• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

POSTULATY DE LEGE FERENDA W KPK I KKS A "POLICJA SKARBO

C

celnik z dużym stażem

Gość
:!: Na forum od dłuższego czasu dyskutujemy o grupach mobilnych, czy też policji skarbowej. :arrow: W mojej ocenie mamy teraz czas aby w projektowanych przepisach wprowadzających ustawę o KAS zapisać uprawnienia, które umożliwią nam prowadzenie dochodzeń i śledztw w sprawach związanych z art. 2 KAS. :idea: Projektowany przepis ma stanowić:

"Art. 2. 1. Do zakresu działania KAS należy wykonywanie zadań nałożonych przepisami prawa, w szczególności:
(...)
4) rozpoznawanie, zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych;

5) rozpoznawanie, zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w obrocie towarowym w zakresie określonym innymi ustawami;
(...)" :idea:

Spójrzcie na pkt. 5 cyt. przepisu i zadajcie sobie pytanie, jak mamy go realizować? Z punktem 4 problemów, co do zasady nie ma.
:!: POSTULUJĘ wprowadzić następujące zmiany:

1) w art. 312 KPK w pkt. 1 - Uprawnienia Policji przysługują także: organom Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, organom Krajowej Administracji Skarbowej, w zakresie ich właściwości;
2) w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, wydanym na podstawie art. 325d - wymienić organy Krajowej Administracji Skarbowej, jako uprawnione obok Policji do prowadzenia dochodzeń, do wnoszenia i poperania oskarżenia przed sądem;
:!: Powyższe umożliwi nam prowadzenie śledztw i dochodzeń w sprawach o przestępstwa pospolite związne z CITES, dobrami kultury, narkotykami, własnością przemysłową, itp. :!: ,
3) stworzyć na poziomie grup mobilnych w przyszłych izbach referaty dochodzeniowo śledczych, które zajmowałyby się takimi sprawami. Urzędom pozostawić drobnicę, tj. kks i ew. wykroczenia pospolite.
4) skończyć z fikcją zatrzymań i na gruncie kks, :arrow: w art. 150 § 4 - dopisać oprócz Policji czynność, o której mowa w art. 244 § 1 KPK, może być dokonana także przez organy KAS (...)
 
Sam się dziwię dlaczego projekty KAS milczą nt. kks - u. Przecież od 1 stycznia 2008 r. będziemy mieć tylko dwa finansowe organy postępowania przygotowawczego, tj. inspektora kontroli skarbowej i urząd administracji skarbowej. Dodatkowo trzeba znowelizować kks w części dot. art. 53 § 24, 31a, 37, 39, itd. Przykładów można mnożyć. To jest bubel. Kończąc. Uważam, że moja przedmówczyni ma rację wskazując na konieczność roszerzenia uprawnień Służbgy Celnej, czy od 1 stycznia 2008 r. - KAS. Dodałbym prawo zakupu kontrolowego, prawo wykonywania cvzynności typowo operacyjnych, co przy obecnych sprawach z nielegalnymi automatami do gry, czy rozlewniami, jest wręcz niezbędne. Czy nikt nie widzi, że to są oszczędności dla Państwa. Oszczędności polegające na tym, że jeden organ - KAS - będzie mógł prowadzić sprawę z kks-u (np. 87) i z kk (np. 270). To jest apel do ZZ - ZAJMIJCIE SIĘ TĄ SPRAWĄ.
 
OK dajmy WZP, czy GM takie uprawnienia, ale tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa. Nasi z GM przypominają mi Hunów, tj. atakuj, zabieraj łupy i wycofuj się.
 
tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa.
To w jaki sposób funkcjonuje policja??? :lol: , a może nie funkcjonuje 8)
 
msmok napisał:
OK dajmy WZP, czy GM takie uprawnienia, ale tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa. Nasi z GM przypominają mi Hunów, tj. atakuj, zabieraj łupy i wycofuj się.
BRAWO !!! BRAWO !!! W GM potrzebni są TYLKO I WYŁĄCZNIE ludzie z tytułami doktorski i profesorskimi tylko tacy mogą zgodnie z instrukcją obsługiwać śrubokręt i latarkę ( jedyne wyposażenie GM)
 
:)

msmok napisał:
OK dajmy WZP, czy GM takie uprawnienia, ale tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa. Nasi z GM przypominają mi Hunów, tj. atakuj, zabieraj łupy i wycofuj się.
i po co nerwy - wejdzie KAS i 99% obecnych mobilnych nie bedzie mobilnymi - zostaną wykluczenia po badaniach na wykrywaczu ... :) smutne ale chyba prawdziwe
 
NIEDOKSZTAŁCONY napisał:
msmok napisał:
OK dajmy WZP, czy GM takie uprawnienia, ale tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa. Nasi z GM przypominają mi Hunów, tj. atakuj, zabieraj łupy i wycofuj się.
BRAWO !!! BRAWO !!! W GM potrzebni są TYLKO I WYŁĄCZNIE ludzie z tytułami doktorski i profesorskimi tylko tacy mogą zgodnie z instrukcją obsługiwać śrubokręt i latarkę ( jedyne wyposażenie GM)

Może nie śrubokręt i latarkę ale już widzę kogoś z GM jak prowadzi dochodzenie zgodnie z procedura ( nawet jak ktoś wyda instrukcje w której streści 5 lat prawa)- juz teraz wi8ekszośc spraw z GM jest na NN.Szczególnie chciałbym zabaczyć mbilnych w starciu z adwokatami strony przeciwnej
 
czekamy!!!

