• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Sprzedaż liści tytoniu ( całych liści )

lampard029

Nowy użytkownik
Dołączył
29 Grudzień 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam, jestem rolnikiem. u nas od wieków każdy zajmuje się sadzeniem i zbiorem liści tytoniu. Są firmy które od nas skupują i jak 2009 roku było była dopłata do każdej klasy 1-6 ale od 2 lat nie ma już tych dopłat. są tylko dopłaty do 1 i 2 klasy...
Czyli 1-2 klasa na skupach - 16zł ( z dopłatami sprzedajemy)
a 3 i w dół od 5-7,5zł za kg...

Jak widać ceny są bardzo niskie ale każdy sobie radził w inny sposób żeby było to opłacalne i sprzedawaliśmy liście osobom prywatnym. jeszcze 4 lata temu na początku koszt tego był w granicach 100zł za kg czyli 10razy wiecej ale każdy zazczał tak wystawiać i sprzedawać i teraz cena waha się w granicach 20zł każda klasa to i tak 2x wiecej niż na skupie.


Ale przejde do problemu otóż słyszałem że nasz rząd chce albo juz wprowadził akcyze na liście która wchodzi w życie od nowego roku i podobno maja być kary 450zł od kg... czy to prawda? czy jest to już uchwalone ? Co to znaczy ? że po nowym roku od 1 stycznia jeśli na poczcie celnicy zobaczą taka paczke z tytoniem to odrauz mogą wlepić mi taką grzywne ?
 
Rysunki_full_color_5838271.jpg


Ale tak na rzeczywiście poważnie to szkoda że nie cześniej
 
ale chodzi o to czy susz tytoniowy to tyton suchy np o wilgotności 1-15% a powyżej 16% to już nie jest susz tytoniowy i czy jest jakiś czas żeby przyzwyczaic sie do ustawy bo np jeśli pod koniec roku kupiłem tyton a go sprzedawałem to co teraz mam z nim zrobić ? mam go wyrzucic czy mnogę sie jeszcze to sprzedac
 
trzeba się zarejestrować u NUC jako podmiot pośredniczący i albo oznaczyć znakami akcyzy i sprzedawać jak leci - płacąc akcyzę, albo sprzedać innym podmiotom pośredniczącym lub składom podatkowym - wtedy bez oznaczania
 
aaa - liść zerwany nie jest suszem, ale raz wysuszony (w dowolny sposób dzięki czemu nie zgnił) staje się suszem ( aż do momentu gdy stanie się tytoniem do palenia) i suszem pozostaje choćby go namoczyć w wiadrze :)
 
Back
Do góry