• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Akcja protestacyjna

"Niestety nasze postulaty nie są jasne, już dawno przestały być jasne !!!

Dla mnie takim przykładem są emerytury i wyrok TK. Przyznaję, że bezpośrednio po wyroku miałem inne podejście do tematu ale przemyślałem temat i zmieniłem zdanie. Zbierałem podpisy pod projekt obywatelski tj. włączenie wszystkich do systemu zaopatrzeniowego. Wiosną pojawiło się stanowisko MF 15/55, później 5/15/55 - stanowisko stanowiące o włączeniu do jakiś ,,ala pomostówek,, I co zrobiły ZZ ??? Nie negowały tej propozycji pomostówki tylko walczyły o jedno: najważniejsze aby dotyczyło wszystkich. Mam wrażenie, ze ZZ czekały tylko na propozycje od MF pomostówki typu przejścia na emke w wieku 60 lat tylko aby dotyczyło wszystkich. Ja wykonuje zadania wymienione przez TK w wyroku i dlaczego moim kosztem mam oddać prawdziwą emke mundurową na jakąś posraną pomostówkę. Nawet ekspertyza prof. Chmaja mówiąca, że wystarczy jeden dzień wykonywać określone zadania i emka się należy - stronie ZZ nie odpowiadała. Wybacz ale Ja nie zamierzam się poświęcać dla osób, które choćby jednego dnia nie przepracowały w takich komórkach jak: WZP, OC graniczne, OC wewnętrzne. Dozór, DŚ. Ja wiem, że ,,niby,, była negowana propozycja 55 lat ale proszę nie obrażać ludzkiej inteligencji. Wiemy, że było to robione na niby (pozorowane) i cel był inny.

Później okazało się że jest pewien postulat i został on przedstawiony na niedawnych rozmowach w ministerstwie o gwarancji zastania w mundurze dla tych co mają 5/15 lat. Nie chciano to zgłosić jako oficjalny postulat ZZ tylko wcisnąć jako przedstawiany przez MF. To Ja się spytam co z tymi co mają np. 13 lat służby w zwalczaniu (13 lat wykonując zadania z wyroku TK) ??? Ja chętnie będę protestował za zachowanie mundurów dla tych co przed wyrokiem TK z 03.03.2015r. byli w odpowiednich komórkach a nie za tych ,,Misiewiczów,, z ostatnich miesięcy albo za tych co nawet jednego dnia nie przepracowali we wskazanych jednostkach.

Następny postulat to gwarancja niezmiennej pensji ??? Ja się utraty uposażenia za St. specjalistę nie boję. Może St. ekspert który ma nasrane na pagonach po uwłaszczeniu z czasów Kapicy, może się obawiać. Ja chętnie pójdę i będę protestował ale np. za gwarancję do pensji mł. eksperta.

Dlaczego nie ma postulatów przy okazji ustawy o KAS zmiany wartościowania ??? Przecież ten system w KAS powieli tą samą patologię. Na tym forum słyszę o ,,jednolitej formacji,, że w każdej chwili DIC lub NUC może przenieść do innej komórki do innych zadań. Ja uważam, ze wartościowanie temu przeczy, bo jak można sobie wyobrazić eksperta wykonującego zadania specjalisty. Przecież to jest okradanie państwa. Ciekawe dlaczego nie ma tych postulatów, tym bardziej w kontekście emerytur dla wszystkich bez wyjątków.

Konkretne postulaty są istotne bo wielu by chciało wiedzieć o co walczy i dla kogo ??? A później proszę się nie dziwić, że całe środowisko nie jest skonsolidowane ??? Ile jeszcze lat inni będą na czyiś plecach .... innych rękami .....

PS. to są moje żale i zaraz się ktoś odezwie, ze nie jest na to czas ale ja słyszę, że to nie czas na to od 1,5 roku !!!"

O tym się mówi na granicy. Dobrze by było jakby ZG wraz z przewodniczącym wreszcie spojrzał prawdzie w oczy i zdjął różowe okulary.
 
Kolejna pikieta ? Z rozmów z młodymi funkani i nie tylko wynika że nikt nie ma zamiaru nigdzie jechać . Przyjadą pewnie tylko Izby i Urzędy bo to oficerowie i eksperci z tych miejsc maja delirkę z powodu KAS.
 
