• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Większy podatek dla pracujących emerytów w 2022r - Polski Ład

Prog-Res

Aktywny użytkownik
Dołączył
20 Listopad 2015
Posty
51
Punkty reakcji
118
Analizując skutki podatkowe dla podatku dochodowego dla osób fizycznych wprowadzone Polskim Ładem zauważyłem, że od stycznia 2022r. wszyscy pracujący emeryci służb mundurowych (w tym emeryci SC/SCS) a także emeryci cywilni otrzymają znacznie mniejsze pensje z powodu naliczenia większej zaliczki od podatku dochodowego.
W analizach wykorzystałem kalkulator dostępny na stronie:
Aby emeryt mógł obliczyć swoją pensję w 2022r. powinien:
1) wpisać w poszczególnych rubrykach miesięcznych kwotę brutto swoich prognozowanych do osiągnięcia zarobków,
2) w "Informacjach dodatkowych" zaznaczyć (zaczekować) rubrukę: "nie złożyłem PIT-2". Zaznaczenie tej rubryki oznacza, iż w obliczeniach zaliczek na podatek dochodowy nie będzie uwzględniana kwota wolna (KW) wynosząca od nowego roku 425 zł / miesięcznie. Podatnik (emeryt) nie może wnioskować o jej stosowanie, gdy jest już ona raz zastosowana. W przypadku emerytów KW jest zastosowana do obliczenia zaliczki podatkowej przy ustalaniu emerytury.

Każdy z emerytów mundurowych niezależnie czy otrzymuje niewielką emeryturę 2000 zł/netto/miesięcznie czy emeryturę 5000 zł/netto/miesięcznie, który dorabia na etacie za 5000 zł/brutto/miesięcznie uzyska mniejszy zarobek roczny netto w stosunku do 2021r. aż o 4008 zł.

Niestety w oficjalnym kalkulatorze wynagrodzeń dostępnym na stronie MF służącym do obliczania zarobków po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie ma tej funkcji do zaznacznia/odznaczenia dyspozycji nie stosowania kwoty wolnej.
 

Attachments

  • Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład.pdf
    75,7 KB · Wyświetleń: 404
Ostatnia edycja:
Nie za bardzo rozumiem jak kolega wyliczył coś na podstawie tego kalkulatora ponieważ zawiera on w każdym przypadku składki na ZUS, których ani my ani emeryci nie płacimy. Przy okazji czy ktoś pomyślał co w nowym ładzie będzie z naszymi ucywilnionymi kolegami, którzy biorą emeryturę i dalej pracują np. w tzw. kasie. Pracującym emerytom przed 60 rokiem życia kobiety i 65 rokiem życia mężczyźni ulga nie przysługuje a pracownikom przysługuje. To naszym pracującym kolegom emerytom będzie przysługiwała ulga w nowym ładzie czy nie będzie?
 
Nie za bardzo rozumiem jak kolega wyliczył coś na podstawie tego kalkulatora ponieważ zawiera on w każdym przypadku składki na ZUS, których ani my ani emeryci nie płacimy. Przy okazji czy ktoś pomyślał co w nowym ładzie będzie z naszymi ucywilnionymi kolegami, którzy biorą emeryturę i dalej pracują np. w tzw. kasie. Pracującym emerytom przed 60 rokiem życia kobiety i 65 rokiem życia mężczyźni ulga nie przysługuje a pracownikom przysługuje. To naszym pracującym kolegom emerytom będzie przysługiwała ulga w nowym ładzie czy nie będzie?
Ulga dla tzw klasy średniej oczywiście im przysługuje, ale tylko od pensji (od emerytury NIE).
Inną sprawą jest kwota wolna (zwiększona od przyszłego roku). Strata od przyszłego roku polega na zwiększeniu składki zdrowotnej bez możliwości jej odliczenia od dochodu. Druga strata to brak możliwości zastosowania ulgi do przychodu wynikającego z emerytury.
W wyliczeniacha @Prog-Res mi też coś nie gra. Nie liczyłem tego, ale analizując ogólne zasady ulgi dla klasy średniej i zastosowania kwoty wolnej, straty będą uzależnione od wysokości emerytury, od wysokości zarobków i proporcji jednego świadczenia do drugiego.
Każdy pracujący emeryt powinien (nie musi) złożyć PIT2 jeśli przy rozliczeniu nie chce mieć niespodzianki. Kwota straty o której pisze @Prog-Res wynika z tego, że pracodawca (przy niezłożeniu PIT2) będzie odliczał kwote wolną, która jest juz uwzględniona przy emeryturze. Wtedy przy rozliczeniu rocznym trzeba będzie oddać fiskusowi 12x425 zł. (co daje kwotę podaną przez @Prog-Res )
W tym roku pracujący emeryci, którzy w pensji maja uwzględnioną kwotę wolną też muszą ją oddać w rozliczeniu rocznym, tylko kwota jest duuużo mniejsza.
Najwięcej stracą pracujący emeryci, których łaczny przychód (emerytura + pensja) przekroczy 133 692,01 zł, co przy dobrej emeryturze i zarobkach na poziomie średniej krajowej jest prawdopodobne.
 
