• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Rejestracja auta z UK sprowadzonego w 2020

cantaresss

Nowy użytkownik
Dołączył
4 Lipiec 2021
Posty
4
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich,
W zeszłym roku przywiozłem swoje auto z UK. Mieszkałem tam 10 lat. Kilka dni temu wróciłem do kraju na stałe i chciał bym zarejestrować samochód tu na miejscu.
Nigdy tego nie robiłem i chciał bym się zapytać jaka jest procedura ewentualnie czy jest osoba która to załatwi wszelką formalność od A do Z.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
 
Witam wszystkich,
W zeszłym roku przywiozłem swoje auto z UK. Mieszkałem tam 10 lat. Kilka dni temu wróciłem do kraju na stałe i chciał bym zarejestrować samochód tu na miejscu.
Nigdy tego nie robiłem i chciał bym się zapytać jaka jest procedura ewentualnie czy jest osoba która to załatwi wszelką formalność od A do Z.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

1625400577907.png
 
Ostatnia edycja:
Przekroczony został już termin zgłoszenia.
Było łatwiej jak UK było w UE.
A procedurę mienia przesiedlenia trzeba załatwiać przed powrotem do Polski.
Auto rok niezgłoszone, podaj adres, przyjedziemy i pomożemy :)
Trzeba mieć tupet żeby na naszym forum pytać o porady w sprawie auta rok niezgłoszonego
 
Napisał że w zeszłym.roku więc może 12 mscy nie przeleciało.. Bo z mieniem jest tak,że człowiek ma 12 mscy na zwiezienie swojego dorobku. Fakt jest taki, że od 1 stycznia to już idzie przez odprawę a nie do Działu SPA tj. akcyzy. Chyba, że jakoś udowodni kiedy dokładnie samochód z UK wyjechał jakieś kwity, bilet na prom 😁😁😁
 
Przekroczony został już termin zgłoszenia.
Było łatwiej jak UK było w UE.
A procedurę mienia przesiedlenia trzeba załatwiać przed powrotem do Polski.
Auto rok niezgłoszone, podaj adres, przyjedziemy i pomożemy :)
Trzeba mieć tupet żeby na naszym forum pytać o porady w sprawie auta rok niezgłoszonego
Było to w listopadzie, został zgłoszony do Angielskiego DVLA. Z powodu Covida moj przyjazd się opóźnił o ponad pół roku.
 
Masz pytania dzwoń do krajowej informacji skarbowej
Jeśli auto jako mienie przesiedlenia to musiało być użytkowane minimum pół roku przed powrotem.
Deklarację akcyzową składa się do 2 tygodni od przywiezienia auta do Polski.
Często się okazuje, że przywiezienie tańszego auta z UK staje się droższe po dokonaniu koniecznych przeróbek przed badaniami technicznymi (światła, lusterka, przeciwmgielne) Zostawienie kierownicy po prawej stronie może pozornie obniżyć koszty, ale wg mnie jest to niebezpieczne, tak też myślą ubezpieczyciele bo OC na auto z kierownicą po prawej jest 2 lub nawet trzykrotnie droższe.
Co robiłeś od listopada?
Formalności można załatwić nawet online
 
Koledzy, nieuważnie czytacie gościa.
Wyraźnie liczy na niechęć do skarbówki i szuka tu argumentu-sposobu na "prostsze" załatwienie właśnie tam.
Udokumentowany przywóz w listopadzie '20 z zamiarem przesiedlenia jest dosyć wątpliwy. Istotniejsza
od "powodu" zwłoki 9 mies. jest faktyczna data podjęcia zamiaru i faktyczny powód zamiaru zgłoszenia teraz,
bo nie wydaje mi się, by auto 9 miesięcy stało w garażu. Tu masz @PJS rację! Natomiast z 2 tygodniami się
mylisz, gdyż z "niewiadomego" powodu, przepisy dot. przesiedlenia są sprzeczne z tym wymogiem, dając rok
(?!) na zgłoszenie przesiedlenia, o czym gość doskonale wiedział, zanim przywiózł auto.

Niekoniecznie SPA @Bardockssj2. W niektórych miejscach SKA ...
 
Jest rok na zwiezienie mienia, ale nie rok na zgłoszenie od fizycznego przywiezienia. Za mało też mam danych, np czy spełnione są warunki mienia przesiedlenia (6miesieczne posiadanie i użytkowanie za granicą auta przed przywiezieniem) Samochód w listopadzie został wyrejestrowany w UK, więc trudno jest nawet dokonać oszustwa kłamiąc w deklaracji w kwestii daty przywozu.
Jeśli nie są spełnione warunki mienia przesiedlenia to na zgłoszenie akcyzy człowiek miał w listopadzie 2 tyg.
Teraz pewnie będzie musiał pójść do Canossy.
 
Panowie, nie chce nikogo oszukać. Auto zawiozła firma przewozowa, zostało dostarczone do firmy specjalizującej się w przeróbce anglikow na Europę. Jeździłem nim w UK ponad pół roku. Miałem drugie auto wiec o tym po prostu nie pamiętałem.
Zamiar powrotu byl na początku roku ale Borys zabronił podróżowania. Moje dziecko mialo wtedy 5 miesięcy i na prawdę miałem głowę zawalona. Jeżeli będzie trzeba to zapłacę akcyzę. Nigdy nie sprowadzałem nic z zagranicy i nie wiedziałem ze trzeba to zgłaszać natychmiastowo.
 
Prawie w każdym mieście są firmy specjalizujące się w załatwianiu formalności przy sprowadzaniu aut, od spraw celnych po rejestrację. Jeśli nie jesteś w stanie sam tego załatwić to zleć to takiej firmie. Przeanalizują Twój przypadek i wtedy się okaże czy możesz być zwolniony z akcyzy czy musisz ją zapłacić. W mojej okolicy takie usługi kosztują ok 200 zł.
Nie znam niuansów dotyczących przywozu aut z wysp brytyjskich bo zajmuję się czym innym. Twój przypadek musi przeanalizować ktoś kto się tym zajmuje na codzień. Skomplikowałeś sprawę bo przywiozłeś auto w brexitowym okresie przejściowym który zakończył się 31 grudnia 2020, a chcesz dokonać zgłoszenia już w trakcie o iwiązywania nowych zasad obrotu towarowego pomiędzy UE a GB.
Możesz dopytać w krajowej informacji skarbowej, link podawałem Ci wyżej
Moim zdaniem w Twoim przypadku nie może być mowy o mieniu przesiedlenia, ponieważ przywiozłeś auto do Polski kiedy GB znajdowała się w obszarze celnym Unii (w 2020 był brexitowy okres przejściowy). Nie mogłeś też wtedy rozpocząć procedury tranzytu. Masz jednak podstawy do ubiegania się o zwolnienie z akcyzy na podstawie art. 110 ustawy o akcyzie. Tak czy inaczej przed rejestracją musisz uzyskać zaświadczenie z Urzędu Celno Skarbowego o zapłaceniu akcyzy bądź o zwolnieniu z tego obowiązku. Deklaracje dostępne są na stronach urzędów celno_skarbowych. Przejjrzyj i jak stwierdzisz, że to dla Ciebie za trudne zleć to komuś kto się w tym specjalizuje
 
Ostatnia edycja:
Jeżeli trzeba zapłacę i cło nawet i karę. Nie próbuje kombinować, nie tak mnie wychowano. Pytanie czy koszta nie przewyższa wartości auta. W Polsce jest warte około 30k. Auto stoi do odebrania w warsztacie kilka set kilometrów od domu i teraz staram się je przywieść w jakiś sposób.
 
Ponieważ masz podstawy (prawdopodobnie) do ubiegania się o zwolnienie z akcyzy możesz nie zostać ukarany. Karnych odsetek też może nie być bo odsetki od zera złotych to zero złotych. Musisz złożyć deklarację w UC-S i zobaczysz co na to Naczelnik UCS. Jest jednak ryzyko, że akcyza i odsetki zostaną naliczone bo z Twoich postów wynika, że do kraju wróciłeś dopiero teraz a auto przywiozłeś w listopadzie kiedy nie przysługiwało Ci jeszcze zwolnienie bo przebywałeś na wyspach. Jestem ciekawy jak to zostanie potraktowane, napis, jak rozwiążesz już swój problem.
Akcyza od auta poniżej 2litrów pojemności o wartości 30 tys zł to niecały tysiąc zł, więc nawet z odsetkami dramatu chyba nie ma, a kalkulację o opłacalności powinieneś zrobić przed decyzją o przywiezieniu auta.
Widzę, że jesteś trochę przerażony sytuacją. Zleć sprawę fachowcom. Jeśli nawet nie znajdziesz takiej firmy w miejscu zamieszkania, to są takie które działają online i lokalizacja nie ma znaczenia. Poszukaj w internecie
 
Back
Do góry