Wiem, że o tym się mówi morbut, bo część kadry, wmówiła funkcjonariuszom na granicy, że są bezpieczni w związku z wejściem w życie KAS. Niestety takie gwarancje nie istnieją, poza oczywiście deklaracjami przełożonych, a o tym jak będzie nie wie nawet sam dyrektor a co dopiero kierownik OC czy Naczelnik, dlatego radzę zdjąć różowe okulary.
Chcę jednak dodać, ku pokrzepieniu serc, że mamy już wstępnie przeanalizowany z prawnikami temat ucywilnienia i pozbawienia mundurów i opcji zero w służbie mundurowej pod kątem zgodności z Konstytucją i wychodzi nam, że jest to niekonstytucyjne. Będę jeszcze przekonywał Ministra, aby w Senacie się z tego wycofał. Jeżeli tego nie zrobi wywołany zostanie gigantyczny spór prawny i narażenie SP na odszkodowania. Związek czyni już też przygotowania, aby zapewnić pełną ochronę prawną i reprezentację w nieuniknionych procesach członkom Związku.
 
Ostatnia edycja:
Oczywiście nie należy traktować mojego wpisu jako gwarancji, że wygramy, jednak widzimy punkty zaczepienia do wykazania niekonstytucyjności takich rozwiązań i deklaruję, że podejmiemy profesjonalny spór prawny
 
Wiem, że o tym się mówi morbut, bo część kadry, wmówiła funkcjonariuszom na granicy, że są bezpieczni w związku z wejściem w życie KAS. Niestety takie gwarancje nie istnieją, poza oczywiście deklaracjami przełożonych, a o tym jak będzie nie wie nawet sam dyrektor a co dopiero kierownik OC czy Naczelnik, dlatego radzę zdjąć różowe okulary.
Chcę jednak dodać, ku pokrzepieniu serc, że mamy już wstępnie przeanalizowany z prawnikami temat ucywilnienia i pozbawienia mundurów i opcji zero w służbie mundurowej pod kątem zgodności z Konstytucją i wychodzi nam, że jest to niekonstytucyjne. Będę jeszcze przekonywał Ministra, aby w Senacie się z tego wycofał. Jeżeli tego nie zrobi wywołany zostanie gigantyczny spór prawny i narażenie SP na odszkodowania. Związek czyni już też przygotowania, aby zapewnić pełną ochronę prawną i reprezentację w nieuniknionych procesach członkom Związku.

Tam gdzie ja pracuję, nikt nikomu nic nie wmawiał. Funkcjonariusze mają świadomość niebezpieczeństwa i braku gwarancji, ale każdy wątpi że znajdzie się wielu ekspertów z izb chętnych na pasy. A nie oszukujmy się ile może stracić specjalista z dwiema belkami na pagonie pracujący na te 2 belki prawie dekadę.
 
Tam gdzie ja pracuję, nikt nikomu nic nie wmawiał. Funkcjonariusze mają świadomość niebezpieczeństwa i braku gwarancji, ale każdy wątpi że znajdzie się wielu ekspertów z izb chętnych na pasy. A nie oszukujmy się ile może stracić specjalista z dwiema belkami na pagonie pracujący na te 2 belki prawie dekadę.

Znany jest przypadek, gdy NUC wraz z zastępcami tworzy sobie na koniec roku komórkę Referat WZP
 
Tam gdzie ja pracuję, nikt nikomu nic nie wmawiał. Funkcjonariusze mają świadomość niebezpieczeństwa i braku gwarancji, ale każdy wątpi że znajdzie się wielu ekspertów z izb chętnych na pasy. A nie oszukujmy się ile może stracić specjalista z dwiema belkami na pagonie pracujący na te 2 belki prawie dekadę.
Toteż napisałem część kadry.
Ja też jestem specjalistą, który dostał po 20 latach służby podwyżkę do 3048zł i znając stan faktyczny czuję się zagrożony, podobnie jak wszyscy wokół mnie o podobnym statusie.
Wątpliwości i nadzieja, że nie znajdą się chętni na Twoje miejsce to trochę mało. Zapewniam Cię, że wobec widma zwolnienia czy ucywilnienia znajdzie się aż nadto. Ponadto "misiewicze" czekają też poza SC.
Piszę to wyłącznie z sympatii, pragnąc wyrwać Was z tej ułudy.
 
