• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Polecenie nr 2 - czy faktycznie istnieje?

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
]Nr: ZZ Celnicy PL - 48/ SiS/08
Pan Dyrektor
Izby Celnej w Łodzi
Szanowny Panie Dyrektorze.
ZZ Celnicy PL został poinformowany o Poleceniu Pana Dyrektora nr 2 z dnia 15 kwietnia 2008 roku. W Poleceniu rzeczonym, o ile zostało faktycznie wydane, dyskryminuje Pan swoich podwładnych poprzez nakaz podawania informacji o dokonanych przez nich nabyciach wewnątrzwspólnotowych oraz importach samochodów. Dlaczego narusza Pan art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? Czy podlegli Panu celnicy i pracownicy stanowią jakąś podkategorię obywateli RP?
Dlaczego jako organ podatkowy nie zweryfikuje Pan tych kwestii stosując analizę ryzyka czy inne zgodne z prawem metody weryfikacji?
Czy kieruje się Pan jedynie chęcią inwigilowania i dyskryminacji funkcjonariuszy/pracowników? Po co Pan to robi? Dlaczego poniża Pan swoich podwładnych?
Wnosimy o natychmiastowe zaniechanie dyskryminacji funkcjonariuszy celnych/pracowników i przystąpienie do realizacji swoich ustawowych obowiązków poprzez właściwą weryfikację wszystkich przyjętych deklaracji AKC-U oraz importów na podstawie zgodnych z prawem kryteriów, wynikłych z zastosowania analizy ryzyka, a nie tak jak Pan to usiłuje zrobić jedynie na podstawie zastosowania bezprawnego kryterium dyskryminacji jednej grupy zawodowej. Powinien Pan stosować właściwie powtórną kontrolę, kierując się przede wszystkim tym co narzuca Panu prawo, a więc dbaniem o interes Skarbu Państwa. Powinien Pan więc przyjmować i wdrażać procedury kontrolne, znane dobrze w naszej branży, procedury które zmierzają do wykrycia nadużyć i oszustw podatkowych. To co Pan próbuje zrobić, nie należy do takich kryteriów, ale co gorsze narusza Konstytucję RP. Dlaczego nie zweryfikuje Pan deklaracji AKC-U i dokumentów SAD kolejarzy, pocztowców, żołnierzy, lekarzy i innych grup zawodowych? Cóż to jest za kryterium, którym Pan się kieruje i na jakiej podstawie prawnej uderza Pan w jedną grupę zawodową?
Jednocześnie informujemy Pana, że brak zaniechania tych pozorowanych i pozaprawnych działań zmusi nas do podjęcia innych kroków prawnych włącznie z możliwością złożenia skargi konstytucyjnej i powiadomieniem RPO. Działanie takie narusza także dobre imię funkcjonariuszy/pracowników co może stać się przedmiotem indywidualnych pozwów, które poprze nasz Związek. Niezależnie od powyższego rozważymy także pozew zbiorowy w tej kwestii.
Licząc na to, że Polecenie to stanowi jedynie projekt i nie zostało nigdy wdrożone pozostaję

Do wiadomości:
1.Media

Z wyrazami szacunku:


Przewodniczący


ZZ-Celnicy PL


/-/


Sławomir Siwy
 
Ostatnia edycja:
Czy Pan przewodniczacy sie nie zagalpopwał , czy ja dobrze rozumiem że normalnym dla pana jest sytuacje nabycia lub importu przez fc x samochodu a potem jego zgłoszenie czy to przez AKC czy sad w komórce organizacyjnej w której się pracuje , a może jeszcze ten sam fc ma sobie ten pojazd "odprawić" czy to jest etyczne ? czy nie lepiej zgłosic porzełożonemu taki fakt by być poza wszelkimi podejrzeniami ? Wydaje mi sie że warto .
 
