Szef Służby Celnej zaprasza związkowców na spotkanie

Spotkanie z Szefem Służby Celnej.

W zasadzie o spotkaniu w dniu 7 listopada 2006 r. można powiedzieć – odbyło się – informuje Pan Artur Ciesielski - RKS NSZZ”S”

W Komunikacie ze spotkania Związków Zawodowych z Kierownictwem Służby Celnej zamieszczonym na STRONIE INFORMACYJNEJ ARTURA CIESIELSKIEGO, czytamy :

„ W zasadzie przebieg spotkania można by streścić do krótkiego sformułowania „spotkanie się odbyło”

W kwestiach zasadniczych takich jak podwyżki czy indeksacje płac, dalsze losy Służby Celnej, reforma aparatu skarbowego i celnego, termin i kierunki zmian wiemy mniej więcej tyle samo co przed spotkaniem czyli niewiele.

Pan Minister Marian Banaś zobowiązał się do przedstawienia konkretnych planów rządu w tej sprawie do końca bieżącego roku.

Zadziwiło nas podejście niektórych przedstawicieli organizacji związkowych, którzy domagali się od strony rządowej wydania jednoznacznych zaleceń, bądź utworzenia nowych aktów prawnych regulujących sprawy dojazdów do miejsc wykonywania czynności służbowych czyli delegacji. Sprawy te są bowiem jednoznacznie uregulowane zarówno w przepisach prawa jak stosowanej praktyce ( okazuje się jednak, ze nie zawsze w Służbie Celnej).

Nie mniejsze zdumienie wywołało wystąpienie Pani Anny Jędruszczak po Dyrektora Departamentu Służby Celnej, która obiecała, iż Ministerstwo wyda na początku grudnia stosowe wytyczne Dyrektorom Izby Celnej w kwestii stosowania przepisów o delegacjach służbowych. Oznacza to bowiem, że treść samego przepisu prawa nie obliguje Dyrektorów Izb Celnych do jego stosowania ( i często prawo to jest łamane) zanim nie nadejdą stosowne wskazówki z Ministerstwa.

Skąd my to znamy ?

Trochę to co najmniej dziwne i niepokojące w Państwie Prawa i nie jest żadnym pocieszeniem fakt, iż powoli zaczynamy oswajać się z taką przykrą rzeczywistością.

Artur Ciesielski - RKS NSZZ”S” - Radom 7.11.2006 ”
=======================,

Zdaniem WSSC należy zawsze pozytywnie oceniać spotkania i dialog przedstawicieli Kierownictwa MF i przedstawicieli Związków Zawodowych działających w Służbie Celnej. Jednakże w sytuacji gdy środowisko funkcjonariuszy i pracowników naszej Służby oczekuje na konkretne propozycje reform oraz decyzje w sprawach najbardziej istotnych dla Służby Celnej ( kwestie zasadnicze – jak je nazywa Pan Artur Ciesielski ) należy ze zdziwieniem ocenić przebieg i wyniki tego spotkania.

Dlaczego Szef Służby Celnej odwleka „przedstawienie konkretnych planów rządu w tej sprawie” do końca roku ? ( oczywiście w kontekście wyborów samorządowych pytanie jest naiwne i raczej retoryczne. )

Czekamy na komunikaty pozostałych central związkowych obecnych na spotkaniu !

Żródło: www.wssc.szu.pl
 
Oby wydanie jednoznacznych zaleceń przy delegacjach oznaczało równanie w górę do najkorzystniejszych dla pracowników rozwiązań, które zostały mozolnie wynegocjowane przez związki zawodowe w danej izbie. Oby nie było tak jak z regulaminem premiowania, który po konsultacjach z centralami związkowymi(nie wszystkimi) został rozesłany do wszystkich izb jako wzorzec. Na szczęście udało nam się pozostać przy naszym izbowym, znacznie korzystniejszym.
Nie może być tak, że centrala związkowa do której należymy i płacimy składki de facto nam szkodzi. I nie jest wytłumaczeniem dla mnie, że w niektórych izbach było gorzej albo nawet wcale nie płacili czy nadal nie płacą za delegacje służbowe. Próba ujednolicania na szczeblu MF zawsze musi dążyć do równania w górę.

Proponuję ujednolicenie do poziomu 0,65 zł/km i stawka z rozporządzenia dla pojazdów do 900cm3. U nas jest obecnie 0,60zł dla samochodów powyżej 900cm3.

Będzie to kompromis zarówno jednej jak i drugiej strony, gdyż w rozp. górny pułap jest znacznie wyższy.

Czekam z niecierpliwością na KOMUNIKATY CENTRAL ZZ, bo na spotkaniu padły rzekomo poważne deklaracje ze strony MF odnośnie struktury organizacyjnej SC i aparatu skarbowego na poziomie II instancji. Oczywiście sprawa jest do konsultacji społecznych.
 