Ostatnia edycja:
Sławku jest jeszcze jedna moim zdaniem bardzo ważna sprawa. Jak wiemy z ustawy o KAS mundurowymi mają zostać m.in. pracownicy z UKS którzy zdali egzamin na Inspektora Kontroli Skarbowej. Wiem że takich osób w skali kraju jest niewiele. Należy w tym miejscu przypomnieć że w 2004 roku do Służby celnej przeszło z UKS wielu pracowników- nie będących Inspektorami którzy otrzymali mundury, zostali ekspertami itd. Czy nie byłoby sprawiedliwie dla nas Funkcjonariuszy aby te osoby zostały ponownie cywilami zostawiając miejsca dla kwot przypisanych Funkcjonariuszom? Dlaczego osoby nie będące Inspektorami mają w nowej strukturze KAS pracować w mundurze? A takich osób jest bardzo wiele. Porusz proszę ten temat podczas prowadzonych rozmów. Niech będzie jakaś sprawiedliwość chociaż w tym temacie. Pozdrawiam
Trochę nieświeże informacje masz . Pierwszy raz słyszę aby uksiaki mieli mieć mundur z automatu. Jak coś to tylko wywiad i realizacja. A co masz do kolegów którzy przyszli w 2004 roku? W czym są gorsi od tych z 2005, 2010 itd? Może powiesz im to twarzą w twarz ze są gorsi od ciebie, bo ty np. pracujesz od ........
 
Oczywiście nie należy traktować mojego wpisu jako gwarancji, że wygramy, jednak widzimy punkty zaczepienia do wykazania niekonstytucyjności takich rozwiązań i deklaruję, że podejmiemy profesjonalny spór prawny

Dobrze Sławek' że dostrzegłeś oczywistą oczywistość czyli niekonstytucyjność działań odnośnie opcji zero i siłowego ucywilnienia funkcjonariuszy. Nawet niezbyt biegły prawnik wypunktuje to bez specjalnego wysiłku intelektualnego. Odnośnie wpisu "co może stracić specjalista SC"? Odpowiem : wszystko na gruncie zawodowym bo pracę.
 
Trochę nieświeże informacje masz . Pierwszy raz słyszę aby uksiaki mieli mieć mundur z automatu. Jak coś to tylko wywiad i realizacja. A co masz do kolegów którzy przyszli w 2004 roku? W czym są gorsi od tych z 2005, 2010 itd? Może powiesz im to twarzą w twarz ze są gorsi od ciebie, bo ty np. pracujesz od ........

Popek nie odpisuj na idiotyczne wpisy. Myślę, że celowe aby dezintegrować środowisko.
 
Na granicach nikt spośród potrafiących samodzielnie myśleć nie będzie protestować. Nikt tyle złego nie zrobił granicy co te wasze związki. A herezje typu: "zastąpi was skarbówka, będziecie cywilami za najniższą krajową, wszystkich was zwolnią" powstały na tym forum. Każda zmiana będzie na lepsze bo takiego syfu jak jest teraz nie da się dłużej wytrzymać. Wy sobie protestujcie ale nie reprezentujecie granicy tylko siebie
 
Co dzieje się w sprawie projektu obywatelskiego (druk nr 30)?
Czy ktoś z MF czy prezydium PIS lub Rządu RP dostrzegł niekonstytucyjność zapisów 5/15/55.
Przecież to rozwiązanie na pierwszy "rzut oka" nie pasuje do systemu emerytalnego ZUS i tym bardziej do MZWiA.
Nawet przy najbardziej złych intencjach ze strony ustawodawcy tylko przyznanie uprawnień jako rekompensatę za ciężką pracę funkcjonariuszom wykonującym czynności tkzw."policyjne" na zasadach takich samych jak fc Policji (15 lat służby przyjętym przed 2013 i 25 lat i wiek 55 przyjętym po 2013) do wykonania wyroku TK w najwęższym z możliwych zakresie.
Wprowadzenie 5/15/55 doprowadzi do fali pozwów sądowych w których fc wymienieni w orzeczeniu TK będą dochodzić własnych praw konstytucyjnych i nikt tego nie zmieni.
Nie wypisujcie tekstów typu "zmiany w emeryturach Policyjnych" bo to dopiero chore pomysły bo nikt zdrowo myślący takiej reformy nie wprowadzi.
Obecnie funkcjonariusze Służby Celnej są dalej dyskryminowani a już 2 lata minęły od wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Chciałbym zaapelować do ZZ Celnicy.pl aby na podkomisji zarekomendowali takie właśnie rozwiązanie zgodne z wyrokiem TK a nie komedię w postaci 5/15/55. Na pewno strona rządowa przychyli się do stanowiska ZZ bo jest to zgodne z wyrokiem TK. Pożyjemy zobaczymy kto podpowiedział w MF rozwiązanie 5/15/55.
Czyżby to te same związki które sprzedały podczas wartościowania szeregowych funkcjonariuszy z granicy,
dozoru, wzp?
Chcecie aby granica walczyła o przywileje biurowców to najpierw ZZ niech walczą o oczywiste prawo do emerytur mundurowych funkcjonariuszom wykonującym czynności wymienione w wyroku TK a nie o jakieś pomostówki dla 55letnich przyjaciół króliczka z kadr, z wyszperanymi w aktach 5ma latami w kontroli. SKANDAL!!!!!!
 
