ZZ Celnicy PL - 45/14
KOMUNIKAT
ze spotkania z Szefem Służby Celnej w dniu 17 czerwca 2014r.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Związków Zawodowych działających w Służbie Celnej – ok. 20 osób oraz ze strony Ministerstwa Finansów Pan Jacek Kapica Szef Służby Celnej, Pan Piotr Daniel i Pani Marta Wójtowicz z Departamentu Służby Celnej.
Spotkanie rozpoczęła Pani Z-ca Dyrektora Departamentu Służby Celnej Pani M. Wójtowicz. Pani Dyrektor w skrócie przedstawiła zmiany do ustawy o Służbie Celnej i to w jaki sposób zmiany wpłyną na zasady zwolnień lekarskich, okresów składkowych, etc.).
Podczas spotkania poruszono temat Zarządzania Przez Cele – dalej ZPC. Ministerstwo Finansów sprawę przedstawia jako doskonałe narzędzie w procesie nagradzania funkcjonariuszy Służby Celnej. Związki Zawodowe zgłosiły wiele uwag wskazujących na demotywacyjny i wręcz szkodliwy dla funkcjonowania formacji wpływ ZPC oraz brak udziału czynnika społecznego w procesie nagradzania. Szef Służby Celnej potwierdził zasadność dialogu dot. szczegółów polityki nagradzania na szczeblu pracodawców ze Związkami Zawodowymi.
Podczas dyskusji w tym wątku ZZ Celnicy PL poinformował, że nie są najlepiej realizowane podstawowe cele formacji, w tym m.in. wysokość pobieranych wpływów budżetowych. Związek wymienił sektory, gdzie w ostatnich latach odnotowujemy spadek wpływów budżetowych podkreślając, iż bez wątpliwości znaczący wpływ na powyższe zjawisko ma prowadzona polityka kadrowa w Służbie Celnej.
Szef Służby Celnej zauważył, że nic nie zależy od pracy Funkcjonariuszy celnych, a wpływ na to ma jedynie sytuacja makroekonomicza w Kraju.
W kwestii projektu ustawy o Służbie Celnej przedyskutowano, bez merytorycznych odniesień ze strony Ministerstwa Finansów, sprawę obniżenia zasiłku chorobowego do 80%. Związek Zawodowy Celnicy PL wskazał na liczne przykłady dyskryminacji funkcjonariuszy celnych w stosunku do funkcjonariuszy innych służb mundurowych, które zostaną wdrożone wraz z wejściem w życie tych regulacji. Niestety powyższe, mimo przedstawienia wprost argumentów merytorycznych takich jak dyskryminacja funkcjonariuszy celnych polegająca na braku wypłaty 100% chorobowego w związku z chorobami związanymi ze służbą, tak jak ma to miejsce po zmianie prawa w innych formacjach mundurowych, czy wpływ na obniżenie wysokości emerytury jako jedynej formacji mundurowej w związku z wprowadzeniem 80% płatnego chorobowego, a także brak odpowiednich regulacji w związku z wypadkiem w służbie i inne, nie spotkało się niestety ze zrozumieniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów.
Jeden ze Związków Zawodowych zdążył zgłosić i zaprezentować pojedyncze zagadnienia, które ich zdaniem wymagają nowych uregulowań w ustawie, po czym zakończono spotkanie uniemożliwiając zgłaszanie pytań i dalszych zagadnień dot. ustawy o Służbie Celnej.
Wcześniej w trakcie spotkania poruszano sprawę centralizacji zadań z zakresu niektórych czynności Wydziałów Finansowych.
ZZ Celnicy PL próbował uzyskać zapewnienie Ministerstwa Finansów, aby wszyscy funkcjonariusze, których dotknie centralizacja, zachowali swoje uposażenie. W tym zakresie nie było jednoznacznych gwarancji ze strony Ministerstwa, aczkolwiek w trakcie dyskusji, udało się uzyskać stanowisko Resortu, że takich przypadków być nie powinno, gdzie funkcjonariusz będzie przeniesiony na niższe stanowisko i w związku z tym zostanie mu obniżone uposażenie po sześciu miesiącach od przeniesienia. Nie udało się uzyskać informacji Ministerstwa, że działa art.222 ust.4 ustawy o SC, a jedynie lakoniczne stwierdzenia, że w takiej sytuacji będzie stosowane prawo i 6-o miesięczny okres gwarancji utrzymania uposażenia. Przypomnieliśmy, że strona służbowa dawała w przeszłości gwarancje utrzymania uposażenia w przypadku przeniesienia na niższe stanowisko na mocy art.222 ust.4 ustawy o Służbie Celnej. Zaznaczyliśmy, że skoro zadania są wyżej zwartościowane w Centrum to nie powinno być przeniesień na niższe stanowiska w związku z obecną centralizacją i trzeba przyznać, że Ministerstwo zdaje się akceptować ten tok rozumowania.