Proponuję ujednolicenie do poziomu 0,65 zł/km i stawka z rozporządzenia dla pojazdów do 900cm3. U nas jest obecnie 0,60zł dla samochodów powyżej 900cm3.
A dlaczego nie max tyle ile przewiduje rozporządzenie?
MF dał w rozporządzeniu stawkę max.
Dlaczego mamy miec mniej?
Dla czego mamy byc stratni?
Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę amaortyzacji aut jakby nie było naszych prywatnych!!
Czy pracodawca ponosi inne koszty związane z eksploatacją naszych prywatnych samochodów? NIE
To może dajmy minimalne stawki a co!!! Dokładajmy do pracodawcy bo budżet nie ma kasy.
A co wyciągnąc od pracowników ile się da!!!
Dlaczego w niektórych firmach Państwowych płaci się max stawkę? Proponuję wziąśc pod uwagę art. umieszczony na jednej ze stron internetowych. Do obsadzenia jest też 1590 foteli wójtów, 768 posad burmistrzów i 107 wakatów na prezydentów miast. A po drugie i trzecie i czwarte ceny paliw są różne na terenie całego kraju.
Ps. A może rozliczyc jako piechura... też MF w rozporządzeniu to przewidział!! :twisted:
 
Oczywiście, ze indywidualnie mozna walczyć w sądzie i wygrać każdą, powtarzam każdą jedną sprawę, gdyż pracodawca nie może nikogo zmusić aby wykorzystywał samochód prywatny do celów służbowych i narzucić mu stawkę niższą niż w rozporządzeniu. To jest umowa cywilnoprawna a więc wymagana jest zgoda obu stron.
W praktyce jednak wiemy jak to wygląda, jak wyglądało i jak będzie wygladac. Dlatego proponuję stawkę 0,65 pow. 900cm3 a do 900cm3 tą wynikającą z rozp.
Jeżeli nie pójdą na taki kompromis, to wezwiemy wszystkich aby wypowiedzieli umowy na korzystanie z samochodów prywatnych dla celów służbowych i będzie niezła jazda.
Zapewniam Cię jednak Dariuszu w.13, że ta stawka w większości izb to marzenie.
Jest jeszcze chyba najistotniejsza kwestia, wyznaczania miejsc pełnienia służby. Funkcjonariusza można przenieść do danej jednostki organizacyjnej i płacić mu tylko równoważnik o ile dojazd jest znacznie utrudniony. Niestety taką ustawę nam ktoś zafundował i co jest przedziwne do dzisiaj nie zaskarżył do TK oczywistego naruszania Konstytucji jeżeli chodzi o przywileje w porownaniu do innych służb mundurowych. Zrobimy to sami, bo jak widać nie możemy liczyć na innych, którzy w tym partycypowali. Nasz skromniutki związek jest na etapie końcowym tworzenia takich wniosków: m.in. podatek i składki od wypłacanych równoważników, emerytury mundurowe, inne uprawnienia socjalne służb mundurowych.

Ale prosze nie odbiegajmy juz od tematu. [/list][/code]
 
Ze strony internetowej Służby Celnej RP.

Komunikat ze spotkania Kierownictwa Służby Celnej z przewodniczącymi związków zawodowych działających w Służbie Celnej.

W dniu 7 listopada 2006r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie Kierownictwa Służby Celnej z przewodniczącymi związków zawodowych działających w Służbie Celnej.

Ze strony Ministerstwa Finansów w spotkaniu udział wzięli:

Pan Marian Banaś - Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej

Pani Agnieszka Szymankiewicz - p.o. Zastępcy Szefa Służby Celnej

Pani Anna Jędruszczak - p.o. Dyrektora Departamentu Służby Celnej,

Pan Tadeusz Senda - p.o. Dyrektora Departamentu Polityki Celnej,

Pan Grzegorz Bysławski - p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Kontroli Celno - Akcyzowej i Kontroli Gier.

Stronę związkową reprezentowali:

Pani Iwona Fołta - Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej,

Pani Barbara Smolińska - Przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP,

Pan Ryszard Adam - Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego,

Pan Artur Ciesielski - Pełnomocnik Rady Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowych ds. Celnych i Akcyzy

oraz wyznaczeni przez przewodniczących upoważnieni przedstawiciele.

Podczas spotkania omówiono następujące zagadnienia związane z funkcjonowaniem Służby Celnej:

1. Propozycje zmiany przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie Służby Celnej jako jedynej służby mundurowej w resorcie finansów.

2. Propozycje zmian w ustawie o Służbie Celnej mających na celu modyfikacje katalogu uprawnień i obowiązków funkcjonariuszy celnych (realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 października 2004 r., o sygnaturze akt K1/04) oraz Blueprint - Zaleceń Komisji Europejskiej dla Cła. 3. Propozycje rozwiązań mających na celu doprowadzenie do stabilizacji statusu prawno-materialnego Służby Celnej.

4. Propozycje dotyczące struktury organizacyjno-prawnej Służby Celnej.

5. Zapewnienie przestrzegania przepisów BHP.

6. Zaprzestanie przerzucania kosztów pracy na funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej.

7. Podwyżki uposażeń funkcjonariuszy celnych w 2007 r.

8. Przyczyny uchylenia Decyzji Szefa Służby Celnej nr 35 z dnia 9 grudnia 2002 r. w sprawie składu Kierownictwa Pionu Celnego i Kierownictwa Administracji Celnej oraz zasad i trybu ich działania.