AKC to deklaracja i trzeba ją złozyć w UC właściwym ze względu na miejsce zamiszkania (w praktyce zameldowania)- tutaj nie można sobie wybierć. natomiast cło za auto można zapłacić np. w niemieckim porcie (ale akcyzę juz w swoim UC) Nie wiem co to polecienie nr2 ma na celu to takjakby urzędnikowi skarbówki kazać zgłaszać kupno samochodu w kraju bo płaci podatek PCC (od czynności cywilno prawnych albo jeszcze lepiej gdyby tak szef skarbówki kazał swoim pracownikom zgłaszać że właśnie złozyli PITa z rocznym rozliczeniem . Paranoja.
To już kiedyś było pamiętam że był taki obowiązek zgłaszania kierownikowi zmiany(chyba )jak sie przekraczało granicę i to nie tylko na swoim przejściu ale na innch też był nawet jakiś rejestr czy cos- oczywiście pusty.
 
Polecenie Nr 2
Dyrektora Izby Celnej w Łodzi
z dnia 15 kwietnia 2008 roku
dotyczące obowiązku zgłaszania Dyrektorowi Izby Celnej w Łodzi faktu dokonania zgłoszenia wewnątrzwspólnotowego nabycia/importu pojazdu samochodowego przez funkcjonariuszy celnych/pracowników Izby Celnej w Łodzi
A.5, D.26
Działając na podstawie § 1 zarządzenia Nr 8 Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie nadania statutów izbom celnym i urzędom celnym (Dz. Urz. Ministra Finansów Nr 4 z 2004 r., poz. 21 z późniejszymi zmianami), § 29 Regulaminu Organizacyjnego Izby Celnej w Łodzi, stanowiącego załącznik Nr 1 do Decyzji Nr 86 Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia 27 lipca 2007r.(z późniejszymi zmianami), postanawiam, co następuje:

§ 1
1.Polecam wszystkim funkcjonariuszom celnym/pracownikom przekazywanie informacji do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi, z zachowaniem drogi służbowej, o fakcie dokonania:
1)wewnątrzwspólnotowego nabycia na własną rzecz pojazdu samochodowego (z podaniem deklarowanej wartości),
2)importu na własną rzecz pojazdu samochodowego (z podaniem deklarowanej wartości),
2.Informacje należy przekazywać w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności.

§ 2
Dodatkowo polecam, aby informacje o wszystkich zaistniałych od dnia 1 stycznia 2006r., przypadkach opisanych w § 1 niniejszego polecenia zostały przekazane Dyrektorowi Izby Celnej w Łodzi w terminie do dnia 15 maja 2008r.

§ 3
Polecenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 
Asterix... nie myl AKCU z odprawą. To są 2 zupełnie różne bajki! Też zgłaszasz Dyrektorowi co jakiś czas ze nabyłeś wyrób zharmonizowany w ilości 0,7 i z sąsiadem skonsumowałeś? To sie też wiąże z działalnością SC..... no widzisz a samochód niby musisz. Latem pewnie więcej akcyzy w piwie płacisz niz za samochód, a zgłaszać litrów brzeczki nie musisz...
Dyrektor chyba był gdzieś za granicą na wakacjach...w okolicy równika...tam słońce mocno pali :)
 
Witam.
Celnicy i pracownicy z IC Łódź proszę prześlijcie ww. nasze pismo do mediów w Waszym województwie wg. uznania. Ja tego nie zrobię, gdyż nie mam kontaktów.
W rozdzielniku są media, więc możecie skopiować pismo, wkleić w worda i przekierować do mediów.
Chyba, że zaczekamy jeszcze na odpowiedź, decyzja należy do Was.
 
Drogi Sędzio , wydaje mi sie że trochę przesadziłeś z tym 0,7 , wyobraź sobie że wiem jaka jest różnica pomiędzy deklaracją AKC a zgłoszeniem celnym , wyobraź sobie że znam nawet różnicę pomiędzy importem a nabyciem wewnątrzwspólnotowym . A teraz do rzeczy , chodziło mi o to iż lepiej być poza podejrzeniem , a skoro przy samochodach zawsze dochodziło do pewnych podejrzeń lepiej gdy fc zgłosi taki fakt , i on i jego przełożony będzie wolny od podejrzenia czy to zbyt małej wartości albo zbyt krótkiego oczekiwania na dokumenty , po prostu po co nam jakoweś podejrzenia i tyle .
Pozdrawiam .
 