Podejmowano w kwestii centralizacji z naszej strony także dyskusję na temat
porównania wartości zadań w Wydziale rozliczeń, na podstawie których nadano stanowiska w 2010r. z wartościami zadań w Centrum Rozliczeń w kontekście możliwych naruszeń zasad wartościowania tj. zakres pracy ten sam a wartości znacząco różne, jak również brakiem zwartościowania w rzeczywistości wielu zadań, a faktycznym ich wykonywaniem. Niestety podobnie jak w całym procesie wartościowania w całej Służbie Celnej Ministerstwo Finansów nie zauważa wciąż takich naruszeń i tych nieprawidłowości
próbowaliśmy wyjaśnić kwestię czasowego przeniesienia do Centrum Rozliczeń, o którym była mowa w pismach do Dyrektorów Izb Celnych. Zapewniono o tym, że funkcjonariusze będą wykonywać zadania w swoich macierzystych komórkach. Stanowisko takie było znane wcześniej, nie uzyskano jednak odpowiedzi odnośnie zasad wartościowania w związku z rzeczonym wykonywaniem nowych zadań
brak jest także rzetelnych informacji ze strony Ministerstwa na temat ewentualnej skali przeniesień do innych komórek organizacyjnych, czy w ogóle będą oraz określenie ilości osób pozostających w Wydziałach Rozliczeń, a wykonujących tylko dodatkowe zadania z Centrum
Uzyskano odpowiedź na temat szkoleń, że owszem będą takie organizowane
Odbyła się dyskusja na temat polityki polegającej na wymuszaniu przez stronę służbową zwrotu sortów mundurowych, które zostały pobrane przez funkcjonariuszy w ilościach kilku sztuk, jednak zgodnie z prawem. Ministerstwo Finansów powołuje się na ustawę o finansach publicznych i na tej podstawie nakazuje się zwrot składników umundurowania. Związki poinformowały Szefa SC, że organy nadużywają naszym zdaniem prawa, albowiem funkcjonariusze nie łamią prawa i pobierają składniki umundurowania na podstawie obowiązującego rozporządzenia. Ministerstwo Finansów nie zamierza jednak zmieniać przyjętego trybu działania w tej materii.
W dyskusji padło także pytanie o możliwość wypłaty świadczeń za tzw. gruszę 2010 zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Ministerstwo uznało, że jest różna linia orzecznicza Sądów Powszechnych, stąd taka wypłata dla wszystkich, którzy złożyli wnioski przed 19 marca 2010r. nie może nastąpić.
Zapytano także o losy projektu rozporządzenia w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Rozporządzenie, które oczywiście utrzymuje dotychczasową interpretację Ministerstwa Finansów, jest na etapie Rządowego Centrum Legislacji – oczekiwane jest stanowisko tego gremium.
Podczas spotkania Szef Służby Celnej odpowiedział także przecząco na pytanie o ewentualne procedowanie połączenia administracji podatkowej ze Służbą Celną. Stwierdził, że nie są prowadzone takie prace, ani też nie planuje takiego działania.
W kwestii wcześniejszych emerytur stanowisko Ministerstwa nie wskazuje na możliwość podjęcia jakichkolwiek działań przez Resort w tym kierunku.
Odnośnie zagwarantowanej podwyżki przez Szefa SC w wysokości 150zł na stopniu w 2014 roku Szef stwierdził, że nie jest to możliwe z powodu zbyt niskiej fluktuacji kadr. Zauważył także, że widocznie Funkcjonariusze celni są zadowoleni z wysokości uposażeń, prowadzonej polityki zarządzania zasobami ludzkimi i są odpowiednio motywowani skoro brak jest odejść ze Służby Celnej.
Poruszono także kwestię wieloletniego braku waloryzacji uposażeń pracowników cywilnych zatrudnionych w Służbie Celnej oraz braku faktycznych podwyżek płac. Odpowiedź Szefa Służby Celnej jest negatywna w tym zakresie.
Związek Zawodowy Celnicy PL otrzymał od Funkcjonariuszy i Pracowników bardzo dużo pytań do Szefa Służby Celnej. Przy czym podkreśliliśmy na spotkaniu, jak również zaznaczamy to w niniejszym Komunikacie, że pytań nie należy utożsamiać ze stanowiskiem Związku, a jedynie są przekazywane przez Związek od Funkcjonariuszy. Niestety udało zadać się tylko pojedyncze pytania takie jak np. zapytanie o możliwość zwolnień funkcjonariuszy, którzy nabyli już prawo do emerytury, także policyjnej, wojskowej, ze służb specjalnych i inne, skoro Ministerstwo Finansów tak bardzo potrzebuje zwiększonej fluktuacji kadr. Zdaniem funkcjonariuszy jest to także działanie mogące mieć jakiś wpływ na wskaźnik bezrobocia oraz podkreślany przez sam Resort problem starzenia się kadr.
Szef Służby Celnej odpowiedział, że nie ma takich prawnych możliwości, ani też woli, aby takie prawne rozwiązania wprowadzić i stwierdził, że to zagadnienie w praktyce nie istnieje, gdyż takich przypadków w Służbie Celnej jest może około kilkanaście. Na pytanie czy rzeczywiście tylko kilkanaście, odpowiedzi nie uzyskaliśmy.
Generalnie bez możliwości dalszej dyskusji i zadawania pytań spotkanie zostało zakończone po 2 godz. przez Ministerstwo Finansów. Szef Służby Celnej uczestniczył w spotkaniu około 1 godziny.
Dziękujemy Funkcjonariuszom za przesyłane pytania i zgłaszane problemy. Zapewniamy jednocześnie, że wszystkie zostaną przekazane do Szefa Służby Celnej z propozycją ze strony Związku na podjęcie merytorycznego dialogu o ile jest tylko taka wola i umiejętność ze strony Ministerstwa.
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
/ - /