nas stopni, nasza sytuacja jest o niebo lepsza niż w 2007 roku. W nowej służbie wszystkich funkcjonariuszy będzie musiał przyjąć jako funkcjonariuszy bez łaski a jak nie to mamy podstawę żeby iść do sądu. Prawo nie działa wstecz i nie można nikomu odbierać praw nabytych. Czy słyszał ktoś z was, żeby jakiemuś mundurowemu odebrano bezpodstawnie stopień. Zmiana nazwy niczego tu nie zmienia. LWP też zmieniono nazwę na WP, ale stopnia nikomu nie odebrano. Przykład gen. Jaruzelski, gen. Kiszczak.

Na ostatnim zebraniu, poinformowano nas, że od 01.01.2017 Służba Celna formalnie przestaje istnieć. W przeciągu 5 miesięcy od tego momentu otrzymamy propozycje pełnienia służby w KAS, którą będziemy mogli przyjąć albo nie. Propozycji tej nie otrzymają wszyscy. W świetle tego, nasza sytuacja jest dużo gorsza niż w 2007 r.
Chyba, że idea KAS upadnie (co też jest prawdopodobne).
 
Osobiście - myślę, że propozycji nie otrzymają osoby z uprawnieniami emerytalnymi w pełnym wymiarze a resztę zamiotą do SCS z zachowaniem stopni.
Tak na marginesie, nie rozumiem dlaczego tak się przejmujecie stopniami - dużo większe znaczenie mają stanowiska.
 
Ostatnia edycja:
kozzi29
tu trzeba będzie porozmawiać z dobrym prawnikiem który zna się na stosunkach służbowych w służbach mundurowych, kiedy i w jakich przypadkach można zwolnić ze służby i jakie są tego konsekwencje. Ten debilny kas będzie w prostej linii kontynuacją Służby Celnej której jesteśmy mianowanymi funkcjonariuszami, moim zdaniem teraz jest lepsza nasza sytuacja ponieważ w poprzedniej ustawie o SC nie było mowy o dożywotnim nadaniu stopnia a teraz jest, za chwilę zostaniemy dołączeni do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego. Są jasno określone przypadki kiedy można zwolnić funkcjonariusza lub zabrać mu stopień. Jeśli żyjemy w państwie prawa a jeszcze ciągle mam taką nadzieję, to nie będzie takie proste kogokolwiek z nas zwolnić.
Stopnie dają nam gwarancje służby oraz emki poza tym zobacz kto je nadaje a kto daje stanowiska, stopnie są dużo bardziej ważniejsze niż stanowiska.
 
Ostatnia edycja:
Osobiście - myślę (mam nadzieję), że propozycji nie otrzymają osoby z uprawnieniami emerytalnymi w pełnym wymiarze a resztę zamiotą do SCS z zachowaniem stopni.
Tak na marginesie, nie rozumiem dlaczego tak się przejmujecie stopniami - dużo większe znaczenie mają stanowiska.

Kij ma dwa końce. Uważasz, że masz ok stopień a kiepskie stanowisko to mówisz to co mówisz. Ale nikt pod Ciebie, bo tobie personalnie tak odpowiada nie będzie robił zmian. Są tacy co maja dobre stanowisko a gorszy stopień i oni będą uważali odwrotnie - stanowiska zostawmy a stopnie zmieńmy. Nie tędy droga. Dla mnie dobra zmiana to weryfikacja uwłaszczenia/modernizacji z 2009 przeprowadzonej przez poprzedniego SSC z zarówno w stosunku do stopni i stanowisk. Weryfikacja uwłaszczenia się grupy ludzi na Służbie Celnej. Weryfikacja gdzie będą uwzględnione czynniki obiektywne i sprawiedliwe dla wszystkich a nie dla plecaków i ich mocodawców. Dla jednych się nic nie zmieni, inni może sprawiedliwie zyskają, a ,,grube koty,, z błyskawicznymi karierami będą tam gdzie powinni być gdyby zasady od początku były przyzwoite.

A dla czego uprawnień mają co do zasady mają nie dostać osoby posiadające pełne uprawnienia. Nie trzeba konstytucjonalisty aby stwierdzić, że to jest nie zgodne z prawem.
 
Back
Do góry