Polecenie nr.2

Mam pomysła ! Treść Polecenia nr 2 koniecznie dopisać do
Karty zakresu obowiązków i uprawnień funkcjonariuszy celnych.
To jest myśl, a nie bojkotowanie IO w Pekinie.:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Winny się tłumaczy.

I za chwilę zajrzą nam w spodnie.Oczywiście nie tym co powinni.Jak to ktoś wcześniej napisał, eksperta z 5500 zł stać na auto z salonu full wypas tak jak pęczaka. Chyba 1000 zł miesięczna rata za nowego golfa to jeszcze zostają dwie pensje KC.
 
No chyba kogos tu pogrzmocilo??

A czy nie jest to donoszenie na siebie?? Czasy komuny do lodzkiej IC wrocily w pelnym wydaniu:(

Kolejne bzdurne polecenie dyrektora ktorego z oczywistych wzgledow bym nie wykonal :mad:

Ponadto, kazdy kto sprowadzil auto juz o tym fakcie poinformowal dyrektora Izby Celnej - skladajc deklaracje podatkowa wystarczy tylko chciec i umiec do tych informacji sie dostac :eek:


Dlatego tez mozna przyjac ze polecenie dyrektora kazdy pracownik IC ktory sprowadzil auto juz wykonal:)
 
I za chwilę zajrzą nam w spodnie.Oczywiście nie tym co powinni.Jak to ktoś wcześniej napisał, eksperta z 5500 zł stać na auto z salonu full wypas tak jak pęczaka. Chyba 1000 zł miesięczna rata za nowego golfa to jeszcze zostają dwie pensje KC.
Zostaną dwie pensje kontrolera juz po podwyżce tej niby 500zł:):mad::p
 
Panie Sławku zamiast zajmować się błachym problem Łódzkiej Izby (bo za taki uważam powyższy temat) proponuje przyjrzeć sie jak łódzkie zz rozdysponowały po "500" zł na obiecane podwyżki. Gdyż moim zdaniem to jest problem wart interwencji!!!
Proszę porównać wysokość podwyżek w Naszej izbie 330 zł brutto na etat z podwyżkami z innych izb np. Warszawa czy Przemyśl gdzie jest 480 brutto na etat.
Walka "naszych" związków ograniczyła się do dopisania kolejnej grupy wzajemnej adoracji do tzw. 5 etapu na który jest przeznaczona największa pula z NASZYCH pieniędzy.
I to jest najważniejszy problem naszej izby, którym trzeba się zająć a nie stwarzanie na siłę jakiś problemów,
 
To rzeczywiście nic wielkiego, ale na każde bezprawne działania trzeba reagować.
Odnośnie podwyżek. Jeżeli członkowie naszego ZZ z IC Łodź będą sygnalizować jakieś problemy, np. że nie ma jasnych kryteriów co do jakiejś puli dyrektorskiej, to oczywiscie będziemy interweniować.
Nasz Związek nie uczestniczył w konsultacjach w Waszej IC ponieważ nie zdążyły zawiazać się struktury. Jeżeli chodzi o sposób podziału, tzn. po równo czy algorytmem daliśmy dowolność naszym przedstawicielom w różnych izbach.
Przed podziałem funkcjonariusze byli podzieleni dokładnie pół na pół, tzn. połowa chciała po równo, druga połowa algorytm.
Tam gdzie był algorytm największy problem budziła pula dyrektorska, ideałem było jeżeli takowej nie utworzono. Tam gdzie była, staraliśmy się zaproponować kryteria dla jej rozdysponowania. I tak np. u nas w Opolu weszło z tej puli odrobinkę wartościowania, np. koordynatorzy.
Jeżeli były u Was niejasne kryteria podziału lub też nie otrzymaliście klarownej informacji na temat sposobu rozdysponowania, to bardzo niedobrze. Jeżeli będą interwencje od naszych członków z IC Łódź to na pewno zajmiemy się sprawą, gdyż ważne jest, aby wyjaśnić do końca wszelkie wątpliwości, ponieważ w przyszłym roku do dyspozycji będzie podobna kwota i będzie można naprawić ew. błędy powstałe przy podziale w tym roku.
 
