• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Zmiana ustawy o SC

G

Guest

Gość
Jak w temacie.
Czy mamy w ogole szanse na zmiane ustawy,szczegolnie w kewstii ostatnich wydarzen (aresztowanie niewinnych a co za tym idzie nie konstytucyjne postepowanie a nimi).
 
Mozna sie bylo spodziewac takich komentarzy.
Prosze o pisanie na temat, bo mysle,ze to wazna kwestia i kazdemu powinno na tym zalezec.
 
Niedługo rozpoczną się pracę nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany do Ustawy o słuzbie celnej.
Najważniejsze zmiany to wg mnie:

1) uchylenie art.25 ust.1 pkt 8a
(jednocześnie stworzenie przepisów chroniących funkcjonariusza przed bezpodstawnymi pomówieniami itp -ochrona prawna; powoływanie obrońców z urzędu przez IC, gdyż pomówinie to atak na funkcjonariusza publicznego; przystopowanie prokuratorów, którzy nadużywają instytucji tymczasowego aresztowania)

Teraz trochę o WZP:
2) Przywrócenie uprawnień operacyjno-rozpoznawczych;
3) Przyznanie uprawnień do zatrzymania osoby i jej konwojowania;

Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, musimy wiedzieć, że wykonując swoje obowiązki przysługuje nam ochrona prawna, że nie musimy się niczegi i nikogo bać ( a najmniej [przemytników, przestępców) jeżeli postępujemy zgodnie z literą tegoż prawa. Musimy mieć także odpowiednie narzedzia (wywiad, tzn. czynności operacyno rozpoznawcze) dzięki którym nie będziemy działać na ślepo. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną służbą w Europie, jeżeli nie na świecie, która nie może sama szukać informacji o przemycie i przestępcach, wykorzystując do tego celu wywiad.

Czy PiS celowo odebrał w 2006r Służbie Celnej czynności operacyjno-rozpoznawcze? Czyżby komuś SC nadepnęłą na odcisk, czy po prostu nie wiedzieli, czym się zajmujemy?
 
I to jest wazna informacja.
Poza podwyzkami, powinnismy sie na tym skupic,a jesli sie uda bedzie to duzy krok naprzod.
 
jabol napisał:
Czy PiS celowo odebrał w 2006r Służbie Celnej czynności operacyjno-rozpoznawcze? Czyżby komuś SC nadepnęłą na odcisk, czy po prostu nie wiedzieli, czym się zajmujemy?

Nic nie dzieje sie przypadkiem, przyczyn tego stanu rzeczy nalezalo by upatrywac w fakcie, ze ta sama osoba, ktora onegdaj byla szefem GIC-u, obecnie jest ( jeszcze) szefem CBA, a tajemnica poliszynela jest ze ma ów osobnik alergie na sluzbe celna.
 
Poul. To będzie prawdopodobnie projekt rządowy (ale dowiedz się więcej u Sławka). Federacja będzie czynnie uczestniczyć w pracach także w formie lobbingu - takie deklaracje słyszałem.


Musze dodać jeszczę jedną kwestię.

Tylko zmiany prawne (ochrona prawna, nowe uprawnienia) w połączeniu z poprawą płac może przynieść korzyść.

1)Jeżeli podniesione zostaną tylko płace, to skuteczność pracy powinna ulec poprawie, czyli efektywność m.in. na granicy wschodniej wzrośnie. Wzrośnie także liczba pomówień, donosów, czego efektem będzie większa liczba zatrzymań, zwolnień funkcjonariuszy na podstawie obecnych przepisów w połączeniu z nierzetelnym/nadgorliwym/nieuzasadnionym postępowaniem prokuratorów.

2) Jeżeli nastapi tylko zmiana przepisów, to nie będzie chętnych do pracy nawet, jeżeli będą zachęcać najnowocześniejszym sprzętem do kontroli zakupionym z funduszy UE.

3) W przepisach ochronnych trzeba uwzględnić zadośćuczynienie za zwolnienie ze służby w wyniku tymczasowego aresztowania (jeżeli już nie będzie art.25 ust.1 pkt 8a to tylko przy tymczasowym aresztowaniu zwlania się funkcjonariusza ze służby) z zaliczeniem stażu pracy, ewentualnych podwyżek i oczywiście przywróceniem do służby po uniewinnieniu (jeżeli areszt trwał do końca procesu) lub umorzeniu - nie mylić z warunkowym umorzeniem, bo to zupełnie inna kwestia)
 
Poul napisał:
Kto niby będzie opracowywał ten projekt zmiany ustawy?
Projekt z tego co wiem już jest tworzony w MF - ma zawierać wszystkie wyżej wskazane w któryms z maili elementy. 25 stycznia zapewne dowiemy się więcej .
 
