• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Praca badawcza

ProszeOPomoc

Nowy użytkownik
Dołączył
18 Październik 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Jestem studentką trzeciego roku na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie zbieram materiały do realizacji swojej pracy licencjackiej, której tytuł brzmi: "Transformacja służb celnych w latach 1989-1993". W związku z tym postanowiłam zwrócić się tu z pytaniem, czy ktoś z użytkowników forum ma wiedzę lub zna publikacje i źródła dotyczące podanego zagadnienia. Gdzie mogę zasięgnąć informacji o procesie przemiany formacji po upadku PRL? Oczywiście próbowałam nawiązać kontakt z instytucjami, ale na razie z marnym rezultatem. Chciałabym, aby moja praca licencjacka opierała się na rzetelnych informacjach, była wnikliwa oraz pokazywała zmianę wizji, struktury i organizacji służby. Pozdrawiam serdecznie! :)
 
Jestem studentką trzeciego roku na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie zbieram materiały do realizacji swojej pracy licencjackiej, której tytuł brzmi: "Transformacja służb celnych w latach 1989-1993". W związku z tym postanowiłam zwrócić się tu z pytaniem, czy ktoś z użytkowników forum ma wiedzę lub zna publikacje i źródła dotyczące podanego zagadnienia. Gdzie mogę zasięgnąć informacji o procesie przemiany formacji po upadku PRL? Oczywiście próbowałam nawiązać kontakt z instytucjami, ale na razie z marnym rezultatem. Chciałabym, aby moja praca licencjacka opierała się na rzetelnych informacjach, była wnikliwa oraz pokazywała zmianę wizji, struktury i organizacji służby. Pozdrawiam serdecznie! :)
Na początek, pytanie do rzecznika MF....potem puszka sama się otworzy.
 
Np.: http://mf-arch.mf.gov.pl/documents/...numer+specjalny_+historia+celnictwa+polskiego - Periodyk nosił nazwę "Wiadomości Celne";
Monitor polski - tam były publikowane Zarządzenia Prezesa GUC;
Okólniki.
Podstawy prawne oraz istotne dla mojej pracy artykuły z "Wiadomości Celnych" mam już zebrane. Ja chciałam natomiast uzyskać informacje na temat zmiany wizji działań Służby Celnej z tego okresu, czy i jak wzorowała się państwach sąsiadujących po upadku PRL w Pl
 
Służb celnych?? A jakież to "służby celne" funkcjonowały w tym czasie w Polsce? Chyba że mówimy o innych krajach?
W związku z tym, iż Służba Celna została powołana na mocy Ustawy o Służbie Celnej z dnia 24 lipca 1999 r. więc długo po badanym przez Ciebie okresie i była jednolitą ale i jedyną Służbą Celna w Polsce (dlatego pisanie o "służbach celnych" w liczbie mnogiej, nawet z małej litery jest drobnym nieporozumieniem), sugerowałbym zacząć od zmiany tytułu pracy na coś w stylu: "Transformacja administracji celnej w latach 1989-1993".
Ps. zawsze mnie irytowało jak pismaki zaczynały swoje artykuły w stylu: "Straż Graniczna i służby celne ujawniły...".
Ty nie rób tego błędu, w końcu ma to być praca naukowa. Powodzenia!
 
Ostatnia edycja:
Jestem studentką trzeciego roku na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie zbieram materiały do realizacji swojej pracy licencjackiej, której tytuł brzmi: "Transformacja służb celnych w latach 1989-1993". W związku z tym postanowiłam zwrócić się tu z pytaniem, czy ktoś z użytkowników forum ma wiedzę lub zna publikacje i źródła dotyczące podanego zagadnienia. Gdzie mogę zasięgnąć informacji o procesie przemiany formacji po upadku PRL? Oczywiście próbowałam nawiązać kontakt z instytucjami, ale na razie z marnym rezultatem. Chciałabym, aby moja praca licencjacka opierała się na rzetelnych informacjach, była wnikliwa oraz pokazywała zmianę wizji, struktury i organizacji służby. Pozdrawiam serdecznie! :)
Jeśli naprawdę chcesz rzetelnie potraktować swoją pracę, to na początek zmień promotora!
O ile chodzi Ci o polską administrację celną, akurat w tych latach nie odnajdziesz jakichś szczególnych symptomów "transformacji" - wszystkie różnice odnajdziesz, porównując dwie ustawy >Prawo celne< z 1989 i 1993 roku oraz ewentualnie przynależność partyjną prezesów Głównego Urzędu Ceł, która jednak (jeszcze wtedy - poza samym stanowiskiem prezesa) nie miała żadnego znaczenia w administracji, będącej faktycznie apolityczną.
 
Służb celnych?? A jakież to "służby celne" funkcjonowały w tym czasie w Polsce? Chyba że mówimy o innych krajach?
W związku z tym, iż Służba Celna została powołana na mocy Ustawy o Służbie Celnej z dnia 24 lipca 1999 r. więc długo po badanym przez Ciebie okresie i była jednolitą ale i jedyną Służbą Celna w Polsce (dlatego pisanie o "służbach celnych" w liczbie mnogiej, nawet z małej litery jest drobnym nieporozumieniem), sugerowałbym zacząć od zmiany tytułu pracy na coś w stylu: "Transformacja administracji celnej w latach 1989-1993".
Ps. zawsze mnie irytowało jak pismaki zaczynały swoje artykuły w stylu: "Straż Graniczna i służby celne ujawniły...".
Ty nie rób tego błędu, w końcu ma to być praca naukowa. Powodzenia!
Lekka korekta wypowiedzi i jednocześnie pytanie, czy temat to Twój pomysł, czy raczej "z listy" promotora,
jeżeli temat rzeczywiście Ci "leży" to zdecydowanie musisz się "trochę" cofnąć w czasie, no i szukać, szukać, niekoniecznie zawężając
temat do aktów prawnych;)
 
Back
Do góry