Na wczorajszym spotkaniu ustalono również, że rozmowy będą kontynuowane na początku przyszłego roku.

Źródło:http://www.mf.gov.pl/
 
Sorki ale mnie troche poniosło, ale mysle ze wielu jest tego samego zdania co ja. A co do:
Jeżeli nie pójdą na taki kompromis, to wezwiemy wszystkich aby wypowiedzieli umowy na korzystanie z samochodów prywatnych dla celów służbowych i będzie niezła jazda.
takich umów juz nie ma ( w wiekszosci zostaly rozwiazane), ale jezeli jeszcze są to nieobowiązują. Po prostu nie ma juz obowiazku pracodawca sporzadzic umowy na korzystanie samochodu niebedacego wlasnoscia pracodawcy... to na wniosek pracownika pracodawca może wyrazic zgodę na podróż służbową.
 
FZZSC/253/MF/3/2006/IF Warszawa, dnia 08-11-2006r.

ORGANIZACJE CZŁONKOWSKIE
FEDERACJI ZZSC
K O M U N I K A T

Komitet Wykonawczy FZZSC uprzejmie zawiadamia, że w dniu 07 listopada br. w Ministerstwie Finansów odbyło się cykliczne - kwartalne spotkanie Podsekretarza Stanu Pana Mariana Banasia z przedstawicielami Związków Zawodowych działającymi w Służbie Celnej.
Tematykę rozmów stanowiły propozycje zgłoszone przez Związki Zawodowe:
1/-Propozycje zmiany przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie Służby Celnej jako jedynej służby mundurowej w resorcie finansów,
2/- Propozycje zmian w ustawie o Służbie Celnej mających na celu modyfikacje katalogu uprawnień i obowiązków funkcjonariuszy celnych (realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 października 2005r. o sygnaturze akt K1/04 oraz Blueprint - Zaleceń Komisji Europejskiej dla cła,
3/- Propozycje rozwiązań mających na celu doprowadzenie do stabilizacji statusu prawno-materialnego Służby Celnej,
4/- Propozycje dotyczące struktury organizacyjno-prawnej Służby Celnej,
5/- Zapewnienie przestrzegania przepisów BHP,
6/- Zaprzestanie przerzucania kosztów pracy na funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej,
7/- Podwyżki uposażeń funkcjonariuszy celnych w 2007r.,
8/- Przyczyny uchylenia Decyzji Szefa Służby Celnej nr 35 z dnia 9 grudnia 2002r. w sprawie składu Kierownictwa Pionu Celnego i Kierownictwa Administracji Celnej oraz zasad i trybu ich działania.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że przedstawicielom ZZ nie zostały przedłożone żadne materiały ani też koncepcje resortu finansów dotyczące przyszłości Służby Celnej i jej funkcjonariuszy.

W dniach 12-13 grudnia br. zostanie zorganizowana konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki oraz ekspertów pod patronatem Pani Zyty Gilowskiej Ministra Finansów na temat:
„ Administracja skarbowa nowoczesna – efektywna – przyjazna”. Na tej konferencji zostaną postawione problemy dotyczące kierunków zmian i reformy administracji skarbowej i Służby Celnej.
Zgodnie z zapewnieniami kierownictwa S.C. wszystkie informacje dot. ww. reformy będą się znajdować na nowo utworzonej stronie internetowej: www.nas.mf.gov.pl

Z spotkania zostanie przedstawiony protokół w terminie późniejszym.


Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/
 
Może KW FZZSCZ udzieli odpowiedzi, jakie widzi rozwiązania w stawianych przez siebie postulatach? Pozwoli to na dokładniejsze poinformowanie funkcjonariuszy o konkretnych, planowanych działaniach, gdyż w tym pismie mamy znów wypuntowane puste hasła,które były tematem rozmów, które jadnak nie są realizowane.

Podczas spotkania omawiano

6/- Zaprzestanie przerzucania kosztów pracy na funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej,

jednak przespano mozliwość osiągnięcia wymiernych efektów. Chodzi mi o postępowanie prowadzone w IC Rzepin. Związki spuściły głowę, ale nadal walczą o nasze prawa :lol: . Walczą tylko na papierze, bo papier przyjmuje wszystkie hasła i nadaje się do............kilku rzeczy, po jego zapisaniu.
 
I znów ani słowa o alokantach. Niech koczują bez rodzin. Związkowcy chcą podwyżek i gwarancji zatrudnienia. Alokancie zdychaj sam.
 
A czego się spodziewałeś ? Teraz wielka 3 załatwia sobie ciepłe posadki nic dla alokantów i pozostałych zolli.Jedyna szansa to Sławek który powinien wyjść z federacji i pomyśleć o innej organizacji ogólnopolskiej no ale nie jestem uprawniony do pouczania innych pozdrawiam i trzymajcie się alokanci
 
Back
Do góry