Kalkulator nie jest mego autorstwa. Wyliczenia są dziełem tego kalkulatora. Nie mam dostępu do zastosowanych w nim algorytmów.
Jest jak zaznaczyłem na wstępie ogólnie dostępny na stronie internetowej Infor.pl i dotyczy wyliczenia PENSJI z dodatkowej pracy a więc prawidłowo zawiera składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy.
Wyliczenie załączone do przedmiotowego postu jest TYLKO zapisem pdf ze strony Infor. pl do:
  • wpisanych przeze mnie wartości pensji brutto 5000 zł/miesiąc
  • zaznaczenia opcji "nie złożyłem PIT-2". (jako pracujący emeryt nie mogę złożyć tego PIT-2)
Jako emeryt zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych z 1991r. (art 32) nie będę mógł od 2022r. wystąpić do ZER o zaniechanie wykorzystania kwoty wolnej do wyliczenia emerytury i wykorzystania jej (zamiennie) do zastosowania do wyliczania pensji (informacja z wczoraj otrzymana z telefonicznej infolinii ZER).
 

Attachments

  • PIT-2.pdf
    144,2 KB · Wyświetleń: 213
Ostatnia edycja:
Kalkulator nie jest mego autorstwa. Wyliczenia są dziełem tego kalkulatora. Nie mam dostępu do zastosowanych w nim algorytmów.
Jest jak zaznaczyłem na wstępie ogólnie dostępny na stronie internetowej Infor.pl.
Wyliczenie załączone do przedmiotowego postu jest TYLKO zapisem pdf ze strony Infor. pl do:
  • wpisanych przeze mnie wartości pensji brutto 5000 zł/miesiąc
  • zaznaczenia opcji "nie złożyłem PIT-2".
No właśnie, problem polega na tym, że zaznaczyłeś opcję bez PIT2, stąd teoretyczna strata. Taka sytuacja dotyczy nie tylko pracujących emerytów. Dotyczy to też osób mających więcej niż jednego pracodawcę. Kwota wolna jest ograniczona kwotowo. Jeśli pracownik nie poinformuje pracodawcy, że otrzymuje inne dochody (PIT2) domyślnie każdy pracodawca uwzględnia ulgę, stąd konieczność jej zwrotu przy rozliczeniu rocznym. Przelicz sobie raz jeszcze z opcją "złożyłem PIT2, strata będzie mniejsza.
Jedno jest pewne, Polski Ład zalicza pracujących emerytów do cwaniaków (słowa najważniejszego polityka w kraju) którzy muszą sie dołożyć budżetu.
Z tym PIT2 trochę chyba zamieszałem, jest odwrotnie niż pisałem. Niezłożenie PIT2 powoduje nieuwzględnianie ulgi
Kiedy należy złożyć PIT-2

"Aby pracodawca mógł pomniejszać zaliczkę na podatek o podaną wyżej kwotę, pracownik powinien złożyć PIT-2:

przed otrzymaniem pierwszej wypłaty - w przypadku nowo zatrudnionych pracowników,
przed pierwszym przelewem w nowym roku podatkowym - pozostali pracownicy (art. 32 ust. 3 ustawy o PIT).
Dotrzymanie terminu złożenia PIT-2 jest o tyle istotne, że wywołuje to skutki na cały rok. Jeżeli pracownik nie złoży tego dokumentu lub złoży go po czasie, pracodawca przez cały rok nie będzie mógł pomniejszać zaliczki na podatek pracownika o ulgę podatkową.

Co ważne, żadne przepisy nie wymagają składania PIT-2 co roku. Oświadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym rok podatkowym, lecz także w następnych latach.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pit-2-czym-jest-i-kto-powinien-go-zlozyc"
 
Ostatnia edycja:
Ulga dla tzw klasy średniej oczywiście im przysługuje, ale tylko od pensji (od emerytury NIE).
Inną sprawą jest kwota wolna (zwiększona od przyszłego roku). Strata od przyszłego roku polega na zwiększeniu składki zdrowotnej bez możliwości jej odliczenia od dochodu. Druga strata to brak możliwości zastosowania ulgi do przychodu wynikającego z emerytury.
W wyliczeniacha @Prog-Res mi też coś nie gra. Nie liczyłem tego, ale analizując ogólne zasady ulgi dla klasy średniej i zastosowania kwoty wolnej, straty będą uzależnione od wysokości emerytury, od wysokości zarobków i proporcji jednego świadczenia do drugiego.
Każdy pracujący emeryt powinien (nie musi) złożyć PIT2 jeśli przy rozliczeniu nie chce mieć niespodzianki. Kwota straty o której pisze @Prog-Res wynika z tego, że pracodawca (przy niezłożeniu PIT2) będzie odliczał kwote wolną, która jest juz uwzględniona przy emeryturze. Wtedy przy rozliczeniu rocznym trzeba będzie oddać fiskusowi 12x425 zł. (co daje kwotę podaną przez @Prog-Res )
W tym roku pracujący emeryci, którzy w pensji maja uwzględnioną kwotę wolną też muszą ją oddać w rozliczeniu rocznym, tylko kwota jest duuużo mniejsza.
Najwięcej stracą pracujący emeryci, których łaczny przychód (emerytura + pensja) przekroczy 133 692,01 zł, co przy dobrej emeryturze i zarobkach na poziomie średniej krajowej jest prawdopodobne.
Czy wobec tego gdy np. miałabym dochodu za rok 2021 z tytułu umowy o pracę 45.000 zł a z tytułu emerytury 35.000 zł należy mi się ulga dla klasy średniej? Czy jest tak że nie osiągam wymaganego dochodu rocznego z umowy o pracę dla ulgi tj. 68.412 zł i ulga mi się nie należy? Z ulgi tej wyczytałam nie będą mogli skorzystać pracujący emeryci. Mam już mętlik w głowie od tych zmian
 
Czy wobec tego gdy np. miałabym dochodu za rok 2021 z tytułu umowy o pracę 45.000 zł a z tytułu emerytury 35.000 zł należy mi się ulga dla klasy średniej? Czy jest tak że nie osiągam wymaganego dochodu rocznego z umowy o pracę dla ulgi tj. 68.412 zł i ulga mi się nie należy? Z ulgi tej wyczytałam nie będą mogli skorzystać pracujący emeryci. Mam już mętlik w głowie od tych zmian
Za 2021 rok NIE. Ulga obowiązuje od przyszłego roku
 
tak wiem. Ale chodzi mi o to że teraz, tj. do 14.01.2022 roku muszę złożyć pracodawcy oświadczenie o niestosowanie ulgi, tak?
 
Jeżeli wiesz że twój przychód z tytułu umowy o pracę nie będzie większy niż 5700 zł za miesiąc to nie musisz nic składać ponieważ twój pracodawca (płatnik) nie zastosuje ulgi.
 
tak wiem. Ale chodzi mi o to że teraz, tj. do 14.01.2022 roku muszę złożyć pracodawcy oświadczenie o niestosowanie ulgi, tak?
Już sam zgłupialem. Im więcej czytam tym mniej rozumiem. Wygląda na to, że przychód sie nie sumuje i musisz z etatu zarobić min 68 tys rocznie żeby mieć ulgę dla klasy średniej. W moich wcześniejszych postach trochę się zamotałem.
Poczytaj artykuł
W artykule jest przykład etat + śmieciówka, ale jest to analogiczna sytuacja do etat + emerytura
Mam wrażenie, że mylisz też dwie sprawy: ulgę dla klasy średniej i odliczenie kwoty wolnej od podatku.
Dopytaj jakiegoś fachowca, bo mogę się mylić i opieram sie tylko na tym co wyczytałem w necie, ale wg mnie powinnaś złożyć oświadczenie o nie uwzględnianiu ulgi dla klasy sredniej. Kwoty wolnej od pensji za etat też nie uwzględnisz bo jest ona już wzięta pod uwagę przy emeryturze.
 
Jeżeli wiesz że twój przychód z tytułu umowy o pracę nie będzie większy niż 5700 zł za miesiąc to nie musisz nic składać ponieważ twój pracodawca (płatnik) nie zastosuje ulgi.
oczywiście, ze zastosuje, w wypadku, gdy dostaniesz w jednym miesiącu wypłate i nagrodę np. trzynastkę, w takich przypadków rekomenduje się składanie wniosku o nienaliczanie ulgi , czy jest to opłacalne, niech każdy sam skalkuluje, moim zdaniem, przy obecnym poziomie inflacji, korzystniej jest pobrać wyższe netto i dopłacić do końca kwietnia następnego roku niż odwrotnie, tzn. . skredytować państwo i odebrać nadpłatę w PICie
 
@radekprawny zastosuje tylko w miesiącu w którym pracownik weldzie w widełki. Tak więc czy w takim przypadku warto składać wniosek. Moim zdaniem nie.
 
Nie jestem pewny, czy pracodawca monitoruje twoją emeryturę ...
Czy aby na pewno w przypadku osób ucywilnionych w 2017r, pobierających emeryturę i nadal pracujących w IAS ?
Wiem że pracownicy i funkcjonariusze w mojej dawnej IAS w ostatnich dniach dostali wiadomość email dot. Polskiego Ładu a także w załaczeniu szereg załaczników w tym ten dot. stosowania kwoty wolnej i kosztów uzyskania przychodów. W mojej pracy kadrówka pokazywała mi również podobne oświadczenie.