Ale "Ci" mobilni są Wam solą w oku. Poczytaj kolego KKS i uprawnienia dla IC. Właśnie wystarczy, że by dochodzeniowo - śledczy mieli wyższe profilowane i wszystko załatwione (5-10 osób w WZP). Popieram od dawna. A tak na marginesie to wszystkie służby tak działają - tylko trzeba mieć o tym jakieś pojęcie kolego. To właśnie mobilni wykonują czynności procesowe w niezbędnym zakresie, na "miejscu" (kompleksowo), stawiają zarzuty, przesłuchują, prowadzą postępowanie uproszczone z kks...frontem do strony...nieprawdaż!!!!
 
j.23 napisał:
NIEDOKSZTAŁCONY napisał:
msmok napisał:
OK dajmy WZP, czy GM takie uprawnienia, ale tam potrzebni są ludzie z wykształceniem wyższym - prawniczym lub administracyjnym, którzy poprowadziliby takie dochodzenia i śledztwa. Nasi z GM przypominają mi Hunów, tj. atakuj, zabieraj łupy i wycofuj się.
BRAWO !!! BRAWO !!! W GM potrzebni są TYLKO I WYŁĄCZNIE ludzie z tytułami doktorski i profesorskimi tylko tacy mogą zgodnie z instrukcją obsługiwać śrubokręt i latarkę ( jedyne wyposażenie GM)

Może nie śrubokręt i latarkę ale już widzę kogoś z GM jak prowadzi dochodzenie zgodnie z procedura ( nawet jak ktoś wyda instrukcje w której streści 5 lat prawa)- juz teraz wi8ekszośc spraw z GM jest na NN.Szczególnie chciałbym zabaczyć mbilnych w starciu z adwokatami strony przeciwnej
Jestes kolego ekspercie drętwy jak noga stołowa. jedz sam na jakis rynek, wyrwij jakiemus czarnemu towar. Mobilni, panie mądry wykonują czynnosc w niezbednym zakresie - to powinienes wiedziec. I powinno tak byc, ze jak o 4 nad ranem zatrzymamy czlowieka z towarem, to powinniśmy takich jak Ty (pewnie z KS-u) ści.agac zeby przesluchiwali, stawieli zarzuty i pierwszarzędnie prowadzili dochodzenie.
 
Proszę przeczytać jaki jest temat tego wątku nie chodzi co robią teraz WZP ale przejęcie (W PRZYSZŁOSCI) uprawnień Policji w sprawach CITES,dóbr kultury,wł.intelektualnej i innych które z mocy prawa ścigamy
to proponował w pierwszym poście Celnik Z Dużym Stażem. Nie mam nic do WZP i GM,robią dobra robotę i widać wyniki ale podtrzymuję ze WZP nie są przygotowane w tej chwili do tego proponował autor tego wątku. Wbrew temu co mówi sie o Policji (lub milicji jak nazywa to Mobilny 1) pracuje tam dużo osób po prawie i to nie administracyjnym. Przepraszam jak kogoś uraziłem a "Mobilnym"życzę sukcesów w działaniu bo to dzięki nim o SC słychać w innych mediach niż coryntia lub WSSC
 
j.23 napisał:
Proszę przeczytać jaki jest temat tego wątku nie chodzi co robią teraz WZP ale przejęcie (W PRZYSZŁOSCI) uprawnień Policji w sprawach CITES,dóbr kultury,wł.intelektualnej i innych które z mocy prawa ścigamy
to proponował w pierwszym poście Celnik Z Dużym Stażem. Nie mam nic do WZP i GM,robią dobra robotę i widać wyniki ale podtrzymuję ze WZP nie są przygotowane w tej chwili do tego proponował autor tego wątku. Wbrew temu co mówi sie o Policji (lub milicji jak nazywa to Mobilny 1) pracuje tam dużo osób po prawie i to nie administracyjnym. Przepraszam jak kogoś uraziłem a "Mobilnym"życzę sukcesów w działaniu bo to dzięki nim o SC słychać w innych mediach niż coryntia lub WSSC
Ja tobie tez zycze wszystkiego dobrego i sorki za moje niektore sformułowania. A co do milicji ( :twisted: ) - pracuje juz szmat czasu w zwalczaniu i zapewniam Cie, ze w akcyzowce, paliwach i wlanosci intelektualnej milicja co najwyzej moze nam buty czyscic. Przy nieporownywalnie marniejszych srodkach technicznych i prawnych jaetesmy o niebo lepsi. Moim zdaniem wynika to przede wszystkim z tego, ze u nas ludzie mają zapal, chec do pracy i uwaga - są uczciwsi niz panowie z milicji. Pozdrawiam
 
Powiedz gdzie w policji czy jak nazywacie "milicji" pracują ludzie po prawie ?????? Jeśli tak to może nie przekracza to 3%.

