• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Umowa na zastepstwo

xNeul

Nowy użytkownik
Dołączył
11 Maj 2023
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dzień dobry, jestem w zatrudniona w urzędzie skarbowym na czas zastępstwa. Chciałabym spróbować przenieść sie do urzędu celno-skarbowego na pracownika mundurowego jak będzie nabór. Czy całą kwalifikacje, testy itp. będę przechodziła tak jak ktoś 'z ulicy'? Czy będzie to inaczej wyglądać. Czy w takim przypadku mam wieksze szanse na dostanie sie? Dodatkowo kilka lat temu dostalam kategorie D na kwalifikacji wojskowej w wku. Mam wpisane niedobor masy ciała, niedoczynność tarczycy. Najlepsze jest to że na tarczycę nie leczę się a wyniki mam w normie. Czy mam jakąś szanse? Może warto wziąć jakieś zaświadczenie od lekarza że się nie lecze, a wyniki badań mam jeśli chodzi o tarczycę z kilku lat bo to kontroluje co jakiś czas. Dodatkowo przytyłam więc niedoboru już nie mam. Czy będę miała szanse to wyjaśnić chociaż? I czy warto próbować w takiej sytuacji
 
Jeżeli jesteś członkiem korpusu cywilnej to przepisy ustawy (chyba) dają możliwość przeniesienia cię do służby (w charakterze funkcjonariusza, nie "pracownika mundurowego") tak po prostu, bez żadnych badań, testów itd. Jedna ze stron musi tylko wystąpić z propozycją. Jeżeli masz znajomków w odpowiednich miejscach, to nie powinno być problemu. Pamiętam, jak po wyborach (zanim jeszcze zniszczono służbę cywilną i nie można było powoływać kogokolwiek gdziekolwiek) robiono konkurs na niskie stanowisko urzędnicze, żeby po kilku dniach tygodniach taki nowy referent czy referendarz mógł zostać dyrektorem urzędu.

Ogólnie to przeniesienie i normalne postępowanie kwalifikacyjne do służby to dwa odrębne tryby. W pierwszym przypadku praktyka może się różnić w różnych izbach. W drugim wszystko jest w miarę uregulowane przepisami ustawy i rozporządzeń (w normalnym trybie Szef KAS też może zwolnić praktycznie ze wszystkich etapów, więc i tu jest w razie czego furtka dla "swoich").

Co do stanu zdrowia - zapoznaj się z wykazem chorób i ułomności SCS. Po reformie kandydaci obligatoryjnie (z wyjątkiem zwolnienia przez Szefa KAS) przechodzą przez komisję podległą MSWiA. Ogólnie tego rodzaju komisje (nie tylko MSWiA) przez lata zapracowały sobie na swoją żałosną opinię poprzez szukanie dziury w całym w przypadku kandydatów (z wyjąkiem zasadniczej służby wojskowej przed zawieszeniem poboru) oraz "uzdrawianiem" funkcjonariuszy i żołnierzy w czynnej służbie. Ale w ostatnich latach w związku z niedoborami kadrowymi może dostały inne instrukcje i coś się zmieniło.

EDIT:
Poza tym, jeśli przeszkadza ci kategoria D, sprawdź jak kwalifikujesz się według obecnych przepisów i jak wygląda kwestia uzyskania skierowania w celu zmiany kategorii (nie wiem jak jest teraz, kiedyś było to trochę problematyczne bo w starej ustawie był zapis, że osób z kategoriami D i E nie kieruje się w czasach pokoju do komisji - czy jakoś podobnie). Tylko miej na uwadze, że w związku z obecną sytuacją prawdopodobieństwo powołania na ćwiczenia jest dużo wyższe.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry