• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przywrócenie / powrót do służby

uszol

Nowy użytkownik
Dołączył
12 Wrzesień 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witajcie mam pytanie jak wyglada sprawa przywrócenia/powrotu funkcjonariusza, który na własna prośbę zwolnił się ze Służby Celno-Skrabowej i chciałby wrócić. Czy jakieś przepisy regulują to czy po prostu musi przejść cała rekrutacje od początku?
 
Nie znam przepisu pozwalającego wrócić do służby bez rekrutacji.
Według mnie możesz liczyć tylko na zachowanie stopnia (stopnie są dożywotnie) i przyjęcie od razu do służby stałej. To byłoby logiczne. Jednak mogę po prostu nie znać przepisu pozwalającego na powrót bez rekrutacji. Najlepiej zapytaj w kadrach
 
Szef KAS może zwolnić ze wszystkich etapów rekrutacji (poza złożeniem dokumentów o przyjęcie do służby) i ze służby przygotowawczej (art. 153 ust. 4 oraz art. 155 ust. 2). Formalnie i tak muszą być wakaty, żeby w ogóle była możliwość złożenia tych dokumentów.

Druga opcja to nająć się jako cywil i potem się przenieść (art. 150).

Oczywiście najpierw lepiej to uzgodnić z kim trzeba, żeby nie tracić niepotrzebnie czasu.
 
Szef KAS może zwolnić ze wszystkich etapów rekrutacji (poza złożeniem dokumentów o przyjęcie do służby) i ze służby przygotowawczej (art. 153 ust. 4 oraz art. 155 ust. 2). Formalnie i tak muszą być wakaty, żeby w ogóle była możliwość złożenia tych dokumentów.

Druga opcja to nająć się jako cywil i potem się przenieść (art. 150).

Oczywiście najpierw lepiej to uzgodnić z kim trzeba, żeby nie tracić niepotrzebnie czasu.
Konkretna odpowiedź. Powinien to jednak znaleźć sam zainteresowany i zapytać ewentualnie o interpretację lub znane przypadki zastosowania. Moim zdaniem ze służby przygotowawczej nie trzeba zwalniać, jeśli dotyczy to byłego funkcjonariusza który był w służbie stałej, bo ma ją zaliczoną.
Osobiście znam dwa przypadki ponownego przyjęcia, oba przypadki dotyczyły osób które zwolniły się w służbie przygotowawczej (jedna została wygaszona w 2017). Obie te osoby brały udział w pełnej rekrutacji i odbyły dwuletnią służbę przygotowawczą.
 
Dokładnie mówię o zwolnieniu się na własną prośbę podczas służby przygotowawczej. W policji np są konkretne przepisy regulujące to w ustawie ze jest okres 3 lat na powrót i można ominąć poszczególne etapy rekrutacji. W ustawie KAS nic takiego nie mogę znaleść wiec domniemywam ze trzeba przejść cała rekrutacje od początku.
 
Dokładnie mówię o zwolnieniu się na własną prośbę podczas służby przygotowawczej. W policji np są konkretne przepisy regulujące to w ustawie ze jest okres 3 lat na powrót i można ominąć poszczególne etapy rekrutacji. W ustawie KAS nic takiego nie mogę znaleść wiec domniemywam ze trzeba przejść cała rekrutacje od początku.
Dobrze domniemywasz
 
Jeszcze jest też ważne czy zwolnienie było przed czy po zdaniu egzaminów zawodowych i językowych. Jeśli wszystko jest zaliczone to po ewentualnym przyjęciu (po normalnej rekrutacji) można ubiegać się o skrócenie służby przygotowawczej.
Przy rekrutacji ważne mogą być też okoliczności odejścia i jakość służby przed zwolnieniem się, może to przeważyć decyzję o ponownym przyjęciu na rozmowie kwalifikacyjne.
Zdane egzaminy (czyli kwalifikacje) mogą też być podstawą do ubiegania się o zwolnienie z etapów rekrutacji. Podstawy prawne podał @kandydat WZP
 
Back
Do góry