Custom.
To rzeczywiście herezje i uspokajam f-szy z granicy. Te herezje podejrzewam wymyśliłeś na potrzeby swojego postu.
Moje wpisy wynikają z troski o wszystkich funkcjonariuszy, w tym oczywiście tych pełniących służbę na tzw. pasie i są to zupełnie inne obawy niż raczyłeś stworzyć na potrzeby swojego wpisu.
Sytuację na granicy znam, bo byłem w wielu miejscach i rozmawiam z funkcjonariuszami i o problemach w służbie i uwierz mi, że KAS nic nowego nie wnosi w tej materii, a jedynie zagrożenia, o których wyżej pisałem.
Emerytury nie są związane z KAS-em i jestem przekonany, że o to będziemy walczyć.
I jeszcze pytanie: co złego zrobiłem dla granicy, bo nikt nigdy nic mi na ten temat nie zgłaszał, a wręcz przeciwnie? No chyba, że piszesz o innych ZZ. Jeśli tak, to ja się nie wypowiadam na ten temat.
 
Na tym forum słyszę o ,,jednolitej formacji,, że w każdej chwili DIC lub NUC może przenieść do innej komórki do innych zadań. Ja uważam, ze wartościowanie temu przeczy, bo jak można sobie wyobrazić eksperta wykonującego zadania specjalisty. Przecież to jest okradanie państwa.

mała uwaga - nie wiem jak jest u ciebie, ale są oc graniczne, gdzie nie jest niczym niecodziennym, że na jednym pasie jest mł ekspert a na innym mł spec, albo że rewizję na bks robią wspólnie

o tym aspekcie pisałem wielokrotnie, że nie jest to nic innego jak dyskryminacja - za podobne obowiązki powinna być podobna płaca, należy skończyć z fikcją w wartościowaniu - ludzie robiący to samo muszą mieć to samo stanowisko - to jest kwestia przyzwoitości i zgodności idei wartościowania z rzeczywistością - nie może być tak że za to samo jeden ma 2300 a inny 3700

niestety - temat nie wzbudził zainteresowania forumowiczów i zz - i to nie tylko dziś, rok temu czy dwa - w ogóle ;(
 
Bolo 1999.
Rozmawiałem na ten temat wielokrotnie z ludźmi i składałem propozycje wystąpienia z pozwami. Każdy członek Związku może z pomocą prawnika wg nas próbować dochodzić tych spraw sądownie. Trudno przewidzieć jaki byłby finał, bo w grę wchodzą sądy powszechne, więc różnie może być, nie tak jak w sądach administracyjnych, gdzie dla nas jest trudniej. Nie wypróbowaliśmy tej drogi, no może poza jedną sprawą przegraną, ale to tylko dlatego, że nie było chętnych. Ta jedna przegrana o niczym nie świadczy, bo jak wspomniałem to sądy powszechne i różnie może być w kolejnych sprawach. Wiem, że próbowali też sami f-sze ze swoim prawnikiem w jednym z UC w centrum Polski, ale nie poinformowali mnie o zakończeniu sprawy. Nie wiem w jakim kierunku poszli, czy dyskryminacja i nierówne traktowanie czy coś jeszcze dołożyli do pozwów? Pism do nowego SSC na temat wartościowania poszło dużo i dużo zostało przekazane. Widać dotarło, bo SSC mówi o złym wartościowaniu przy różnych okazjach. Twierdzi, że KAS to naprawi, tak mówili już zresztą w grudniu ubiegłego roku i tutaj zwracam honor poprzednikom, bo być może KAS rzeczywiście jest w stanie to zmienić i zniwelować szkody wyrządzone przez wartościowanie. Pamiętajmy jednak, że będziemy równać do tych co jest ich najwięcej, czyli do AP, gdzie zarobki są wg powszechnej opinii, chyba prawdziwej(nie sprawdzałem), jednak nieco niższe, a to oznacza, że w razie ucywilnienia możemy pozostać z gołym uposażeniem zasadniczym, tym do którego Nam niedawno podniesiono pensję. Nie ma żadnych kryteriów, jest zupełna dowolność nowego pracodawcy jak to określi.
Nikt natomiast pełniący służbę w tzw. komórce mundurowej nie może być pewny, czy nie zostanie ucywilniony.