Znam niektórych ludzi po prawie są głupi jak buraki, mają mózgi niereformowalne myślą że skończyli prawo i już wszystko wiedzą, oczywiście nie wszyscy, przepraszam tych których obraziłem.
....ale wkur.... mnie ta dyskusja.
Apel był o zwiększenie uprawnień dla obecnej Służby Celnej, przyszłej KAS czy jak to będzie się tam nazywało. Jeżeli będą potrzebni prawnicy, ekonomiści, laboranci lub inni specjaliści, to dyrektorzy przeniosą ich z innych wydziałów lub zatrudnią.
Po co teraz martwić się o prawników w WZP czy GM skoro nie ma podstaw do działania poza KKS.
A z praktyki wiem, że ci prawnicy w bezpośrednim starciu na rynku z sprawcą rakiem się wycofują. Oględzin nawret napisać nie potrafią tylko palcem pokazywać - teoretycy wiedzą ze coś takiego jest jak oględziny.
Miałem takiego co się mądrował i głupim z GM chciał pokazać jak pisać oględziny. Wlazł na plac i wszystkie ślady poniszczył.... ale nie będę generalizował. Wszędzie potrzebny jest umiar i pokora !!!
 
Nie mogę się powstrzymać od komentarza. Jakeście tacy mądrzy, no to dobrze. Zapamietajcie. Od dzisiaj "panów z wyższym" w RKS nie obsługujemy! Zobaczymy kto na tym wygra.
Jak bida sie zesrała, to w nocy o północy do Referatu Karnego z każdą pierdołą lecą. W większości magistrowie, a notatki porządnie sklecić nie potrafią!
ps.Chyba jasne, że kto ma wyższe i jaja, to nie robi na drodze...
 
ludzie przestańcie tak na siebie ujadać. Jest ciężko, będzie jeszcze gorzej. Wszyscy jesteśmy zmęczeni - domysłami, pracą za siebie i za nieobecnych więc szanujmy się wreszcie - i nic do tego nie ma wykształcenie!
 
funkcjusz z RKS napisał:
Nie mogę się powstrzymać od komentarza. Jakeście tacy mądrzy, no to dobrze. Zapamietajcie. Od dzisiaj "panów z wyższym" w RKS nie obsługujemy! Zobaczymy kto na tym wygra.
Jak bida sie zesrała, to w nocy o północy do Referatu Karnego z każdą pierdołą lecą. W większości magistrowie, a notatki porządnie sklecić nie potrafią!
ps.Chyba jasne, że kto ma wyższe i jaja, to nie robi na drodze...
Ja jestem po zarzadzaniu na UW i latam po drogach bo lubię. I przez 7 lat mojej pracy w zwalcznaiu nie musialem prosic nikogo z rks o pomoc.
 
Jestes kolego ekspercie drętwy jak noga stołowa. jedz sam na jakis rynek, wyrwij jakiemus czarnemu towar. Mobilni, panie mądry wykonują czynnosc w niezbednym zakresie - to powinienes wiedziec. I powinno tak byc, ze jak o 4 nad ranem zatrzymamy czlowieka z towarem, to powinniśmy takich jak Ty (pewnie z KS-u) ści.agac zeby przesluchiwali, stawieli zarzuty i pierwszarzędnie prowadzili dochodzenie.[/quote]
:idea: ZGADZAM SIĘ Z TWOJĄ PROPOZYCJĄ. ZARZUT I PRZESŁUCHANIE BĘDZIE PRZEPROWADZONE PROFESJONALNIE, A NIE NA O........ SIĘ, TJ. ODMAWIAM SKŁADANIA WYJAŚNIEŃ. :twisted:
 
I powinno tak byc, ze jak o 4 nad ranem zatrzymamy czlowieka z towarem, to powinniśmy takich jak Ty (pewnie z KS-u) ści.agac zeby przesluchiwali, stawieli zarzuty i pierwszarzędnie prowadzili dochodzenie.

I co chcielibyście jeszcze???? Najlepiej nic nie róbcie a inni niech za was pracują bo paniska szlachta zatrzymali :twisted:
 
I powinno tak byc, ze jak o 4 nad ranem zatrzymamy czlowieka z towarem, to powinniśmy takich jak Ty (pewnie z KS-u) ści.agac zeby przesluchiwali, stawieli zarzuty i pierwszarzędnie prowadzili dochodzenie.

I co chcielibyście jeszcze???? Najlepiej nic nie róbcie a inni niech za was pracują bo paniska szlachta zatrzymali :twisted:
 
Back
Do góry