Ostatnia edycja:
Co do podwyżek. Każda izba dostała tyle samo, czyli 500 PLN brutto na etat. Z tego trzeba było zapewnić kasę na stażowe i nagrody.I tak chyba było w każdej izbie/więc wątpię,że gdzieś dostali po 480/. W Łodzi po odjęciu w/w składników zostało 404 PLN/gwarantowane 330/. Więc, jeśli dobrze liczę 74 PLN średnio od każdego przeznaczono na wyrównanie kominów+awanse na stopniu dla tych co nie dostali przez ponad 5 lat. Więc Ci którzy awansowali bądź mają pensje w granicach średniej izbowej albo wyższą mogą czuć się zawiedzeni. Ale czy nie byli dotychczas zawiedzeni ci którzy mają stawkę zasadniczą /tak jak ja/ ok. 200-300 złotych poniżej średniej. Nigdy nie będą wszyscy zadowoleni, ale chyba wszyscy się zgodzą, że kominy należy likwidować. Ewentualne pretensje należy kierować nie do p.Sławka, ale do przedstawicieli zz uczestniczących w podziale kasy- ZZ Celnicy PL nie uczestniczył.
 
Dziękuję panie Sławku za odpowiedź i żeby była jasność ja w żadnym wypadku nie mam pretensji do Pana czy ZZ Celnicy.pl jak sugeruje mirell65. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę Waszego związku na problem powstały w naszej izbie. Łódzkie zz podchodziły lekceważąco do całego problemu, wręcz nabijali się ze młodzi dostaną tylko 330 brutto (patrz Temat Jak podzielić obiecane 500 zł). Nie wspominając że na rozmowy z dyrektorem przyszły bez własnych propozycji. Niestety żałuję ze nie było u Nas Pana partii bo wtedy podział byłby sprawiedliwy. A na marginesie czy w Łodzi powstał juz zz Celnicy.pl bo może bym się do niego zapisał:D bo z innym w łodzi nie chce mieć nic wspólnego.
A co do podziału o którym wspomniałem to rzeczywiście każdy w IC Przemyśl dostał po ok 480 brutto, z tym że z puli tej dla każdego indywidualnie były odjęte stażowe ale dla niego (a nie zrzutka jak u nas dla wszystkich). Tak więc osoby że stażowym faktycznie dostały tyle samo co osoby bez stażowego. Tam było przeprowadzone na intranecie referendum. I to ludzie zdecydowali, a nie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
Popytajcie na forum Przemyśla na pewno potwierdzą!
Pozdrawiam
 
Ok. Ale o jakiej partii mowa. Czuję się urażony.
Członkowie ZZ Celnicy PL są w UC Piotrków Trybunalski i UC Kutno. Zapraszamy Kol. z innych miejsc. Proszę sukcesywnie przegladąć także stronkę informacyjną www.zz.celnicy.pl, na razie w budowie, ale niebawem pojawi się tam wiele ciekawych wystąpień.
 
Chłopaki chyba Wam się wyknęło trochę zrozumienie słowa "Służba". Wydaje mi się, że celnik jednak powinien być czysty jak kryształ. Czy Pan Siwy sądzi inaczej? Jeśli nie to dlaczego wystosował taki awanturniczy list do Pana dyrektora? Moze boi sie, ze jego dyr wystosuje podobne? Chyba Panie Siwy nie sprowadził Pan Audi za 10 euro z 2004 roku??
 
Słowo "służba" jest mi znane, pytam więc gdzie prawa innych służb.
ZZ Celnicy PL jest takim dziwnym związkiem, że reaguje na działania przełożonych, które są bez podstawy prawnej. Dyrektor IC Łódź wydał polecenie bez podstawy prawnej i jednocześnie naruszył szereg norm konstytucyjnych. Nie możemy pozwalać na ograniczanie naszych praw, dyskryminowanie, poniżanie itp. zasłaniając się pojęciem "służba". Co innego jeśli dadzą nam prawa innych służb, wówczas pismo nie zaistniałoby w obiegu.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry