• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma KAS


Panie Przewodniczący, może Ustawę KAS do sprawdzeni należałoby zgłosić ?
 
Już 10 lat temu wszelkie deklaracje, wnioski, dokumenty (nie tylko w skarbówce) powinny być elektroniczne. Tylko do tego potrzeba wykształconych zdolnych informatyków z umiejętnościami programistycznymi a na takich nikt nie chce wykladac kasy.
 
 
Niestety nie jest to takie proste. Ostatnio byłem w banku, pierwszy raz w życiu bo bank wymagał jakiegoś tam podpisu a nie chciało mi się czekać na kuriera. No i co ? W banku pełna kolejka ludzi 50+, oczywiście 90% z nich przyszła zapłacić rachunki mimo że każdy z nich ma dostęp do konta przez internet a większość z nich siedziała na telefonie i pewnie przeglądała strony www. Zapytałem się tych ludzi, czy nie wygodniej im wysłać rachunki przez internet, to powiedzieli że nie bo są przyzwyczajeni aby sobie przyjść i zapłacić, no to ja mówię czy nie szkoda wam czasu co miesiąc tyle czekać, a oni na to aa Panie jak będziesz w naszym wieku to też będziesz miał czas, nam to nie przeszkadza itp. ... Dochodząc do sedna, ciężko mi uwierzyć aby tacy ludzie korzystali z e-urzędów.
 
Niestety nie jest to takie proste. Ostatnio byłem w banku, pierwszy raz w życiu bo bank wymagał jakiegoś tam podpisu a nie chciało mi się czekać na kuriera. No i co ? W banku pełna kolejka ludzi 50+, oczywiście 90% z nich przyszła zapłacić rachunki mimo że każdy z nich ma dostęp do konta przez internet a większość z nich siedziała na telefonie i pewnie przeglądała strony www. Zapytałem się tych ludzi, czy nie wygodniej im wysłać rachunki przez internet, to powiedzieli że nie bo są przyzwyczajeni aby sobie przyjść i zapłacić, no to ja mówię czy nie szkoda wam czasu co miesiąc tyle czekać, a oni na to aa Panie jak będziesz w naszym wieku to też będziesz miał czas, nam to nie przeszkadza itp. ... Dochodząc do sedna, ciężko mi uwierzyć aby tacy ludzie korzystali z e-urzędów.

Nie w tym rzecz. W ciągu dekady liczba urzędników w KAS (czy jak to będzie się nazywało w przyszłości) znacznie spadnie, bo digitalizacja i automatyzacja rozliczeń podatkowych i procesu obsługi podatników jest nieuchronna.
 
michał, poważnie pierwszy raz w życiu byłeś w banku? Szok!
Tak pierwszy raz. Dlaczego Cię to dziwi ? Dla jasności - pierwszy raz byłem żeby załatwić jakąś sprawę. Nawiasem mówiąc, słyszałem od koleżanki która pracuje w banku że od kilku lat specjalnie nie wystawiają pracowników na sale obsługi, aby tworzyły się kolejki co miałoby zachęcić ludzi do korzystania z bankowości internetowej.

W ciągu dekady liczba urzędników w KAS (czy jak to będzie się nazywało w przyszłości) znacznie spadnie, bo digitalizacja i automatyzacja rozliczeń podatkowych i procesu obsługi podatników jest nieuchronna.
Ja to doskonale rozumiem. Ale żeby to zrobić podatnicy będą musieli wysyłać deklaracje za pomocą internetu, w co ciężko mi uwierzyć w niektórych przypadkach.
 
Nie w tym rzecz. W ciągu dekady liczba urzędników w KAS (czy jak to będzie się nazywało w przyszłości) znacznie spadnie, bo digitalizacja i automatyzacja rozliczeń podatkowych i procesu obsługi podatników jest nieuchronna.
Nie zgodzę się z tym. Urzędnicy zostaną przesunięci do innych zadań. Każdy system informatyczny potrzebuje pracy po drugiej stronie. Wystaczy spojrzeć na cyfryzację naszej firmy. Od lat wdrażamy systemy cyfrowej wymiany danych (Celina) a potrzeby kadrowe się nie zmieniają, można powiedzieć - rosną.
 
Nie zgodzę się z tym. Urzędnicy zostaną przesunięci do innych zadań. Każdy system informatyczny potrzebuje pracy po drugiej stronie. Wystaczy spojrzeć na cyfryzację naszej firmy. Od lat wdrażamy systemy cyfrowej wymiany danych (Celina) a potrzeby kadrowe się nie zmieniają, można powiedzieć - rosną.

Polska skarbowość ma duże zaległości w stosunku do zachodniej jeśli chodzi o informatyzacje. W PL to jest blisko 60 tys. arnia. Popatrzcie na liczbę urzędników w rozwiniętych krajach UE. Do pewnych procesow wystarcza dobrze stworzone algorytmy.
 
Nie tylko skarbowość, większość państwowej administracji.

1328357491_by_barmanick_600.jpg


3jhc3jck.png



W Niemczech jak zaczęła się informatyzacja to biurowce państwowe pustoszały. A u nas ? Pomniki biurokracji są na każdym kroku ...

5c052c5782187_o,size,1088x550,opt,w,q,71,h,a32921.jpg
 
Back
Do góry