KOMUNIKAT
W dniu 26 czerwca 2006 roku w Ministerstwie Finansów doszło do spotkania Ministra Finansów - Pawła Wojciechowskiego i kierownictwa Ministerstwa Finansów z przedstawicielami Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” oraz Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych.
W trakcie spotkania omówiono najważniejsze problemy występujące w służbach skarbowych.
Przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Finansów zaprzeczyli kategorycznie, jakoby istniały jakiekolwiek plany redukcji zatrudnienia i płac w aparacie skarbowym - nie rozsyłano żadnych pism i wytycznych w tej sprawie do izb i urzędów skarbowych. Przyznano jednocześnie, że niezbędne jest przeprowadzenie w trybie pilnym etatyzacji i miernikowania pracy w jednostkach organizacyjnych resortu finansów oraz w samym Ministerstwie Finansów, co pozwoli na zdefiniowanie sytuacji w tym zakresie. W tym celu do dnia 10 lipca 2006 roku powołany zostanie zespół z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów oraz Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” i Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych. Etatyzacja powinna być zakończona w terminie umożliwiającym dokonanie reform w administracji skarbowej do dnia 31 grudnia 2006 roku, a wszelkie projekty aktów prawnych związanych z reformą służb skarbowych będą konsultowane ze związkami zawodowymi.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapewnili, że nie są prowadzone żadne prace związane z likwidacją lub zmianą zasad wynagradzania prowizyjnego pracowników egzekucji. Przewidywane są natomiast zmiany ustawy egzekucyjnej – projekt zmian zostanie przedstawiony do zaopiniowania związkom zawodowym.
Przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Finansów poinformowali, że podjęto następujące działania mające na celu odciążenie urzędów skarbowych i reformy służb skarbowych:
- przeprowadzana jest reorganizacja struktur Ministerstwa Finansów w celu usprawnienia pracy aparatu skarbowego;
- prace legislacyjne związane z ustawami podatkowymi przewidujące uproszenie obsługi podatnika (aktualnie w Sejmie);
- w trybie uzgodnień z Ministerstwem Pracy i Płacy znajduje się projekt zmian ustaw przewidujących wydawanie zaświadczeń przez urzędy skarbowe dla potrzeb wypłat zasiłków społecznych idący w kierunku zastąpienia zaświadczeń o wysokości dochodów oświadczeniami;
- wprowadzenie sytemu prawnego umożliwiającego rozliczanie się podatników z urzędami skarbowymi za pośrednictwem Internetu (e-deklaracje);
- zmiana ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w kierunku likwidacji obowiązku wydawania przez urzędy skarbowe decyzji;
- wystąpiono z wnioskiem o zagwarantowanie w ustawie budżetowej na 2007 rok dodatkowych etatów w aparacie skarbowym w ilości 1200 etatów w celu zlikwidowania w komórkach egzekucyjnych zatrudniania na cząstki etatów oraz zwiększenia efektywności działań egzekucji administracyjnej.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie zaakceptowali propozycji związków zawodowych aby zrezygnować z obowiązku wprowadzania do systemu informatycznego urzędów skarbowych danych z załączników wniosków o zwrot VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych, gdyż analiza dotychczasowego funkcjonowania systemu nie pozwala na wprowadzenia takiego rozwiązania. Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższym czasie wprowadzenie proponowanego przez związki zawodowe rozwiązania będzie możliwe – zależy to jednak od oceny funkcjonowania systemu w I półroczu br.
Sprawa trwającego protestu oraz ewentualnej organizacji pikiety będzie przedmiotem prac zarządów Central związkowych w dniu jutrzejszym.
Szef Służby Celnej - Marian Banaś
Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych – Tomasz Ludwiński
Zastępca Przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych – Zbigniew Piekarz
Warszawa 2006.06.26