• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

SZKOLENIA

Z

Zdziwiony

Gość
Mam pytanie. Czy za szkolenia odbywające się w wolny dzień należą się godziny tak jak za przepracowany dzień ? W pewnej Izbie maja na ten temat bardzo dziwne zdanie . Może ktoś z kolegów zna ew. paragrafy.
 
CZAS SZKOLENIA NIE WLICZA SIE DO CZASU PRACY GDY NIE JEST ZAPLANOWANA NA TEN DZIEN PRACA ALBO SLUZBA Z WYJATKIEM KIEROWCY, KTORY WIEZIE NA TO SZKOLENIE MOZE ZROZUMIALES SPRAWDZONE W AUTOPSJI. KODEKS PRACY NIESTETY
 
Oto odp. jednego z Dyrektorów i należy moim zdaniem zgodzić się z tym stanowiskiem, gdyż w pełni oddaje przyjętą w tej materii doktrynę.

CYTAT:
"W przypadku szkoleń, należy podzielić je na dwie grupy.
Pierwsza grupa, to szkolenia, które odbywają się na wyraźne polecenie pracodawcy, bez inicjatywy pracownika, a ich przedmiot jest związany z wykonywaniem konkretnej pracy. Takie szkolenie niezależnie od tego czy odbywają się w soboty, czy w innym roboczym dniu tygodnia, w każdym przypadku ich czas powinien być zaliczony do czasu pracy.
Druga grupa- to szkolenia niezwiązane bezpośrednio z pracą, tylko z ogólnym rozwojem pracownika i podnoszące jego kwalifikacje. Efekty takich szkoleń nie mają bezpośredniego przełożenia na pracę i na wykonywane na danym stanowisku obowiązki. Zdaniem prawników, ten typ szkoleń nie powinien być zaliczany do czasu pracy
"


Dodać warto, że Eksperci resortu gospodarki uważają, iż co do zasady obowiązek szkoleń zawodowych może być przewidziany w umowie o pracę czy regulaminie pracy pod warunkiem, że będą się one odbywać w czasie pracy(my mamy to w swoim zakresie obow.)

Reasumując:
- za czas szkoleń specjalistycznych, poświeconych zagadnieniom bezpośrednio związanym z wykonywaną pracą, i na które zostaliśmy skierowani przez pracodawcę/przełożonych, a które odbywają się poza godzinami pracy w tym w sobotę czy niedzielę,
pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie lub dzień wolny w innym roboczym dniu tygodnia.
Nie można odmówić stawienia się na takim szkoleniu gdyż za to mogą spotkać nas konsekwencje służbowe.
Natomiast co do możliwości odmowy uczestniczenia w szkoleniu ogólnym, które odbywa się poza czasem pracy można by trochę podyskutować - moim zdaniem, podkreślam moim zdaniem, nie ma obowiązku uczestniczenia w takim szkoleniu ogólnym(co innego specjalistyczne)
 
Back
Do góry