• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Różnice w zarobkach

lukakul

Nowy użytkownik
Dołączył
28 Wrzesień 2021
Posty
11
Punkty reakcji
2
Czym spowodowanie są różne zarobki na początku kariery? Np. IAS Katowice oferuje na poczatek 3338zł., IAS Wrocław 3888!
 
Tym, że nie jesteśmy jednolitą służbą, mimo że tak ustawa mówi. SOK ma swoją komendę główną, my nie. I powiem tak, protest w sprawie powołania KG SCS. To mogłoby przejść. Nie o kasę, tylko o usprawnienie służby.
 
Jeśli są chętni, żeby rekrutować się za 3300 to tyle proponują. Jeśli brakuje chętnych, podnoszą stawkę, do takiego poziomu, aż chętnych jest więcej niż wakatów.
O wysokości zarobków na start decydują więc sami kandydaci, godząc się lub nie na proponowane warunki.
 
Jeśli są chętni, żeby rekrutować się za 3300 to tyle proponują. Jeśli brakuje chętnych, podnoszą stawkę, do takiego poziomu, aż chętnych jest więcej niż wakatów.
O wysokości zarobków na start decydują więc sami kandydaci, godząc się lub nie na proponowane warunki.
Fakt, skoro są chętni do roboty za 70 E !!! To po co się wysilać, to po pierwsze. Jest jednak drugie dno....wcale nie tak rzadko 'celowo" obniża się stawką w celu "odstraszenia" - przyjmuje się plecaczków, no bo chętnych brak, a potem szybciutka zmiana stanowiska, awansik albo "premia"
dwa razy większa od zarobku...Zdrowia i spokoju :coffee:, dobrze już było. :mad:
 
Tym, że nie jesteśmy jednolitą służbą, mimo że tak ustawa mówi. SOK ma swoją komendę główną, my nie. I powiem tak, protest w sprawie powołania KG SCS. To mogłoby przejść. Nie o kasę, tylko o usprawnienie służby.
SOK.jpg

Bardzo dobrze kolega zauważył pewne podobieństwa. W każdym proteście organizowanym w celu wyłączenia Służby Celnej z tego czegoś wezmę czynny udział. Nie o kasę, tylko o normalność.
 

Attachments

  • SOK.jpg
    SOK.jpg
    114,6 KB · Wyświetleń: 175
Ale my w dupie mamy ias lublin, co to w ogóle jest ias? Służba Celno-Skarbowa winna mieć swoją komendę. Jak możesz pytać o jakiś jas sras dupas ??
Skoro wcześniej ktoś jako przykład podał inne izby wiec poprosiłem aby ktoś podał przedstawił z pierwszej ręki jak to wygląda w Lublinie, gdzie sytuacja jest gorsza i dysproporcje wieksze.
 
Problem faktycznie istnieje, wiele osób tłumaczy to różnicą cen, kosztów utrzymania w poszczególnych województwach, zapewne też w niektórych województwach są różnice dotyczące rynku pracy. W niektórych miejscach konkurencja jest tak duża na rynku prywatnym, że i nasza "KAS" widzi problem. W praktyce jednak różnica polega na tym, źe jedne "IAS" a dokładnie DIAS proponują na start stanowisko młodszego specjalisty a inny od razu specjalistę. Zakładamy, że przychodzi osoba z ulicy, jest to jej pierwsza praca, 0% stażowego i stopień aplikanta na start którego widełki są równe ustawowo. Na tym by się mogło kończyć ale nadal miejmy świadomość tego co napisałem powyżej, takie miejsca jak Warszawa czy Wrocław, pewnie kilka miast można by było tutaj dodać, ale te 2 są dość reprezentatywne, mają inne ścieżki rozwoju (utrzymania w pracy/służbie). Tak więc funkcjonariusz zatrudniający się we Wrocławiu zaczynający z nieco wyższym mnożnikiem wynikającym ze stanowiska Specjalisty na start, prawdopodobnie szybciej wywalczy sensowny dodatek kontrolerski, dodatek specjalny, a i z czasem szybszy awans stanowiskowy z wyższym mnożnikiem. Osobiście uważam jak poprzednicy, że koncept powstania Komendy Głównej SCS mógłby ujednolicić strukturę w całym kraju. Byłoby to moim zdaniem z biegiem czasu z dużym pozytywnym skutkiem dla całej naszej Służby. Na pewno nie tylko w mojej "IAS" zdarza się, że osoby na tych samych stanowiskach mają różnice rzędu 0,4-0,5 na mnożniku. Ustawodawca dał takie możliwości i niestety jest to źródłem demotywacji dla osób zaangażowanych, wykonujących w sposób nie gorszy swoje czynności od kolegów bardziej lubianych przez kadrę kierowniczą lub samą "IAS" na tych samych stanowiskach.
 
Różnica może też wynikać z wieku, do 26 r.ż. jest ulga podatkowa, w policji daje to ponad 400 różnicy dla nowych w wieku do lub powyżej tej granicy wieku.
 
Najlepiej porównać mnozniki

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
 
Najlepiej porównać mnozniki

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Tylko to rozwiązuje Rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy SCS. Tu jest problem instytucjonalny, Młodszy specjalista SCS widełki: 1,227-2,300, specjalista SCS widełki: 1,414-2,700. Realne mnożniki na start i tak pewnie są między 1,6-1,9 w zależności właśnie od województwa i od tego czy młodszy czy zwykły specjalista. Problemem moim zdaniem są te widełki, są zbyt szerokie. Czysto hipotetycznie 2,7 też mogliby zaproponować, a młodszego eksperta na takim mnożniku ze świecą szukać w mojej "IAS" ;)
 
Duże znaczenie ma lokalny rynek pracy. Trudno znaleźć w Warszawie kandydatów którzy "dadzą się nabrać" za 3 tys. Brak przejrzystej ścieżki kariery też nie jest zachętą, dlatego część "młodych" rezygnuje w trakcie służby przygotowawczej.
Powtórzę moją wcześniejszą wypowiedź. Kandydaci sami decydują o stawkach na start. Jeśli w naborach diasi mają wystarczającą liczbę chętnych na proponowane warunki to nie będą podnosić stawek.
Trudno przewidzieć jak będzie wyglądała "kariera" zac10 czy 15 lat, jest to jedna wielka niewiadoma.
Jednak propozycje na start są jasno określone w ogłoszeniach o naborze i nie rozumiem rozczarowania zarobkami po kilku miesiącach służby. Przez kilka tygodni/miesięcy rekrutacji można się zastanowić czy proponowane uposażenie jest satysfakcjonujące.
 
Back
Do góry