• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

trasport drogowy

projekt

Nowy użytkownik
Dołączył
22 Kwiecień 2008
Posty
46
Punkty reakcji
0
Panie Ministrze, jak to jest, że na terenie całego kraju przepisy mamy takie same, instrukcja ta sama (odsyła mnie Pan do nich w temacie kontrola celna) a w różnych częściach kraju w izbach celnych stosowane są różne praktyki - BRAK JEDNOLITEGO POSTĘPOWANIA ???
Zgodnie z art. 1a pkt.1 Ustawy o Służbie Celnej sprawuje Pan nadzór w sprawach, w których właściwe są organy celne.

Np. kontrola transportu drogowego prowadzona przez funkcjonariuszy grup mobilnych w IC Katowice odbywa się z upoważnienia Dyrektora IC Katowice, a w IC Poznań funkcjonariusze GM dokonują takiej kontroli z upoważnienia Naczelnika UC Poznań, Kalisz, Piła, Leszno.
Zgodnie z art. 1d ust. 2 Ustawy o Służbie Celnej naczelnicy urzędów celnych wykonują zadania przy pomocy podległych im urzędów celnych. Nie mogą więc upoważnić funkcjonariuszy GM (izba celna) do czynności kontroli celnej lub określonych w przepisach odrębnych (jak kontrola transportu drogowego), gdyż funkcjonariusze GM nie podlegają NUC lecz innemu organowi jakim jest dyrektor izby celnej.
Jedynym upoważnieniem jakie może wydać naczelnik urzędu celnego funkcjonariuszom GM (z izby celnej) to upoważnienie do czynności procesowych w postępowaniu karnym skarbowym (art.118 par.4 kks), gdyż jasno określa to przepis ustawy. Ustawa o Służbie Celnej lub inne przepisy odrębne regulujące uprawnienia do czynności kontrolnych podejmowanych przez organy celne nie dają NUC takiego (podobnego jak w KKS) upoważnienia.

Z kolei problem pojawia się w przypadku wydawania przez funkcjonariusza GM decyzji na drodze (np. dot. obcokrajowca) w związku z naruszeniem przepisów o transporcie drogowym.
Jeżeli decyzja wydawana jest z upoważnienia dyrektora izby celnej, to czy organem odwoławczym ma być Minister Finansów ???
Jeżeli decyzja wydawana jest z up. NUC to organem odwoławczym rzecz jasna jest DIC, ale NUC wg mnie nie może dać upoważnienia funkcjonariuszom GM (brak uprawnień ustawowych - w innym przypadku NUC mógłby upoważnić funkcjonariuszy GM do kontroli podatkowej, do czynności szczególnego nadzoru podatkowego, itd.).

Jaki jest więc właściwy tryb postępowania, czy ten przyjęty w IC Poznań czy w IC Katowice ??? Sądy ze względów proceduralnych mogą uchylać decyzje nakładające kary pieniężne (nałożył ją nieuprawniony organ)

Z góry dziękuję za odpowiedż.
 
No to Dyrektor Jakubowski z CA pismem do Dyrektora IC Katowice wyjaśnił nam sprawę upoważnień do kontroli transportu drogowego powołując się na wyrok sądu.
Tylko jak przekazać materiały z kontroli organowi I instancji, aby wydał decyzję jeżeli mamy do czynienia z cudzoziemcem ??? Decyzja powinna być wydana na miejscu i wręczona cudzoziemcowi do łapy, a kasa na stół albo środek przewozowy na parking.

I instrukcja WZP, zgodnie z którą nakazuje Pan działać, rozdział po rozdziale idzie do kosza.

Naczelnik UC nie może upoważnić do wykonywania czynności w jego imieniu innego funkcjonariusza / pracownika (w tym z WZP), który jemu nie podlega (art. 1d.2 Ustawy o Służbie Celnej)

Czekamy teraz na interpretację w sprawie upoważnienia do kontroli rodzaju paliwa w zbiornikach pojazdów. Czyżby kolejny rozdział instrukcji do kosza ???
Myślę, że zmiany wprowadzane do pierwotnie powstałej instrukcji były nieprzemyślane i szkoda też, że zmiany w jednym rozdziale są sprzeczne z innymi rozdziałami. Czy ktoś w MF to czyta ??? Mam wrażenie, że nie czyta, albo nie wie co czyta. :(
 
Back
Do góry