Jest jeszcze mechanizm eliminowania ze służby skutecznych w zwalczaniu f-szy. Bardzo popularny i głośny w latach 2003-2007, ale i później, jednak już na znacznie mniejszą skalę. SSC nie jest w stanie upilnować, a sami widzicie, że w niektórych miejscach decydują wciąż nie do końca kryształowi przełożeni. Tacy z różną nieciekawą przeszłością. W MF i na wyższych stanowiskach w IC są wciąż osoby, które współuczestniczyły wraz z poprzednim SSC w kryciu różnych nieprawidłowości i różnych zjawisk niepożądanych, o których licznie pisaliśmy. Oni mogą mieć wpływ na obsadę w KAS i KAS jest dla nich okazją do wdrożenia tego mechanizmu i tego również należy się obawiać. Już nie mówię o zwykłej mściwości, zawiści, itp. zjawisk, które wraz z KAS ujawnią się ze zdwojoną siłą.
 
Custom.
To rzeczywiście herezje i uspokajam f-szy z granicy. Te herezje podejrzewam wymyśliłeś na potrzeby swojego postu.
Moje wpisy wynikają z troski o wszystkich funkcjonariuszy, w tym oczywiście tych pełniących służbę na tzw. pasie i są to zupełnie inne obawy niż raczyłeś stworzyć na potrzeby swojego wpisu.
Sytuację na granicy znam, bo byłem w wielu miejscach i rozmawiam z funkcjonariuszami i o problemach w służbie i uwierz mi, że KAS nic nowego nie wnosi w tej materii, a jedynie zagrożenia, o których wyżej pisałem.
Emerytury nie są związane z KAS-em i jestem przekonany, że o to będziemy walczyć.
I jeszcze pytanie: co złego zrobiłem dla granicy, bo nikt nigdy nic mi na ten temat nie zgłaszał, a wręcz przeciwnie? No chyba, że piszesz o innych ZZ. Jeśli tak, to ja się nie wypowiadam na ten temat.

Niejednokrotnie tu na forum pojawiały się takie sensacje, gdyby posty nie były usuwane (także moje) przytoczyłbym kto i kiedy. Poza tym aktywiści związkowi na poziomie oddziałów powtarzają to ciągle, mam podać nazwiska?
Granica i wewnętrzne mają rozbieżne interesy i nie będzie jedności. Przypomnę jak wyglądał protest w IC Przemyśl; wewnętrzne zrobiły odprawy kilkudziesięciu TIRów a potem pracownicy wyszli przed budynek i zrobili sobie zdjęcie z flagami. Na OC Medyka młodzi zostali umiejętnie podburzeni i poszli na L4, a na ich miejsce na pasy zeszli biurowi o których tak naprawdę młodzi walczyli.
Rok 2008 rząd ogłasza emerytury dla granicy, co na to związki? Słychać głośnie "Wszyscy albo nikt"
Rok 2012 przebąkują o emeryturach dla granicy, znów słychać "Wszyscy albo nikt"
Rok 2015 to samo "Wszyscy albo nikt"
Tym sposobem związki skutecznie pozbawiają przywilejów granicy bo łudzenie się że dostaną wszyscy jest niepoważne. Argument że ktoś pracował na granicy a teraz w wewnętrznym jest fałszywy, bo kto tylko mógł to uciekał z granicy na ciepłe posadki. Nikogo nie przenoszono na siłę (prócz likwidacji OC). Argument że w Policji Czy SG też są biurowi z przywilejami jest nietrafiony bo tam proporcje są 1:10, a w SC 10:1 a i tam ucywilnia się wszystko co możliwe.
Żadne związki nie reprezentują interesów granicy i coraz więcej ludzi to dostrzega w oddziałach granicznych.
 
Back
Do góry