Dużo się zmieniło w przepisach o podatku dochodowym, które bedą obowiązywać od 2022r. Zobaczcie ile stron miała dotychczasowa ustawa ale nowych stron dopisano w nowelizacji.
Jeżeli pobieram emeryturę i dodatkowo pracuję to dotychczas stosowanie kwoty wolnej (celowo czy omyłkowo) zarówno w wyliczeniach emerytury jak i w wyliczeniach pensji skutkowało w rozliczeniu rocznym koniecznością dopłaty na poziomie ok. 525 zł. Nie była to duża kwota niemal nie zauważalna dla emeryta jak i US. Bardzo ławo ją było zbilansować ulgami tak aby wyzerować PIT,
Od nowego roku takie dalsze stosowanie kwoty wolnej zarówno w emeryturze jak i w dodatkowej pensji spowoduje powstanie zobowiązania w kwocie co najmniej 4000 zł. Na pewno będzie to już kwota zaważalna dla podatnika przy rozliczeniu roczym a także kwota zauważalna dla US. A w takim razie oprócz konieczności dopłaty może istnieć zagrożenie otrzymania w poczcie zaproszenia do US w celu co najmniej złożenia wyjaśnień. Kto tak naprawdę już tak dobrze zapoznał się z nowymi przepisami i nowymi pułapkami podatkowymi znajdującymi się w nowych regulacjach aby być pewnym że nie grożą z tego tytułu wielkie nieprzyjemności.

Ta kwestia dotyczy jeszcze jednej grupy osób. Sa to emeryci mundurowi SC/SCS którzy pobierają zarówno emeryturę mudurową z ZER i cywilną z ZUS. Jedna emerytura wg opinii rzecznika ZUS powinna być ustalana z zastosowaniem kwoty wolnej a druga już nie.
A więc nawet w tym przypadku emeryt duuużo straci na PŁ.
 
Ostatnia edycja:
Czy aby na pewno w przypadku osób ucywilnionych w 2017r, pobierających emeryturę i nadal pracujących w IAS ?
Wiem że pracownicy i funkcjonariusze w mojej dawnej IAS w ostatnich dniach dostali wiadomość email dot. Polskiego Ładu a także w załaczeniu szereg załaczników w tym ten dot. stosowania kwoty wolnej i kosztów uzyskania przychodów. W mojej pracy kadrówka pokazywała mi również podobne oświadczenie.

Dużo się zmieniło w przepisach o podatku dochodowym, które bedą obowiązywać od 2022r. Zobaczcie ile stron miała dotychczasowa ustawa ale nowych stron dopisano w nowelizacji.
Jeżeli pobieram emeryturę i dodatkowo pracuję to dotychczas stosowanie kwoty wolnej (celowo czy omyłkowo) zarówno w wyliczeniach emerytury jak i w wyliczeniach pensji skutkowało w rozliczeniu rocznym koniecznością dopłaty na poziomie ok. 525 zł. Nie była to duża kwota niemal nie zauważalna dla emeryta jak i US. Bardzo ławo ją było zbilansować ulgami tak aby wyzerować PIT,
Od nowego roku takie dalsze stosowanie kwoty wolnej zarówno w emeryturze jak i w dodatkowej pensji spowoduje powstanie zobowiązania w kwocie co najmniej 4000 zł. Na pewno będzie to już kwota zaważalna dla podatnika przy rozliczeniu roczym a także kwota zauważalna dla US. A w takim razie oprócz konieczności dopłaty może istnieć zagrożenie otrzymania w poczcie zaproszenia do US w celu co najmniej złożenia wyjaśnień. Kto tak naprawdę już tak dobrze zapoznał się z nowymi przepisami i nowymi pułapkami podatkowymi znajdującymi się w nowych regulacjach aby być pewnym że nie grożą z tego tytułu wielkie nieprzyjemności.

Ta kwestia dotyczy jeszcze jednej grupy osób. Sa to emeryci mundurowi SC/SCS którzy pobierają zarówno emeryturę mudurową z ZER i cywilną z ZUS. Jedna emerytura wg opinii rzecznika ZUS powinna być ustalana z zastosowaniem kwoty wolnej a druga już nie.
A więc nawet w tym przypadku emeryt duuużo straci na PŁ.
Przed chwilą rozmawiałem z ZER i tracę 100 zł miesięcznie od nowego roku.
 
Dostałem decyzję z ZER i jestem po nowemu na minusie. Pytanie , czy emeryt taki jak ja pracujący dodatkowo może skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 
Back
Do góry