Art. 25 powinien być usunięty w calości . Dlaczego piszecie że usunięty powinien być tylko 8a. 8b można zastosować np. w przypadku podobieństwa do kogos poszukiwanego, bądż z innego równie głupiego powodu i co wtedy?
 
Zwolnienie ze służby z powodu tymczasowego aresztowania na okres conajmniej 3 miesięcy powinno pozostać (w innych służbach tak jest). Ważne, żeby były dostępne narzedzia, dzięki którym można szybko i prawnie ustalić zasadność takiego zatrzymania/aresztowania, i jeżeli jest zasadne to wiadomo co, ale jezeli jest nieuzasadnione, to zrobić wszystko z mocy prawa aby oczyścić dobre imię służby i funkcjonariusza, ale nie pozostawiać tego samemu funkconariuszowi, który jako aresztowany nie ma w naszym państwie żadnych praw, tylko Przedstawiciel IC-adwokat/przedstawiciel ubezpieczyciela udzieli wszelkiej pomocy prawnej

Gdyby nie było obligu w zwolnieniu, to aresztowany np przez 2 lata dostawałby pensję i byłaby to luka w przepisach, a tego przecież nikt nie chce.


PS Można także ubezpieczyć (jeżeli jest taka możliwość) wszystkich funkcjonariuszy od odpowiedzialności za wykonywane czynności w pracy, włącznie z opcją zabezpieczenia prawnego w jakimkolwiek konflikcie z organami ścigania, gdy stroną postępowania jest funkcjonariusz i ma to związek z pracą. W taki przypadku Ubezpieczyciel wynajmuje kancelarię, która zapewnia pomoc prawną. Może to jest jakieś wyjście z sytuacji, ale czy znajdzie się ktoś, kto w tej formie i przy takim stanie prawnym podejmie się takiego ubezpieczenia przy ludzkich składkach?

PSII te ubezpieczenia opłacałby pracodawca :!: Funkcjonariusz wiedziałby, że w tych trudnych chwilach nie pozostaje sam. Co o tym myslicie?

PSIII Takie ubezpieczenia dotyczyłyby nie tylko granicy, ale całęgo kraju i różnychpłaszczyzn. Załóżmy, że funkcjonariusz jedzie samochodem, spowoduje wypadek (każdemu może się zdarzyć) z ofiarami i co? Zostanie później pozwany z powództwa cywilnego? I zostaje sam na lodzie!
Mamy Tasery a wypadki się zdarzają, więc to także można wziąść pod uwagę.
 
idiotyzmem jest, że osoba która się przyzna do popełnionego czynu , oskarży nastęonych byle tylko ratować własną d.., zostaje zawieszona i bierze połowę pensji. A ten co zostaje pomówiony i się nie przyznaje zostaje natychmiast wyrzucony. Powstają paradoksy, że osoba złapana na braniu celowo podrzuconej kasy, świeci jak choinka i zostaje zawieszona.
 
I tu wg mnie kłania zbyt częste wykorzystanie tymczasowego aresztowania przez Prokuratora. Czy zachodzi podejrzenie mataczenia? Wydaje mi się, że nie. Prokuratura stosuje stare metody zmiękczające.
 
Jabol masz rację trzy miesiące były przed zmianami do ustawy o SC i powinny być i teraz. Jednocześnie dalej uważam że art.25 powinien być usunięty w calości. W ustawie powinien być zapis który pozwalał by zwalniać obligatoryjnie jedynie złapanych na "gorącym uczynku"
 
Art.25 jest potrzebny, gdyż określa przypadki, w których zwalnia się ze służby. Bez niego byłoby w pewnych sytuacjach ciężko.

Zmiania przepisów dotyczących zwolnień lekarskich (na razie płatne w 100%) lub danie dodatku pieniężnego, który by nie przysługiwał na zwolnieniu. (mogą nie zmienić tego wyższe pensję, bo miglanców nie brakuje i na zwolnienia i tak będą chodzić)

w art.6l ust.1 pkt. 8 powinien otrzymać brzmienie:
8- dokonywać przeszukania osób , pomieszczeń, bagażu i środków transportu, również przy użyciu psów służbowych.

wbrew pozorom bardzo ważny zapis o psach służbowych
 
Back
Do góry